Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poprawić chłodzenie ATI Sapphire X700 (zmiana pasty)

dwpl 19 Kwi 2008 15:15 4848 7
  • #1 19 Kwi 2008 15:15
    dwpl
    Poziom 23  

Jako, że przymierzam się do zmiany oryginalnego chłodzenia, najpierw postanowiłem porównać dwie pasty termoprzewodzące aby rozwiać pewien mit.
    1. Silikon H
    2. AS Ceramique

Na oryginalnej paście przypominającej Titan'a (zawierającego aluminiowe opiłki) temperatura procesora karty wynosiła 76°C (mierzone ATITool 0.26) przy obciążaniu "kudłatym sześcianem" (ATITool 0.26)
    Po wymianie na silikon+resztki starej pasty (jak się później okazało resztki zgromadzone w nierównościach radiatora dyfundowały do silikonowej pasty, nie wiem jaki mogło to mieć wpływ na rezystancje termiczną tej mieszaniny) temperatura spadła o 4K czyli do 72°C. Po dwóch tygodniach temperatura w stanie obciążania nie zmieniła się (mit jakoby silikon tracił właściwości w czasie).
    Przyszła kolej na AS Ceramique, kolejny spadek temperatury, teraz o 2K czyli 70°C.
    Temperatura w pomieszczeniu zawsze 23°C.

Wnioski:
    - producent karty graficznej aplikuje tandetną pastę
    - subtelna wyższość kilkanaście razy droższej pasty nad silikonem

• #2 19 Kwi 2008 17:19
    arktik1
    Poziom 27  

Nic dziwnego.
    Zawsze jest dawana tandetna pasta ,ciesz sie że w ogóle była.
    Miałem do czynienia z dziesiątkami kart i rzadko kiedy oryginalna była dobra.
    Mało tego ,z Chipsetami płyt głównych robią to samo.
    Kupiłem ostatnio NVidia 8800 GTX z chłodzeniem ACS3 ,i na 5 kart tylko 2 miały prawidłowo położoną pastę ,którą z resztą i tak trzeba było wymienić na inną. Są też tego dobre strony ,przy kupnie wiadomo że trzeba wymienić pastę i w tedy kupujesz taka jaka ci pasuje.
    :D:D:D
    Osobiście polecam ZALMANa ZM-STG1.

• #3 19 Kwi 2008 19:17
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja zawsze stosuję Arctic Silver 5. To, że producenci dają syf zamiast pasty, to wiadomo od dawna, ale jest to głównie powodowane tym, że do normalnej pracy ten "syf" wystarczy. Sam na NB miałem coś na kształt i konsystencję gumy do żucia ;). Jedynie do podkręcania trzeba się zaopatrzyć w coś lepszego i wtedy drobne spadki robią różnice - tu kwestia Twojego stwierdzenia:

Cytat:
    - subtelna wyższość kilkanaście razy droższej pasty nad silikonem

Chyba po zmianie samej pasty nie spodziewałeś się spadku o 10-15 stopni :)? W kwestii "obalania mitów", a konkretnie:
    Cytat:
    Po dwóch tygodniach temperatura w stanie obciążania nie zmieniła się (mit jakoby silikon tracił właściwości w czasie).

polemizowałbym. Po 2-ch tygodniach nie możesz stwierdzić praktycznie nic. Zaleca się zmianę pasty raz na rok... dwa lata. Po takim czasie mógłbyś stwierdzać, że rzeczywiście traci (lub nie) właściwości termiczne. Stąd też te jak mówisz "mity" - to są zazwyczaj testy na dłuższym okresie czasu - w końcu przecież normalnie człowiek nie zmienia pasty co miesiąc, co musiałby następować, gdyby rzeczywiście po 2-ch tyg. było widać spadek wydajności pasty. Wszystkie testy, aby były wiarygodne należy przeprowadzać długo-terminowo i najlepiej parokrotnie - aby wykluczyć błąd.
    Pozdrawiam
    Holcer

• #4 19 Kwi 2008 21:13
    dwpl
    Poziom 23  

Wręcz przeciwnie, spodziewałem się 1..2K po wymianie silikonu na Ceramique.
    Jednak przeglądając zasoby internetu, można zauważyć dziwną "cudowną" wyższość markowych i drogich past nad zwykłym silikonem i to nawet o 10K, co jak się okazuje jest bzdurą.

• #5 19 Kwi 2008 21:50
    iron64
    Spec Overclocking

10K to może między tym badziewiakiem a Coollabolatory Liquid Pro, ale to z kolei nie jest pasta jako taka.

• #6 19 Kwi 2008 21:57
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zależy jak drogich. Jeśli do takich zaliczasz wspomnianą w "tescie" ARCTIC CERAMIQUE, to muszę Cię zasmucić, że jest to raczej "dolna półka" i tej pasty mimo wszystko używałbym raczej do wymiany/montowania box'owych cooler'ów. Jeśli chcesz na samej paście odczuć różnicę to patrz raczej na produkty zawierające ciekły metal. Dużo też oczywiście zależy od chłodzenia, bo przyrost wydajności na bloku wodnym będzie proporcjonalnie większy niż na box'owym wentylatorze. Ja na wspomnianej Arctic Silver 5 na wentylatorze Intel'owskim otrzymałem spadek rzędu max. 8-10 stopni, w porównaniu z firmową "nalepą" w tym miejscu. Te testy przeprowadzałeś od razu po montażu chłodzenia? Mówi się, że pasta, aby przewodzić musi się "wygrzać", więc z pół. h najpierw trzeba sprzęt pomęczyć (chociaż wystarczy go potrzymać w "Idlu" - procesor i tak się grzeje), potem wyłączyć i po włączeniu zrobić test programami obciążającymi. Dla profesjonalistów nawet 2-3 stopnie to bardzo dużo, więc i dla tych różnic są gotowi zapłacić 2-3 razy więcej. Taka mała lekturka: http://pclab.pl/art24195.html
    Jak kolega 3 posty wyżej - polecam także spróbować z Zalmanem. Cena od COOLLABORATORY Liquid Pro o 1/3 niższa, a wyniki wydają się lepsze o parę °, co oczywiście może też być błędem pomiarowym, dlatego warto jeszcze popróbować. Chociaż przy dłuższym terminie Liquid Pro przebija ją o parę stopni, ale nie na tyle, aby zwykły użytkownik komputera dopłacał za nią 10-15zł.
    Pozdrawiam
    Holcer

P.S. Testy także na Mod-Planet ciekawie się prezentują:
    http://www.mod-planet.com/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=363

• #7 20 Kwi 2008 13:43
    dwpl
    Poziom 23  

Testy przeprowadzałem w różnych odstępach czasu i nie zauważyłem efektu wygrzewania (jak narazie w ciągu 3 dni dla AS Ceramique nic się nie zmieniło). Podobnie dla silikonu.

AS Ceramique w porównaniu do tych z wysokiej półki w istocie prezentuje się najgorzej, ale (nie wiadomo na ile wiarygodnych) jest gorsza od AS 5 o 1..3 kelwin.
    Chciałem jedynie zauważyć, że pasta silikonowa wg mnie nie zasługuje na miano totalnego badziewia, a niestety tak brzmi ogólna opinia.
    Jest gorsza od AS 5, podobnie jak AS 5 gorszy od CLP.

http://pclab.pl/art24195-9.html
    http://www.mod-planet.com/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=364
    http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=335&rectr_str_numer=4
    http://www.arcticsilver.com/reviews/as5/neotec/neotec.php.htm
    http://www.frazpc.pl/artykuly/582/PASTA/IC/DIAMOND/i/szesciu/konkurentow/Diamentowa/rewolucja

http://www.dansdata.com/goop.htm

Pozdrawiam maniaków ciszy

• #8 24 Kwi 2008 04:16
    weelk
    Poziom 12  

Ja stosuje Arctic silver od dosyc dawna gdyz efekty przeszly moje oczekiwania. Przy chlodzeniu alkoholem glikolowym po zastosowaniu AS5 temperatura obnizyla sie srednio o 9*C na cpu i podobnie na pozostalych podzespolach gdzie AS zostal uzyty.

Po za tym sama pasta termoprzewodzaca to nie wszystko. Najwazniejsze elementy calego procesu to:

1. Powierzchnie kontaktowe - Przygotowanie powierzchni to przedewszystkim jej czystosc i gladkosc. Praktycznie oczywiste dla dobrego przewodzenia cieplnego jest powierzchnia jak lustro (najlepiej polerowana miedz) Nie polecam radiatorow czy blokow niskiej jakosci jako ze ich wydatek znaczaco maleje przez niedoskonalosci powierzchni i niska jakosc materialu. Jezeli walczycie o stopnie to zapomnijcie o aluminium! Samo przygotowanie bloku czy radiatora pod wzgledem czystosci to kolejny istotny temat. Przed zastosowaniem nowej pasty termo-przewodzacej nalezy najpierw dokladnie usunac pozostalosci starej. Do tej czynnosci najlepiej nadaje sie aceton CO(CH3)2 gdyz doskonale rozpuszcza i zmywa wszelkie pozostalosci. Kolejny krok to przemycie obu powierzchni (cpu i radiator/blok) wysokiej czystosci alkoholem izopropylowym. WAZNE!!! - Nie uzywajcie do tego zwyklych szmatek czy wacikow, ze wzgledu na wlokna jakie po nich pozostaja. Mozna uzyc specjalnych scierek technicznych albo irchy (wysuszonej/odtluszczonej)

2. Nakladanie pasty. Z sama pasta AS+5 nalezy uwazac aby nie przesadzic z iloscia, poniewaz nadmiar zostanie wyparty do krawedzi styku i jezeli bedzie go za duzo moze przedostac sie np na elementy starszych prockow ktore nie maja pokrywy termicznej. Trzeba pamietac ze AS+5 posiada pewna zdolnosc przewodzenia jako ze zawiera duza ilosc srebra oraz innych zwiazkow metalicznych. Do nalozenia pasty polecam np plastikowa karte (taka jak do bankomatu czy cos podobnego) Sztywny plastik o rownej krawedzi dobrze sie sprawdza i nie rysuje przygotowanych powierzchni. Nie wielka ilosc pasty nakladamy na np CPU i rozprowadzamy do cieniutenikiej ale rownej warstwy na calej powierzchni kontaktowej. KTOREJ BRON BOZE NIE DOTYKAMY CZY NAWET CHUCHAMY PO WCZESNIEJSZYM PRZYGOTOWANIU. Nawet najmniejsze drobinki kurzu moga zaklucac tworzenie sie wiazan termo-przewodzacych w pascie, w pozniejszym czasie. Nastepnie osadzamy blok czy radiator, opuszczajac go prostopadle. Kiedy powierzchnie kontaktowe przylgna do siebie, wykonujemy 1-2 ruchow blokiem po 45 stopni zgodnie a nastepnie przeciwnie do ruchu wskazowek zegara (po to aby wyprowadzic nadmiar pasty do krawedzi) OD TEJ PORY BLOK/RADIATOR NIE POWINIEN BYC ODERWANY LUB RUSZANY!!! (BEDZIE SIE TO WIAZAC Z ROZPOCZYNANIEM PROCESU OD POCZATKU) Mocujemy radiator/blok do plyty. Jezeli istnieje taka potrzeba/mozliwosc usuwamy nadmiar pasty z krawedzi stycznych przy pomocy "wyciora do ucha" :)

3. Okres Stabilizacji polaczenia. Jezeli chodzi o AS+5 (ale i o wiele innych dobrej jakosci past) warstwa przewodzaca potrzebuje okresu stabilizacji do osiagniecia pelnej wydajnosci. Okres ten wynosi od 50 - 200h pracy i cykli chlodzenia. W czasie stabilizacji temperatura spada srednio od 2 - 5 stopni w porownaniu ze stanem po instalacji. Dlugosc tego okresu zalezy od tego jak jest uzytkowany komputer przez ten czas. Warstwa usyskuje pelna stabilnosc jezeli przechodzi przez wieksza ilosc cykli cieplych i zimnych tzn. komp musi byc wylaczany i miec czas na to aby wystygnac do temperatury pokojowej. Okres znacznie sie wydluzy jezeli komp chodzi 24 na dobe.

Pozdrawiam :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME