logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Philips GR1AX - Zasilacz martwy po nieudanej naprawie, brak wzbudzenia

chcz 19 Sty 2004 22:36 2226 7
REKLAMA
  • #1 482439
    chcz
    Poziom 19  
    Posty: 401
    Pomógł: 8
    Ocena: 11
    Witam! Temat często poruszany ,wszystkie posty przeczytane a zasilacz martwy.Trafił do mnie po nieudanej naprawie.Ktoś wymienił :tr.7610,opory 3616,3680.Sprawdziłem wszystko oprócz trafa w zasilaczu .Na oscyloskopie nie widać żadnego drgnięcia ,czyli nie wzbudza się.Napięcie 5V jest i sterując pilotem na bazie 7614 pojawia się 0v i 1,5v stby, a na C2660 odpowiednio 5V i 12V.Tyrystor sprawny, elka wymienione.Czy jest to trafo? Może jaszcze czegoś zapomniałem sprawdzić .Proszę o podpowiedź bo już brak mi konceptu.
  • REKLAMA
  • #2 482741
    Greg
    Poziom 20  
    Posty: 462
    Pomógł: 28
    Ocena: 41
    temat rzeczywiscie jest czesto poruszany ostatnio tez mialem problem z tym zasilaczem ale sam zasilacz okazal sie sprawny uszkodzenie bylo zupelnie gdzie indziej sprobuj obciazyc glowna galez zasilajaca zarowka ale nie wieksza niz 15 W na wiekszej zarowce nie wystartuje!! mozesz dla pewnosci ze nie obciaza odpiac galaz 9V
  • REKLAMA
  • #3 483140
    kaz69
    Poziom 37  
    Posty: 3325
    Pomógł: 391
    Ocena: 538
    Sprawdz czy masz napiecie 110 V w galezi glownej.Aby wystartowala przetwornica z wysokim musi ruszyc trafo ktore sterowane jest przez 2 tranzystor i scalak.Zasilany jest z 9V A.Sprawdz diode zasilajaca .Przecztaj post Oldboja.Polecam.W orginale stoi 6,8 mF w galezi 9V.Ja postawilem 100mF.
  • REKLAMA
  • #4 483339
    chcz
    Poziom 19  
    Posty: 401
    Pomógł: 8
    Ocena: 11
    Jak pisalem przetwornica nie wzbudza się , więc nie będzie 95V i nie będzie 9V.Odlączałem wszystko co ma wplyw na jej zablokowanie .Jem w trakcie załatwiania trafka ale są z tym kłopoty.Tv ma 14" inapięcie gł.ma być95V
  • #5 483846
    karol
    Poziom 16  
    Posty: 227
    Ocena: 11
    Szanowny Kolego!!
    Myślę, że uszkodzenie transformatora w tym przypadku jest mniej wiecej tak prawdopodobne jak znalezienie kuli śniegowej w piekle.Odnisłem również wrażenie , że niezbyt uważnie przeczytałeś list kolegi ,który wyraźnie sugerował aby obwód 95V obciążyć. Praca zasilacza impulsowego rozpoczyna się w momencie gdy w uzwojeniu pierwotnym popłynie prąd. W stanie "niedociążenia" układ pracuje jak zwykły stabilizator parametryczny.W przypadku braku 95V bez obciążenia warto sprawdzić napięcie na D ok+300V , G ok+ 100V i S +95V (R3610,R3613,D6613).Zakładam ,że obwód 95V wolny jest permanentnego zwarcia.
  • REKLAMA
  • #6 484704
    chcz
    Poziom 19  
    Posty: 401
    Pomógł: 8
    Ocena: 11
    Przetwornica obciążona 15W, odpięty 3614.D-300V ,S-0,2V,D-0,2V, na oscyloskopie kreska.Zamiast BUK444 dałem STP4N80 -może w tym problem?
  • #7 487202
    chcz
    Poziom 19  
    Posty: 401
    Pomógł: 8
    Ocena: 11
    I po problemie TV działa.Kupując elementy w sklepie kupuję zawsze ich więcej i tak było w tym przypadku.Tranzystory ,które kupiłem nie pracują w tym TV.Zastosowałem BUZ 80 ,IRFBC30 i inne o tych parametrach i na nich jest OK a STP4N80,które włożyłem albo są uszkodzone a mam ich 5 szt. albo już nie wiem sam co.Ale doktorat zrobiłem.Dziękuję wszystkim za okazałą pomoc.chcz
  • #8 492230
    tomserwis
    Poziom 14  
    Posty: 78
    Pomógł: 5
    Ocena: 1
    Czesc :!: STP4N80 trzymaj bo jezeli sa sprawne to zpowodzeniem wstawiam je do L 6 . 2 :arrow: W L 7 . 1 mialem podobny numer : wstawilem pewny zamiennik i cisza . oryginal pomogl 8)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemu zasilacza w telewizorze Philips GR1AX, który po nieudanej naprawie nie wzbudza się i jest "martwy". Wymieniono elementy takie jak transformator TR.7610 oraz oporniki 3616 i 3680, jednak problem pozostał. Zasilacz nie generuje napięcia 95V, a przetwornica impulsowa nie startuje, co potwierdza brak drgań na oscyloskopie. Sugerowano obciążenie gałęzi 95V żarówką 15W, sprawdzenie napięcia 110V na głównej gałęzi oraz kondensatora w gałęzi 9V (oryginalnie 6,8 µF, zalecano nawet 100 µF). Wskazano na konieczność pomiaru napięć na tranzystorze i diodzie (D, G, S) oraz wykluczenie zwarć w obwodzie 95V. Autor testował różne tranzystory MOSFET, m.in. zamienniki STP4N80, które okazały się nieodpowiednie lub uszkodzone, natomiast zastosowanie BUZ80 i IRFBC30 rozwiązało problem i telewizor zaczął działać. Podkreślono, że uszkodzenie transformatora jest mało prawdopodobne, a problem najczęściej leży w doborze i sprawności tranzystorów sterujących przetwornicą.
REKLAMA