Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica DIC SS-8100 - brak elementu elektronicznego

Piotrek S 27 Kwi 2008 12:52 4301 7
  • #1 27 Kwi 2008 12:52
    Piotrek S
    Poziom 10  

Witam

Mam problem z lutownicą DIC (model SS-8100), którą okazyjnie nabyłem. Jednak ktoś usunął z niej jakiś 3-nóżkowy element oznaczony na PCB jako "SCR", umieszczony tuż obok mostka prostowniczego - zostały po nim tylko nóżki :(
    Jeżeli ktoś ma podobną lutownicę/schemat do niej/, to byłbym bardzo wdzięczny za rozkręcenie swojej/zajrzeniu do schematu/ i podaniu mi co to jest za element (prawdopodobnie to jakiś triak, ale głowy nie daję...).

(Te dwie nóżki zwarłem testowo, w celu stwierdzenia czy grzałka w ogóle grzeje)

0 7
  • #2 27 Kwi 2008 20:31
    Quarz
    Poziom 43  

SCR to nic innego jak: Silicon Controlled Rectifier (Krzemowy Prostownik Sterowany), a więc zwyczajny tyrystor... :idea: ...co, razem z widocznym tam mostkiem prostowniczym, ma jak najbardziej prawo bytu i stanowi element sterowania fazowego prądu grzałki.
    Musisz teraz rozpoznać, na podstawie PCB, gdzie jest Anoda, a gdzie Katoda - w obwodzie stałoprądowym mostka Graetza, a gdzie jest Bramka tego tyrystora.
    Jeśli jeszcze podasz tu jaką wartością nominalną napięcia jest ta grzałka zasilana i ją ma wartość znamionowej mocy, to nie będzie trudno dobrać zamiennik.

0
  • #3 27 Kwi 2008 22:22
    Piotrek S
    Poziom 10  

Racja z tym tyrystorem (aczkolwiek triak to jego pochodna, więc... byłem blisko ;) ).
    Jeżeli chodzi o jego wyprowadzenia, to katoda jest pierwszą nóżką, anoda środkową, a bramka - trzecią.

Grzałka jest na napięcie 24V i ma moc 80W.
    Jaki tyrystor proponujecie?

0
  • #4 27 Kwi 2008 22:54
    Quarz
    Poziom 43  

Piotrek S napisał:
    Racja z tym tyrystorem (aczkolwiek triak to pochodna tyrystora, więc... ;) ).
    Tu triak akurat mógłby być też...:idea: ...i przewodziłby tylko w jednej ćwiartce - prąd jednokierunkowy.

Piotrek S napisał:
    Jeżeli chodzi o jego wyprowadzenia, to katoda jest pierwszą nóżką, anoda środkową, a bramka - trzecią.

Grzałka jest na napięcie 24V i ma moc 80W.
    Jaki tyrystor proponujecie?
    Wychodzi tu maksymalnie;
    80W/24V=3.33(3)A, czyli każdy tyrystor (triak) o prądzie znamionowym 6A i na napięcie blokowania już od 100V, choć pewnie łatwiej będzie kupić na 400V, lub więcej.
    Z triaków w obudowie TO-220 pasowne będą będą np. BTA 06 400C (BTA 06 400B) Firmy STM (dawny SGS Thompson) i na większe prądy - pierwsza para cyfr po BTA. Również tegoż producenta z serii BTB... - identycznie oznaczanie dalszej części.
    Odnośnie tyrystorów to trochę gorzej by znaleźć na tak małe prądy...:cry: i z tego co pamiętam, to mają one często zamienione miejscami wyprowadzenia katody z bramką w porównaniu z powyżej podanymi typami triaków - uważaj też na triaki innych jak podałem producentów, jest podobnie :!:
    Skoro pójdziesz do sklepu, to na miejscu można zawsze sprawdzić ułożenie wyprowadzeń... :D (przynajmniej w sklepach gdzie ja kupuję to sprzedawca dysponuje stosownym katalogiem z danymi).

0
  • #5 29 Kwi 2008 23:42
    Piotrek S
    Poziom 10  

Wstawiłem tyrystor TIC116D - http://tme.pl/dok/triaki/tic116.pdf (akurat robiłem większe zamówienie w TME a innego na magazynie spełniającego "z zapasem" żądane parametry nie mieli) i grzałka niestety nie grzeje... :)
    Zmierzyłem napięcie na bramce tyrystora - wynosi 30-40mV i ani więcej - kręcenie pokrętłem od temperatury nic nie zmienia.
    Wygląda na to, że uszkodzone jest sterowanie :/
    Siedzi tam jakaś wielonóżkowa hybryda (pozostałe elem, oprócz potencjometru, profilaktycznie wymieniłem), którą raczej ciężko będzie dostać... tym bardziej, że nie ma żadnych oznaczeń na sobie.
    Czy w takim układzie można prosić o namiary na jakiś serwis lutownic?

0
  • #6 30 Kwi 2008 00:42
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cześć!
    Zmontowałem kiedyś regulator oświetlenia i od kilku lat używam go jako regulator temperatury lutownicy. Podane wartości elementów dotyczą co prawda napięcia sieci (230V), ale myślę, że z powodzeniem można takie rozwiązanie wykorzystać również przy grzałce na 24V (?)- po ewentualnej korekcie wartości elementów.
    A swoją drogą - prąd 3,3A (jeśli faktycznie grzałka jest o mocy 80W przy 24V) - to - jak dla mnie - całkiem duża wartość:D
    Pozdrawiam:D
    ps. oczywiście sprawdziłeś, czy grzałka nie jest przypadkiem przepalona?

0
  • #7 30 Kwi 2008 06:57
    Piotrek S
    Poziom 10  

Grzałka na 100% jest sprawna, bo po podłączeniu jej do zasilacza 24V jest prawie czerwona :D
    Przyjrzałem się dokładniej temu hybrydowemu układowi i zauważyłem na nim napis "DIC A800".
    Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... :)

Jak nie, to prawdopodobnie skorzystam ze schematu, który kolega wyżej umieścił :)

0
  • #8 30 Kwi 2008 18:39
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    zamieszczony tam: 30 Kwi 2008 00:42 Re: Lutownica DIC SS-8100 - brak elementu elektronicznego, przez Kolegę prezeswal regulator fazowy tyrystora tu, ze względu na niską wartość napięcia zasilania - 24V, nie będzie nadawał się.
    Przyczyną tego jest zastosowany tam substytut diaka, a zrealizowany na tranzystorach T2 i T3 w którym wartość napięcia spustowego zależy od wartości napięcia przebicia złącza kolektorowego jednego z tranzystorów.
    A ta zależy od temperatury złącza tranzystora, ale to jeszcze nie jest problemem, znacznie większym jest dziś znalezienie tranzystora by ta wartość napięcia przebicia wynosiła ok. 5V... :cry:

Dlatego też proponuję zastosowanie (patrz schemat niżej) podobnie działającego regulatora fazowego ale z substutem tranzystora jednozłączowego zrealizowanego na T2 i T3 i o napięciu podziału programowanym rezystorami R2 i R3.
    Dla właściwego działania (synchronizacja i regulacja kąta zapłonu) konieczne jest tu zastosowanie diody Zenera D1.

Być może - nie wiem dokładnie, ponieważ nie sprawdzałem - konieczna będzie zmiana wartości zakresu regulacji reostatu R5, oraz włączenie z nim w szereg dodatkowego rezystora wyznaczającego wartość minimalnego kąta zapłonu tyrystora (kiedy tenże jest zwarty).
    Dla tyrystora o czułej bramce wartość rezystora R4 można zwiększyć do 1.

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów