Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica DIC SS-8100 - brak elementu elektronicznego

Piotrek S 27 Kwi 2008 12:52 4334 7
 • #1 27 Kwi 2008 12:52
  Piotrek S
  Poziom 10  

  Witam

  Mam problem z lutownicą DIC (model SS-8100), którą okazyjnie nabyłem. Jednak ktoś usunął z niej jakiś 3-nóżkowy element oznaczony na PCB jako "SCR", umieszczony tuż obok mostka prostowniczego - zostały po nim tylko nóżki :(
  Jeżeli ktoś ma podobną lutownicę/schemat do niej/, to byłbym bardzo wdzięczny za rozkręcenie swojej/zajrzeniu do schematu/ i podaniu mi co to jest za element (prawdopodobnie to jakiś triak, ale głowy nie daję...).

  Lutownica DIC SS-8100 - brak elementu elektronicznego

  (Te dwie nóżki zwarłem testowo, w celu stwierdzenia czy grzałka w ogóle grzeje)

  Lutownica DIC SS-8100 - brak elementu elektronicznego

  0 7
 • #2 27 Kwi 2008 20:31
  Quarz
  Poziom 43  

  SCR to nic innego jak: Silicon Controlled Rectifier (Krzemowy Prostownik Sterowany), a więc zwyczajny tyrystor... :idea: ...co, razem z widocznym tam mostkiem prostowniczym, ma jak najbardziej prawo bytu i stanowi element sterowania fazowego prądu grzałki.
  Musisz teraz rozpoznać, na podstawie PCB, gdzie jest Anoda, a gdzie Katoda - w obwodzie stałoprądowym mostka Graetza, a gdzie jest Bramka tego tyrystora.
  Jeśli jeszcze podasz tu jaką wartością nominalną napięcia jest ta grzałka zasilana i ją ma wartość znamionowej mocy, to nie będzie trudno dobrać zamiennik.

  0
 • #3 27 Kwi 2008 22:22
  Piotrek S
  Poziom 10  

  Racja z tym tyrystorem (aczkolwiek triak to jego pochodna, więc... byłem blisko ;) ).
  Jeżeli chodzi o jego wyprowadzenia, to katoda jest pierwszą nóżką, anoda środkową, a bramka - trzecią.

  Grzałka jest na napięcie 24V i ma moc 80W.
  Jaki tyrystor proponujecie?

  0
 • #4 27 Kwi 2008 22:54
  Quarz
  Poziom 43  

  Piotrek S napisał:
  Racja z tym tyrystorem (aczkolwiek triak to pochodna tyrystora, więc... ;) ).
  Tu triak akurat mógłby być też...:idea: ...i przewodziłby tylko w jednej ćwiartce - prąd jednokierunkowy.

  Piotrek S napisał:
  Jeżeli chodzi o jego wyprowadzenia, to katoda jest pierwszą nóżką, anoda środkową, a bramka - trzecią.

  Grzałka jest na napięcie 24V i ma moc 80W.
  Jaki tyrystor proponujecie?
  Wychodzi tu maksymalnie;
  80W/24V=3.33(3)A, czyli każdy tyrystor (triak) o prądzie znamionowym 6A i na napięcie blokowania już od 100V, choć pewnie łatwiej będzie kupić na 400V, lub więcej.
  Z triaków w obudowie TO-220 pasowne będą będą np. BTA 06 400C (BTA 06 400B) Firmy STM (dawny SGS Thompson) i na większe prądy - pierwsza para cyfr po BTA. Również tegoż producenta z serii BTB... - identycznie oznaczanie dalszej części.
  Odnośnie tyrystorów to trochę gorzej by znaleźć na tak małe prądy...:cry: i z tego co pamiętam, to mają one często zamienione miejscami wyprowadzenia katody z bramką w porównaniu z powyżej podanymi typami triaków - uważaj też na triaki innych jak podałem producentów, jest podobnie :!:
  Skoro pójdziesz do sklepu, to na miejscu można zawsze sprawdzić ułożenie wyprowadzeń... :D (przynajmniej w sklepach gdzie ja kupuję to sprzedawca dysponuje stosownym katalogiem z danymi).

  0
 • #5 29 Kwi 2008 23:42
  Piotrek S
  Poziom 10  

  Wstawiłem tyrystor TIC116D - http://tme.pl/dok/triaki/tic116.pdf (akurat robiłem większe zamówienie w TME a innego na magazynie spełniającego "z zapasem" żądane parametry nie mieli) i grzałka niestety nie grzeje... :)
  Zmierzyłem napięcie na bramce tyrystora - wynosi 30-40mV i ani więcej - kręcenie pokrętłem od temperatury nic nie zmienia.
  Wygląda na to, że uszkodzone jest sterowanie :/
  Siedzi tam jakaś wielonóżkowa hybryda (pozostałe elem, oprócz potencjometru, profilaktycznie wymieniłem), którą raczej ciężko będzie dostać... tym bardziej, że nie ma żadnych oznaczeń na sobie.
  Czy w takim układzie można prosić o namiary na jakiś serwis lutownic?

  0
 • #6 30 Kwi 2008 00:42
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Cześć!
  Zmontowałem kiedyś regulator oświetlenia i od kilku lat używam go jako regulator temperatury lutownicy. Podane wartości elementów dotyczą co prawda napięcia sieci (230V), ale myślę, że z powodzeniem można takie rozwiązanie wykorzystać również przy grzałce na 24V (?)- po ewentualnej korekcie wartości elementów.
  A swoją drogą - prąd 3,3A (jeśli faktycznie grzałka jest o mocy 80W przy 24V) - to - jak dla mnie - całkiem duża wartość:D
  Pozdrawiam:D
  ps. oczywiście sprawdziłeś, czy grzałka nie jest przypadkiem przepalona?

  0
 • #7 30 Kwi 2008 06:57
  Piotrek S
  Poziom 10  

  Grzałka na 100% jest sprawna, bo po podłączeniu jej do zasilacza 24V jest prawie czerwona :D
  Przyjrzałem się dokładniej temu hybrydowemu układowi i zauważyłem na nim napis "DIC A800".
  Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... :)

  Jak nie, to prawdopodobnie skorzystam ze schematu, który kolega wyżej umieścił :)

  0
 • #8 30 Kwi 2008 18:39
  Quarz
  Poziom 43  

  Witam,
  zamieszczony tam: 30 Kwi 2008 00:42 Re: Lutownica DIC SS-8100 - brak elementu elektronicznego, przez Kolegę prezeswal regulator fazowy tyrystora tu, ze względu na niską wartość napięcia zasilania - 24V, nie będzie nadawał się.
  Przyczyną tego jest zastosowany tam substytut diaka, a zrealizowany na tranzystorach T2 i T3 w którym wartość napięcia spustowego zależy od wartości napięcia przebicia złącza kolektorowego jednego z tranzystorów.
  A ta zależy od temperatury złącza tranzystora, ale to jeszcze nie jest problemem, znacznie większym jest dziś znalezienie tranzystora by ta wartość napięcia przebicia wynosiła ok. 5V... :cry:

  Dlatego też proponuję zastosowanie (patrz schemat niżej) podobnie działającego regulatora fazowego ale z substutem tranzystora jednozłączowego zrealizowanego na T2 i T3 i o napięciu podziału programowanym rezystorami R2 i R3.
  Dla właściwego działania (synchronizacja i regulacja kąta zapłonu) konieczne jest tu zastosowanie diody Zenera D1.

  Lutownica DIC SS-8100 - brak elementu elektronicznego

  Być może - nie wiem dokładnie, ponieważ nie sprawdzałem - konieczna będzie zmiana wartości zakresu regulacji reostatu R5, oraz włączenie z nim w szereg dodatkowego rezystora wyznaczającego wartość minimalnego kąta zapłonu tyrystora (kiedy tenże jest zwarty).
  Dla tyrystora o czułej bramce wartość rezystora R4 można zwiększyć do 1.

  Pozdrawiam

  0