Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dylemat 5.1 czy stereo - które lepsze?

...KUBA... 29 Kwi 2008 18:23 9070 33
  • #1 29 Kwi 2008 18:23
    ...KUBA...
    Poziom 21  

Witam od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad skompletowaniem jakiegoś sprzętu audio do swojego pokoju:) i zastanawiam sie co lepiej zagra czy popularne stereo, czy kino domowe 5.1 :?: sprzęt będzie przeznaczony do słuchania muzyki. Słyszałem juz wiele opinii na temat kina domowego ale nie jestem jeszcze do końca przekonany;/ jaka jest wasza opinia na ten temat??co polecacie??

0 29
  • #2 29 Kwi 2008 18:32
    Jamess8
    Poziom 16  

Ja jestem za stereo. Do muzyki zdecydownie stereo. Zestaw 5.1 to też oczywiście sporo większe wydatki. Lepiej całość sumy przeznaczyć na dwie ale konkretne dobre stereo.

1
  • #3 29 Kwi 2008 18:50
    459239
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 29 Kwi 2008 19:24
    Ravir
    Poziom 12  

Do słuchania muzyki to stereo. I daruj sobie komputerowe głośniki.
    Jeśli zaś chcesz też ogladać filmy to warto sięgnać po 5.1 - ale amplituner do KD nie zagra dobrze w stereo. Moje bardzo dobre Logitechy 5.1 za prawie 2000 zł grają sporo gorzej niż kosztujące 1700 zł Crystal 2 WHARFEDALE :D
    Do stereo to waro kupić wzmacniacz i zwykłe kolumny. Komputerowe "pierdziawki" może fajnie brzmią - ale wystarczy posłuchać zwykłych kolumn. Nawet Altusy z przed 10 lat lepiej grają :)

0
  • #5 29 Kwi 2008 19:55
    ...KUBA...
    Poziom 21  

Oo dziękuje za podpowiedzi i czekam na jeszcze innych:) a co powiecie jak bym kupił jakiś amplituner Yamahy i do tego jakiś wzmacniacz stereo podłączyć na wyjściu z amplitunera?? a resztę głośników(o mniejszej mocy) podłączyć bezpośrednio do amplitunera?? czy lepiej nie kombinować?? bo chciałbym tak koło 4 kolumn zastosować...

0
  • #6 29 Kwi 2008 20:48
    Jamess8
    Poziom 16  

Szkoda kasy wydawać na na amplituner i wzmacniacz, lepiej kupić od razu wzmacniacz stereo powiedzmy Yamahy. Wzmacniacz stereo zwykle jest lepszy od amplitunera. Po co tak kombinować i dzielić koszty znowu na dwa jak można kupić jedno, a porządne. No chyba że masz tyle kasy. Lepiej kilka razy się zastanowić, popytać niż potem żałować że można było lepiej spożytkować kasę.

0
  • #7 29 Kwi 2008 22:11
    Pablo1964
    Moderator

Po co Ci amplituner wielokanałowy skoro chcesz słuchać muzyki? To jest sprzęt do kina. Podobnie jak głośniczki komputerowe do gier. Kup wzmacniacz stereo i dwie kolumny.

1
  • #8 29 Kwi 2008 22:38
    Gregor2600
    Poziom 17  

Nie wiem ile kasy masz do wydania, ale podzielę się z tobą moim doświadczeniem.
    Cztery lata temu kupiłem Krejatiwy Inspire 5.1. Człowiek młody, bez doświadczenia i nawet wydawało mi się, że fajnie grają. Niedawno założyłem troszkę lepszy sprzęcik do samochodu i od tamtego czasu Krejatiwy przestały mnie zadowalać. Dużo czytałem i szukałem, bo i kasy było niewiele. Zdecydowałem się i kupiłem starą wieżę stereo Marantza za 350zł i kolumny podstawkowe JBL LX300 za 150zł. Nie wiedziałem czego się spodziewać, zwłaszcza że w laptopie z pewnością jakaś nienajlepsza dźwiękówka.
    Do tej pory nie mogę się nasłuchać tego zestawu. Dźwięk stał się taki prawdziwy i piękny jak nigdy dotąd. Gitary Claptona brzmią tak realistycznie. Gdy puściłem płytę Jacksona to miałem wrażenie że jestem na koncercie, widziałem jak chodzi po scenie i śpiewa. Czytałem też, że gdy ktoś chce głośniki do oglądania filmów to Creativy są doskonałe – bzdura! Gdy oglądałem na kompie film na moim nowym zestawie to byłem po prostu w zdumieniu, jak wszystkie dźwięki są prawdziwe i namacalne z niesamowicie realną barwą. Wiem, że nie jest jakaś wysoka półka, ale jest to już prawdziwe Hi-Fi, jakiego nawet namiastką nie jest Creativ. Nie wiem jak mogłem się katować przez tyle czasu takim szajsem.

1
  • #9 29 Kwi 2008 22:42
    ...KUBA...
    Poziom 21  

właśnie o to chodzi ze nie mam tyle kasy... Nie mam za bardzo u kogo posłuchać muzyki na 5.1 i nie wiem za bardzo jak to gra... Czyli widzę że trzeba szukać jakiegoś wzmacniacza stereo, a opłaca sie kupować używany(z komisu) wzmacniacz ?? czy to już przeżytek

0
  • #10 29 Kwi 2008 22:53
    Gregor2600
    Poziom 17  

Jak nie masz 1000 to tylko używka. Poszukaj czegoś Denona, Marantza albo Harman Kardon (może być trochę droższy, ale ponoć jest też lepszy). Ja mam coś takiego (tylko lekko inny model wzmacniacza – PM583) http://www.allegro.pl/item348209047_wieza_marantz_naprawde_warto_.html
    Napisz do gościa to pewnie wystawi Ci znowu tę aukcję, bo naprawdę jeszcze z kolumnami jest to za pół darmo.

0
  • #11 29 Kwi 2008 23:02
    harnasx
    Poziom 22  

Kolego ostatnio "przerabiałem" temat z kumplem z pracy - Uparł się na zestaw Yamaha 5.1 amplituner + DVD + zestaw głosników - (w "nie dla idiotów" kupił za 2.5 tys) Grało to głośno i tyle - zabrałem go do siebie i pusciłem jego Scorpionsów na poczciwych Altusach 110 i wzmaku Unitry (CD Denon) - koleś zwątpił i oddał ten marketowy szajs! A że jest napalony kupił HarmanKardon i JBL 90 (w sumie za 4 tys) i teraz muszę przyznać ze jego zestaw gra lepiej.

Moja rada - przy ograniczonym budżecie kup poczciwe Altusy i sprawdzony wzmacniacz stereo ( a im starszy tym lepszy - gdzie te czasy gdy cały wzmacniacz nie składał się trzech scalaków)

0
  • #12 29 Kwi 2008 23:10
    Gregor2600
    Poziom 17  

no i to jest prawdziwy sprzęt - ale z tą starością niech nie przesadza, bo powysychane kondensatory nic dobrego nie dadzą z siebie.

0
  • #13 30 Kwi 2008 15:37
    ...KUBA...
    Poziom 21  

właśnie też rozmyślałem nad amplitunerem 5.1 Yamahy ale widzę że do muzyki to stereo lepsze... a mam jeszcze takie pytanie czy można dostać jakiś wzmacniacz z wyjściem na głośnik centralny??
    Głownie chodzi mi o to żeby sprzęt nie "pierdział" jak sie troszeczkę podgłośni i ładne odtwarzał wszystkie pasma... bo chyba trzeba zacząć od wzmacniacza a potem jakieś kolumny.

0
  • #14 30 Kwi 2008 15:50
    Gregor2600
    Poziom 17  

A poco Ci kolego centralny – to nie tyle rzecz zbędna co szkodliwa w zestawie do muzyki. Poczytaj trochę bo z wiedzą u ciebie słabiutko. Głośnik centralny służy w zestawie 5.1 do odtwarzania głosu rozmówców i jest przeważnie gorszej jakości niż reszta zestawu. Przy stereo zepsuje cały efekt stereofonii.

0
  • #15 30 Kwi 2008 16:52
    ...KUBA...
    Poziom 21  

Hym poczytał bym, a macie jakieś materiały na ten temat?? chodzi mi żeby podpiąć 1 Subwoofer chyba że jakieś lepsze głosniki niskotonowe w kolumnie założyć??

0
  • #16 30 Kwi 2008 21:37
    Gregor2600
    Poziom 17  

jak nie masz kasy to daruj sobie subwoofer, bo to koszt co najmniej 300zł (nie licząc wzmacniacza). Bierz tego Marantza z kolumnami to zobaczysz że sub jest zbędny i bez niego dźwięk będzie pełny i naturalny i nie pisz, że nie ma tu materiałów, bo jak byś to wszystko przyswoił to mógłbyś na uczelniach wykładać.

0
  • #17 30 Kwi 2008 21:50
    ...KUBA...
    Poziom 21  

hym może pokusiłbym sie żeby samemu skleić sobie jakąś kolumnę:))) a oznaczenie 2.1 to to jest zwykłe stereo czy + subwoofer??

0
  • #18 30 Kwi 2008 21:53
    Jamess8
    Poziom 16  

ta jedynka na końcu oznacza subwoofer. Bardzo polecam zrobić coś samemu. Nawet nie ze względów ekonomicznych, ale ile się przy tym nauczysz i jaką bedziesz miał satysfakcje że zrobiłeś coś sam

0
  • #19 03 Maj 2008 09:06
    ...KUBA...
    Poziom 21  

to pewnie poszukam jakiś wzmacniaczy 2.1 a wzmacniacz jest jakoś oznaczony ze na 2 wyjścia na 1 kanał (tzn w sumie 2 kanały po 2 wyjścia+subwoofer). Widziałem nawet ładne złożone samodzielnie kolumienki na forum... a jaki proponujecie wzmacniacz do 600zł

0
  • #20 03 Maj 2008 10:46
    cool_as_ice
    Poziom 15  

Wzmacniacza 2.1 to tak łatwo nie dostaniesz, musisz kupić zmacniacz stereo z wyjściem na suba aktywnego bo inaczej nie ma szans...
    I wtedy dasz sobie z 350 za wzmacniacz stereo i będziesz miał kasę na wzmacniacz do suba.

0
  • #21 03 Maj 2008 11:05
    izbic
    Poziom 28  

Moim zdaniem tylko i wyłączie stereo bo muzyka zazwyczaj jest tak nagrana choć mam i kino domowi i czasem lubię sobie posłuchać powiedzmy co J.M. Jarre robi z kanałami :) lub jakiegoś koncertu, ale mimo to i tak wolę porządny wzmak i podłogówki stereo tylko ważne jest tu słowo "porządny" ;). Z budrzetowych i dość leciwych wzmacniaczy polecamy Yamahy z serii A-xxx najlepiej 700 w górę. Jeśli zrobisz potężne podłogówki to zbędny będzie subwoofer.

0
  • #22 03 Maj 2008 13:16
    ...KUBA...
    Poziom 21  

izbic napisał:
    polecamy Yamahy z serii A-xxx najlepiej 700 w górę.
    a on posiada wyjście na subwoofer?? a jakiej jeszcze firmy polecacie wzmacniacze? a jakie lepiej omijać??

0
  • #23 03 Maj 2008 13:25
    izbic
    Poziom 28  

NIe masz wyjścia na suba w tych Yamahach, ale moim zdaniem sub jest zbędny przy takim wzmacniaczu i mocy jaką dysponuje...osobiście jesli chodzi o producentów to średnia klasa to właśnie Yamahy ale te z lat 80 tych bo teraz w dobrej cenie dostaniesz sprzęt z wysokiej serii i z najlepszej epoki audio poza tym to polecam jeszcze NADa ze wzgledu na swietny dźwiek no i wydajność prądową, Denon, Onkyo (wyższe modele) jeśli chodzi o wyższą półke to Cambridge Audio, Krell, Rotel...omijaj natomiast wszelki Chińskie wynalazki typu McVoice, Akira itd.

0
  • #24 19 Lip 2008 16:04
    ...KUBA...
    Poziom 21  

Witam ponownie;) zastanawiam sie jeszcze co lepiej zagra stereo czy jakiś zestaw głośników do kompa za ok. 800zł?? Mam juz przeznaczone ok 800zł na jakiś wzmacniacz lub zestaw, myśle ze na lepszy wzmacniacz powinno wystarczyć... i co mówicie na to zeby kupić wzmacniacz przez internet, bo nie ma u mnie w pobliżu żadnego sklepu ze sprzętem stereo..

1
  • #25 19 Lip 2008 16:52
    zeberko
    Poziom 31  

Może moich parę uwag pomoże podjąć decyzję, głosowałem za czystym stereo chodź sam (aktualnie) mam 5.1 ale ...
    Jeśli system ma być typowo muzyczny to tylko stereo, wzmacniacz i jak najlepsze kolumny bez suba, jeśli ma to być sprzęt też na imprezy lub „ostre katowanie” to system podparty aktywnym subem pozwoli oszczędzać wzmacniacz i kolumny.
    Co do 5.1 to chodź sam słucham dużo muzyki (dziwne), ale to, co mi się podoba w niej to efekt przestrzenny i to, co oferują tryby dsp amplitunera, więc (w chwilach spokoju w mieszkaniu) to, co daje mi Onkyo w ProL II Music sprawia mi tyle radości, że aż miło, sub w tym momencie jest konieczny. Są momenty kiedy i stereo wraca do łask i po przełączeniu w tryb stereo, lub all ch stereo dźwięk jest inny bardziej soczysty, pełny, więcej basu (ale mniej przestrzeni), subwoofer tylko w tedy gdy jest dobry i bardzo dobrze zgrany z frontami ale dla dobrych frontów zakup można odłożyć na lepsze czasy.
    KD to inna bajka, oglądam trochę filmów, więc nie ma sprawy 5.1 bez dyskusji.

0
  • #26 19 Lip 2008 21:59
    ...KUBA...
    Poziom 21  

z tego co widziałem to za dobry amplituner trzeba dac ponad 1000zł (chyba ze jakiś okazyjnie sie trafi). a sprzęt z którego ja będę korzystał, jest przeznaczony tylko do słuchania muzyki. A karta dźwiękowa 5.1 (do kompa) zagra tak jak amplituner 5.1 ??

1
  • #27 19 Lip 2008 22:44
    zeberko
    Poziom 31  

Amplitunery te słabe i te średnie (większości marek) grają dość podobnie z małymi wyjątkami, ale to moje osobiste zdanie, trzeba zapoznać się z sprzętem i dobrze go skonfigurować a czasem jest, co robić.
    Jeśli dodamy do tego, że większość sprzętu gra w blokowiskach (ponad 50dB tła; sąsiedzi, familia, infrastruktura bloku) to walka w tym o HiEnd mija się z celem (drabinki pod przewód sieciowy).
    Siła dźwięku leży po stronie jak najlepszych kolumn frontowych, na które nas stać, na ich poprawnym ustawieniu bas, wysokie jak prawidłowym rozstawieniu w pokoju.
    Warto opóźnić dzień zakupu celem wybrania lepszej opcji lub zdobycia większej kasy by potem zamiast słuchać muzy w zadowoleniu roztrząsać, co by było gdyby było ;)

0
  • #28 19 Lip 2008 22:57
    harnasx
    Poziom 22  

popieram kolegę <zeberko> wie o czym mowi!! jak widać niestety z ankiety większość sądzi po tym czego używa i do "nienajlepszych" zeby nie powiedzieć badziewiatych kolumn potrzebuje suba zeby było słychać "bassa" - nie tędy droga! I za 1000zł NIE MOZNA kupić dobrego amplitunera - no chyba że używany - właściwie - moim zdaniem- to nie należy kupować aplitunerów - wzmacniacz + ewentualnie oddzielny tuner

0
  • #29 19 Lip 2008 23:29
    Hucul
    Poziom 39  

Moim zdaniem sub jest "protezą" basu dla słabego sprzętu .
    Do słuchania muzyki tylko stereo , chyba że masz dostęp do swojej ulubionej muzyki nagranej wielokanałowo - w co wątpię .
    Przy ograniczonym budżecie poszukałbym używanego sprzętu .

0
  • #30 19 Lip 2008 23:49
    genonef
    Poziom 11  

Tak jak mówią koledzy - amplituner to nie jest "zabawa" za 1000zł. Jeżeli juz koniecznie byś musiał nabyć taki sprzęt (aby móc się cieszyć albumami nagranymi w DTSie) to za +/- 800 zł można nabyć PIONEER VSX-817. Ale prawdopodobnie lepiej do odtwarzania muzyki stereo (płyty CD) nada się jakaś YAMAHA AX-397 albo lepszy jakościowo, ale słabszy mocowo DENON :)

Amplituner ma pewną przewagę nad wzmacniaczem stereo - zawsze możesz na nim odsłuchiwać muzykę w zwykłym stereo, nawet bez ingerencji przedwzmacniacza (jedynie wzmocniony sygnał ze źródła) a czego byś nie robił z wzmacniaczem stereo to i tak nie zagra pełnego 5.1 :P

Jeżeli zaś chodzi o kartę dźwiękową 5.1 to może ona zagrać co najwyżej równie dobrze jak amplituner 5.1, a i tak większość zintegrowanych kart 5.1 nie nadaje się do słuchania muzyki :P Polecam co najmniej jakiegoś Creative Audigy a najlepiej X-Fi platinum lub elite pro. Ale to też wydatek 600zł+...

0