Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Woltomierz na ICL7107 w samochodzie

kusmier222 05 May 2008 22:08 3974 15
 • #1
  kusmier222
  Level 12  
  Witam. Wiele szukałem i niestety nie znalazłem tego co chciałem. Chodzi mi o to, żeby zastosować woltomierz na ICL7107 w samochodzie, żeby zasilać go z napięcia które jest mierzone, a jak wiedomo nie da się tego ta po prostu złączyć, trzeba odizolować mase. Czytałem ze można zastosować jakąs przetornicę DC-DC, ale nigdzie nie znalazlem takiego schematu. Czytałem też ze można zrobić dzielnik napięcia na 3 rezystorach, i podłączyć masę do np 5V, a plus zasilania do napięcia odpowiednio większego. Proszę o pomoc, jeśli da się na dzielniku napięcia to bardzo bym prosił o podanie mi wartości rezystorow bo nie potrafie tego wyliczyć. Mam już gotowy KIT AVT 2270, sprawe ujemnego zasilania do tego układu mam już rozwiązaną na układzie ICL7660
 • #2
  eu43
  Level 16  
  Cześć :)

  Osobiście jeszcze nie składałem woltomierza na kostce ICL7107, ale też jestem zainteresowany tym tematem, bo mi się przyda do zasilacza laboratoryjnego.
  Masa nie musi być galwanicznie odizolowana od mierzonego obwodu. Sam zobacz na tym schemacie:
  Woltomierz na ICL7107 w samochodzie
 • #3
  kusmier222
  Level 12  
  Musi być odizolowana, sprawdzone w praktyce. Napięcie, które chcesz mierzyć przecież podłączasz do zacisków +i- IN
 • #4
  Qwet
  Level 33  
  Ale przecież na schemacie zacisk "-" jest połączony z masą... O co teraz kłótnia??

  Widziałem sporo schematów prostych woltomierzy i każdy był zasilany napięciem mierzonym... Ale jak chcesz dodatkowo poćwiczyć lutowanie to możesz dać przetwornik DC/DC, nikt ci nie broni :P
 • #5
  kusmier222
  Level 12  
  No tak nie zauważyłem, ale jak w moim woltomierzu połącze - z masą to wariuje, w innych tematach też ludzie piszą,że wariuje.
 • #6
  Qwet
  Level 33  
  Trzeba zrobić stabilizator jakiś LM317 na 5V - nie będzie wariował.
 • #7
  eu43
  Level 16  
  No, albo na 7805 żeby nie kombinować z dodatkowymi rezystorami. Ten stabilizator wyciąga max 1A, czyli bez problemu wystarczy dla wyświetlaczy i układu.
 • #8
  Telo
  Service technician RTV
  Przeciez na LM317 tez masz połączenie z masą trzeba odizolować zacisk masowy bo bedziesz miał źle wyniki pomiaru.
 • #9
  kusmier222
  Level 12  
  no to teraz niech mi ktoś powie jak mam odizolować ten zacisk masy
 • #10
  Qwet
  Level 33  
  O co wam chodzi z tą masą?? Jeśli napięcie ze stabilizatora jest stałe i niezależne od napięcia zasilania - a takie jest na LM317 to woltomierz nie ma prawa przekłamywać. Nie ma znaczenia czy odizolujesz masę, chodzi o stałe napięcie na wejściu.

  Jeśli jednak ktoś nadal będzie chciał iść z gdańska do gdyni przez kraków to nie ma innego wyjścia jak zastosowanie przetwornicy indukcyjnej.
 • #11
  eu43
  Level 16  
  Schemat, który pokazałem wcześniej jest raczej poprawny, bo już wielokrotnie pojawiał się na elektrodzie. A na nim jest wyraźnie narysowane połączenie pinu "IN -" z masą całego układu.

  Zgadzam się z przedmówcą, jak chcesz to nawiń sobie mał transformator o przekładni 1:1, zrób do tego generator na NE555 i tranzystorach mocy oraz na uzwojeniu wtórnym daj mostek + stabilizator 5V. Wyjdzie prosty układ separujący i masz tym samym odizolowane galwanicznie zasilanie kostki ICL7107.
 • #12
  Qwet
  Level 33  
  e-e. To nie jest tak, że sterujesz sobie tranzystorami transformator i nie przejmujesz się co ci wyjdzie na wtórnym. Chyba, że chodzi ci o mosfety ;)
  Poza tym trzeba zrobić jakieś bramki NAND i AND bo 555 ma tylko jedno wyjście oscylacyjne... Łatwiej zrobić to na 4047 lub bardziej profesjonalnym sterowniku typu TL494 ;)
 • #14
  Qwet
  Level 33  
  Najprościej - bo oprócz sterownika, mosfetów i transformatorka dajesz na wyjściu sterownik rysujący sinusoidę lub coś podobnego o częstotliwości 50Hz, transformator sieciowy 1W, dodatkowy mostek graetza, dodatkowe kondensatory i stabilizator. Taniej o jakieś -20zł.
 • #16
  Telo
  Service technician RTV
  Pytanie do kolegi Qwet zrób woltomierz na ICL zasil go np.z bateri 9V i spróbuj zmierzyć tą samą bateryjkę tym woltomierzem.