Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz na ICL7107 w samochodzie

05 Maj 2008 22:08 3827 15
  • Poziom 12  
    Witam. Wiele szukałem i niestety nie znalazłem tego co chciałem. Chodzi mi o to, żeby zastosować woltomierz na ICL7107 w samochodzie, żeby zasilać go z napięcia które jest mierzone, a jak wiedomo nie da się tego ta po prostu złączyć, trzeba odizolować mase. Czytałem ze można zastosować jakąs przetornicę DC-DC, ale nigdzie nie znalazlem takiego schematu. Czytałem też ze można zrobić dzielnik napięcia na 3 rezystorach, i podłączyć masę do np 5V, a plus zasilania do napięcia odpowiednio większego. Proszę o pomoc, jeśli da się na dzielniku napięcia to bardzo bym prosił o podanie mi wartości rezystorow bo nie potrafie tego wyliczyć. Mam już gotowy KIT AVT 2270, sprawe ujemnego zasilania do tego układu mam już rozwiązaną na układzie ICL7660
  • Poziom 16  
    Cześć :)

Osobiście jeszcze nie składałem woltomierza na kostce ICL7107, ale też jestem zainteresowany tym tematem, bo mi się przyda do zasilacza laboratoryjnego.
    Masa nie musi być galwanicznie odizolowana od mierzonego obwodu. Sam zobacz na tym schemacie:
    Woltomierz na ICL7107 w samochodzie
  • Poziom 12  
    Musi być odizolowana, sprawdzone w praktyce. Napięcie, które chcesz mierzyć przecież podłączasz do zacisków +i- IN
  • Poziom 33  
    Ale przecież na schemacie zacisk "-" jest połączony z masą... O co teraz kłótnia??

Widziałem sporo schematów prostych woltomierzy i każdy był zasilany napięciem mierzonym... Ale jak chcesz dodatkowo poćwiczyć lutowanie to możesz dać przetwornik DC/DC, nikt ci nie broni :P
  • Poziom 12  
    No tak nie zauważyłem, ale jak w moim woltomierzu połącze - z masą to wariuje, w innych tematach też ludzie piszą,że wariuje.
  • Poziom 33  
    Trzeba zrobić stabilizator jakiś LM317 na 5V - nie będzie wariował.
  • Poziom 16  
    No, albo na 7805 żeby nie kombinować z dodatkowymi rezystorami. Ten stabilizator wyciąga max 1A, czyli bez problemu wystarczy dla wyświetlaczy i układu.
  • Poziom 39  
    Przeciez na LM317 tez masz połączenie z masą trzeba odizolować zacisk masowy bo bedziesz miał źle wyniki pomiaru.
  • Poziom 12  
    no to teraz niech mi ktoś powie jak mam odizolować ten zacisk masy
  • Poziom 33  
    O co wam chodzi z tą masą?? Jeśli napięcie ze stabilizatora jest stałe i niezależne od napięcia zasilania - a takie jest na LM317 to woltomierz nie ma prawa przekłamywać. Nie ma znaczenia czy odizolujesz masę, chodzi o stałe napięcie na wejściu.

Jeśli jednak ktoś nadal będzie chciał iść z gdańska do gdyni przez kraków to nie ma innego wyjścia jak zastosowanie przetwornicy indukcyjnej.
  • Poziom 16  
    Schemat, który pokazałem wcześniej jest raczej poprawny, bo już wielokrotnie pojawiał się na elektrodzie. A na nim jest wyraźnie narysowane połączenie pinu "IN -" z masą całego układu.

Zgadzam się z przedmówcą, jak chcesz to nawiń sobie mał transformator o przekładni 1:1, zrób do tego generator na NE555 i tranzystorach mocy oraz na uzwojeniu wtórnym daj mostek + stabilizator 5V. Wyjdzie prosty układ separujący i masz tym samym odizolowane galwanicznie zasilanie kostki ICL7107.
  • Poziom 33  
    e-e. To nie jest tak, że sterujesz sobie tranzystorami transformator i nie przejmujesz się co ci wyjdzie na wtórnym. Chyba, że chodzi ci o mosfety ;)
    Poza tym trzeba zrobić jakieś bramki NAND i AND bo 555 ma tylko jedno wyjście oscylacyjne... Łatwiej zrobić to na 4047 lub bardziej profesjonalnym sterowniku typu TL494 ;)

• Poziom 16  
    :shii: ja myślę że najprościej by było zbudować przetwornicę 12 na 220 z ładną sinusoidą i zastosować odpowiednie transformatory :spoko: :lol:
  • Poziom 33  
    Najprościej - bo oprócz sterownika, mosfetów i transformatorka dajesz na wyjściu sterownik rysujący sinusoidę lub coś podobnego o częstotliwości 50Hz, transformator sieciowy 1W, dodatkowy mostek graetza, dodatkowe kondensatory i stabilizator. Taniej o jakieś -20zł.
  • Poziom 39  
    Pytanie do kolegi Qwet zrób woltomierz na ICL zasil go np.z bateri 9V i spróbuj zmierzyć tą samą bateryjkę tym woltomierzem.