Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena CB

Koala1 23 Sty 2004 22:35 3778 9
 • #1 23 Sty 2004 22:35
  Koala1
  Poziom 10  

  :arrow: Mieszkam w bloku i nie bardzo mogę zainstalować antenę do CB na dachu. :roll: Jaką antenę najlepiej zainstalować i gdziea a może zrobić?. Co o tym myślicie?
  :agrue:

  0 9
 • #2 23 Sty 2004 22:57
  oj
  Poziom 42  

  Jeżeli masz zarejestrowane radio i opłacone jak najbardziej moźesz postawić antenę na dachu bez zgody administratora budynku. Podczas montażu takiej anteny nie może nastąpić uszkodzenie dachu ani zagrażać konstrukcja masztu życiu i zdrowiu ludzi (prawo bud.).

  0
 • #3 23 Sty 2004 23:37
  guard10
  Poziom 28  

  Witajcie zrób sobie albo kup antenę magnetyczną mam na myśli jej działanie a nie mocowanie anteny

  0
 • #4 24 Sty 2004 13:43
  Preskaler
  Poziom 37  

  Nie ma lepszych anten od anten dachowych! Magnetyczna może być tylko lepsza w pewnych specyficznych warunakach, przy zakłóceniach elektrycznych. Osobiście radzę zastosować antenę dachową, kupić można już od 50zł.

  0
 • #5 25 Sty 2004 14:00
  Renegat_pol
  Poziom 20  

  oj napisał:
  Jeżeli masz zarejestrowane radio i opłacone jak najbardziej moźesz postawić antenę na dachu bez zgody administratora budynku. Podczas montażu takiej anteny nie może nastąpić uszkodzenie dachu ani zagrażać konstrukcja masztu życiu i zdrowiu ludzi (prawo bud.).


  Tu bym się nie zgodził. Wszystko zależy od administratora budynku. Ale jeśi mieszkasz wmiarę wysoko to możesz pokombinować z anteną typu BUMERANG i zamontować ją na balkonie, tylko że będziesz miał uprzywilejowany kierunek od strony jej montarzu. Moja pierwsza antena na CB była wykonana na bazie wędki (takiej rybackie) i dwóch kawałków drutu. Stało to sobie, a raczej wisiało pod katem 45 stopi za oknem i nawet to działało :)

  0
 • #6 28 Sty 2004 15:31
  koniol
  Poziom 16  

  Witam.Miałem ten sam problem.Administracja stanowczo zakazywała mi zamontowania anteny na dachu.Ale w tym wypadku trzeba być stanowczym, bo polskie przepisy informują, że jeśli radio jest zarejestrowane, lub jeśli posiadasz licencję KF, wówczas wskazane jest montowanie anteny na dachu w celu uniknięcia jakichkolwiek zakłóceń.
  Byłem uparty i po przedstawieniu odpowiednich dokumentów administracja dała sobie spokój.

  0
 • #7 30 Sty 2004 19:41
  piochuxl
  Poziom 20  

  Owszem polskie prawo mówi o montowniu anteny na dachu ale niektórzy zapomnieli iż żeby zarejestrować cb-radio trzeba mieć pisemną zgodę administratora budynku na umieszczenie anteny.Na to odpowiada jeden z paragrafów niestety nie pamiętam który ale....zacytuje leci to coś na ten styl:
  Najemca lokalu ma prawo zainstalować wszelkie potrzebne urządzenia bez zgody administratora o ile nie zagraża to życiu ludzi w nim mieszkających oraz stanowi technicznemu budynku a administrator ma obowiązek udzielić wszelkiej pomocy w instalowaniu tych urządzeń(odpłatnie).Mniej więcej tak to leci ale nie wiem jaki to paragraf.

  0
 • #8 31 Sty 2004 11:30
  koniol
  Poziom 16  

  Kolego to co teraz napisałeś przeczy samo w sobie.PRzyjżyj się dokładnie treści napisanego przez Ciebie posta.Nie potrzeba zadnej zgody administratora.Mam radio już 7 lat zarejestrowane i nie była mi potrzebna rzadna deklaracja administracji o wyrażeniu zgody na zakładanie anteny na dachu.
  Pozdrawiam

  0
 • #9 31 Sty 2004 22:03
  Radek007
  Poziom 12  

  Zgadzam się z kolegą, do założenia anteny na budynku nie wymagana jest żadna zgoda administracji czy właściciela budynku. Odpowiedni artykuł jest tu http://www.radio.org.pl/poradnik/anteny/
  Ale jeżeli ma się możliwość uzyskania takiego pozwolenia to polecam, uniknie się nieporozumień w przyszłości. Ja mam takie pozwolenie i mam spokój, a antenę montowałem do boku szybu windowego, aby nie naruszyć pokrycia dachu (bo to słono kosztuje). Cała konstrukcja jest wykonana z aluminium, ładnie pracuje podczas wiatru i zapobiega wykrzywieniu się anteny. A i jeszce jedno, według nowych przepisów nie wolno ciągnąć kabla antenowego po elewacji budynku. Trzeba to niestety zrobić wewnątrz. Ja wykorzystałem rurki instalacyjne po starym azarcie, a miałem co ciągnąć - 40m po klatce schodowej.

  0
 • #10 11 Lut 2004 11:25
  pitt82
  Poziom 13  

  jezeli nie bedziesz stawial zadnego wiekszego masztu antenowego na dachu nie bedziesz mial nawet z pozwoleniem spoldzielni problemu, na masz musisz miec juz pozwolenie

  0