Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytan do uC 8051 pilne

mkpl 20 Maj 2008 18:52 1378 21
  • #1 20 Maj 2008 18:52
    mkpl
    Poziom 37  

Witam
    Miałbym prośbę aby ktoś odpowiedział na poniższe pytania ;)
    Potrzebne mi są one na jutro poniewaz mam z tego sprawdzian ;)
    Odwdzięcze się punktami
    A wiec tak:
    1. Na czym polega przerwanie w '51
    2. Jak są rozmieszczone adresy przerwan
    3. Jakie znaczniki sa zerowane autowmatycznue po wejsciu do procedury obslugi
    4.Jaka jest roznica w działaniu obslugi przerwania kiedy konczy się rozkazem RETI
    5.W jaki sposob okreslana jest kolejność obsługi przerwania przy nadejściu kilku sygnałów przerwania
    6.Ile cykli maszynowych moze wykozystac uC '51 od momętu wejścia do procedury oslugi przerwania

Za wszelką pomoc bede bardzo wdzieczny ;)
    Pozdrawiam
    MKPL

0 21
  • #3 20 Maj 2008 19:22
    mkpl
    Poziom 37  

Sęk w tym ze niemam za wiele czasu tzn do jutra. Szukać w googlach i innych kopalniach wiedzy bym szukał ale czas goni :| dlatego stwierdziłem ze lepiej bedzie sasięgnąć rady fachowców w tej dziedzinie niz snuć samemu niepewne teorie

0
  • #4 20 Maj 2008 20:18
    Freddy
    Poziom 43  

mkpl napisał:
    Sęk w tym ze niemam za wiele czasu tzn do jutra. Szukać w googlach i innych kopalniach wiedzy bym szukał ale czas goni :| dlatego stwierdziłem ze lepiej bedzie sasięgnąć rady fachowców w tej dziedzinie niz snuć samemu niepewne teorie

No to szybciej już się nie da. Przeczytanie zajmie Ci około godziny, a czekanie na odpowiedzi userów znacznie więcej.
    Ale tak to zwykle jest jak się robi "zaliczenie" do szkoły, czeka się na gotowce i nie chce się samemu poszukać

0
  • #5 20 Maj 2008 21:33
    Balu
    Poziom 38  

I zwykle zostawia się na ostatnią chwilę.
    A odpowiedzi na te pytania są trywialne dla każdego kto kiedykolwiek pisał cokolwiek w 51 w asemblerze...

0
  • #6 20 Maj 2008 23:02
    zumek
    Poziom 39  

Balu napisał:
    ...A odpowiedzi na te pytania są trywialne dla każdego kto kiedykolwiek pisał cokolwiek w 51 w asemblerze...

Może dla Ciebie są trywialne , ale np. na 6 (Ile cykli maszynowych moze wykozystac uC '51 od momentu wejścia do procedury oslugi przerwania ) , ja odpowiedzi nie znam ;)

Piotrek

0
  • #7 21 Maj 2008 08:12
    Freddy
    Poziom 43  

Kolega mkpl chyba się na nas obraził i postanowił się nauczyć z tego co mu podesłaliśmy, albo co gorsza samemu poszukać w sieci.
    Ja też nie wiem ile cykli zegara .... mimo, że pisałem w asemblerze na '51, ale to było dawno temu. Po prostu nie pamiętam, ale od tego są karty katalogowe, dokumentacje języka itp. itd. oraz Google !

0
  • #8 21 Maj 2008 10:17
    kamyczek
    Poziom 34  

Podstawy 51 . jeśli już wykładowca podał wam na tacy tematy to może warto je opracować. Lenistwo studentów, uczniów sięga granić. Trzeba wystosować apel do wykładowców i nauczycieli , ZERO PODPOWIEDZI
    I TEMATÓW. Mogę zrozumieć że ktoś zapyta czego można się spodziewać na egzaminie z 51 ale pisać odpowiedzi na tematy wykluczone. Trzeba uważać na lekcjach a nie bumelować i grać w karty ...

0
  • #9 21 Maj 2008 10:49
    Mickwa14
    Poziom 13  

kolego jakbys mial jakieś konkretne pytania o aduc8051 pisz na gadu 2320296

0
  • #10 21 Maj 2008 14:59
    mkpl
    Poziom 37  

wszystko znałazłem ;) bogdan_p dzieki :D Fajnie tak od leni wyzywac co ;) pewnie kiedys tez tak robiliscie.
    Mickwa14 jak czegos nie bede rozumiał to się odezwę ;)

0
  • #11 21 Maj 2008 16:59
    kamyczek
    Poziom 34  

Koledze na zdrowie wyjdzie doskonalenie własnych umiejętności w szukaniu i zdobywaniu wiedzy. To co sie nauczysz nikt ci nie zabierze. Taka jest prawda. Wykładowcy podający wszystko na tacy i dyktujący pytania egzaminacyjne produkują "wadliwych techników inżynierów itd" Trzeba dbać o jakość tytułu inż. Są szkoły gdzie studenci mówią płace i wymagam sesja 1 dzień wszyscy zaliczyli. Szkoła do likwidacji , tytuły też wykładowców i rektora do pudła ...

0
  • #12 21 Maj 2008 22:44
    Mickwa14
    Poziom 13  

Mi tez na zdrowie wyjdzie dzis tez pisałem kartkówke:P

0
  • #13 21 Maj 2008 23:03
    mkpl
    Poziom 37  

kamyczek masz racje podaja ale w sposob tak zawiły ze niejestem w stanie zrozumiec o co biega dlatego szukałem w necie :) I w tym miejscu musze przyznac racje innym ktorzy pisza ze na baskomie czlowiek wiele sie nie nauczy ;) Potrafie pisac proste programy na AVR w bascomie a nie wiedziałem jak działa przerwanie

0
  • #14 21 Maj 2008 23:25
    kris_gor
    Poziom 16  

Ja kończyłem studia w połowie lat 90-tych. Wykładowca powiedział, że 8051 wykładał nie będzie bo do tego jest tyyyyyyyyyyyyyyle materiału wszędzie(internet jeszcze wtedy nie był taki popularny). Oczywiście na egzaminie pytał wszystkiego (cykle maszynowe to z pamięci malowałem) bo i takie pytania były i jego to g.... obchodziło gdzie ja się tego nauczę. A dzisiaj.... szkoda gadać.
    Do dziś wspominam tego wykładowcę jako jednego z najlepszych i właśnie dlatego, że wymagał i zmuszał do nauki.

0
  • #15 22 Cze 2008 10:24
    Mickwa14
    Poziom 13  

bogdan_p a o aduc845 na edw tez jest podobna ilośc materiału bo coś nie moge znaleźć? a bardzo potrzebuje....

0
  • #16 22 Cze 2008 10:30
    Balu
    Poziom 38  

? Jeślii to klon 51 to tamte materiały są ważne + datasheet.

0
  • #17 22 Cze 2008 10:46
    Skubik
    Poziom 15  

aduc845 to dokładnie klon '51 za jednym małym wyjątkiem. Jeden z portów ( chyba P1) jest tylko portem wejsciowym

0
  • #18 22 Cze 2008 10:53
    Przetwornik
    Poziom 26  

Ad. 5. Przerwanie może być przerwane innym przerwaniem pod warunkiem, że przerwanie oczekujące ma równy lub wyższy priorytet od aktualnie wykonywanego.

0
  • #19 22 Cze 2008 13:06
    Mickwa14
    Poziom 13  

I jeszcze jedno pytanie programista asemblera może edytować, zmieniać przerwania? czy tylko stworzyć programowo swoją,dodatkową funkcje przerwania?

Przykładowo jeśli mam kod(przerwanie z przepelniania licznika T0):
    org 0Bh
    ljmp Int_T0
    I potem definiuje Int_T0:........
    reti
    to czy ja zmieniam domyślne przerwanie wynikłe z przepełnienia T1?

Istnieje funkcja "Zmień" i proszę z niej korzystać. Posty scaliłem. [c_p]

0
  • #20 24 Cze 2008 18:13
    skywalker
    Poziom 22  

W 8051 domyślnie pod adresem obsługi przerwania nic nie ma.

W tym konkretnym przykładzie procesor wykonuje skok do pamięci programu pod adres (0BH ) obsługi przerwania timer0.

I wykonuje to co tam znajdzie :).

(oczywiście zapisuje aktualny stan licznika rozkazów aby mógł wykonać skok powrotu obsługi przerwania RETI )

Tzn zawsze trzeba zadbać by pod adresem obsługi przerwania zanazło się chociaż samo RETI (jeśli zezwalamy na to przerwanie );

0
  • #21 24 Cze 2008 18:20
    Mickwa14
    Poziom 13  

a czasem po przepełnieniu licznika T0, licznik T0 zostaje wyzerowany samoczynnie i następuje powrót z przerwania?także nie trzeba nic wpisywać pod adres 0Bh

0
  • #22 24 Cze 2008 18:36
    skywalker
    Poziom 22  

Jeśli zezwolisz na przerwania w rejestrze IE to trzeba wpisać RETI.

0