Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostokąt z przetwornicy szukam metody na wygładzenie

22 Maj 2008 13:11 2489 12
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam przetwornicę 2000w(nominal.) profitexx i silniki buczą jak są zasilane z niej.
    Spowodowane jest to raczej prostokątnym przebiegiem lub nie sinusem :) .
    Wszystko chodzi dobrze nawet po kilkanaście godzin ( mam wieeelki aku :D )
    ale to drażni i nie wiem jaki może mieć wpływ na żywotność uzwojeń.
    Czy jest jakiś prosty sposób,żeby choć odrobinę ten przebieg upodobnić do sinusa??
    Nie mam na myśli jakiejś zaawansowanej,kosztownej elektroniki ale coś prostego.
    Pompy(3) mają ok.30-60W i zamrażarka+ kilka lamp.

Borato
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    witam.
    Hmm , ze schematem może być kłopot,napisałem do dystrybutora ,zobaczymy czy odpowie.Sprzęt jest jeszcze na gwarancji i nie chce jej stracić otwierając obudowę.
    Borato
  • Poziom 43  
    Witam,
    Wystarczającym będzie dolnoprzepustowy filtr L-C typu Γ.
    Tylko uważaj na wartość częstotliwości rezonansowej, która powinna być dla wartości częstotliwości ok. 100Hz, a ta praktycznie nie występuje w symetrycznym przebiegu prostokątnym - występują tylko nieparzyste harmoniczne.
    Wartość indukcyjności należy dobrać na ok. 10% wartości reaktancji cewki od miminalnej wartości rezystancji obciążenia.
    Wartość pojemności kondensatora - patrz wzór Thompsona.

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Witam! Kolego Quarz-mógłbyś trochę szczegułów? Minimalna rez. obciążenia chyba z mocy obliczana bo pomiar rezystancji silnika to chyba nie to? Te 100hz faktycznie nie powinno występować, ale przy niewielkiej asymetrii przetwornicy się pojawi i co z tym zrobi rezonans? ktoś tego próbował? Pozostanie poświęcić jednego ups-a i jakiś silnik.
  • Poziom 43  
    Witam,
    Bruum napisał:
    Witam! Kolego Quarz-mógłbyś trochę szczegółów? Minimalna rez. obciążenia chyba z mocy obliczana bo pomiar rezystancji silnika to chyba nie to? Te 100Hz faktycznie nie powinno występować, ale przy niewielkiej asymetrii przetwornicy się pojawi i co z tym zrobi rezonans? ktoś tego próbował? Pozostanie poświęcić jednego ups-a i jakiś silnik.
    domyślam się, iż jest falownik - UPS - jednofazowy na jedną wartość częstotliwości 50Hz :?: :idea:
    Wobec tego poproszę o jego parametry po stronie wyjściowej.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam.
    Panowie litości,miałem na myśli coś prostego,jakieś elementy bierne czy gotowy moduł do wykorzystania.
    Po prostu takich przetwornic jest w kraju mnóstwo i byłaby to bardzo przydatna informacja.
    Borato
    P.S.
    A w powyższym linku nic o doborze kondensatorów nie ma
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Witam.
    Super,czegoś takiego oczekiwałem.A razie czego to jaki wpływ na silnik pomp może mieć nieodpowiednia wielkość kondensatora?za duży czy za mały gdy załączy się druga czy trzecia pompa?
    Borato
  • Poziom 43  
    Witam,
    Borato napisał:
    Witam.
    Super,czegoś takiego oczekiwałem.A razie czego to jaki wpływ na silnik pomp może mieć nieodpowiednia wielkość kondensatora?za duży czy za mały gdy załączy się druga czy trzecia pompa?
    Borato
    Sam kondensator - bez szeregowego induktora - może stać się "zabójczy" dla tranzystorów - kluczy - przetwornicy :!:
    Natomiast w/w prosty filtr L-C i jego zaprojektowanie to przecież "przedszkole elektrotechniki"... :cry:

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Witam.
    Cytat:
    Natomiast w/w prosty filtr L-C i jego zaprojektowanie to przecież "przedszkole elektrotechniki"...

Tak to prawda – ale widać, że większość piszących nie chodziła nawet do przedszkola elektrotechniki nie wspominając o szkole. I w takim wypadku pozostaje stare góralskie przysłowie: „jak się nie przewrócisz to śie nie nucys” – czyli jak nie popalą większości urządzeń za „udoskonalanie” których się zabiorą to nie pojmą. Oby przy okazji zbyt wielu z nich nie uciekło na tamten świat – kombinują przy napięciach niebezpiecznych - bo przyrost naturalny w Polsce i tak spada.:cry::D
  • Poziom 14  
    Panie EAndrzej .
    Tak sie składa,że nie jestem elektrykiem.
    O astronawigacji czy gps-ach,radarach mogę porozmawiać z PANEM dokładniej bo to moja profesja.Liczyłem na mniej kąśliwe ale za to bardziej rzeczowe rady,skoro to w końcu "przedszkole" to i odpowiedź może być prosta i rzeczowa a i nie nadwyręży Pan intelektu.
    Borato

P.S.
    Daawno temu ktoś mądry powiedział,że mowa jest srebrem a milczenie.....m
    Skoro już wszyscy wyrośliście ponad PRZEDSZKOLE to i uda wam się odgadnąć znaczenie wielokropka :sm5: