Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działa mostek prostowniczy i jak to wygląda?

.3lite 29 Maj 2008 15:49 20968 4
  • #1 29 Maj 2008 15:49
    .3lite
    Poziom 17  

Witam,

Chciałem zapytać jak działa mostek prostowniczy i z czego się składa. Chodzi mi dokładnie o to, że posiadam transformator 8V(3A) i chciałbym wyprostować prąd.

Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Jest możliwość otrzymania z sinusoidy prostej lini poprzez wykorzystanie większej ilości kondensatorów?

0 4
  • #2 29 Maj 2008 15:59
    joozwa
    Poziom 31  

http://www.google.pl/search?client=firefox-a&...=mostek+prostowniczy&lr=&btnG=Szukaj+w+Google

W celu wygładzenia tętnień zaleca się stosowanie większych pojemności filtrujących.
    Możesz zastosować dowolny mostek od Imax = 6A
    Jednak jeżeli zastosujesz większe (kilkanaście mF) pojemności, powinieneś dać większy mostek, ze względu na udar prądowy przy włączaniu urządzenia.
    P.S> Warto używać gogli i szukajki :D ...
    Pzdr.

3
  • #3 29 Maj 2008 16:03
    .3lite
    Poziom 17  

Chodzi mi o mostek graetz (przed chwilą jeden skończyłem właśnie) i Czy jest możliwość uzyskania PROSTEJ LINII z sinusoidy? poprzez wykorzystanie np. 10x kondesatorów 4700uF?

1
  • #4 29 Maj 2008 16:07
    zdzicho44
    Poziom 22  

To przeważnie kosteczka z 4 wyprowadzeniami. Dwa oznaczone~ ,jeden + ,jeden-. Wewnątrz jest struktura krzemowa składająca się z 4 diod połączonych w układzie Graetza.Dwie z nich przepuszczają dodatnią połówkę sinusoidy ,a dwie ujemną.Uzyskujesz prąd stały pulsujący z częstotliwością 100Hz.Napięcie bez obciążenia- wynosi√2 U zasilającego -1,2V- o ile odfiltrujesz je przy pomocy kondensatora. U ciebie będzie to ok 10V.To- jak płaski jest przebieg zależy od pojemności kondensatorów i obciążenia.Im większe obciążenie tym pulsacje większe .

Dodano po 3 [minuty]:

Jak wpakujesz 47000uF to mostek 6 A walnie Ci przy załączaniu .Prąd udarowy będzie za duży.

2
  • #5 29 Maj 2008 16:10
    BTomasz92
    Poziom 16  

Witam!

Mostek prostowniczy składa się z czterech odpowiednio połączonych diod i służy do prostowania prądu zmiennego w celu uzyskania prądu stałego. Budowę i zasadę działania mostka(a właściwie prostego zasilacza) widać na rysunku poniżej. Czerwona i zielona pętla pokazuje, jak płynie prąd w układzie.

Pozdrawiam,
    BTomasz92

3