logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Budowa wzmacniacza stereo 2x150-170W, wybór radia, preamp, equalizer, selektor wejść

markovip 06 Cze 2008 19:24 2785 6
REKLAMA
  • #1 5220300
    markovip
    Poziom 34  
    Posty: 2736
    Pomógł: 143
    Ocena: 185
    Witam

    Zabieram sie właśnie do zrobienia wzmacniacza 300-350W stereo.
    Zacznę od tego ze, mam aktualnie wzmacniacz 'Fisher 404' 320W/8R z 4-ma końcówkami mocy, z czego 2 sie spaliły i zastąpiłem je 2-ma LM3886. Jednak nie podoba mi sie jak grają (za miękko, i płytki bass) dlatego podłączyłem je na REAR.

    Teraz mam zamiar 'wypruć' :D z niego wnętrzności: trafo ≈350W, kilka uzwojeń wtórnych (napięcie zasilające końcówki mocy o ile dobrze pamiętam ma ≈30V), 2 kondensatory filtrujące dość spore (maja ponad 30lat ale wygląda na to ze jeszcze nie wyschły i dobrze sie maja), no i radiatory, tez dość spore.

    To tyle ze starego...

    I teraz trochę o nowym, wiec tak: 2 x 150-170W, equalizer 3-poziomy, preamp, selektor wejść: tuner, CD, Aux1, Aux2; wskaźnik wysterowania (linijka LED), chciał bym tez dodać mu radio, tylko zastanawiam sie jaki... cyfrowy z wyświetlaczem LCD (jeżeli tak to jaki, wymontowany z jakiego radia...?), analogowy z gałeczką... hmm sam nie wiem.

    I teraz pora na najważniejsze: stopień mocy.
    LM3886 odpada, TDA7294-patrzyłem sie na różne schematy i znalazłem zwykły lub zmostkowany który mi sie spodobał bo miał 170W RMS.
    Myślałem tez o MOSFETach lub już wyższa szkoła jazy HEXFETach.

    I teraz pytanie do tych którzy sie już zetknęli sie z tymi wzmacniaczami: które z w/w polecilibyście?

    Dziękuje z góry za odpowiedz i pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 5220562
    fuutro
    Poziom 43  
    Posty: 9921
    Pomógł: 1450
    Ocena: 836
    Na trafie 350VA nie zrobisz wzmacniacza, który ciągle odda 2*150W. Może 2*120W. Zdecydowanie lepsze będą końcówki mocy na elementach dyskretnych i głośnikach 8 om, co da moc ok 100W na kanał.

    Czemu uważasz, że wzmacniacz na HEXFETach to wyższa szkoła jazdy niż innych MOSFETach? Jak by popatrzeć w karty katalogowe to wszystko to samo. Jednak reklama swoje robi.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 5220887
    kosmaty
    Poziom 17  
    Posty: 186
    Pomógł: 13
    Ocena: 2
    Polecam wykonanie wzmacniacza AV400 lub AV800 starczy na długie lata


    Jeden z naszych forumowiczów wykonał AV400:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic744588.html

    Schemacik + płytka AV800, też znajdziesz schemat do AV400
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic50636.html#234640


    Ewentualnie polecam wzmacniacz na kostce hybrydowej: STK4050
    Bardzo prosty do wykonania
  • REKLAMA
  • #4 5221373
    markovip
    Poziom 34  
    Posty: 2736
    Pomógł: 143
    Ocena: 185
    Dzięki bardzo za pomoc, punkty już lecą na wasze konta.

    --> Fuutro pisząc 'trafo ≈350W' pisałem z głowy, nie pamiętałem dobrze ale teraz zerknąłem i sie mile zaskoczyłem:
    Budowa wzmacniacza stereo 2x150-170W, wybór radia, preamp, equalizer, selektor wejść

    Jednak nie jestem pewien czy to jest moc wyjściowa końcówek czy moc trafa.

    Biorąc iż moc ta jest mocą wyjściową 320W (majac na uwadze datę produkcji 1978r ma już swoje lata i technologia już nie taka sama) wydajność waha sie miedzy 70 a 80% (tak uważam) trafo może mieć około 400W, a to zmienia trochę sprawę.

    Rzeczywiście po sprawdzeniu w notach katalogowy te MOSFET i HEXFET sa prawie identyczne.

    -> kosmaty, znasz może jakieś MOSFETy z 150W ?
  • Pomocny post
    #5 5221407
    kosmaty
    Poziom 17  
    Posty: 186
    Pomógł: 13
    Ocena: 2
    Najbardziej znane MOSFET-y dosyć często używane w technice audio to:
    IRF640 i IRF9640
    IRF540 i IRF9540
    IRFP240 i IRFP9240
    Można by tak wymieniać i wymieniać
    Cały opis elementów znajdziesz na stronie: http://www.elenota.pl/
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 5221683
    fuutro
    Poziom 43  
    Posty: 9921
    Pomógł: 1450
    Ocena: 836
    Wzmacniacz jednak może pobierać z sieci te 420VA więc moc 2*150...170W jednak jest realna ale do osiągnięcia na głośnikach 4om przy tym zasilaniu.
    http://arczer.neostrada.pl/a067.htm
    http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=audio/wzm150w_stk.pdf
    https://www.elektroda.pl/audio/wzm2x150w.zip

    A jeśli MOSFET https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic579463-150.html
  • #7 5225166
    markovip
    Poziom 34  
    Posty: 2736
    Pomógł: 143
    Ocena: 185
    Witam, wczoraj wieczorem otworzyłem stary wzmacniacz w celu zmierzenia napiec transformatora.

    Transformator:
    Budowa wzmacniacza stereo 2x150-170W, wybór radia, preamp, equalizer, selektor wejść

    Posiada także selektor uzwojenia pierwotnego na rożne napięcia:
    Budowa wzmacniacza stereo 2x150-170W, wybór radia, preamp, equalizer, selektor wejść
    Budowa wzmacniacza stereo 2x150-170W, wybór radia, preamp, equalizer, selektor wejść

    Jednak wyniki nie są zbytnio zadawalajace...:

    Budowa wzmacniacza stereo 2x150-170W, wybór radia, preamp, equalizer, selektor wejść

    20V -> max 10A
    6V ->jest tam opornik ograniczający prąd 0,51ohm (prąd do żarówek w panelu)
    43V -> bezpiecznik jest na ¾ prawdopodobnie jest to 750mA

    Tym sposobem na końcówki mocy dostaje ±24V, oryginalnie dla hybrydowych PA500 to wystarczało jednak ja potrzebuje więcej.

    Za filtracje odpowiedzialne są te dwa kondensatory:
    Budowa wzmacniacza stereo 2x150-170W, wybór radia, preamp, equalizer, selektor wejść

    I teraz moja sugestia co do tego trafa: przełączając go na niższe napięcie na pierwotnym na 220V (aktualnie jest na 240V, a w sieci mam 222V) podniosło by to napięcie uzwojenia wtórnego transformatora.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy wzmacniacza stereo o mocy 2x150-170W, wykorzystującego elementy ze starego wzmacniacza Fisher 404 (około 320W/8Ω) z transformatora około 350-400VA oraz kondensatorów filtrujących. Autor planuje zastosować preamp, equalizer 3-poziomowy, selektor wejść (tuner, CD, Aux1, Aux2) oraz wskaźnik wysterowania LED. Poruszono kwestię realnej mocy wzmacniacza przy dostępnej mocy transformatora i obciążeniu głośnikami 4Ω lub 8Ω. Zwrócono uwagę, że moc 2x150W jest możliwa przy zasilaniu 420VA i głośnikach 4Ω, natomiast przy 8Ω realna moc może wynieść około 2x120W. Wskazano na popularne MOSFET-y stosowane w audio, takie jak IRF640, IRF9640, IRF540, IRF9540, IRFP240, IRFP9240, oraz alternatywne rozwiązania jak wzmacniacze AV400, AV800 lub hybrydowa kostka STK4050. Autor podzielił się zdjęciami i pomiarami transformatora oraz kondensatorów filtrujących, analizując ich parametry i możliwości zasilania końcówek mocy. Dyskutowano także o wyborze radia – cyfrowego z wyświetlaczem LCD lub analogowego z gałką – oraz o jakości dźwięku wzmacniacza z końcówkami LM3886, które autor ocenił jako zbyt miękkie z płytkim basem.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA