Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konstrukcja wzmacniacza 150W/4ohm

vinylo 14 Wrz 2007 21:20 12316 30
  • #2 15 Wrz 2007 18:11
    drakon3
    Poziom 14  

Yyy, fajny projekt, ale czy przypadkiem nie za prosty??? Różne schematy już widziałem, ale ten jest jakis bardzo ubogi.

• #3 15 Wrz 2007 18:24
    wladl
    Poziom 14  

Konstrukcja genialna w swej prostocie :), gra rewelacyjnie.
    Link nie punktowany do projektu i wszystkich wariacji na temat JLH.
    http://www.tcaas.btinternet.co.uk/jlhesl.htm
    Nie zgodzę sie tylko z podaną mocą w tytule, 150W a może nawet więcej to mac pobierana ze ściany. Prawdziwa moc tej końcówki to około 56W na kanał dla 4ohm.

• #4 15 Wrz 2007 18:32
    vinylo
    Poziom 11  

Często najprostsze rozwiązania sa najlepsze.Zamiast 2N3055 mozna użyc TIP35-łatwiejszy montaż.Albo KD 503-można zwiększyc jeszcze nap.zasilania a tym samym moc.pozdrawiam

• #5 15 Wrz 2007 18:40
    wladl
    Poziom 14  

Tipy odpadają, KD owszem tak. Trany muszą być całe blaszane. Trzeba pamiętać że prąd spoczynkowy pary wyjściowej to 3,8A !. Plastik tego nie uciągnie. Najlepsze tranzystory do tego to MJ15003 Motoroli.

• #6 15 Wrz 2007 19:02
    dakin11
    Poziom 21  

witam czy ma może ktoś schemat przetwornicy z 12 na te 42V żeby zasilić ten wzmak prosiłbym o jakieś schematy jak by jeszcze mogło byc to z wzorem płytki drukowanej. Proszę o odpowiedz i pozdrawiam

• #7 15 Wrz 2007 19:20
    wladl
    Poziom 14  

dakin11 napisał:
    witam czy ma może ktoś schemat przetwornicy z 12 na te 42V żeby zasilić ten wzmak prosiłbym o jakieś schematy jak by jeszcze mogło byc to z wzorem płytki drukowanej. Proszę o odpowiedz i pozdrawiam

Czy kolega ma zamiar zamontować to do dresowozu :D ? i sygnetem po glebie :D ?. Innego celu stosowania przetwornicy z 12V nie widzę. To nie jest wzmacniacz do auta. A link do strony z wzorami płytek podałem wcześniej.
    Wzmacniacz pomyślany był do napędu paneli elektrostatycznych.

• #8 15 Wrz 2007 20:00
    MichałKob
    Poziom 20  

Niestety, klasa A ma swoje prawa... Schematy dotyczą jednego kanału, tymczasem każdy z nich wymaga zasilania trafkiem o mocy 300VA. To oznacza, że wypadałoby znaleźć do zasilania wzmacniacza stereo tego typu trafo o mocy 500..600 VA, a to już niestety tanie nie będzie, podobnie jak komplet ośmiu 2N3055 z odpowiednimi radiatorami. No ale cóż, jeżeli wrażenia odsłuchowe są takie, jak pod ww. linkiem, to nic, tylko do roboty! :)
    Osobiście muszę zrezygnować, gdyż dysponuję jedynie trafem 180VA 2x16V i zadowala mnie moc 2x50...80W (przy muzyce, nie non stop 1kHz). Waham się nad Eltronem 60[U]. Chyba że jest coś lepszego - chodzi mi też o jakość! Ciekaw jestem, co będzie miał do powiedzenia ktoś kto wykona opisany wzmacniacz na własną rękę i podzieli się wrażeniami odsłuchowymi.

• #9 15 Wrz 2007 20:26
    radiomechanik
    Poziom 23  

2N3055 to już bardzo stary tranzystor - nie zapewnia dobrej dynamiki jeżeli chodzi o hmmm- nazwijmy to "nowoczesną muzykę" typu szybkie techno itd ... do tego faktycznie dobre są końcówki na MOS-FEtach , ale nie ma co - są to konstrukcje sprawdzone sam podobny robiłem kilkanaście lat temu - odpalił od razu , nawet nie potrzeba było zbytnio regulować prądów spoczynkowych - grał bardzo wyraziście - o ile to można było przetestować na tonsilowych głośnikach i dopiero co pojawiających się sensowniejszych odtwarzaczach CD i niestety pokutuje wśród młodych konstruktorów przekonanie i jedynej słuszności stosowania transformatorów toroidalnych - sa dobre - do zastosowań przemysłowych i mają bardzo sztywną charakterystykę obciążenia - nie mozna ich przeciągnąć w impulsie - tak więc przy wykonywaniu PA trzeba brac duzy zapas mocy ... ale coś za coś - toroidy są tańsze i łatwiejsze w montażu - co do zastepowania tranzystowów - 2N3055 jakimiś TIP-ami - w tych konstrukcjach nie ma sensu kosztują 4zł za sztukę - (przynajmniej w Poznaniu) można też wziąść KD502 - mają większąć wytrzymałość temteraturową - po za tym praktycznie nie można ich spalić :-)

• #10 15 Wrz 2007 20:33
    wladl
    Poziom 14  

MichałKob napisał:
    Ciekaw jestem, co będzie miał do powiedzenia ktoś kto wykona opisany wzmacniacz na własną rękę i podzieli się wrażeniami odsłuchowymi.

Ten ktoś jest bardzo zadowolony :D. Niestety, z przyczyny braku odpowiednio wielkich radiatorów musiałem zjechać z prądem spoczynkowym do 2.5A co daje tylko około 25W. Robiłem troszkę inna wersję, inne źródło prądowe. Zastosowane tranzystory to BUV21, dwie pary na kanał, jedno trafo
    500VA, zasilanie stabilizowane Wrażenia odsłuchowe ?. Poprzedni wzmak Gisbertsa na Hexfetach poszedł na emeryturę. Pozwolę sobie na audiofilskie stwierdzenie; po włożeniu płyty do napędu, nagle pojawiła się w pokoju moja ulubiona Loreena McKennitt, a ja taki nie ubrany i nie ogolony :D
    Potężny i kontrolowany bas, wspaniale brzmią zwłaszcza wokale i instrumenty strunowe klasyczne ( harfa). Obciążałem dla testu wzmacniacz rezystorem 4,7 ohm i równolegle do niego kondensatorem 4,7uF. Na wejściu prostokąt i pełne wysterowanie. Nawet nie jęknął. Żadnych wzbudzeń. Naprawdę warto go zrobić, tylko szkoda że wymagania ma jak mała spawarka.

• #12 16 Wrz 2007 15:00
    sq8ju
    Poziom 24  

Tu jest dyskusja o konstrukcji w klasie "A" , a Ty z kostką wyskakujesz...

• #13 16 Wrz 2007 23:39
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 21 Wrz 2007 20:33
    KAMILOS_15
    Poziom 10  

jestem tak troche poczatkujacy mogłbym prosic o troche wiecej info na ten temat?? z tego co widze na tym schemacie to chyba mono czy sie myle??

• #16 21 Wrz 2007 22:03
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 21 Wrz 2007 22:29
    miszal
    Poziom 19  

a mam pytanko do autora.
    mozna podac koztorys wzmacniacza ??
    pozdro

• #18 22 Wrz 2007 00:32
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 24 Wrz 2007 12:28
    wladl
    Poziom 14  

Lwia część kosztów wzmacniacza to zasilacz ( trafo, kondensatory), no i radiatory. Chcąc robić dual mono wyjdzie parę stów na kanał. Swój zbudowałem z elementów które przez lata zgromadziły się same :). Pamiętać też trzeba o kosztach eksploatacji, czyli poborze prądu. Do słuchania muzyki ciurkiem, raczej nie bardzo. Ośka licznika energii wymaga osobnego chłodzenia :)

• #20 25 Wrz 2007 17:58
    MaThiR
    Poziom 16  

To jest właśnie wzmacniacz do prawdziwego słuchania muzyki. Klasa A choć tak prymitywna daje dobre rezultaty jakościowe dźwięku. Schemat prosty, razi jedynie jego sprawność i moc strat....

Mam pytanko do RADIOMECHANIK: o co dokładnie chodzi z tym transformatorem toroidalnym?

Osobiście preferuję chłodzenie aktywne wentylatorem sterowanym zależnie od temp. radiatora.

• #21 26 Wrz 2007 09:06
    marius.aesir
    Poziom 17  

wladl napisał:
    Lwia część kosztów wzmacniacza to zasilacz ( trafo, kondensatory), no i radiatory. Chcąc robić dual mono wyjdzie parę stów na kanał. Swój zbudowałem z elementów które przez lata zgromadziły się same :). Pamiętać też trzeba o kosztach eksploatacji, czyli poborze prądu. Do słuchania muzyki ciurkiem, raczej nie bardzo. Ośka licznika energii wymaga osobnego chłodzenia :)

Chciabym zauważyć że tyle samo prądu co ten wzmacniacz pobiera komputer, a te często mamy włączone praktycznei bez przerwy... i jakos nikt specjalnie na koszty nie narzeka... Odpuśćmy narzekanie na sprawność klasy A, bo jeśli już ktoś taki wzmacniacz buduje, to wie co robi. Od klasy A juz nie ma odwrotu, przekonałem się sam;)

• #22 03 Lis 2007 06:15
    aydin67
    Poziom 11  

thanks............................................................

Dodano po 1 [minuty]:

]Konstrukcja genialna w swej prostocie , gra rewelacyjnie.
    Link nie punktowany do projektu i wszystkich wariacji na temat JLH.
    http://www.tcaas.btinternet.co.uk/jlhesl.htm
    Nie zgodzę sie tylko z podaną mocą w tytule, 150W a może nawet więcej to mac pobierana ze ściany. Prawdziwa moc tej końcówki to około 56W na kanał dla 4ohm.

• #23 13 Lut 2008 22:11
    makol5002
    Poziom 13  

Dajmy na to że zasilanie tego wzmacniacza będzie 2 * 31V, a końcówki zostaną zamienione na KD 503 zatem wtedy jaka będzie moc tego wzmacniacza?
    Czy mógłby ktoś ten schemat trochę spolszczyć bo tak z angielskim w wersji technicznej to troche problem u mnie jest?

• #24 14 Lut 2008 00:11
    tomek.kemot
    Poziom 2  

Witam.
    Mam pytanie odnośnie budowy ww wzmacniacza. Jestem tu nowy więc niemiejcie żalu za źle sformułowane bądź nierozsądne pytania... Czytałem co piszecie i szczeże mówiąc się pogubiłem... Czy ktoś mógł by mi podać jakie części potrzebował bym do skonstruowania wzmacniacza którego moc będzie 200w bądź 2*100w, który jest niezbyt trudny w konstrukcji i zasilanie do niego nie sprawia kłopotów... No i cena żeby względna była. Prosił bym o Odp na maila tomek.106(małpa)wp.pl Pozdrawiam z poszanowaniem 4 all ;)

• #26 14 Lut 2008 17:31
    tomek.kemot
    Poziom 2  

Witam!
    Dzięki "makol5002". Bardzo mi pomogłeś, a czy mógł byś mi tak troszeczke opisać jakie i z czego mógł bym zasilanie zmontować by osiągnąć te 2*100w? Będę naprawde wdzięczny ;)

• #27 14 Lut 2008 23:56
    makol5002
    Poziom 13  

Ja transformator dałbym temu wzmacniaczowi tak 2 * 30 V 250 albo 300 W. Takie trafa można znaleźć we wzmacniaczach radiowęzłowych, zerknij u siebie w szkole czy nie ma czasem takowych, u mnie były 3 sztuki i dostaliśmy je za darmo kazdy po jednym, oczywiście wzmacniacze były uszkodzone.

Co do elementów potrzebnych do budowy zasilacza to:

- trafo 2 * 30V 250 W lub 300W
    - diody prostownicze i kondensatory oraz bezpieczniki.
    Szczegółowy schemat zasilacza na pewno znajdziesz w dokumentacji wzmacniacza.
    A jeśli nie będziesz mógł sobie z nim poradzić to daj znać na forum ja obecnie przymierzam się do budowy zasilacza też do tego wzmacniacza.

• #28 15 Lut 2008 21:52
    tomek.kemot
    Poziom 2  

W śród tych wszystkich części łatwo się pogubić... Tyle jest różnychparametrów że ciężko się połapać. Dobrze że istnieją ludzie, którzy potrafią i chcą przełożyć to wszystko z polskiego na nasze i pomóc, Ludzie tacy jak wy! Pozdrawiam i dziękuje. W razie czego będę pisać ;) :D

• #29 16 Lut 2008 20:57
    Żychw@
    Poziom 16  

ja właśnie ma ten wzmacniacz złożony z kitu NE022 i do uruchomienia potrzebuje już tylko schematu zasilacza i trafa... trafo sie kupi jak tylko dostane w ręce zasilacz i tu prośba do makol5002 i innych, którzy przypadkiem mięli schematy do zasilania :P

Szukaj w 5mln produktów