Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projektor 16mm i dźwięk z fotokomórki

gorusag 27 Cze 2008 10:29 11531 16
  • #1 27 Cze 2008 10:29
    gorusag
    Poziom 9  

Witam Szanownych Kolegów!
    Mam stary projektor na filmy 16mm. Nie mam niestety dźwięku :(
    Mam pytanie i prośbę ogromną.
    Czy mógłby mi ktoś pomóc, podpowiedzieć jak wydobyć dźwięk z takiego projektora?
    Potrzebuję zakupić chyba jakąś fotokomórkę, przedwzmacniacz i naturalnie wzmacniacz, aby podłączyć oryginalne głośniki.
    Idealnym rozwiązaniem byłoby rozwiązanie gotowe, takie na płytce, tak aby można było zamontować wewnątrz projektora.
    Chodzę za tym już dobrych kilka lat, więc za pomoc będę bardzo wdzięczny ;)
    Dzięki i pozdrawiam!
    Andrzej

0 16
  • #2 27 Cze 2008 11:33
    Atreyu
    Poziom 22  

Napisz co to za model projektora 16mm. W Polsce było produkowanych kilka urządzeń z fotocelami próżniowymi AP-11, AP-11U, AP-12 AP-14 i wczesne modele Elewów z serii AP-2x. Nowej fotoceli raczej nigdzie nie kupisz a stare mogą już kiepsko działać. Sam wymontowywałem fotocele z różnych projektorów i zastępowałem je jakimś krzemowym fotodetektorem. Na początek jednak określ model urządzenia, ew. daj zdjęcie.

0
  • #3 01 Lip 2008 20:40
    gorusag
    Poziom 9  

wygląda na to, że mój AP-22 jest bardzo podobny do Twojego AP-25T
    co mnie ogromnie cieszy :DDD
    poniżej załączam zdjęcia
    niestety wzmacniacz jaki był w środku wyrzuciłem, więc właściwie nie mam nic :/ ale za to cały projektor jest parę kilo lżejszy
    domyślam się, że trzeba będzie zrobić jakieś zasilanie do nowego układu, o ile nadal jest to możliwe?
    pozdrawiam
    gorusAG

0
  • Pomocny post
    #4 02 Lip 2008 00:23
    Atreyu
    Poziom 22  

A więc tak - jak usunąłeś stary wzmacniacz to raczej już nie odtworzysz rozwiązania lampowego w tym urządzeniu. Na początek postaraj sie uruchomić sam ślinik, powinien to być jednofazowy silnik klatkowy z kondensatorem przesuwającym fazę.

Kolejnym krokiem jest odtworzenie zasilania naświetlki dźwięku, po prostu trzeba sprawdzić czy naświetlka będzie działać - wymaga ona podania 6V. Nie należy przy tym ruszać mocowania mikroobiektywu bo można rozregulować odczyt dźwięku.

Jeżeli chodzi o fotodetektor to musisz użyć jakiejś fotodiody która ma w miarę dużą powierzchnię. Najlepiej zamontować ja pod bębnem dźwiękowym w miejscu lustra. Potem tylko wzmacniacz i głośnik :) Ja sam w przerabianym przeze mnie AP-25T użyłem o ile dobrze pamiętam TDA1905 + jednotranzystorowy przedwzmacniacz. Mam gdzieś schemat i projekt płytki jakby co. Mi akurat trafił się egzemplarz z wzmacniaczem na 2xADP670 (taka unowocześniona wersja TG70). Tranzystory były uszkodzone, kondensatory wylały i wyżarły ścieżki więc nie było co ratować... Z oryginalnego toru audio pozostawiłem tylko fotodiodę krzemową.

Podobną przeróbkę zafundowałem także dla AP-12 którego też mam w domu, ale tam właśnie z racji usunięcia fotoceli próżniowej (zero czułości) wstawiłem fotodiodę Dolby SR z normalnych projektów kinowych Prexer AP-621.

Zwróć też uwagę czy mechanizm chwytaka taśmy i sercówki pracuje poprawnie bo jak się on rozsypał to będzie Ci taśmę szarpało, a klisza filmowa 16mm ma perforację tylko z jednej strony!

Przy okazji - jeżeli moderator działu uzna że ten temat nie spełnia kryteriów działu, proszę o przeniesienie jego w odpowiedniejsze miejsce.

Pozdrawiam. . .

0
  • #5 08 Lip 2008 17:58
    gorusag
    Poziom 9  

wielkie dzięki za informacje
    więc tak:
    projektor wyświetla filmy, czyli silnik i mechanizmy są okej
    lampa do fotodioty też świeci, nie wiem jak długo ale działa :D
    właściwie brakuje tylko fotodiody i wzmacniacza,
    głośniki mam też oryginalne, 4 omowe i chciałbym je zostawić, bo fajne są

pisałeś o schemacie który masz, mogę go jakoś od Ciebie otrzymać? Może ktoś mógłby mi wykonać taki układ, za wynagrodzeniem oczywiście? Zrobiłem w życiu kilka układów, ale dzisiaj chyba nie mam na to już czasu. Niemniej, każda informacja dla mnie jest bardzo cenna. Układ wzmacniacza mamy już nazwany ); Pisałeś o przedwzmacniaczu. Szukałem jednak oczywiście gotowego układu i znalazłem w AVT1033. Do tego wzmacniacz 2x22W AVT744 współpracujący z głośnikami 4omowymi. Kolejną rzeczą jest zasilacz z wydajnością kilku A. No i na końcu fotodioda. Może możesz coś zasugerować?
    Ogólnie, czy dobrze rozumuję? Musiałbym sprawdzić, czy te układy będą ze sobą współpracować, ale kierunek jest ok.?
    Pozdrawiam.
    gorusag

0
  • #6 09 Lip 2008 17:24
    Atreyu
    Poziom 22  

A więc tak - na początek fotodetektor. Ja użyłem fotodiody DolbySR wymontowanej z projektora kinowego - jak zakładano u nas w kinie rewersyjne głowice dźwiękowe te stare czytniki Echo-Cinema zostały wymontowane i walały się niepotrzebne. Polecam użycie zwykłych krzemowych fotodiod. Przed laty w kinach często używało się fotodiod TESLA typu 1PP75.

projektor 16mm i dźwięk z fotokomórki projektor 16mm i dźwięk z fotokomórki

Jeżeli chodzi o wzmacniacz to wszystko zależy od tego jak sam oceniasz swoje umiejętności. Jeżeli nic na ten temat mnie wiesz to chyba faktycznie będzie lepiej jak zlecisz zrobienie wzmacniacza komuś innemu. Jak umiesz choć trzymać lutownicę to może faktycznie kit będzie dobrą alternatywą. Jeżeli elektronika nie jest tobie obca to możesz sam zrobić taki wzmacniacz bez specjalnego kłopotu.

Projektując nowy wzmacniacz do tego projektora na początek zainteresowałem się układem scalonym TDA-1010A gdyż ma wbudowany przedwzmacniacz.

Okazało się jednak że sygnał przychodzący z fotodiody jest na tyle słaby (około 100mV p-p) że kostka TDA-101A nie działała wystarczająco dobrze - stopień przedwzmacniacza nie ma wyprowadzonej pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego. W końcu wzmacniacz ten wylądował jako odsłuch kanału centralnego w kinie :)

W drugiej kolejności zainteresowałem się kostką TDA-1905 która pomimo że ma mniejszą moc okazała się chyba lepszym wyborem. Mimo wszystko dołożyłem prosty przedwzmacniacz sygnału bo kostka ta ma i tak mniejsza "czułość " :p

projektor 16mm i dźwięk z fotokomórki projektor 16mm i dźwięk z fotokomórki projektor 16mm i dźwięk z fotokomórki

Z trzech wzmacniaczy które wykonałem najlepiej oceniam właśnie ten z TDA-1905. Wzmacniacz wykonany według powyższego projektu działa w AP-12, natomiast jeszcze jeden nieco zmodyfikowany na TDA-1905 działa w AP-25T (pominąłem przedwzmacniacz gdyż wykorzystałem fragment istniejącego układu). Sorry że nie mam dokumentacji tego projektu w lepszej jakości ale powstawał on jeszcze kilka lat temu gdy nie używałem żadnego programu wspomagającego projektowanie.

Jeżeli zdecydujesz się na kostkę TDA-1905 to pamiętaj że z głośnikiem 4Ω kostka ta może pracować na napięciu max 14V.

Pozdrawiam. . .

0
  • #7 01 Lip 2010 12:59
    leosimba
    Poziom 10  

Witam.

Interesuję się filmami i techniką projekcyjną. Udało mi się uatować od zezłomowania śliczny kino projektor 35mm produkcji radzieckiej model KH-20 (KN-20) stan igła komplet okablowania, obiektyw anamorfo, zasilacz wzmacniacz, kolumna oraz skrzynie transportowe, ręczna przewijarka. Zestaw powinien zawierać dwa projektory uchował się niestety tylko jeden :(( Sprzęt działa bez problemu odtwarza obraz jak i dźwięk. Posiadam kilka starych filmów na 35mm.
    Ostatnio od zaprzyjaźnionego kino operatora dostałem pudło po komputerze PC pełne zwiastunów filmów na 35mm i... Jest problem film się odtwarza ale dźwięk jest cichy i niewyraźny. Zauważyłem że optyczna ścieżka dźwiękowa w starych filmach była koloru białego w obecnych jest zielona, kino operator mówił mi że obecnie stosuje się przy odczycie optyczny dżwięku tzw. "czerwone światło" a dawniej było "białe". Podpatrzyłem u niego w kabinie, że faktycznie "naświetlka jest czerwona" poczas podczas odczytu dźwięku.
    Mam pytanie jak adoptować mój projektor z 1966 żeby czytał poprawnie fonie "czerwoną" czy wystarczy wymienić źródło świała z żarówki na np ultra jasną diodę czerwoną, ale pytanie jaki wtedy odbiornik obecnie jest oryginalna foto dioda. i jaki przedwzmacniacz zastosować? Niedługo będę miał się urlop i wtedy będę mógł posiedzieć nad nim, puki szukam informacji jak można by to rozwiązać.
    Bardzo proszę o pomoc :)
    pozdrawiam wszystkich miłośniów starego sprzętu kinotechnicznego

0
  • #8 01 Lip 2010 14:39
    Atreyu
    Poziom 22  

Naświetlka musi pracować z długością fali 660nm aby prawidłowo odczytywać ścieżkę cyan-dye. Nie wiadomo jak wygląda charakterystyka czułości ruskiej fotodiody przez co możliwe że trzeba będzie naprawdę mocno na fotodetektor poświecić. W zastosowaniach profesjonalnych stosuje się:

- rewersyjne głowice dźwiękowe Dolby światła czerwonego
    - naświetlki diodowe LedLamp
    - naświetlki laserowe Ernemann LaserAudio.

W zastosowaniach amatorskich można sprawdzić jak będzie zachowywać się dioda LED o mocy około 10W ze stosownym radiatorem o długości fali 635nm. Głębszej czerwieni raczej tanio nie dostaniesz. Pamiętaj o płynnym i powolnym rozświetlaniu diody i jej wyciemnianiu, bo w innym wypadku będziesz zeskrobywał membrany głośników z sufitu.

Pozdro. . .

0
  • #9 12 Gru 2010 21:03
    symt
    Poziom 10  

witam
    Posiadam projektor AP-12, wszystko działa tylko dźwięk jest bardzo cichy - czy to może kwestia wyczerpanych lamp - będę wdzięczny za pomoc

0
  • #10 12 Gru 2010 21:14
    Atreyu
    Poziom 22  

Cóż, to przecież lata 50 XX wieku, wiec z pewnością lampy nie mają już swojej emisji. Fotocela też pewnie dogorywa. Zrób pomiary sygnału na wyjściu fotoceli za pomocą oscyloskopu i sprawdź poziom sygnału, jak jest poniżej 100mV p-p to do wymiany.

Pzdr.

0
  • #12 18 Gru 2010 13:56
    symt
    Poziom 10  

A czy ktoś może posiada schemat i może poinformować, które lampy odpowiadają za siłę dźwięku. Poza tym, czy taka fotokomórkę można gdzieś zdobyć?

0
  • #14 01 Sie 2018 15:10
    kosor
    Poziom 10  

Witam
    temat dość stary, ale...
    Kupiłem projektor Prexer AP-44, obraz działa ale brak dźwięku.
    Czytałem o tej fotokomórce ale nigdzie podanych typów nie można dostać.
    Planowałem zgrywać filmy przy pomocy Nikona D7200 ale do wejścia mikrofonowego podłączyć dźwięk z projektora.
    Zanim ruszę cokolwiek (wymiana kondensatorów itd..) proszę o poradę, może lepiej to przerobić by dało podłączyć się do aparatu?

0
  • #15 06 Sie 2018 10:38
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe

Pokaż zdjęcia, w jaki sposób oryginalnie jest tam rozwiązana sprawa odtwarzania dźwięku.

0
  • #16 14 Sie 2018 16:03
    Atreyu
    Poziom 22  

Z tego co pamiętam w AP-44 jest dioda świecąca IR i fotodioda. Nic skomplikowanego. Z reguły wystarczy sprawdzić prąd roboczy diody naświetlającej, a po założeniu i puszczeniu filmu, na elektrodach fotodiody powinieneś uzyskać sygnał dźwiękowy m.cz o poziomie kilkudziesięciu mV. Reszta to tylko zwykły wzmacniacz.

Pozdrawiam...

0
  • #17 14 Sty 2019 10:35
    kosor
    Poziom 10  

Atreyu napisał:
    Z tego co pamiętam w AP-44 jest dioda świecąca IR i fotodioda. Nic skomplikowanego. Z reguły wystarczy sprawdzić prąd roboczy diody naświetlającej, a po założeniu i puszczeniu filmu, na elektrodach fotodiody powinieneś uzyskać sygnał dźwiękowy m.cz o poziomie kilkudziesięciu mV. Reszta to tylko zwykły wzmacniacz.

Pozdrawiam...

Możesz polecić jakiś wzmacniacz do samodzielnego montażu albo już gotowy?

0