Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilacz impulsowy 42,5V 5A

terty 09 Jul 2008 11:15 8189 15
    terty
    Level 13  
    Wie ktoś może z czego da sie wyciągnąć zasilacz impulsowy dający około 5A przy napięciu stabilizowanym na 42,5V. Ewentualnie jakieś inne, które da się w prosty sposób przerobić na w/w parametry.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    trol.six
    Level 31  
    Qwet, obydwa są niestabilizowane, a raczej potrzebują jakiegoś obciążenia do pracy w jakimś zakresie. Bo pod obciążeniem można otrzymać tak wahania +/-3V

W zasadzie to pytający nie podał, ani z czego to ma być zasilane, ani jakiej wymaga stablizacji.

A tego typu tematy ostatnio nawet chyba były ze dwa. Wystarczy przeszukać dział.

Albo półmostek jak w rozwiązaniu z ir2153, (tylko inny układ) albo np. forward dwutranzystorowy ze sterownikiem UC3845, plus driwer ir2101 albo trafo sterujące.

Z 12V car audio, plus stabilizacja. Do prawidłowej pracy stabilizacji potrzeba dławika wyjściowego. Też ostatnio były ze dwa tematy.
    lechoo
    Level 39  
    Przy tej mocy można tez pokusić się na Flyback, odpada wtedy dławik wyjściowy. Niestety wszystko innym kosztem - większe zakłócenia i tętnienia, oraz bardziej katowane są diody i kondensatory po stronie wtórnej.
    Mimo wszystko autor raczej poszukuje gotowca, a nie przepisu na wykonanie takiego zasilacza...
    terty
    Level 13  
    Zasilanie z 230V AC. Drobne zakłócenia i tętnienia nie maja żadnego znaczenia, za to stabilizacja napięcia powinna być dość dokładna. Może występować znaczny spadek napięcia pod dużym obciążeniem, ale jednocześnie musi być zagwarantowane że napięcie nie wzrośnie nigdy powyżej ustawionego. Szukałem i owszem jest sporo informacji na temat budowy przetwornic, ale mi chodzi bardziej o wymontowanie gotowego zasilacza impulsowego z jakiegoś fabrycznego urządzenia. Jeżeli nie ma łatwo dostępnego o parametrach jakie potrzebuję to może jest jakiś podobny który dało by sie przerobić.
    Qwet
    Level 33  
    Można przerobić zasilacz ATX, 200W da bez problemu. Trzeba tylko przewinąć trafo.
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie trzeba nawet przewijać.
    Quarz
    Level 43  
    -RoMan- wrote:
    Nie trzeba nawet przewijać.
    A z zasilacza formy AT jeszcze prościej... :idea:
    Przeważnie uzwojenia do napięcia 5V są nawinięte trzema drutami równolegle, a do 12V jednym i połączone szeregowe do pierwszych.
    Wystarczy umiejętnie je rozłączyć, a potem wszystkie połączyć odpowiednio w szereg, oraz zamienić prostownik dwupołówkowy na mostkowy... :!: :idea: :D
    Qwet
    Level 33  
    Racja, nie wpadłem na to. Rozwijałem już kilka takich trafek i rzeczywiście, na każdym siedziały 2-3 zwoje po 3 druty. Tylko mogą się okazać troszkę za chude, w końcu chodzi tu o prąd ciągły 5A, a raczej nie mają grubości 1,15mm. Jeśli nawet trafo się nie zagotuje to będą spadki napięcia. Ja bym nawinął całość na nowo ;)
    -RoMan-
    Level 42  
    Transformator jest przystosowany do ciągłego obciążenia przy wymuszonym chłodzeniu. Jakbyś chciał przewijać, to musiałbyś zastosować większy rdzeń. A wtedy w ogóle nie ma sensu przeróbka, bo łatwiej i taniej wyjdzie robić od zera.
    Qwet
    Level 33  
    Po co większy rdzeń? Jest tam jeszcze sporo innych uzwojeń więc nowy drut zmieści się bez problemu. Można dać wentylator na trafo jak mówi RoMan, ale ja na twoim miejscu bym przewinął, mniejsze spadki napięcia będą ;)
    Quarz
    Level 43  
    Qwet wrote:
    Po co większy rdzeń? Jest tam jeszcze sporo innych uzwojeń więc nowy drut zmieści się bez problemu. Można dać wentylator na trafo jak mówi RoMan, ale ja na twoim miejscu bym przewinął, mniejsze spadki napięcia będą ;)
    Przepraszam, że zapytam nieśmiało: jakich "innych uzwojeń" :?: :?: :?:
    W zasilaczu formy AT na pewno ich w nadmiarze po stronie wtórnej nie ma, a i w formie ATX w których +3,3V uzyskiwane jest z +5V, albo poprzez wzmacniacz magnetyczny, albo też poprzez stabilizator liniowy z MOSFETem są takie same uzwojenia... :!: :idea: :cry:
    Tylko w jednej, i szybko zarzuconej, konstrukcji zasilacza formy ATX gdzie napięcie +3.3V uzyskiwano z oddzielnego uzwojenia, mógłby być nadmiar uzwojeń po stronie wtórnej... :D

Kolego Qwet, więcej samokrytycyzmu w swoich wypowiedziach i odpowiedzialności za wypowiadane (pisane) tu słowa... :cry:

:arrow: terty, poszukaj zasilacza formy AT, ale starszego typu w których przy mocy znamionowej 200W (większych raczej nie znajdziesz) rdzeń przetwornicy jest większy o jeden typorozmiar (lub więcej) od rdzeni zasilaczy formy ATX w popularnych CODEGENach, czy MegaBajtach... :idea: ... a wtedy możesz zrobić w taki sposób jak wcześniej napisałem.
    A jak nie masz takiego zasilacza, to u mnie taki zasilacz leży 'pod stołem', i to w pełni sprawny, i kurzy się... :D ... rzecz tylko w tym, iż ja jutro po południu wyjeżdżam na dwa tygodnie... :cry:
    terty
    Level 13  
    Przeróbka zasilacza AT by mi pasowała, mam taki jak na foto. Soróbuję połączyć uzwojenia szeregowo i zobacze.

Quarz
    Level 43  
    Witam,
    terty wrote:
    Przeróbka zasilacza AT by mi pasowała, mam taki jak na foto. Soróbuję połączyć uzwojenia szeregowo i zobacze.

Porządna konstrukcja i na pewno można z niego trwale pobierać tylko mocy co ma zadeklarowane.
    Poszukaj sobie - w odpowiednim Dziale Elektrody - schemat do tego zasilacza i przedstaw go tu, oraz to co chcesz w nim przerabiać.
    Zrób też najpierw inwentaryzację - wyprowadzenia - transformatora i przedstaw tu.
    Choć wyjeżdżam (do rodziny), to dostęp do internetu będę mieć, więc będę tu zaglądał.

Pozdrawiam
    terty
    Level 13  
    Wyciągnąłem transformator i jest w sumie 18 uzwojeń wtórnych. 10 ścieżek 5V i 8 ścieżek 7V. Te 7V są nawijane trochę cieńszym drutem więc myślałem aby połączyć 2-3 równolegle i razem z nimi dać w szereg 7 uzwojeń 5V. Wyszło by akurat 42V.

Czy wystarczy tylko układ prostowniczy jak w zwykłych zasilaczach, czy może trzeba coś więcej ? Napięcie będzie stabilne czy wymaga dodatkowych elementów ?

1 - cienkie, 4 szt. (7V)
    2 - cienkie, 4 szt. (7V)
    3 - grube. 5 szt. (5V)
    4 - grube. 5 szt. (5V)

Jest troche schematów na elektrodzie ale zasilacz jaki mam jest zbudowany na TL494 oraz LM393, nie znalazłem takiego schematu w wersji AT, są tylko ATX.

Część uzwojeń podłączyłem spowrotem tak aby zasilacz pracował normalnie.

Początkowo miałem wziąść całe 42V z wolnych uzwojeń ale wtedy zasilacz nie działa prawidłowo, jest mały prąd na wyjściu. Więc część wolnych uzwojeń połączę szeregowo tak aby uzyskać 37V i po wyprostowaniu do tego dołącze szeregowo 5V z fabrycznego wyjścia idącego na molexy, wtedy amperaż jest ok. Narazie schnie żywica epoksydowa którą pozalewałem wyjścia uzwojeń bo bardzo łatwo było o zwarcie między nimi.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    pojecie: grube, cienkie, to troche zbyt ogolna informacja - przydaloby sie znac srednice drutow.
    Odnosnie schematu; rozrysuj mi strone wtorna prostownika z otoczeniem plus obwod PG - Power Good - a na pewno znajde Tobie schemat na Elce... :!: :D

Pozdrawiam

P.S. Przepraszam za brak polskich liter, ale na goscinym komputerze ich nie mam dostepnych... :cry: