Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dotyczące niedalekiej emisji z masztu w Łazach

ADEK1000 11 Lip 2008 13:26 35857 258
  • #1 11 Lip 2008 13:26
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam.

Jak wiadomo chociażby z informacji zamieszczonych ostatnio na stronach TP EmiTel-u, jak również w Serwisie Radiopolska, już za kilka dni, bo w nocy z 21/22.07.2008 zostaną wyłączone wszystkie nadajniki TV obecnie znajdujące się (jeszcze) i pracujące na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, a zastąpią je nadajniki umieszczone na o prawie 100 metrów wyższym niż PKiN maszcie w miejscowości Łazy pod Raszynem.

Stąd też moje do Państwa pytanie.

Czy na podstawie informacji zamieszczonych poniżej w linku,

http://radiopolska.pl/aktual.php?subaction=showfull&id=1215520392&archive=&start_from=&ucat=&

a szczególnie na podstawie informacji zamieszonych w tabelce w rubryce "Moc ERP [kW]" jest szansa, abym już bez stosowania przedwzmacniacza w antenie Yagi 25.elementowej (którego zresztą już i tak nie stosuje) prawidłowo, idealnie i bez dropów odebrał wszystkie 6 stacji TV nadających w przedziale kanałów 21-60 na antenie Yagi 25elementów w miejscowości Nowy Modlin, gdzie mieszkam, znajdującej się ok. 50 km w linii prostej od miejscowości Łazy, gdzie jest maszt nadawczy z nadajnikami?

Intersuje mnie również tak dla ciekawości mojej odpowiedź na poniższe pytanie. Czy da się na podstawie mocy kW ERP poszczególnych nadajników, które będą pracować lub pracują już (POLSAT k.44) da się obliczyć orientacyjnie zasięg danego nadajnika. Zasięg - mam tu na myśli zasięg danego nadajnika z jakością odbioru idealnego lub do idealnego zbliżonego na chociażby najwięcej elementowej antenie Yagi-Uda pracującej bez przedzwacniacza, tylko na podstawie własnego zysku anteny.
    Jeśli da a się na podstawie mocy kW ERP poszczególnych nadajników, które będą pracować lub pracują już (POLSAT k.44) da się obliczyć orientacyjnie zasięg danego nadajnika i jeśli nie stanowi to dla Państwa większego problemu to Proszę o obliczenie orientacyjnego gwarantowanego zasięgu danej stacji TV nadawanej od 21/22.07.2008 z masztu w Łazach pod Raszynem na podstawie chociażby informacji zawartych w powyższym linku (w powyższej tabelce w tym linku).
    Proszę o podanie odpowiedzi w kilomentrach - tak plus-minus.

Pragnę dodać,że tym momencie odbiór TV POLSAT na kanale 44 nadawanej już teraz z Lazy/Raszyn jest w sześciostopniowej skali 6/6 (idealny).

Czekam na Państwa odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    Adam

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 12 Lip 2008 16:28
    kotuniunia
    Poziom 29  

Nie ma tak lekko, trzeba na miejscu pomierzyć sygnały,a skoro jeden jest lepszy to reszta okaże sie w praniu ,tylko anteny trzeba przekierować dokładnie. Teoretycznie zasieg nadajnika może sie pokrywać z twoja lokalizacją ale instalacja antenowa może pokazać braki lub nie. Najlepiej poczekac i przestawic kierunek.

0
  • Pomocny post
    #3 12 Lip 2008 21:34
    dipol
    Poziom 33  

Witam! przy takiej odległości nie powinno być problemu liczę na nową lokalizację bo odbiór w mojej miejscowości jest fatalny!! 100km.- pracują w tej chwili na pół gwizdka problem oddziaływania pola na pracujących na wysokości ( budowy-zmysł równowagi , VIP w Mariocie itd.)

0
  • #4 12 Lip 2008 22:42
    ADEK1000
    Poziom 24  

dipol napisał:
    Witam! przy takiej odległości nie powinno być problemu liczę na nową lokalizację bo odbiór w mojej miejscowości jest fatalny!! 100km.- pracują w tej chwili na pół gwizdka problem oddziaływania pola na pracujących na wysokości ( budowy-zmysł równowagi , VIP w Mariocie itd.)

Witam ponownie.

1) Pisze Pan,że w tej chwili w Pana miejscowości odbiór TV jest fatalny. Jak ja to dobrze wiem. Mam krewnych w tamtych okolicach i .... sygnał tam "idzie" z nawet z kilku lokalizacji, tylko że sygnal ten jest poza zasięgiem (użytecznym) i co za tym idzie odbiór programów z tychże lokalizacji podlega warunkom propagacji.

Mam nadzieję razem z Panem, że od 21/22.07.2008 odbiór stacji TV z Łazy/Raszyn się u Pana w miejscowości i w okolicznych miejscowościach mocno się poprawi. Jestem pełen nadziei w tej kwestii i liczę na to również, tak jak i Pan.

Pozdrawiam.
    Adam

2) Dziękuję ponadto Wszystkim Państwu za dotychczasowe odpowiedzi na moje pytanie i liczę na dalsze odpowiedzi.

Pozdrawiam Państwa.
    Adam

0
  • Pomocny post
    #5 13 Lip 2008 22:03
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

ADEK1000 napisał:
    ...2) Dziękuję ponadto Wszystkim Państwu za dotychczasowe odpowiedzi na moje pytanie i liczę na dalsze odpowiedzi.
    Adam

W miejscowości MODLIN , oddalonej (jak napisałeś) około 50km od nadajnika z PKiN.

Natężemie pola w.cz. z nadajników z PKiN jest na poziomie około 60dB (skali nie wymienię) na wejściu Twojego TV.

Przy uruchomieniu nadajników z (około) Łazach , spowoduje mniejszy sygnał w Twoim TV , ale nie ma sie co martwić. Maszt antenowy pod Raszynem ma wysokość około 320m n.p.z ( Nad Poziomem Ziemi ) a nadajniki z PKiN to tylko około 200m n.p.z. .

Innaczej : Skuteczność emisji nadajników wzrośnie w azymucie "wszchód-zaczód-południe" a zmniejszy się w azymucie "pónoc".

W wyliczeniach wykonanych przez UKE , zasięgi nadajników TV [ przestawionych z PKiN na Łazy] będą około 3 dB słabsze w kierunkach północych , czyli np. Modlin , Mińsk mazowiecki. 3db to około DWA razy licząc natężenie pola w.cz. .

Jeżeli przyjąć natężenie pola w.cz. w Twoim odbiorniku TV po przestawieniu nadajników stacji komercyjnych TV , to NIE powinieneś wyczuć różnicy w odbieranym sygnale TV.

Pamiętaj , że Twoje anteny są skierowane na PKiN czyli w azymucie topograficznym , różnica pomiedzy PKiN a Łazami jest tylko 20st. tegoż azymutu.

Przy wyższości anten w Łazach około 320m n.p.z. (dokłanie 316m) i przy mocach nadajników , nie powinieneś się przejmować inną lokalizacja.

PAMIĘTAJ tylko , że musisz przestroić swój obdiornik TV na inne kanały TV , ponieważ transmisja sygnałów TV będzie zmieniona (zgodnie z uzgodnieniami w EU) [CEPT].

Parametr [n.p.z] to innaczej Nad Poziomem Ziemi.

Horyzontalny zasięg nadajników TV teoretycznie powinien być WIĘKSZY niż z PKiN , a i zakłócenia w Warszawie (centrum) NARESZCIE zmaleją. :D

Pozdrawiam.

0
  • #6 14 Lip 2008 14:14
    ADEK1000
    Poziom 24  

Dzień dobry.

Więc tak, nie lubię nikogo poprawiać, ale napisałem powyżej, że jestem oddalony w linii prostej (miejscowość Nowy Modlin) o około 40 km od PKiNu w Warszawie, natomiast o około 50 km. od masztu w Łazach, a nie jak Pan zrozumiał,że jestem oddalony o 50 km w linii prostej od PKiNu.

No cóż wkradł się mały bląd, który równie dobrze i ja bym mógł popełnić - oczywiście się nic takiego nie stało, a mylić się to rzecz ludzka.
    Tak więc celem sprostowania tylko te informacje ponownie napisałem.

Wracając do tematu.
    Mimo wszystko jednak mam nadzieję,że już za tydzień od 21/22.07. po przeniesieniu emisji do Łazy/Raszyn odbiór wszystkich programów TV poprawi mi się, a zwłaszcza TV Puls oraz TV4.

W dalszym ciągu oczywiście czekam na dalsze Państwa odpowiedzi.
    Serdecznie Państwa Pozdrawiam.
    Adam

0
  • Pomocny post
    #7 15 Lip 2008 15:53
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na "patyku" nadajniki od dawna są skręcone do prawie minimum. Po przeniesieniu teoretycznie będą pracowały z pełną - w/g koncesji - mocą, nie będą w sąsiedztwie wysokich konstrukcji, więc nie ma mowy, żeby po przeprowadzce odbiór pogorszył się. Oczywiście mowa o tych, które będą emitowane z nowej lokalizacji.

Problem mogą mieć ci, którzy będą mieli na przeszkodzie całą warszawę. Nowy Modlin nie.

0
  • Pomocny post
    #8 16 Lip 2008 01:43
    mpn103
    Poziom 34  

Ja odbieram sygnał Polsatu na kanale 44 na przysłowiowym widelcu z znakomitej jakości... :D

Porównajcie sobie moce nadawcze z PeKiN'u z mocami nadawczymi planowanymi w Łazach.

Pytanie dotyczące niedalekiej emisji z masztu w Łazach

0
  • Sklep HeluKabel
  • #9 18 Lip 2008 03:38
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam :)
    Nie chcę rozpowszechniać niesprawdzonych informacji (jeszcze tego nie zdążyłem sprawdzić w końcu jest po 3:00 w nocy) ale wszystko na to wskzauje,ze od około godziny kanały komercyjne, a od około 3. nad ranem kanały Telewizji Polskiej w Warszawie i w okolicach są emitowane chyba już z Masztu w Łazach pod Raszynem :-)

U mne w Nowym Modlinie oddalonym ok. 50km w linii prostej od Łaz/Raszyna odbiór stacji TV przy pomocy anten Yagi wygląda tak:

antena Yagi 5.elementowa k.10-12 z symetryzatorem na kanały 1-12:

TVP1 k.11 pasmo III - jakość odbioru 6/6 jednak na razie są mocne odbicia sygnału, bo antena dalej wcelowana jest na PKiN, trzeba będzie ją sprecyzować

antena Yagi 25.elementowa k.21-60 z symetryzatorem na kanały 21-60:

TVP2 - k.27 pasmo IV - jakość odbioru 6/6 - odziwo bez odbić
    TVP3 - k.51 pasmo V - jakość odbioru 6/6 - bez odbić
    TV POLSAT - k. 44 pasmo V - jakość odbioru 6/6 - bez odbić
    TVN - k.35 - pasmo IV - jakość odbioru 5+/6 - bez odbić
    TV 4 - k.33 pasmo IV - jakość odbioru 5+/6 - bez odbić
    TV PULS - k. 41 pasmo V - jakość odbioru 5/6 - bez odbić

Jednym słowem:
    wszystkie kanały są lepszej jakości (u mnie ich odbiór, z czego się bardzo cieszę).

A przy okazji w związku z tą sytuacją chciałbym się Państwa zapytać zakładając przy tym a moim zdaniem wszystko na to wskazuje skoro emisja wszystkich stacji TV idzie już z Łaz a nie z PKiN to dlaczego mimo konta ok. 15p-20 stopni odl. między PKiN a Łazami tylko na antenie 5.elementowej na kanały 10-12 mam mocne odbicia, zaś na antenie 25.elementowej na k. 21-60 tychże odbić nie dostrtzegłem (mimo ze pomiary wzroczne robiłem -poza TVN i TVPULS- na obrazach kontrolnych (testach) nadawanych przez dane stacje TV.
    Czyżby kąt odbioru anteny 25.elementowej Yagi jest szerszy, niż w 5.elementowej antenie na kanały 10-12. Coś wg mnie tu się nie zgadza, bo przecież im więcej elementów ma antena przed dipolem z przodu tym jest bardziej kierunkowa, no chyba, że się mylę....

Proszę o ustosunkowanie się do mojej wypowiedzi i o odpowiedzenie mi na moje pytanie zawarte powyżej.

Czekam.

Pozdrawiam.
    Adam

HEHE
    W obenej chwili około godz. 4.30 - znów jest tak jak było i znów emisja idzie z PKiN (chyba) moce stacji nadawczych są znów mniejsze.
    Widać,że to były próby "odpalenia" Emisji z Łazy/Raszyn, które u mnie zakończyły się wielkim powodzeniem.

Już się nie mogę doczekać nocy z 21/22.07. kiedy to będzie już maszt w Łazach pracować na stałe.
    Ale spoko to tylko już kilka dni.... :-)

Adam

0
  • Pomocny post
    #10 18 Lip 2008 11:25
    irekr
    Moderator

Adam, spać nie możesz....
    Zapewne chłopaki chcieli poprzeganiać gołębie z masztu.....
    Oraz sprawdzić czy elementy anten nie pospadają jak dostaną kilka kilowatów więcej....
    Odnośnie anten powiem tak: wielkość odbić w zakresie VHF3 jest znacznie większa niż w pasmie IVi V, wynika to z zasad fizyki...

0
  • Pomocny post
    #11 18 Lip 2008 12:14
    mpn103
    Poziom 34  

irekr napisał:
    Odnośnie anten powiem tak: wielkość odbić w zakresie VHF3 jest znacznie większa niż w pasmie IVi V, wynika to z zasad fizyki...

Czyli im dłuższa fala elektromagnetyczna tym więcej możliwych odbić.

0
  • #12 18 Lip 2008 13:12
    ADEK1000
    Poziom 24  

irekr napisał:
    Adam, spać nie możesz....
    Zapewne chłopaki chcieli poprzeganiać gołębie z masztu.....
    Oraz sprawdzić czy elementy anten nie pospadają jak dostaną kilka kilowatów więcej....

mpn103 napisał:
    irekr napisał:

Czyli im dłuższa fala elektromagnetyczna tym więcej możliwych odbić.

Dziękuję Państwu za odpowiedzi na moje pytanie.
    W sprawie, tego czy nie mogę spać, czasem nie mogę i wtedy zawsze staram się to w sposób pozytywny wykorzystać.

Pozdrawiam.
    Adam

0
  • #13 20 Lip 2008 01:08
    pitsen
    Poziom 10  

No więc mam pytanie w związku z w/w.
    Według orientacji w terenie , dla Powsina i Wilanowa zmiana kierunku ustawienia anten na dachach to ok 80 - 90 stopni w "lewo" czyli na zachód od PKIN. Ponieważ mieszkam w Powsinie , nie jestem pewien czy las kabacki nie będzie tu nieco "mieszał". Chciałbym przesatwić antenę już w niedzielę ale nie wiem czy emisja z Łaz już się rozpoczęła. Czy ktoś z Was wie czy już nadają ?. Wyjeżdżam na urlop w poniedziałek, w domu zostaje matka i chciałłbym jej to ustawić zamin wyjadę. Dodatkowo według spisu nowych kanałów, wszystkie poza Polsatem i TVN pozostają na tych samych kanałach co na PKIN, więc wydaje mi się że dla tych programów nie muszę przestrajać odbiornika ? ( tylko dla Polsatu na 44 a tvn powinien odbierac w tym kanale w którym do tej pory był polsat 35 ?)
    Wdzięczny będę za info
    Pozdrawiam
    Pitsen

0
  • #15 20 Lip 2008 13:42
    ADEK1000
    Poziom 24  

pitsen napisał:
    No więc mam pytanie w związku z w/w.
    Według orientacji w terenie , dla Powsina i Wilanowa zmiana kierunku ustawienia anten na dachach to ok 80 - 90 stopni w "lewo" czyli na zachód od PKIN. Ponieważ mieszkam w Powsinie , nie jestem pewien czy las kabacki nie będzie tu nieco "mieszał". Chciałbym przesatwić antenę już w niedzielę ale nie wiem czy emisja z Łaz już się rozpoczęła. Czy ktoś z Was wie czy już nadają ?. Wyjeżdżam na urlop w poniedziałek, w domu zostaje matka i chciałłbym jej to ustawić zamin wyjadę. Dodatkowo według spisu nowych kanałów, wszystkie poza Polsatem i TVN pozostają na tych samych kanałach co na PKIN, więc wydaje mi się że dla tych programów nie muszę przestrajać odbiornika ? ( tylko dla Polsatu na 44 a tvn powinien odbierac w tym kanale w którym do tej pory był polsat 35 ?)
    Wdzięczny będę za info
    Pozdrawiam
    Pitsen

Witam ponownie.

Odpowiedź 1):

Więc tak, Las Kabacki może osłabiać sygnał, bo to jest normalne, że lasy, bloki i wszelkie inne przeszkody terenowe utrudniają maksymalne "przejście" natężenia danego sygnału do anteny odbiorczej.
    Oczywiście, aby osłabiać sygnał "idący" do anteny Las Kabacki musiałby by być w linii prostej między Pana anteną odbiorczą, a Masztem w Łazach koło Raszyna.

Mimo to życzę Panu poprawnego odbioru wszystkich stacji TV.

Nie wiem ile kilometrów w linii prostej ma Pan do masztu w Łazach/Raszynie i na jakiej wysokości nad ziemią i jąką antenę (jaki typ anteny) obecnie Pan używa, ale sądzę,iż w Pana przydku zapewni najlepszy Panu odbiór zestaw dwóch anten kierunkowych typu Yagi-Uda.
    Ze względu na to iż nie lubię wprowadzać ludzi w błąd i nie znam wyżej podanych informacji, tak więc pozwoli Pan, iż tak "na sucho" nie będę Panu dobierał konkretnych anten, typu Yagi-Uda, ponieważ źle dobrana antena może zapewnić Panu albo zbyt słaby, albo za mocny sygnał TV.
    Ze swej strony chciałbym, aby podał Pan, jeśli Pan może następujące informacje: ile kilometrów w linii prostej ma Pan do masztu w Łazach/Raszynie; na jakiej wysokości nad ziemią i jąką antenę (jaki typ anteny) obecnie Pan używa i na ile odbiorników TV jest "dzielony" sygnał z anteny.
    Po podaniu tychże danych wówczas orientacyjnie będę mógł, jeśli zechce Pan, orientacyjnie określić Panu jakie anteny Yagi-Uda będzie Pan portrzebował do prawidłowego odbioru wszystkich stacji TV z Łaz/Raszyna. Na pewno będą to musiały być dwie osobne anteny Yagi-Uda (jedna tylko do odbioru TVP1 - antena na kanały 6-12), zaś druga do odbioru TVP2, TV4, TVN, TV PULS, TV Polsat, TVP INFO (czyli antena też typu Yagi-Uda na kanały 21-60).

Najprawdapodobniej każda z tych anten do poprawnej swojej pracy nie będzie potrzebowała dodatkowego przedwzacniacza antenowego (tzw. płytki antenowej) i zasilacza antenowego przy telewizorze ze względu na bliską odległość do nadajnika i duże natężenie sygnału w miejscu odbioru, tylko wystarczy jej do pracy sam symetryzator włożony w puszkę antenową danej anteny i wówczas ze strony odbiornika TV zaistalowana sama wtyczka antenowa z przewodem podłączonym z jednej strony do symetryzatora (w puszce antenowej danej anteny) zaś z drugiej strony do przewodu antenowego i wetknięta do głowicy TV (wejścia antenowego telewizora).

Ale jak napisałem wcześniej, aby dobrać Panu zestaw antenowy, który najprawdopodobniej będzie Pan potrzebował do prawidłowego odbioru sygnałów wszystkich stacji TV potrzebne będzie podane przez Pana następujących informacji:
    - ile kilometrów w linii prostej ma Pan do masztu w Łazach/Raszynie;
    - na jakiej wysokości nad ziemią;
    - jąką antenę (jaki typ anteny) obecnie Pan używa,
    - na ile odbiorników TV jest "dzielony" sygnał z anteny.

I dopiero wówczas będę mógł, jak napisałem wcześniej określić Panu jakie konkretnie anteny będzie prawdopodobnie musiał Pan zastosować do prawidłowego odbioru stacji TV z Łazy/Raszyna.

Czekam na Pana informacje. Chętnie Panu Pomogę, jeśli Pan tego zechce.

Jednakże pragnę jeszcze dodać, iż jeszcze przed podaniem tychże informacji, aby nie potrzebnie nie inwestować w instalację antenową, należałoby najpierw przestawić Pana antenę odbiorczą na odbiór z nadajników Łazy/Raszyn i dopiero sprawdzić jak to przy wykorzystaniu obecnej instalacji antenowej odbiera Pan sygnał z Łazy/Raszyn.
    Jeśli w sposób Pana zadowalający, to po co wydawać dodatkowe pieniądze na nowy zestaw antenowy, natomiast jeśli sytuacja byłaby zła (na przykład: obraz niewyraźny, dużo odbić sygnału, lub przesterowanie sygnału), a tym samym byłyby mocne kłopoty z prawidłowym odbiorem sygnału TV, to dopiero wówczas Proszę Pana o kontakt na tym Forum i o podanie sytuacji aktualnego odbioru sygnału TV Polsat na kanale 44 z Łazy/Raszyn, jak również tych danych, o które Prosiłem wyżej.

Pozdrawiam.
    Adam

Odpowiedź 2):

Natomiast co to pytania Pana, czy już Łazy/Raszyn nadają, czy nie, odpowiem tak: w tej chwili z Łaz/Raszyna jest próbnie emitowany już na kanale 44 pasma V program TV Polsat z dużo większą mocą niż Jej przekaz z PKiN-u. Natomiast resztę stacji TV "przejdzie" z emisją na Łazy/Raszyn już niebawem, bo w nocy z 21/22.07.2008r. (pomiędzy godz. 3:00 a 5:00 rano).

Pozdrawiam.
    Adam

0
  • #16 20 Lip 2008 20:25
    pitsen
    Poziom 10  

Bardzo dziękuję z informacje. Zaraz sprawdzę polsat bo z nim jest największy problem ( organizacyjnie ).
    Jak ustawię o napiszę na formu , może komus się przyda.
    Pozdrawiam
    Pitsen

0
  • #17 21 Lip 2008 11:24
    pitsen
    Poziom 10  

No więc sprawdziłem.
    Polsat nadaje z Łaz, kanał 44 sygnał dość silny ale są u mnie odbicia, poprawię po urlopie. Pozostałe kanały jak były, tvp1 i tvp 2 z kierunku Łaz na razie martwe ( bardzo słaby sygnał - łapię po prostu odbicia z PKIN ) Jutro powinno być lepiej. Plus Info i 4-ka słabo ale są ( też odbicia z PKIN )
    Pozdrawiam
    Pitsen.

0
  • #18 21 Lip 2008 11:49
    wlserwis
    Poziom 13  

Obraz na 44 jest w północnej Warszawie fatalny (odbicia)! Miejmy nadzieję, że docelowo coś się zmieni na lepsze....

0
  • #19 22 Lip 2008 07:30
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam Państwa.

Efekt przeniesienia wszystkich nadajników TV do Łazy/Raszyn - u mnie w Nowym Modlinie jest praktycznie idealny sygnał każdej stacji TV. Wprawdzie teraz jeszcze troszkę TVP1 ma odcia tak gzieś na szerokość 1/3 ekranu odbiornika TV, ale z tym sobie bardzo prosto poradzę precyzując antenę odbiorczą na k.11 (TVP1) i jak już wceluje ją w kierunek do Masztu w Łazach to wówczas dla pewności wceluje również w ten sam kierunek także 25.-elementową antenę na UHF, na której już teraz praktycznie wszystkie stacje TV nie mają zauważalnych odbić (test przeprowadzałem przy maksymalnym "do końca" "wyciągniętym" parametrze: Bright i Contrast. :-)

Ogólnie rzecz biorąc jak na razie jestem pozytywnie zaskoczony przepięknym odbiorem TV z Masztu w Łazach.

Tylko jedno co mnie zastanawia, to to, że przynajmniej od około godziny 6.00 gdy wstałem, aby "zobaczyć" odbiór z Masztu w Łazach na nowym kanale TV4 (K.33) mimo idealnego (tak na 5+/6) sygnału obrazu brak jest poprawnego dźwięku, a w zamian niego jest tylko "szszszsz" (szum).

A jak u Państwa korzystających dotychczas z nadajników na PKiN wygląda od dziś sygnał z Masztu w Łazach.
    Proszę o podzielenie się tu na forum tymi informacjami, jeśli oczywiście Państwo zechcą.

Pozdrawiam Państwa.
    Czekam.
    Adam z Nowego Modlina

Dodano po 14 [minuty]:

ADEK1000 napisał:
    Witam Państwa.
    Tylko jedno co mnie zastanawia, to to, że przynajmniej od około godziny 6.00 gdy wstałem, aby "zobaczyć" odbiór z Masztu w Łazach na nowym kanale TV4 (K.33) mimo idealnego (tak na 5+/6) sygnału obrazu brak jest poprawnego dźwięku, a w zamian niego jest tylko "szszszsz" (szum).

Chciałbym powiedzieć, że dosłownie kilka chwil temu na kanale 33 na stacji TV4 pojawił się już dźwięk, więc teraz jest już tak jak wszędzie komplet sygnału - idealny obraz i dźwięk.

Pozdrawiam Państwa.
    Czekam.
    Adam

0
  • #20 22 Lip 2008 09:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 22 Lip 2008 09:51
    ADEK1000
    Poziom 24  

Cytuję moją wypowiedź z radiopolska.pl:

Na Bemowie, w porównaniu z tym co było tragedia. Yaga na wysokości pierwszego piętra doskonale radziła sobie nawet z najsłabszymi sygnałami z PKiN. Nowy obiekt mam całkowicie zasłonięty przez blokowisko, co skutkuje mocnymi odbiciami (przy stacjach dużej mocy) oraz śnieżeniem i rozjeżdżaniem się obrazu na TV Puls. Rzecz jasna najlepiej odbiera TVP2. Podejrzewam, że w niedługim czasie sporo na całych przenosinach zarobią instalatorzy i dostawcy kablówki/platform.
    Maciek[/quote]

Hmm, Proszę Pana w Warszawie z powodu licznych wieżowców, blokowisk itp. odbiór TV z Łaz na pewno będzie niestety mocno zakłócony :cry:.

Mam jednak nadzieję, że przynajmniej w niektórych miejscach Przepięknej Stolicy Polski - Warszawy - najprawdapodobniej przy zastosowaniu anten zewnętrznych (kierunkowych) odbiór z Masztu Nadawczego z Łaz będzie przynajmniej na tyle czysty, że da się oglądać bez odbić lub z niewielkimi odbiciami sygnału.

Choć zawsze jak już nie będzie możliwości ustawić prawidłowego sygnału -jak Pan podkreślił - dotychczasowi użytkownicy anten TV naziemnych w Warszawie najprawdapodobniej zostaną Abonentami TV Kablowych, czy też jednej lub kilku z Polskich Platform Cyfrowych.

Pozdrawiam.
    Adam

0
  • #22 22 Lip 2008 10:12
    irekr
    Moderator

...... a działka pod RTCN w Warszawie niedaleko węzła Marsa/Płowiecka stoi pusta....

0
  • #23 22 Lip 2008 10:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 22 Lip 2008 12:05
    wlserwis
    Poziom 13  

Na Bielanach dużo gorzej. Przede wszystkim spadek sygnału praktycznie na wszystkich kanałach. Nawet na Dwójce, która podobno ma teraz 0,8 MW... Nie wierzę. Fatalne zwłaszcza stacje komercyjne. Np. Puls był piękny, jest w kaszy. Co ciekawe, również TVN w kaszy i z odbiciami. Antena nisko, II piętro, ale do przenosin było całkiem OK...
    Aha, na pokojowych u sąsiadów widać TYLKO 1 i 2. Reszta nie do użytku po tej przeprowadzce. Szum, odbicia, odbicia, szum...

PS.

irekr napisał:
    ...... a działka pod RTCN w Warszawie niedaleko węzła Marsa/Płowiecka stoi pusta....

Bufetowa sprzeda pod apartamentowce kolejne...

0
  • #25 22 Lip 2008 14:20
    szpara
    Poziom 27  

Mieszkam w odległości ok 11km w linii prostej od masztu i u mnie tragedia. Tylko TVP1 jest ok a reszta dno. Przebijają inne programy, obraz zniekształcony itp. Pewnie to wina instalacji - antena siatkowa z płytką wzmacniającą zamontowana na maszcie 12 m.n.p.z .

0
  • #26 22 Lip 2008 14:27
    wlserwis
    Poziom 13  

szpara napisał:
    Mieszkam w odległości ok 11km w linii prostej od masztu i u mnie tragedia. Tylko TVP1 jest ok a reszta dno. Przebijają inne programy, obraz zniekształcony itp. Pewnie to wina instalacji - antena siatkowa z płytką wzmacniającą zamontowana na maszcie 12 m.n.p.z .
    Pewnie trzeba tylko antenę przestawić.. U mnie nawet po przestawieniu jest kiepsko, ale przed przestawiniem to była absolutna klapa!

0
  • #27 22 Lip 2008 15:22
    jarekdm
    Poziom 1  

U mnie wyglada to tak od masztu mieszkam w linii prostej około 20 km po przestrojeniu odbiornika mam wszystkie programy bez Polsatu - antena siatkowa z płytką.

pozdrawiam

0
  • #28 22 Lip 2008 15:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 22 Lip 2008 16:24
    irekr
    Moderator

Kolego Jarekdm...
    Najwyraźniej nie za dokładnie przeanalizowałeś informacje. Zmiana lokalizacji pociągnęła za sobę także roszady kanałowe.
    Polsat nadaje na k. 44 a nie na 35tym jak do tej pory. Na 35tym jest teraz TVN a TV4 z kanału 58 powędrowało na 33. Przestrój telewizor i będzie dobrze.
    Z odległości 20 km to trzeba będzie zakładać tłumiki w anteny a antena siatkowa to najgorszy szmelc jak sygnały są silne.

0
  • #30 22 Lip 2008 19:11
    montertom
    Poziom 2  

na Powiślu działało wszystko ok, antena siatkowa, obecnie tylko tvp1 i tvp2 z bardzo dużą morą Po zastosowaniu anteny ATX-91 i wzmacniacza 40dB tvp1
    i tvp2 z odbiciem, natomiast reszta programów ledwie widoczna. Uważam, że nie mam szans na lepszy odbiór, ponieważ Powiśle jest w dole.

0