Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena texas, na podst. magnetycznej... zwarcie, opór,

cobra19ultra 17 Lip 2008 17:53 2719 13
  • #1 17 Lip 2008 17:53
    cobra19ultra
    Poziom 13  

mam antenę president texas pl i na podstawie magnetycznej "gorąca żyła" i masa przewodzą prąd. sprawdzałem na mierniku i baterii... oczywiście daje mniejszy prąd jak na połączeniu GŻ-GŻ... antena super stroi i nie wiem czy ta podstawka jest tak przystosowana do takiej anteny i np. odbiór ciągnie i z bata i z masy... co się dzieje?? antena i podstawka 160mm MASS nowiutkie!!!! z góry dzięki za pomoc

0 13
  • Pomocny post
    #2 17 Lip 2008 18:11
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jest ok. Antena ma zwarcie dla prądu stałego nie dla w.cz.
    Michał

0
  • #3 17 Lip 2008 20:34
    cobra19ultra
    Poziom 13  

dzięki, uspokoiłeś mnie, ale dalej nie wiem za bardzo o co chodzi z technicznej strony, mógłbyś mi przyblizyć to zagadnienie

0
  • Pomocny post
    #4 17 Lip 2008 21:21
    SP5IT

To, co miernik pokazuje jako zwarcie jest dopasowaniem anteny do nadajnika. Masz antenę zwartą. Są również anteny rozwarte, gdzie przejscia na mierniku nie zobaczysz.
    Michał

0
  • #5 17 Lip 2008 22:06
    cobra19ultra
    Poziom 13  

aha, mam na bazie antene 5/8fali i jak miernik przyłożę to mam taki sam prąd przez GŻ i masę jak gdybym przyłozył czujniki z miernika do baterii... może być tak antena zwarta?? aha no i w ogole to stroi... mam również antenę alana 9plus na magnesie i nie ma wogole przepływu prądu przez masę i GŻ...

Dodano po 2 [minuty]:

i ten alan wogóle nie stroi... ponad 3 i to tak daleko ponad.........

0
  • Pomocny post
    #6 17 Lip 2008 22:07
    SP5IT

9plus jest anteną rozwartą a 5/8 bazowa zwartą:)

0
  • #7 17 Lip 2008 22:30
    cobra19ultra
    Poziom 13  

czyli może być tak zwarta na całkowity obwód?? dlaczego wogóle nie mogę zestroić tej alanki?? ona ma około 190cm wys. czyli chyba bat jest nie fabryczny...

0
  • Pomocny post
    #8 17 Lip 2008 23:26
    mpn103
    Poziom 34  

cobra19ultra napisał:
    czyli chyba bat jest nie fabryczny...

Odpowiedziałeś sobie na pytanie.

0
  • #9 17 Lip 2008 23:32
    cobra19ultra
    Poziom 13  

ok, czyli może być tak zwarta na całkowity obwód stacjonarna???

0
  • Pomocny post
    #10 17 Lip 2008 23:53
    nexia
    Poziom 18  

Cobra antena zwarta ma tak:jest cewka jeden koniec podłączony jest z oplotem kabla(masa),drugi idzie na bicz,gorąca żyła jest podłączona na odczepie tej cewki.Mierząc to miernikiem masz zwarcie ale dla w.cz. jest wszystko ok.Rozwarta ma cewkę bez odczepu i z jednej strony jest bicz a z drugiej gorąca żyła,oplot kabla to masa,więc tu miernik nie pokaże ci zwarcia.

0
  • Pomocny post
    #11 17 Lip 2008 23:53
    mpn103
    Poziom 34  

Stacjonarna ma cewkę która zwiera prąd stały do masy, samochodowe niektóre też tak mają a niektóre nie.

Fala radiowa jest prądem przemiennym więc dla niej żadna antena nie jest zwarta.

Alan 9plus powinna mieć około 150 cm długości.
    Nie dziwie się że na dłuższym bacie nie chce działać.

Z antenami to nie jest tak że im dłuższa tym lepsza.
    Za długość bata odpowiada cewka i to od niej zależy jaką długość powinien on mieć

0
  • #12 18 Lip 2008 00:05
    cobra19ultra
    Poziom 13  

rozumię, dziękuję za bardzo wyczerpujące wypowiedzi, jeszcze takie mam pytanko... która antena jest lepsza??? zwarta czy rozwarta... kupiłem dwa dni temu presidenta texas pl i podstawkę magnesową i bardzo dobrze mi stroi na magnesie ta antenka chociaz fabrycznie jest na podstawę montażową... jak to wogóle jest z tym typem anten do połączenia z masą galwaniczną i pozorną...

0
  • Pomocny post
    #13 18 Lip 2008 19:15
    SITO79
    Poziom 27  

Anteny zwarte są lepsze, bardziej sprawnie pracują, lepiej się stroją, odbierają mniej zakłóceń.
    Te wyższe (droższe) modele anten są przeważnie antenami zwartymi.

0
  • #14 19 Lip 2008 14:42
    cobra19ultra
    Poziom 13  

dziękuję bardzo za wypowiedzi, już dużo więcej wiem na ten temat, sprawa zamknięta :) pozdrawiam

0