Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aristo smart 300 - uszkodzona płyta główna

ww.bielsko 18 Jul 2008 22:17 5460 9
 • #1
  ww.bielsko
  Level 17  
  Witam,

  Może ten problem jest znany w tej serii:
  Po załączniu włącza się wentylator na procsorze, znika napięcie i wyłancza się laptop, po dociśnięciu płyty głównej lekko w okolicach pinu zasilania dla coolera proc. nie wyłancza się tylko stoi, ma czarny ekran nie sprawdza biosu (czasem po dociśnięciu uruchamia się). Tradycyjnie przetwornice piszczą jak świerszcze, było podgrzewane delikatnie 200-300C HOTem okolice płyty głównej (obie strony) nad procesorem, gdzie po delikatnym wygięciu startuje, poprawione luty na wszystkich elementach. Czy mikrouszkodzenie ścieżki na którejś warstwie? Czy może usterka jest popularna w tej serii i do wymiany któyś element ?

  pozdr
 • Helpful post
  #2
  tofurman2
  Level 13  
  Przyczyna wymiany mojego laptopa. W serwisie powiedzieli, że pęknięta ścieżka na jednej z wewnętrznych warstw i naprawa = wymiana płyty głównej, a to kosztuje tyle, że nie opłaca się naprawiać. Możesz sprzedać twardy dysk, procesor, matrycę, pamięć, touchpada i kartę sieciową a reszta na złom i do sklepu po nowego laptopa.
  Ewentualnie możesz szukać jakiegoś egzemplarza z rozbitą matrycą i sprawną płytą.
  Dodam jeszcze, że tę samą płytę wykorzystuje także Acer, ale nie pamiętam konkretnego typu laptopa.
 • #3
  ww.bielsko
  Level 17  
  ok dzięki, oszczędziłeś mi dużo czasu
  dostałem do naprawy

  pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  misiupan
  Level 35  
  Witaj, często w tym modelu urywały się kulki pod mostkiem ,ale u ciebie stawiam na zimne luty na scalaku zasilającym procesor - bynajmniej tak mi się wydaje z tego co opisałeś . wygrzej go hotem do przetopienia cyny- tylko nie zapomnij podlać go topnikiem i potem opowiedz o efekcie tego zabiegu, pozdrawiam.
 • #5
  ww.bielsko
  Level 17  
  Wygrzewałem hotem okolice płyty koło procka (ale bez topnika) i nic to nie dało, wykonałem podkładkę i laptopik działa aż miło, narazie nic się z nim nie dzieje, podkładkę wsunąłem troszkę głębiej w okolicach zasilania wiatraczka, podkładka grubsza wypychająca MB od dołu.

  pozdrawiam
 • #7
  ww.bielsko
  Level 17  
  a jeśli to mikrouszkodzenie w jednej z wewnętrznych warstw ?
 • Helpful post
  #8
  misiupan
  Level 35  
  Najczęściej padają kulki pod mostkiem - grafiką , tyle że często on jest podklejony dookoła . Da się to naprawić ,podgrzewając na piecu płytę i lekko podgrzewając od góry , topnik pod układ i grzać do przetopienia kulek , temperatur nie podaję , każdy ma swoje metody.Tylko trzeba uważać żeby płyta się nie wyginała !,bo wtedy tylko zdjęcie układu i rebaling , trzeba to robić bardzo uważnie.
 • #9
  ww.bielsko
  Level 17  
  Kolejna tego typu płyta główna i ten sam problem. Ja myślę, że jakaś wada fabryczna np.: otwieranie laptopa powoduje wyginanie się płyty i powstanie mikro pęknięć.
  Poprawiłem luty na MAXie, AUP3205, wszystkich tranzystorach, kilku innych elementach, wygrzałem chipset podlewając go RF800 i nic. Ciągle to samo: start wentylatora, napięcia w różnych miejscach MB się pojawiają, ledy świecą i zero startu.
  Inne laptopy np.: HP dawno by wstały po takim podgzewaniu chipsetu, dociskanie też nic nie pomaga.
  Czy może komuś udało się zgłębić usterki na tych płytyach ? Aristo Smart 300 i Acer Travelmate 290 ?

  Po długiej zabawie nad płytą i otrzymaniu kilku innych stwierdzam, że w tym przypadku:
  - na płycie jest wada techniczna polegająca na przerywaniu się jednej ze ścieżek koło procka sterowania napiecia procesora u góry nad prockiem,
  p-podobnie ma w tym udział śrubka mocująca płytę główną do obudowy nad procesorem
  - smażenie elementów i poprawa zimnych lutów nic nie daje

  Sczególnie dziękuję userowi: misiupan za pomoc
 • #10
  mhyjek
  Level 13  
  Nie przesądzałbym wady fabrycznej w każdej sztuce. Właśnie trafił mi się taki Aristo z identycznymi objawami. Pierwsze jak zwykle rozpocząłem ugniatanie. Laptop zaskoczył. Po rozebraniu i naciskaniu poszczególnych części płyty zawęziłem obszar uszkodzenia do okolic procesora. Na pierwszy ogień poszedł ADP3205 i BINGO - po ścisnąłem w palcach element z płytą i laptop wstał 10/10. Przelutowałem go sprzęt działa już kilka godzin, nie przeszkadza mu wyginanie płyty, stukanie i zapuszczony od 2 godzin CPUBurnIn. Przemęczę go jeszcze jutro i jak nic nie wyskoczy pójdzie do klienta.