Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator temperatury. Problem z wyregulowaniem.

lukasz12379 26 Jul 2008 19:09 7844 17
 • #1
  lukasz12379
  Level 12  
  Witam zakupiłem płytkę ;
  http://sklep.avt.com.pl/p/pl/46955/regulator+temperatury+-+plytka+drukowana.html

  Do tego osobno części, wszystko zlutowałem ale jest problem bo nie wiem jak to wyregulować.
  Są 3 potencjometry..... ma może ktoś jakiś pomysł na regulacje.
  Regulowałem to parę godzin.... przeważnie zielona lampka zaświeca się przy 90 stopni.
  Jakiś pomysł??
  http://sklep.avt.com.pl/p/pl/46956/regulator+...ratury+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
 • Helpful post
  #2
  malvit
  Level 17  
  Niezbędny były schemat ale wnioskując z składu elementów potencjometry slużą do ustawienia temperatury pracy, ustalenia histerezy czyli róznicy temperatury między zalączeniem wyłączeniem i prawdopodobnie trzeci ustala sygnalizację temperatury minimalnej. ustawiając ten układ najlepiej należałoby zestawić układ grzałka w pojemniku z wodą i umieścić tam czujnik (najlepiej poprzez metalową mufkę wypełnioną olejem aby nie było kontaktu z wodą) oraz termometr kontrolny. Załączyć układ ustawiając wstępnie potencjometry na pozycję środkową. Po osiągnięciu zadanej temperatury (przekaźnik wyłączył się) pokręcając kolejno potencjometrami (o niewielką wartość) ustalić który reguluje temperaturę wody. Następnie po ustaleniu potencjometru regulacji temperatury poszukamy potencjometru histerezy obserwując który z pozostałych potencjometrów ustawia różnicę pomiędzy załączeniem a wyłączeniem, trzeci najprawdopodobniej ustawia sygnalizację temperatury minimalnej.Gdyby był dostępny schemat ideowy ustalenie który doczego służy nie stanowiłoby problemu.
 • #4
  lukasz12379
  Level 12  
  Postaram sie zeskanować schemat i wykaz elementów.

  Dodano po 3 [godziny] 1 [minuty]:

  To jest ten schemat
  Regulator temperatury. Problem z wyregulowaniem.
 • Helpful post
  #5
  malvit
  Level 17  
  Potencjometr pr2 ustawia temperaturę jaka mabyć utrzymana, potencjometr pr1 ustawia dony próg temperatury, pr3 górny próg temperatury. Czyli potencjometrami prr1 i pr3 ustawiamy histerezę regulatora. Wracając do regulacji:
  1. potencjometr pr2 ustawiamy w połowie wartości w proponowanym poprzednio zestawie woda powinna nagrzać sie do temperatury ok.75 st. C zielona dioda powinna się świecić.
  2. następnie wyłączymy grzałkę i studzimy wodę do żądanego dolnego progu temperatury( jest to jednocześnie temperatura załączenia grzałki w procesie regulacji) powinna świecić dioda żółta.
  3 teraz włączamy grzałkę z pominięciem przekażnika. Powinna zgasnąć dioda żólta zapalić się zielona i teraz jeżeli woda osągnie założoną temperaturę maksymalną wówczas potencjometrem pr3 ustawiamy tak aby zapaliła się czewona dioda.
  Ukląd jest gotowy do pracy. Przywracamy uklad pierwotny ( grzałka przez przekaźnik) i sprawdzamy czy reguluje prawidłowo. gdyby z jakiegoś powodu temperatura spadła poniżej zadanej dolnej zaświeci się lampka żółta i analogicznie przy przekroczeniu max. zadanej temp.zaświeci się lampka czerwona.
 • #6
  lukasz12379
  Level 12  
  Ehh ten Regulator Temperatury to totalny niewypał.....
  Pomarańczowa dioda nie chce się załączyć jak ustawie temperaturę poniżej 60 stopni.....
  Miało to mieć zastosowanie do kontrolowania temperatury na chipsecie ponieważ na mojej płycie jest czystą grzałką..
  Ten regulator ustawiłem na 60stopni a i tak nie załącza się....
  wsadziłem go pod radiator... temperatura zdecydowanie była wyższa niż 60stopni....
  spróbuje jeszcze na czujnik dać pasty termoprzewodzącej..
 • #7
  malvit
  Level 17  
  Jak wnioskuję to ma być regulator załączający wentylator lub sygnalizator przekroczenia temperatury. wydaje mi się że najprościej byłoby wykonać go na dwuch trzech tranzystorach z regulowaną histerezą. Proszę podać czy ma być to tylko sygnalizator czy ma także załączać wentylator. Niepowodzenie może być związane z zakłóceniami emitowanymi przez komputer. tranzystory mają szansę działać bez zakłóceń. jeżeli będzie potrzeba mogę przesłać taki schemat.
 • #8
  lukasz12379
  Level 12  
  Hmm to tak ja mam 2 te regulatory zapłaciłem za nie 60zł mogłem kupić jakiś firmowy panel....
  Pierwszy jest na chipset, gdy załącza się ostatnia dioda zaczyna piszczeć głośniczek.

  Drugi jest na procesor. Do ostatniej diody jest podłączony wiatrak.
 • #9
  malvit
  Level 17  
  W takim razie proponuję sprawdzić działanie regulatora poza komputerem jeżeli uruchomi się prawidłowo można spróbować go odkłócić za pomocą kondensatorów 1nF podłączonych do wejścia 2 i drugiego wejścia 3 i masy układu LM 358 należy też włączyć kondensator 1nF między + i - zasilania. oczywiście te próby przeprowadzić jeżeli regulator działa prawidłowo poza komputerem. Jeżeli nie chce się uruchomić to proszę opisać objawy to spróbujemy go naprawić.
 • #10
  lukasz12379
  Level 12  
  Hmm to nie zakłócenia, ja mam problem z wyregulowaniem go....
 • #11
  malvit
  Level 17  
  Jeżeli jesteś w posiadaniu prezyrządu uniwersalnego to z jego pomocą spróbujemy zdiagnozować urządzenie. Jak wynika ze schematu na nóżce 2 układu IC 4 pwinno być napiuęcie o wartości 1,2V. Na nóżkach 3 i 6 układu IC 1 przy temperaturze ok. 20 st. C powinno być napięcie ok. 200mV. Ogrzewając czujnik w dłoni( IC 3 ) sprawdzić czy następuje zmiana w/w napięcia. Potencjometrem PR 1 na ok.1/3 obrotu. Na nóżce 6 IC1 potencjometrem PR2 ustawić wartość 300 mV na nóżce 2 IC1 potencjometrem PR3 ustawić wartość napięcia na ok. 100 mV. Na nóżkach 7 i 1 IC1 powinien być stan wysoki czyli ok. 12 V . Na nóżce 3 IC2 powinno być 0V, na nóżce 4 stan wysoki ( ok12V) i powinna się świecić dioda zielona. Jeżeli podane wyżej czynności są zgodne z zał. opisem to przejdziemy do następnego etapu.
 • #12
  w.lamla
  Level 12  
  Witam. Bardzo ciekawy sterownik. O tyle ciekawszy, iż bije inne swą prostotą a po drugie zastanawiam się nad wykorzystaniem go do sterowania mocą w mojej elektrowni wiatrowej. Jedynie zamiast czujnika temp. wstawić stosowny mostek napięciowy, który następnie będzie kontrolował zmieniające się w stosunku do obrotów prądnicy napięcie. Element wykonawczy tj przekaźnik nadal może pozostać. Proszę więc o sugestje bądź uwagi.
 • #13
  malvit
  Level 17  
  Prosiłbym o uściślenie regulacja mocy elektrowni wiatrowej czy chodzi o wyregulowanie poziomu napięcia generowanego czy sterowanie ustawieniem łopat turbiny celem stabilizacji obrotów. Proszę także podać rodzaj generatora (prądnicy) celem ustalenia optymalnego układu regulacji. Przepraszam za opóźnienie ale w sierpniu byłem poza zasięgiem internetu.
 • #14
  lukasz12379
  Level 12  
  Ehh nie mam siły do tego regulatora nie umie tego wyregulować straciłem 60zł...
 • #15
  lukasz12379
  Level 12  
  Dziś ponownie próbowałem to wyregulować;/ coś nie tak z tym termostatem ponieważ najniższy zakres jaki udało mi się uzyskać do 70 stopni.. maksymalny nawet 300stopni a niby ma 150;/
  Czy jeśli bym to wysłał do AVT wyregulowali by mi to?/
 • Helpful post
  #16
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  Chociaż sam układ regulatora nie podoba mnie się, to gdzieś popełniłeś błąd w montażu elementów. Nie jest możliwe uzyskanie 300°C. Wynika to z zasady pracy LM35 i źródła referencyjnego LM358/1.2. Na pin 2 masz napięcie 1,2V, co w konsekwencji daje maksymalnie 120°C. Takie napięcie będzie na wyjściu LM35 przy tej temperaturze.

  Zastrzeżenia do układu. Po co zastosowano wzmacniacz operacyjny, skoro w tej samej cenie jest komparator LM393? Brak jest histerezy w komparatorze okienkowym. Będą wzbudzenia na granicy przełączania. Dość kłopotliwa kalibracja. Bezpośrednie obciążenie 4011 diodami LED i bazą tranzystora.

  Kalibrację układu powinieneś wykonać bez czujnika temperatury. Odłącz LM35 i pomiędzy masę i wejście komparatora ( pin 3 i 6 LM358 ) podaj napięcie regulowane z zakresu 0,1 do 1,25V. Jeśli chcesz dolną temperaturę np. 25°C, to ustaw 0,25V. Wyreguluj PR1. Ustaw napięcie wejściowe odpowiadające górnej temperaturze i wyreguluj PR2. PR3 ustawisz szerokość okienka. Czynności te należy powtórzyć wielokrotnie, gdyż każda regulacja wpływa bezpośrednio na poprzednią. Wynika to ze zmiany rezystancji wypadkowej dzielnika.

  Pzdr.
 • #17
  lukasz12379
  Level 12  
  Na pinach 3 i 6 nie ma napięcia;/ gdy kręcę potencjometrami napięcie jest ciągle 0,00V
 • #18
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  Po odłączeniu LM 35 musisz podać napięcie z innego źródła. Możesz skorzystać z napięcia na pin 2 LM 385. Zastosuj potencjometr wieloobrotowy 10k i jego suwak połącz zamiast wyjścia LM35. Tym dodatkowym potencjometrem symulujesz zmiany temperatury.

  Pzdr.