Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt kolumny kina domowego oceńcie.

translokator 04 Sie 2008 17:50 3348 6
  • #1 04 Sie 2008 17:50
    translokator
    Poziom 2  

Witam.
    Jestem nowy na tym forum i zupełnie początkujący jeśli chodzi o budowanie kolumn, ale po tygodniu przeglądania stron i forów o tej tematyce postanowiłem zmontować sobie parę głośników do mojego systemu audio :)
    Najpierw projekt:

i obliczenia:

Obliczenia zrobiłem na podstawie wzorów ze strony www.audioefm.w.interia.pl wspomagając się programem Speaker 6 (również z tej strony)
    Głośniki wybrałem na podstawie doświadczeń własnych kolegów :)

i teraz pytania:
    1) Czy to dobre rozwiązanie montować dwa takie same głośniki niskotonowe w dwóch zupełnie różnych rodzajach obudowy w obrębie jednej kolumny??

2) Czy takie umiejscowienie głośnika wysokotonowego będzie ok?? nigdzie nie znalazłem żadnych wytycznych co do montowania tego głośnika a na stronie producenta informacji też jakby mniej (mniej niż przy niskotonowym)

3) Czy te dwa głośniki niskotonowe powinny działać na jednym (takich samych) filtrze czy też do każdego zbudować inny??

4) Czy wymiary obudowy, umiejscowienie głośnika i bass reflexu są (przy stałej objętości ) dowolne ?? bo tak by wynikało z obliczeń.

Jeśli chodzi o elektronikę (zwrotnicę itd.) to jeszcze długa droga na razie chce dopracować projekt skrzyni.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie i porady.

Pozdrawiam.

0 6
  • Pomocny post
    #2 04 Sie 2008 19:16
    apak
    Poziom 16  

1. nie spotkałem się takim czymś (nie mam dużego doświadczenia)
    2. będzie ok;)
    3. powinny działać na jednym
    4. nie pomogę:|
    Jakie chcesz zastosować GDNy 4ohm i połączyc je szeregowo, czy 8ohm i połącznie równoległe?
    Czy jak??:D
    pzdr

0
  • Pomocny post
    #3 04 Sie 2008 20:21
    izbic
    Poziom 28  

To po prostu układ D'Apollito zrobiony tak jak w Tonsilowskich Siestach tyle że tam jest 2x BR . Powinno być dobrze, ale zwrotnica bedzie skomplikowana bo to jednak 2,5 drogi. Moim zdaniem troszkę szkoda zachodu lepiej zbudować wszystko w jednej skrzyni. Poza tym te prawie 19l dla tego GDNa to za dużo ja mam 2 w takiej objętości, dla jednego 7-8l to max. Podsumowując
    1. Rozwiązanie dobre, ale strasznie skomplikowane ze względu na zwrotnicę.
    2. Bedzie ok, ale też jeśli uwzględnisz to w zwrotnicy (choć niekoniecznie).
    3. 2 różne filtry.
    4. Dobrze, alby kolumny były w miare głęboki i wąskie dla lepszej stereofonii.

0
  • #4 04 Sie 2008 21:02
    translokator
    Poziom 2  

Myślałem raczej żeby kolumna była 2 drożna i oba średnie-niskie grały tym samym pasmem, ale ze względu na inną konstrukcję skrzyni zagrają trochę inaczej.
    Sugerujesz żeby górny gdn grał pasmem do 4Hz powiedzmy a dolny obciąć filtrem nisko żeby tylko basem łupał?
    (Jeśli palnąłem jakąś głupotę to poprawiaj dopiero się uczę :)
    Co do zwrotnicy to już powoli nad tym myślę, wymyśliłem to tak (zaznaczam że myślałem bardziej o konstrukcji 2drożnej) bo mam dostęp do sprzętu pomiarowego i 2 doświadczonych elektroników :)
    A co do pojemności to tak mi wychodziło bo wyczytałem że dobroć powinna mieścić się w przedziale 0,5-0,6 to raz a po drugie dla mniejszych objętości wychodziły mi absurdalnie długie bass reflexy w speaker 6

0
  • #5 05 Sie 2008 21:52
    izbic
    Poziom 28  

W ten sposób będziesz miał mniej basu bo głośniczki i tak go za dużo nie mają. Jeśli masz sprzęt pomiarowy to na twoim miejscu nie bawiłbym się w takie coś tylko dał oba w jedną komorę i do tego kupił Vifę DXa i zaprojektował porządną zwrotnicę. Zagra to fantastycznie i mniej będziesz miał pracy. To moje zdanie i nie musisz sie nim kierować. Co do obudowy to proponuję umieścić oba GDNy w ok 18-20l.

0
  • #6 07 Sie 2008 23:25
    JendrekMak
    Poziom 15  

A czy mi się tylko wydaje, że nie robi się strojenia br poniżej Fs? Dlatego miałeś takie długie tunele przy mniejszej objętości, zestrój obudowę na 55 Hz albo kup głośniki z Fs 40-42 Hz jeśli chcesz stroić na 45. Poza tym czy sprawdzałeś jaki delay będzie wtedy?

0
  • #7 13 Sie 2008 15:35
    kborowiec
    Poziom 18  

1. Możliwe, ale raczej mało praktyczne z uwagi na mniejszą ilość basu.
    2. Tak, choć zaleca się również przesunięcie głośników z osi kolumny, by rozproszyć odbicia od przedniej ścianki.
    3. Jeśli to ma być d'Appolito, to na jednym nieparzystego rzędu czyli praktycznie 6 lub 18 dB/okt.
    4. Nie, bo za otworem musi pozostać odległość większa od średnicy otworu. Poza tym wystepuja również rezonanse pasożytnicze w tunelu, których ilość zależy od jego umiejscowienia.

0
  Szukaj w 5mln produktów