Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

amica PA 5580 A520 blokada drzwi

07 Aug 2008 21:37 9600 6
 • Level 10  
  Witam wszystkich i proszę o poradę.
  Jak w temacie mam problem z blokadą drzwi. Szukałem na forum, czytałem wszystko co dotyczy tematu i mam mętlik w głowie. Opiszę swoją "przygodę" z pralką.
  Zaczęło się od wymiany łożysk.
  Wszystko poszło gładko i bez żadnych problemów. Pralkę rozebrałem,
  zmęczone życiem łożyska wymieniłem a następnie poskładałem to wszystko. Włączam pralkę i w zasadzie program pięknie poszsedł ale nie chciał się obracać bęben...Patrzę na podłogę i klops - zalana wodą. Przyczyna-wąż który odprowadza wodę z bębna do pompy był źle założony i się po prostu zsunął. Woda lała się wprost na łazienkę. Oczywiście wyłączyłem szybko pralkę z zasilania i poprawiłem usterkę. Próba nr 2 Amici wyglądała tak... Włączam ją i idzie ok ale dioda "gotowa" miga mi 15 razy w krótkich odstępach czasu (podczas prania co spowodowane było zapewne wyłączeniem przeze mnie pralki z zasilania). W pralce niestety dosyć głośno coś "pyknęło". O dziwo program prania szedł sobie nadal bez problemów po tym pyknięciu, woda się zaczęła nagrzewać prawidłowo i po kilku minutach pranie się zakończyło. Nie wiem czy się coś nie uszkodziło bo zawór przesterowania był częściowo zalany wodą w momencie gdy zsunął się ten wąż gumowy. Próbowałem odpowiednim programem odpompować z niej później wodę ale nic nie pomagało - na programach 7, 8 i 9 działał Aqua Spray i pompował jedynie wodę. Teraz nie załącza się już w ogóle. Dioda "gotowa" po 10 sek.od włączenia jakiegokolwiek programu mignie 1 raz i załącza sie dioda "koniec".
  Zrobiłem reset pralki z wyciągnięciem wtyczki z blokady drzwi i nadal to samo.
  Zrobiłem test 5% wg. instrukcji i wszystko idzie na nim ok (moduł raczej ok)
  Włączyłem tryb serwisowy wg. instrukcji z forum aż do pkt 9 (powinna załączyć się blokada drzwi) wszystko jest ok. Po nim nie ma już żadnej reakcji czyli podejrzewam uszkodzoną blokadę drzwi. Dodam że była ona dość ciepła gdy ją rozłączałem i wyjmowałem z pralki. Sprawdzałem opornik 22Ω i jest w porządku. Płyta nie widocznych śladów uszkodzeń. Jutro wymienię blokadę na nową bo ta wydaje mi się trafiona. Jestem początkującym "naprawiaczem" i robię to głównie ze względów ekonomicznych - pralka ma 6 lat i mogłaby jeszcze posłużyć. Z góry dziękuję za podpowiedzi co mogę sprawdzić i w jaki sposób.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 20  
  przez zalanie zawór przesterowania dostał zwarci co spowodowało spalenia triaka na module a co za tym idzie mogło wypalić oporniki i uszkodzić procesor - tak niejednokrotnie bywa. Czeka Ci wymiana modułu i zaworu
  pozdrawiam
 • Level 10  
  Więc tak panowie i panie...

  Sprawdziłem dziś zawór przesterowania i napięcie jest podawane przez moduł a sam zawór pracuje tak jak pracować powinien.
  Zrobiłem mostek na wtyczce od blokady drzwi ( pin 4 i 5 ) i pralka działa.
  Właśnie wesoło kręci bębnem, grzeje wodę i nawet Aqua działa ;)
  Po zmostkowaniu nie trzyma oczywiście blokada drzwi ale wiem już że moduł jest sprawny na 90%
  Z podpowiedzi dobrych ludzi wiem, że muszę sprawdzić jeszcze triak i opornik który steruje blokadą. Opornik sprawdzałem i ma 22
  Ω więc w porządku. Został mi do sprawdzenia triak i nie wiem jak go ugryźć. Może któryś z Panów mi podpowie jaki to model i gdzie go nabyć to zapobiegawczo go wymienię.
 • Home appliances specialist
  A wodę odprowadza? :wink:
 • Level 10  
  No i za szybko się ucieszyłem.
  Po ok 40 minutach prania wszystko stanęło i miga dioda "gotowa" 3 razy z przerwami. Na programach do wirowania i odpompowania ( 8 i 9 ) ciągle podaje wodę przez Aqua Spray.
  Ktoś pewnie zaraz zakpi ze mnie ale jeszcze mam nadzieję że to nic straconego i uda się ożywić ten sprzęt.
  Jakieś sensowne rady? Czy to jednak procesor?
  Zaczynam tracić cierpliwość.
 • Home appliances specialist
  No to teraz wymień triak sterujący zaw. przesterowania i ewentualnie rezystory na jego sterowaniu.
 • Level 10  
  Witam wszystkich ponownie.

  Trochę późno piszę ale trzeba zakończyć wątek Amici PA.
  Więc moja historia z tym sprzętem zakończyła się jakiś czas temu, pralka nadal działa. Programator jest przywrócony do życia za pomocą nowego triaka i rezystorów. Przy okazji zamówiłem przekaźnik wyłączający Aqua Spray i ten nieszczęsny zawór już nie spowoduje tragedii. Ominąłem też blokadę drzwiczek w pralce. Mam nadzieję, że jeszcze jakiś czas pośmiga Amica.

  Dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi.