Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Motorola GM 360 - nie słychać ?

09 Aug 2008 19:27 7414 17
  • Level 15  
    Witam
    Mam następujący problem z radiostacją bazową Motorola GM 360.
    Ktoś chyba namieszał lub sam już nie wiem, ale NIE ma nadawania !
    Ustawiłem np: kanał 1 na bazowej GM 360 i taki sam na podręcznej też
    motorola GP 340, lecz tutaj zaczyna się problem ?
    jak nadaje z podręcznej GP340 to słychać w bazowej OK, ale jak NADAJE z bazowej GM 360 to NIC nie słychać zero lecz lekko zapala się kontrolka czerwona w GP 340 Podręcznej.

Co to jest Dlaczego bazowa nadaje ale nie słychać ?

Czy problem to zła masa a może ktoś grzebał przy kablach albo antenie ?
    Jak to sprawdzić domowym sposobem, mam tylko normalny miernik.
  • Level 15  
    Tak ale to GM 360 bazowa, podczas nadawania nie słychać, a z innej np, podręcznej słychać, podłączyłem inną GM 360 bazową troszkę nowsza i jest to samo ?
    PL na odbiornik, Dekoder PL sorki ale co to jest PL ?
    Oraz gdzie jest decoder Pl, i chodzi mi o bazową GM 360 jakoś w menu nie znalazłem zakładki channels, są opcje: inne, oświetlenie, i skanowanie.
    Problem jest z Motorolą Bazową GM 360, słychać ale nie nadaje, coś tam się dzieje z kontrolkami lecz tylko migają.
    Antena jest na maszcie.

• Level 31  
    gladiator wrote:

Wybacz, ale po tym pytaniu proponuję skontaktuj się z najbliższym porządnym serwisem zajmującym się Motorolą, bo jeśli nie znasz tych podstawowych pojęć to za wiele nie zrobisz, a co gorsza możesz namieszać w konfiguracji sprzętu, co może wyjść przy jakiejś kontroli z UKE ...

Pozdrawiam Marcin
  • Level 15  
    green33 wrote:
    gladiator wrote:

Wybacz, ale po tym pytaniu proponuję skontaktuj się z najbliższym porządnym serwisem zajmującym się Motorolą, bo jeśli nie znasz tych podstawowych pojęć to za wiele nie zrobisz, a co gorsza możesz namieszać w konfiguracji sprzętu, co może wyjść przy jakiejś kontroli z UKE ...

Pozdrawiam Marcin

Spokojnie jeżeli jesteś Ok to możesz powiedzieć, gdyż mam wrażenie że ktoś namieszał w motoroli i muszę być pewny, a z drugiej strony problem leży raczej gdzie indziej gdyż jak napisałem wyżej podłączyłem drugą bazówke nowszą GM 360 i NIC to samo.
    Więc bądź kolego tak miły i odpowiedz na moje pytanie.
    dziękuje :D
  • Moderator
    Cześć.

Kolego gladiator Zrób wreszcie to, co podpowiadają Ci koledzy.

Przyłącz radia przez RIB-a do komputera i odczytaj ustawienia. Zobacz, na jakich częstotliwościach pracują.

Uprzedzę Twoje pytanie. Na elektrodzie nikt Ci softu do tych radyjek nie zamieści, bo jest to soft komercyjny (płatny).
    Jeżeli nie dysponujesz RIB-em i odpowiednim oprogramowaniem, to oddaj radia do serwisu, tak jak radzą koledzy.
    O programowaniu Motorolek jest wielki temat w tym dziale. Tam jest wszystko doskonale opisane, więc nie ma sensu przepisywać tego tutaj.
  • Level 22  
    Witam. Być może w GP340 masz uaktywnioną funkcje dekodera tonów CTCSS lub blokadę cyfrową DCS (jest nowszą wersją poprzednio wymienionej). Piszę to na podstawie instrukcji do YAESU FT857 które posiadam.
  • Level 20  
    A może ktoś przez przypadek ustawił SHIFT ? Czy wcześniej chodziła normalnie ?
  • Level 13  
    czy nad potencjometrem od włączania i regulacji siły głosu świeci się żółta kontrolka jeśli nie to spróbuj przyciskami P1 P2 P3 P4 naciskać może się zaświeci wtedy wyłączysz blokadę PL na odbiór
  • Level 15  
    Tak ktoś tam grzebał, i świeci się żółta nad pokrętłem, co do podłączenia softu wątpię żeby była taka potrzeba gdyż problem leży w części fizycznej
    Jeżeli możecie to napiszcie co i jak dam sobie rade :D

Musze jeszcze sprawdzić gniazda anten i mase :idea:
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    P1 P2 P3 P4 sprawdzałeś ? Po wciśnięciu któregoś z wymienionych przycisków powinna zgasnąć żółta dioda. W ten sposób "zdejmujesz" blokadę CTCSS/DCS i powinieneś słyszeć.
    To że ktoś grzebał o niczym nie świadczy...
  • Level 15  
    A przytrzymanie dłużej czy tylko wcisnąć, możne jest jakaś kombinacja ze dwa przyciski razem lub coś w tym stylu.
    Dzięki
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Tak żeby zgasła. Pokombinuj. Do jest dość częsty myk np. w korporacjach taksówkowych, żeby panowie nie gadali między sobą. Po to ustawia się blokady CTCSS/DCS.
  • Level 15  
    P3 włącza i wyłącza pomarańczową diodę :D
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    HURRRA udało się. :D

gladiator wrote:
    ...Musze jeszcze sprawdzić gniazda anten i mase :idea:

Ludziska DOBRZE Ci radzą a Ty swoje. Co ma Piernik do Wiatraka. W Twoim przypadku "blokada szumów" do masy czy anteny. :?:
    Uparty jesteś. :D

Może tak łopatologicznie.
    Jeżeli nadajesz na GM-360 i na ręcznym NIE słyszysz a dioda mruga to znaczy , że odbiornik (ręczniak) odbiera sygnał z GM-360 lecz NIE otwiera blokady szumów , która jest załączona.
    Przy NIE zgodności dwóch takich samych kodów tej blokady szumów (innaczej: CTCSS lub DCS) gdzie wysyłającym ten kod jest zawsze pracujący nadajnik ( u Ciebie GM-360) a odbierającym odbiornik jest poprostu brak głosu.
    Jeżeli jest własnie załączona blokada szumów (innaczej równiez zwana PL) to jeśli nadajnik nie wyśle takiego kodu (innaczej : subtonu czy podnośnej) łączność radiowa NIE zostanie zrealizowana.

Odwrotnie : słyszysz na GM-360 jak nadajesz z ręczniaka. Tu masz spełniony warunek zgodności kodów lub poprostu w odbiorniku GM-360 masz wyłączoną "elektroniczną blokadę szumów" CTCSS albo DCS .

Pozdrawiam.
  • Level 15  
    Zastanawia mnie jeszcze fakt takiej sprawy, czy może być tak że te Motorolki były lub są inaczej zaprogramowane ?
    Co do PL to słyszałem o SQ.
    Wiec po co stwarzac problemy i zamiast pomoc w odpowiedzi kazdy sie wymadrza.
    gdybym wszystko wiedzial NIE pisal bym na forum o pomoc, a tutaj odrazu
    polenizowanie.
    cóz dzieki tym co chcieli pomoc i tym co poszpanowali skrotami ale cos napisali.
    Dzieki

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę, przed napisaniem kolejnego postu, poprawić wszystkie poprzednie.
    Użyj przycisku Motorola GM 360 - nie słychać ? przed wysłaniem postu.
    Następnym razem będzie "OSTRZEŻENIE". Nie kasować wpisu ! /c2h5oh/
  • Level 39  
    No nie poszpanowali skrótami tylko używali fachowych nazw. A po co? A żeby było łatwiej drugiej osobie której się pomaga, to właśnie trzeba mówic tak jak jest w programie opisane. Można było powiedziec blokada szumów ale założe się, że nie domyślił byś się, że chodzi o PL, więc moim zdaniem nikt nie szpanował. Pozdrawiam