Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmienic napięcie z 6V na 5V stabilizowane

10 Sie 2008 13:17 8734 34
  • Poziom 14  
    Posiadam zasilacz 6V niestabilizowany prąd wyj..: 2100 mA.
    Zaraz za transformatorem jest 7,3 V napięcia zmiennego, za układem prostującym który składa sie z 4 diód prostowniczych i kondensatora 16v2200uF jest 10,2 V napięcia stałego.
    Jak zmienić ten zasilacz żeby było wychodzące napięcie z tego zasilacza równo 5V ? niezależnie od obciążenia, lecz do max 2A.
    Zasilacz jest potrzebny do zasilania urządzenia, które wymaga napięcia stałego 5V 2A max. Urządzenie podczas działania pobiera prąd od 650 mA - 1,5A w szczycie. Układ musi mieć koniecznie stabilne 5V bez większych wahań.
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 28  
    L 7805CV lub UL 7505/MAA7805 3A/5V
  • Poziom 14  
    a co w przypadku gdy sie stabilizator uszkodzi ? jest jakieś zabezpieczenie przed tym żeby nie skoczyło nagle napięcie? bo wtedy układy mikroprocesorowe się uszkodzą. Proszę także jeśli by ktoś mógł o narysowanie przykładowego schematu. Na tych stabilizatorach nie będzie się wydzielać zbyt duże ciepło?
  • Poziom 20  
    zaraz za transformatorem daj bezpiecznik 2A a schematy takich zasilaczy ze stabilizacją bez problemu znajdziesz w sieci. Niema sensu powielać tego tematu. Szukaj w google aplikacji układu 7805

Oczywiście że się będzie grzał musisz odprowadzić ciepło i najlepiej układ 7805 z dodatkowym tranzystorem mocy w aplikacji jest wszystko.

Dodano po 3 [minuty]:

Albo użyj jakiegoś starego zasilacza od kompa nawet stary AT który kupisz albo dostaniesz za przysłowiowe piwo
  • Poziom 14  
    Rozumiem ze od razu za mostkiem graetza mogę podłączyć ten stabilizator i tak jak jest w nocie przed stabilizatorem C 0.33 uf a za stabilizatorem mogę dać C 2200 uf ? Rozumiem ze układ nie będzie sie przez ten kondensator wzbudzać i napięcie dalej będę mieć 5 V?
    Założenie tego zasilacza to jak najmniejsze tętnienia po stronie 5V i jak najbardziej stabilne napięcie.

co do zasilacza AT za duży jest ja chciałbym mieć coś małego a ten spełnia wymagania co do natężenia prądu czyli 2100 mA i jest mały.
  • Poziom 14  
    a ten co ja mam to jest duży z transformatorem? Zasilacze impulsowe potrafią siać zakłócenia a tu musze mieć cisze ponieważ w tym układzie jest głośnik i nie może być słyszane 50 Hz. Poniżej zdjęcie tego mojego zasilacza na obudowie napisane 6V 2100mA czyli taka wydajność on posiada tak? wiec chyba nie jest duży.

Nadmienię ze ten zasilacz ma zasilać centralkę telefoniczną.
  • Poziom 42  
    Ten zasilacz jest za słaby - napięcie pod obciążeniem spadnie zbyt mocno.

Mam również obawy, że do zasilania centralki będziesz potrzebował dodatkowo wyższego napięcia.
  • Poziom 14  
    Jak jest za słaby ? przecież na obudowie jest napisane 6 V 2,1 A a ja potrzebuje z tego żeby było 5V 2A a centralka ma wymagania 5V 1,5 A wiec w czym tkwi problem?

Producenci podają wydajność zasilacza 2,1 A tzn ze ten zasilacz ma taką wydajność bo słyszałem też ze wydajność zasilacza można podnieść kondensatorami np 1000 uF. czy to prawda?
  • Specjalista AGD
    Możesz również kupić zasilacz stabilizowany impulsowy 5V/2A. Wielkości jest nie co większy od ładowarki do komórek. Kosztuje ok 50-60zł.
  • Poziom 14  
    ale ja chce ten co mam wykorzystać czyli transformatorowy mam juz 2 zasilacze impulsowe 5V2A i pływa na nich napięcie od 4,68-5.12 V. Jakoś nie mam przekonania do tych impulsowych. Poza tym sie strasznie grzeją i puchną w nich kondensatory. Skupmy sie na tym transformatorowym zasilaczu, specjalnie go dzisiaj na giełdzie kupiłem.
  • Poziom 42  
    Ale dlaczego to my mamy się głowić nad Twoim problemem? Kupiłeś zły zasilacz i to jest teraz Twój problem. Trzeba było zapytać _przed_ kupieniem - nikt by Ci nie doradził tak słabego zasilacza.

I bardzo proszę - nie pisz bzdur o grzaniu się zasilaczy impulsowych - zapewniam Cię, że zasilacze liniowe grzeją się znacznie bardziej. A co do puchnących kondensatorów - nie kupuj chińskiej tandety po 3 PLN za sztukę - nie będą puchły kondensatory.
  • Poziom 14  
    -RoMan- napisał:
    Ale dlaczego to my mamy się głowić nad Twoim problemem? Kupiłeś zły zasilacz i to jest teraz Twój problem. Trzeba było zapytać _przed_ kupieniem - nikt by Ci nie doradził tak słabego zasilacza.

Ja czegoś tutaj nie rozumiem. Czemu mówisz ze ten zasilacz jest słaby? przecież ma wydajność prądową 2,1 A a ja potrzebuję 1,5 A ma tylko o 1 V za duże napięcie wyjściowe i nie jest ono stabilizowane. Chciałem z niego zrobić 5 V zasilacz stabilizowany a Ty mówisz ze jest on zły :|

Myślałem że na forum elektroda.pl pomaga się innym osobom a nie mówi idź i kup inny skoro jednak ten problem da się rozwiązać poprzez drobną modyfikację.
  • Poziom 43  
    kazi napisał:
    -RoMan- napisał:

Ja czegoś tutaj nie rozumiem. Czemu mówisz ze ten zasilacz jest słaby? przecież ma wydajność prądową 2,1 A a ja potrzebuje 1,5 A ma tylko o 1 V za duże napięcie wyjściowe i nie jest ono stabilizowane. Chciałem z niego zrobić 5 V zasilacz stabilizowany a Ty mówisz ze jest on zły :|

Myślałem ze na forum elektroda.pl pomaga sie innym osobom a nie mowi idz i kup inny skoro jednak ten problem da się rozwiązać poprzez drobną modyfikacje.
    Wobec powyższego, zanim dostaniesz od nas jakąś wiążącą odpowiedź, to najpierw zdejmij zewnętrzną charakterystykę prądowo-napięciową tego zasilacza i to przy nagorszym dopuszczalnym napięciu zasilania z sieci energetycznej, a więc -10% dla wartości nominalnej 220V, czyli; 220V•0,9=198V.
    Ową charakterystykę należy uzupełnić o pomiar wartości międzyszczytowej - amplitudy - napięcia tętnień występującej wokół wartości średniej mierzonego napięcia wyjściowego w funkcji wartości prądu obciążenia.
    Pomierzone w/w wyniki zamieść tu... :idea: ... a wtedy okaże się po czyjej stronie jest racja... :D
  • Poziom 14  
    ojej to chyba nie jest możliwe w warunkach domowych :)
    dobrze zrobię tak wlutuje stabilizator i sprawdzę czy będzie wyjściowe napięcie i natężenie prądu w normie jeśli tak to będę zadowolony.
  • Poziom 16  
    kazi napisał:
    dobrze zrobię tak wlutuje stabilizator i sprawdzę czy będzie wyjściowe napięcie i natężenie prądu w normie jeśli tak to będę zadowolony.

e tam dasz radę;] autotransformator, oscyloskop trochę przewodów i obciążenie może coś jeszcze i mecz . W szkole w takie cos się bawimy;]
  • Poziom 43  
    kazi napisał:
    Czyżby? Woltomierz, amperomierz DC, plus stosowne obciążenie, np. rezystory, żarówki. Do tego woltomierz AC do pomiaru wartości napięcia sieciowego.
    Pewien problem może stanowić pomiar wartości międzyszczytowej napięcia tętnień, ale dysponując innym zasilaczem dobrze stabilizowanym i regulowanym można zmierzyć to metodą różnicową dysponując tylko woltomierzem DC i kiepskim miliwoltomierzem DC - czujnikiem - z diodą Schottky'ego... :idea: :D

kazi napisał:
    Jaki typ stabilizatora chciałbyś wlutować?
  • Poziom 14  
    Myślałem tak nad stabilizatorem LM78S05 jego parametry to +5V 2A tylko czy go dostanę w swoim sklepie elektronicznym tego nie jestem pewien ale sprawdzę jutro. Dzisiaj rozlutowałem ten fabryczny i zostawiłem tylko mostek na 4 diodach. Na wyjściu z zasilacza jest 7,5 V za diodami(bez kondensatora). Wg noty katalogowej LM78S05 powinien mieć miedzy plusem (we) a masa kondensator c 0,33 uf i za lm powinien na wy być też kondensator 0,1 uF. Gdzie należy wlutować kondensator do filtrowania napięcia? przed czy za stabilizatorem? i jaka powinna być jego wartość. Chodzi tutaj aby zminimalizować przydźwięk sieci. Słyszałem ze stabilizatory potrafią sie wzbudzać i zaczyna wtedy skakać napięcie wyj.. na nim.
  • Poziom 43  
    kazi napisał:
    Myślałem tak nad stabilizatorem LM78S05 jego parametry to +5V 2A tylko czy go dostanę w swoim sklepie elektronicznym tego nie jestem pewien ale sprawdzę jutro. Dzisiaj rozlutowałem ten fabryczny i zostawiłem tylko mostek na 4 diodach. Na wyjściu z zasilacza jest 7,5 V za diodami(bez kondensatora). Wg noty katalogowej LM78S05 powinien mieć miedzy plusem (we) a masa kondensator c 0,33 uf i za lm powinien na wy być też kondensator 0,1 uF.
    A co najważniejsze to potrzebuje ok. 3V różnicy potencjałów pomiędzy wejściem a swym stabilizowanym wyjściem.
    Stąd też moja propozycja zdjęcia charakterystyki tego zasilacza.
    I chyba potrzebny będzie tu jaki stabilizator trójkońcówkowy typu Lowdrop, np. LT1083-5 , ZOBACZ.

Mam 'leżeć' w szufladzie - z odzysku z krótkimi wyprowadzeniami - pododoby i na 5A typu EZ1084CT (potrzeba dzielnika rezystorowego do ustalenia wartości napięcia wyjściowego), ZOBACZ, i to nie jedną sztukę... :D
  • Poziom 42  
    kazi napisał:
    Myślałem ze na forum elektroda.pl pomaga sie innym osobom a nie mowi idz i kup inny skoro jednak ten problem da się rozwiązać poprzez drobną modyfikacje.

Cudów nie ma - jeśli żądasz dobrej jakości napięcia wyjściowego, to chiński zasilacz za kilka PLN Ci tego nie zapewni. Żeby stabilizować, trzeba mieć co stabilizować - nie na darmo urządzenia mające wewnątrz stabilizatory 5V używają zewnętrznych zasilaczy o napięciu znamionowym co najmniej 8-9V.

Przy okazji: widzę, że masz problem z poprawną pisownią w pośpiechu - zacznij używać przycisku "Pisownia" przy redagowaniu postów.
  • Poziom 14  
    [quote="-RoMan-"]
    kazi napisał:
    Przy okazji: widzę, że masz problem z poprawną pisownią w pośpiechu - zacznij używać przycisku "Pisownia" przy redagowaniu postów.

Wiem miałem to poprawić a później się zawiesił mi net i nie mogłem wejść na elektrodę.

Ten LT1083-5 widzę że ma napięcie wejściowe 6,5 V i podłącza się go tak samo jak inne stabilizatory. Wg katalogu 5V, 7.5A Regulator, wiec więcej niż potrzebuje.

Quarz uważasz że ten stabilizator LT1083-5 albo EZ1084CT mógłby rozwiązać mój problem? Jaka jest różnica pomiędzy np LT1083-5 a LM7805? Czy chodzi tutaj o napięcia wejściowe?
  • Poziom 42  
    Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś poprawił teraz - od tego masz przycisk "Zmień".
  • Poziom 43  
    kazi napisał:
    [ ... ]

Quarz uważasz że ten stabilizator LT1083-5 albo EZ1084CT mógłby rozwiązać mój problem? [...] Czy chodzi tutaj o napięcia wejściowe?
    Oczywiście tak, ale jeśli Twój zasilacz będzie mieć dostateczną wartość napięcia niestabilizowanego (większą ponad potrzebne 5V napięcia stabilizowanego) przy maksymalnej wartości prądu obciążenia - dlatego bez zmierzenia (wystarczą trzy pomiary; bieg jałowy i ok. połowy prądu max. i dla max. wartości potrzebnego prądu obciążenia) jego charakterystyki nic nie wiemy, czy wystarczy.

kazi napisał:
    Jaka jest różnica pomiędzy np LT1083-5 a LM7805?
    LT1083-5 jest typu fixed - ma na stałe dobraną wartość napięcia wyjściowego 5V podobnie jak 7805, ale jest typu Lowdrop i potrzebuje dla swej poprawnej pracy znacznie mniejszej różnicy napięcia wejście/wyjście (ok. 1,5V max.) od 7805.
    Poczytaj w podanych DataSheet.
    Natomiast EZ1084 to stabilizator (wysokoprądowy i typu Lowdrop), ale z programowaną wartością napięcia wyjściowego - podobnie jak LM317, ZOBACZ.
    Poza tym, to oba podane tu przeze mnie typy Lowdrop mają różne wartości maksymalnego prądu wyjściowego - i tak znacznie przekraczającego to, co potrzebujesz - poczytaj.
  • Poziom 14  
    Zrobiłem dzisiaj tak kupiłem stabilizator 5V 3A KA78T05, przed stabilizatorem jest kondensator 3400 uF 30V a za stabilizatorem 1000 uf 16V i MKF 0,1uf . Napięcie wychodzące równa sie 5,00 V dokładnie. Moje pytanie czy tak może zostać? czy jest to poprawnie zmontowany układ? Co sie stanie jak stabilizator padnie poleci napięcie 9 V które jest przed stabilizatorem? jak można sie przed tym zabezpieczyć? Zapomniałem dodać że zaraz za uzwojeniem wtórnym zamontowałem bezpiecznik 2A. Zwarcie styków za stabilizatorem powoduje że bezpiecznik sie pali, czyli jest chyba ok.

Podczas poboru prądu 1,5 A napięcie cały czas równa sie 5V i nawet nie drgnie. :D
  • Poziom 43  
    A jaka jest wartość napięcia przed stabilizatorem, oraz napięcia sieciowego po stronie pierwotnej transformatora, przy pełnym obciążeniu?
  • Poziom 14  
    +8,66-8,20 V przy max obc. przed stabilizatorem a od 230 V~235 V na uzw perwotnym. Transformator se lekko grzeje ale nie parzy można go trzymać w ręce, radiator tak samo.
  • Poziom 43  
    kazi napisał:
    +8,66-8,20 V przy max obc. przed stabilizatorem a od 230 V~235 V na uzw pierwotnym. Transformator se lekko grzeje się, ale nie parzy można go trzymać w ręce, radiator tak samo.
    To praktycznie nie masz żadnego zapasu na obniżenie się wartości napięcia w sieci, zobacz TAM, strona 2, tabela i tam: Dropout Voltage.
    I musisz liczyć się z faktem, iż przy obniżonej a jeszcze dopuszczalnej wartości napięcia w sieci, owe stabilizowane 5V może już nie być... :cry:
  • Poziom 42  
    Przede wszystkim _już_ tętnienia sieci powodują, że stabilizator pracuje na granicy.
  • Poziom 14  
    W tej chwili mierze temperaturę transformatora moje pytanie jaka jest dopuszczalna wartość temperatury rdzenia? ja mam około 42,5 stopni.
    Mam jeszcze w domu inny transformator, który daje 10 V 2A i ma 40 W napisano na jego obudowie takie coś 10-0-10 V może jego zastosować do tego stabilizatora? będzie lepszy? Ale w ciąż mnie gnębi to co będzie jak się uszkodzi stabilizator to układ zasilany kaput? czy można jakoś temu zapobiec?

-RoMan- co to znaczy ze tętnienia w sieci powodują że stabilizator pracuje na granicy, przecież zastosowałem przed nim kondensator 3400 uF i za nim też 1000 uF.
  • Poziom 43  
    kazi napisał:
    [ ... ]

-RoMan- co to znaczy ze tętnienia w sieci powodują że stabilizator pracuje na granicy, przecież zastosowałem przed nim kondensator 3400 uF i za nim też 1000 uF.
    Przed stabilizatorem kilka razy za mało... :cry:
    Policzyłem sobie syntetyczny wskaźnik A z którego mogę wnioskować jaka może być względna wartość - międzyszczytowa - napięcia tętnień przed stabilizatorem:
    A = 2•Π•f•Ro•Co =2•3,14159•50•(8,2/1,5)*(3400/1000000)=5.83916861333333E+000≈5,8 ... :cry:
    ...dla względnej wartości napięcia tętnień mniejszej od 10% wartość A powinna być nie mniejsza od 20 (A≥20).
  • Poziom 14  
    Quarz napisał:
    kazi napisał:
    [ ... ]

Przed stabilizatorem kilka razy za mało... :cry:
    Policzyłem sobie syntetyczny wskaźnik A z którego mogę wnioskować jaka może być względna wartość - międzyszczytowa - napięcia tętnień przed stabilizatorem:
    A = 2•Π•f•Ro•Co =2•3,14159•50•(8,2/1,5)*(3400/1000000)=5.83916861333333E+000≈5,8 ... :cry:
    ...dla względnej wartości napięcia tętnień mniejszej od 10% wartość A powinna być nie mniejsza od 20 (A≥20).

Quarz a może zmienię ten transformator na taki: który daje 10 V 2A i ma 40 W bo taki mam bo ten mały się piekielnie chyba grzeje i długo nie pociągnie ma 45 st.C i to bez obudowy. Temperaturę mierzyłem dotykając sondą do rdzenia.

Mam też inny transformator impulsowy, który ma wydajność 2,5 A i napięcie 9V.

Który z nich będzie lepszy ? i czy mogę do tego impulsowego podłączyć stabilizator 5V? nic sie mu nie stanie? bo chyba zmiana napięcia w impulsowym jest trudna co?