Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy stabilizator napięcia da równe napięcie

mateusz2015_5102 19 Lut 2017 08:37 942 23
  • #1 19 Lut 2017 08:37
    mateusz2015_5102
    Uczeń

Witam.Mam stabilizator napięcia ten większy kwadratowy i on jest na 5V
    Czy to oznacza że jeśli go np.podłącze do napięcia 12V to mi on da 5V?
    Czy nie?

0 23
  • #2 19 Lut 2017 08:48
    viayner
    Poziom 35  

Witam,
    a z czego kolega wnosi ze jest on na 5V, ten na zdjeciu jest regulowany.
    Moze zajzyj do datasheet'u tam wszystko bedzie wyjasnione.
    Pozdrawiam

0
  • #3 19 Lut 2017 10:25
    mateusz2015_5102
    Uczeń

viayner napisał:
    Witam,
    a z czego kolega wnosi ze jest on na 5V, ten na zdjeciu jest regulowany.
    Moze zajzyj do datasheet'u tam wszystko bedzie wyjasnione.
    Pozdrawiam

Poprosiłem o stabilizator napięcia 5V w sklepie to wiem jakie czy na jakie napięcie to jest.

0
  • #4 19 Lut 2017 10:47
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Widać jednak, że nie wiesz bo jak pisał kolega wyżej ten jest regulowany i oczywiscie można na nim ustawić 5V lecz są dedykowane - np 7805
    Zobacz do DS elementu LM317 oraz 7805 to Ci się wszystko powinno wyjasnić.

0
  • #5 19 Lut 2017 10:59
    cyann
    Poziom 20  

Jeśli masz stabilizator pokroju 7805, a zdjęcie wrzucone przez ciebie jest tylko poglądowe, to rzeczywiście na wyjściu będzie on dawał ok. 5V.
    Jeśli natomiast masz LM317 (ten, który jest na zdjęciu), to musisz go odpowiednio podłączyć i ustawić napięcie wyjściowe. Wszystko znajdziesz w nocie katalogowej.

0
  • #6 19 Lut 2017 11:07
    mateusz2015_5102
    Uczeń

mam taki L7805ACV GKIRE V6 CHN B23

Dodano po 2 [minuty]:

ale czy możecie mi powiedzieć czy ten stabilizator zmniejszy mi napięcie z 12V na 5V?

0
  • #7 19 Lut 2017 11:08
    cyann
    Poziom 20  

W takim razie rzeczywiście będzie on dawał ok. 5V na wyjściu. Pamiętaj tylko o podłączeniu kondensatorów na wejściu i wyjściu (Po ewentualny schemat i informacje co do ich wartości odsyłam do noty katalogowej).

mateusz2015_5102 napisał:
    ale czy możecie mi powiedzieć czy ten stabilizator zmniejszy mi napięcie z 12V na 5V?

Tak, zmniejszy. Pamiętaj jednak, że moc tracona na regulatorze wydziela się w postaci ciepła, więc jeśli będziesz pobierał duży prąd może okazać się, że będzie potrzebny radiator.

0
  • #8 19 Lut 2017 11:22
    mateusz2015_5102
    Uczeń

cyann napisał:
    W takim razie rzeczywiście będzie on dawał ok. 5V na wyjściu. Pamiętaj tylko o podłączeniu kondensatorów na wejściu i wyjściu (Po ewentualny schemat i informacje co do ich wartości odsyłam do noty katalogowej).

Tak, zmniejszy. Pamiętaj jednak, że moc tracona na regulatorze wydziela się w postaci ciepła, więc jeśli będziesz pobierał duży prąd może okazać się, że będzie potrzebny radiator.

napięcie 12v będzie z zasilacza antenowago a tam jest mały prąd bo 100 mA

0
  • #9 19 Lut 2017 11:53
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

No to moc strat wyniesie: różnica napięć na stabilizatorze x prąd pobierany: 7Vx0,1A=0,7W.
    Taką moc ten stabilizator rozproszy bez radiatora, ale będzie dość gorący, bo ok 70st,C.
    Wystarczy zamontować jakikolwiek radiatorek , a temp. znacznie zmaleje.

0
  • #10 19 Lut 2017 12:27
    Adam-T
    Poziom 38  

A te 5V to do zasilenia czego potrzebujesz?

0
  • #11 19 Lut 2017 12:54
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Gwoli wyjaśnienia dla Autora i rozwiania ewentualnych wątpliwości:
    Stabilizator (każdy- w tym i seria 78**) musi mieć co stabilizować. NApięcie wejściowe powinno być większe od napięcia stabilizacji (w Twoim wypadku cyfra 5 w oznaczeniu LM7805) oznacza napięcie jakie otrzymasz na jego wyjściu.Każdy stabilizator tego typu "przejmuje na siebie" nadwyżkę napięcia, a ponieważ podłączając do jego wyjścia obciążenie popłynie jakiś prąd (maksymalny dla serii 78** to ok. 1,5A) różnica napięcia pomiędzy wejściowym a wyjściowym razy prąd obciążenia wywoła powstawanie strat mocy w postaci ciepła - ilość tego ciepła (moc strat) zależy więc i od różnicy napięć (czyli napięcia jakie odłoży się na stabilizatorze) i prądu obciążenia. Ta wartość mocy nie może przekraczać takiej, dla której temperatura stabilizatora nie wzroście powyżej wartości podanej w DS (karta katalogowa wyrobu - Data scheet). Zmniejszenie temperatury można uzyskać stosując odpowiedni radiator przykręcony do układu LM. Im większy, tym skuteczniej będzie on w stanie odprowadzić ciepło, a więc i tym większą mocą można taki stabilizator obciążyć. Należy oczywiście pamiętać o ograniczeniach (znów odsyłam do lektury DS) jakie obowiązują; Napięcie wejściowe nie może być zbyt wysokie (a także różnica napięć), prąd nie może przekraczać maksymalnego, oraz nie można dopuścić do zbyt wysokiej temperatury stabilizatora. Te wszystkie informacje są podane w DS danego modelu stabilizatora.
    Poza tym każdy stabilizator tej serii ma wbudowany wewnątrz układ zabezpieczeń przed zbyt dużą temperaturą (mocą wydzielaną na stabilizatorze) i prądem - w wypadku gdy jakiś z tych parametrów zostanie przekroczony układ obniży napięcie do bezpiecznej dla niego (stabilizatora) wartości.
    Oczywiście nie można się spodziewać że stabilizator zadziała jak perpetum mobile - Nie otrzymasz większego prądu na wyjściu jeśli wydajność prądowa zasilania stabilizatora będzie zbyt niska (stąd też pytanie Kol.Adam-T).

0
  • #12 20 Lut 2017 08:15
    mateusz2015_5102
    Uczeń

Adam-T napisał:
    A te 5V to do zasilenia czego potrzebujesz?

Robie przygotowanie wentylatorów do akwarium na lato.Wentylatory będą na 6V i będzie ich 2.

0
  • #13 20 Lut 2017 10:26
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Zasilacz antenowy 12V ma już w środku stabilizator 78L12. Nie wiem czy to ograniczenie do 100mA nie będzie dla ciebie przeszkodą.
    Dodam, że można kupić stabilizatory na 6V (7806), skoro takie masz wentylatory.
    Przy okazji pytanie jaki prąd potrzebuje te wentylatory? (ile mA).

0
  • #14 20 Lut 2017 10:51
    mateusz2015_5102
    Uczeń

zybex napisał:
    Zasilacz antenowy 12V ma już w środku stabilizator 78L12. Nie wiem czy to ograniczenie do 100mA nie będzie dla ciebie przeszkodą.
    Dodam, że można kupić stabilizatory na 6V (7806), skoro takie masz wentylatory.
    Przy okazji pytanie jaki prąd potrzebuje te wentylatory? (ile mA).

Chyba 150mA albo 100mA

0
  • #15 20 Lut 2017 11:32
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

No to zasilacz antenowy odpada (taki typowy od anteny siatkowej), bo ma ograniczenie prądowe 100mA. Użyj zatem jakiegoś innego transformatora, który można pozyskać z zasilaczy wtyczkowych choćby od telefonów bezprzewodowych starego typu. Najlepiej żeby transformator lub zasilacz był na napięcie 9V. Wtedy zbicie napięcia do 6V będzie z najmniejszymi stratami.

0
  • #16 20 Lut 2017 13:00
    mateusz2015_5102
    Uczeń

zybex napisał:
    No to zasilacz antenowy odpada (taki typowy od anteny siatkowej), bo ma ograniczenie prądowe 100mA. Użyj zatem jakiegoś innego transformatora, który można pozyskać z zasilaczy wtyczkowych choćby od telefonów bezprzewodowych starego typu. Najlepiej żeby transformator lub zasilacz był na napięcie 9V. Wtedy zbicie napięcia do 6V będzie z najmniejszymi stratami.

Mam w garażu transformator na 12V
    Czy ja mam zmienić ten transformator antenowy na ten który mam w garażu?

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Może być o taki Czy stabilizator napięcia da równe napięcie Czy stabilizator napięcia da równe napięcie

0
  • #17 20 Lut 2017 16:18
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Nie wiem czy ten transformator jest duży czy mały? Jak jest chociaż trochę większy od tego w zasilaczu antenowym, to jak najbardziej się nadaje.

0
  • #18 20 Lut 2017 16:32
    Adam-T
    Poziom 38  

Dodam tylko, że transformator ten na zdjęciu nie zastąpi Ci tego zasilacza jeden do jednego. Do transformatora musisz dodać mostek prostowniczy i kondensator filtrujący elektrolityczny. W skrócie mówiąc w zasilaczu tym antenowym już to jest, tu musisz dodać. Pamiętaj o tym.

0
  • #19 20 Lut 2017 16:36
    mateusz2015_5102
    Uczeń

Zmierzyłem napięcie ile daje po zmianie transformatora i zamiast 12v daje on 18v a w środku jest kondensator elektrolityczny 220uf 16v i może mi chyba wystrzelić

0
  • #20 20 Lut 2017 16:52
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Może. Wymień go na taki, który ma taką samą (lub większą) pojemność i napięcie pracy 25V (lub więcej - o ile się zmieści).

0
  • #21 20 Lut 2017 18:37
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Najlepiej zastosować transformator o napięciu około 8÷9V i prądzie rzędu 300mA. W końcu potrzebne ci jest napięcie tylko 6V.

0
  • #22 21 Lut 2017 08:07
    endymion
    Poziom 13  

Zaproponował bym "ładowarkę" do telefonu, ma kilka zalet:
    Na wyjściu jest stabilne 5V - wentylatory 6V będą kręcić się nieco wolniej ale za to popracują dłużej.
    Prąd wyjściowy to zwykle 0,5 - 1 A
    Posiada komplet zabezpieczeń.
    Ma gotową, bezpieczną obudowę z przewodem - wystarczy obciąć wtyczkę lub zamontować gniazdo.

0
  • #23 21 Lut 2017 08:57
    mateusz2015_5102
    Uczeń

398216 Usunięty napisał:
    Może. Wymień go na taki, który ma taką samą (lub większą) pojemność i napięcie pracy 25V (lub więcej - o ile się zmieści).

Pamiętam że w tantym zasilaczu co wyciągnołem transformator były 4 diody prostownicze i teraz tak sobie pomyślałem bo w tym zasilaczu antenowym na płytce są 4 diody Zenera i jakby je zamienić na 4 diody prostownicze to by mi zmniejszyły napięcie a kondensator by został taki sam.
    Dodano po 1 [minuty]:
    endymion napisał:
    Zaproponował bym "ładowarkę" do telefonu, ma kilka zalet:
    Na wyjściu jest stabilne 5V - wentylatory 6V będą kręcić się nieco wolniej ale za to popracują dłużej.
    Prąd wyjściowy to zwykle 0,5 - 1 A
    Posiada komplet zabezpieczeń.
    Ma gotową, bezpieczną obudowę z przewodem - wystarczy obciąć wtyczkę lub zamontować gniazdo.

Nie mam ładowarek zepsuły mi się ale za to od cioci dostałem wczoraj zasilacz 12V 500mA.

0
  • #24 21 Lut 2017 11:32
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

bo w tym zasilaczu antenowym na płytce są 4 diody Zenera
    To nie są diody zenera tylko zwykłe 1N4148.

0