Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty patent na podnoszenie klapy w piecu CO

*Impala* 27 Aug 2008 00:37 3634 7
Automation24
 • #1
  *Impala*
  Level 13  
  Witam , potrzebuję zrobić w piecu tzw. miarkownik który ma za zadanie przy przekroczeniu temp. zamknąć klapę pieca , a przy opadnięciu temp. ma ją podnieść , sprawę termostatu pomijam ponieważ mam z bojlera na wodę . Pozostaje kwestia techniczna czyli co będzie podnosiło klapę, znalazłem jakieś elektro magnesy ale albo za słabe albo za mały skok , znalazłem także otwieracz wlewu paliwa od passata który jest bardzo mocny ale działa on na zasadzie silnika z przekładnia "góra dół" i żeby to jakoś działało musiał bym kombinować z krańcówka rozłączającymi silnik . Potrzebuję coś prostego co by podniosło klapę po podaniu zasilania , a po odcięciu siły grawitacji zrobiły by swoje. W internecie znalazłem jakieś info o styczniku (conajmniej 25a) podnoszącym klapę . (zaraz idę poszukać i sprawdzić moc takiej cewki ze stycznika ... jak znajde :D)

  Pozdrawiam
 • Automation24
 • #2
  mariann
  Level 38  
  Witam
  Nie wiem ile ta klapa od Twojego pieca waży, ale możesz pomyśleć by użyć jakiś większy serwomechanizm modelarski. Czujnik temperatury mógłby sterować układem elektronicznym, a ten w zależności od temperatury na piecu - zamyka lub odmyka klapę. Taki sterownik robił by to płynnie a nie skokowo czyli zamknięty - otwarty. Chociaż tak też można.
  Pozdrawiam
 • Automation24
 • #3
  jarek555
  Level 14  
  Odwiedź np CASTORAMĘ. Wśród kotłów c.o. znajdzie się regulator temperatury kotła działający na zasadzie termostatu z dźwignią i łańcuszkiem. Są to regulatory firmy ESBE (www.esbe.pl) zwane "miarownikami ciągu". Koszt ok. 100,-zł
 • #4
  Ronin64
  Level 35  
  Potwierdzam wypowiedź jarek555, miałem coś takiego przy piecu i działało bardzo dobrze.
 • #5
  kj1
  Electrician specialist
  Możesz też spróbować siłowniki od samochodowego centralnego zamka :)

  Pozdrawiam
  KJ1
 • #6
  karpik0
  Level 10  
  A może jakiś elektromagnes,podnośnik do szyb samochodowych
 • #7
  *Impala*
  Level 13  
  O miarkowniku słyszalem i widziałem i jeżeli nic nie wymyślę to trzeba będzie kupić , na razie właśnie rozbrajam sprzęty w poszukiwaniu elektro magnesu , a jak wygląda taki siłownik od centralnego zamka ? ma silnik w środku czy elektro magnes i jak u niego z pracą ciągłą ? nie spali się ? Jeżeli chodzi o podnośnik szyb samochodowych to rodzi się znowu problem przy opuszczeniu klapy w razie braku prądu. W każdym bądź razie będę coś kombinował do sezonu grzewczego jeszcze trochę .

  Pozdrawiam .
 • #8
  dste5
  Level 17  
  W Elektronice Praktycznej nr 9/99 jest taki układ.