Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty patent na podnoszenie klapy w piecu CO

*Impala* 27 Aug 2008 00:37 3499 7
 • #1
  *Impala*
  Level 13  
  Witam , potrzebuję zrobić w piecu tzw. miarkownik który ma za zadanie przy przekroczeniu temp. zamknąć klapę pieca , a przy opadnięciu temp. ma ją podnieść , sprawę termostatu pomijam ponieważ mam z bojlera na wodę . Pozostaje kwestia techniczna czyli co będzie podnosiło klapę, znalazłem jakieś elektro magnesy ale albo za słabe albo za mały skok , znalazłem także otwieracz wlewu paliwa od passata który jest bardzo mocny ale działa on na zasadzie silnika z przekładnia "góra dół" i żeby to jakoś działało musiał bym kombinować z krańcówka rozłączającymi silnik . Potrzebuję coś prostego co by podniosło klapę po podaniu zasilania , a po odcięciu siły grawitacji zrobiły by swoje. W internecie znalazłem jakieś info o styczniku (conajmniej 25a) podnoszącym klapę . (zaraz idę poszukać i sprawdzić moc takiej cewki ze stycznika ... jak znajde :D)

  Pozdrawiam
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  mariann
  Level 37  
  Witam
  Nie wiem ile ta klapa od Twojego pieca waży, ale możesz pomyśleć by użyć jakiś większy serwomechanizm modelarski. Czujnik temperatury mógłby sterować układem elektronicznym, a ten w zależności od temperatury na piecu - zamyka lub odmyka klapę. Taki sterownik robił by to płynnie a nie skokowo czyli zamknięty - otwarty. Chociaż tak też można.
  Pozdrawiam
 • #3
  jarek555
  Level 14  
  Odwiedź np CASTORAMĘ. Wśród kotłów c.o. znajdzie się regulator temperatury kotła działający na zasadzie termostatu z dźwignią i łańcuszkiem. Są to regulatory firmy ESBE (www.esbe.pl) zwane "miarownikami ciągu". Koszt ok. 100,-zł
 • #4
  Ronin64
  Level 35  
  Potwierdzam wypowiedź jarek555, miałem coś takiego przy piecu i działało bardzo dobrze.
 • #5
  kj1
  Electrician specialist
  Możesz też spróbować siłowniki od samochodowego centralnego zamka :)

  Pozdrawiam
  KJ1
 • #6
  karpik0
  Level 10  
  A może jakiś elektromagnes,podnośnik do szyb samochodowych
 • #7
  *Impala*
  Level 13  
  O miarkowniku słyszalem i widziałem i jeżeli nic nie wymyślę to trzeba będzie kupić , na razie właśnie rozbrajam sprzęty w poszukiwaniu elektro magnesu , a jak wygląda taki siłownik od centralnego zamka ? ma silnik w środku czy elektro magnes i jak u niego z pracą ciągłą ? nie spali się ? Jeżeli chodzi o podnośnik szyb samochodowych to rodzi się znowu problem przy opuszczeniu klapy w razie braku prądu. W każdym bądź razie będę coś kombinował do sezonu grzewczego jeszcze trochę .

  Pozdrawiam .
 • #8
  dste5
  Level 17  
  W Elektronice Praktycznej nr 9/99 jest taki układ.