Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hamowanie, obciążanie prądnicą prądu stałego

kubeczek 17 Wrz 2008 17:52 2935 7
  • #1 17 Wrz 2008 17:52
    kubeczek
    Poziom 9  

Mam wielka zagwostke która nie moze mi wyjsc z glowy od kilku godzin,
    jezeli obciązenia badz hamowania silników dokonujemy poprzez sprzeganie z pradnica pradu stalego to w jaki sposob wytwarzany jest w niej moment hamujacy? z czego to wynika? co daje i co powoduje dodtkowa rezytancja w obwodzie twornika pradnicy (chodzi mi o zjawisko) przy stalym wzbudzeniu? dziekuje za odpowiedz!!!!

0 7
  • #2 18 Wrz 2008 13:45
    komornik12
    Poziom 21  

Cześć

A prąd się nie indukuje w cewce prądnicy zgodnie z prawem induckji Faradaya? Oto chodziło?

Pozdro

0
  • #3 20 Wrz 2008 18:28
    Czesiek
    Poziom 28  

Rezystancja zamykająca twornik prądnicy powoduje przepływ prądu przez uzwojenie prądnicy. Ten prąd wytwarza pole magnetyczne, które to stanowi moment hamujący.

0
  • #4 20 Wrz 2008 21:38
    jubi20
    Poziom 25  

Im większa rezystancja jest włączona w obwód twornika, tym większe jest nachylenie charakterystyki i większa zmienność prędkości. Mówi się, że charakterystyka traci sztywność.

0
  • #5 21 Wrz 2008 15:56
    kubeczek
    Poziom 9  

a czy moge prosic o jakies rownanko? z gory dziekuje!!!

0
  • #6 21 Wrz 2008 18:56
    cyruss
    Poziom 30  

Nie jedno równanko a kilka, za dużo zmiennych.
    Z pierwszego postu wynika ze chodzi o prądnicę obcowzbudną.
    Moment napędzający taką prądnicę jest wprost proporcjonalny do prądu twornika (w założeniu było Iw=const).
    Prąd twornika jest wprost proporcjonalny do jego prędkości obrotowej a odwrotnie proporcjonalny do rezystancji w obwodzie twornika (plus rezystancja twornika) - oczywiście nadal Iw=const.
    Nie uwzględniałem tu strat mechanicznych i elektrycznych, zagadnienia spadku napięcia na szczotkach, krzywej magnesowania itd...
    Więcej szczegółów - książki z teorii maszyn elektrycznych. Temat trochę za obszerny by tłumaczyć jego zawiłości na forum.

0
  • #7 22 Wrz 2008 12:18
    kubeczek
    Poziom 9  

czyli im mniejszy prad twornika tym wiekszy moment hamujacy?

0
  • #8 24 Wrz 2008 21:18
    cyruss
    Poziom 30  

Chodziło się na wagary na matmie...
    Moment napędzający prądnicę (czyli hamujący napędzający ją silnik) rośnie ze wzrostem prądu twornika.
    Prąd twornika rośnie gdy (przy stałej rezystancji w obwodzie twornika) rosną obroty prądnicy a także gdy - przy stałych obrotach - maleje rezystancja w obwodzie twornika.
    Jasne teraz?

0