Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energetyka i drugi licznik.

24 Wrz 2008 12:07 13158 15
  • Poziom 13  
    Mam problem z energetyką, podczas wizyty (kontroli) panowie stwierdzili, że prowadząc działalność gospodarczą muszę oddzielnie rozliczać się za prąd i w związku z tym muszę posiadać drugi licznik. Moja działalność to jeden komputer + oświetlenie. Wszystko to razem bierze jakieś 250W więc średnio mi się uśmiecha instalacja drugiego licznika. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    A czy odliczasz sobie koszty tej energii w kosztach działalności ?
    Czy masz szyld firmy na domu ?
    Pozdr.J.
  • Specjalista Automatyk
    Nie musisz.
    Jeżeli instalacja w twojej firmie jest podłączona za już istniejącym licznikiem rozliczeniowym -> energetyki to nie interesuje .
    Przykładem może być cała masa firm wynajmujących pomieszczenia pod działalność , a tylko właściciel rozlicza się z z ZE.
    Jeżeli chcesz ujmować koszty energii w rozliczeniu firmy to ujmujesz w kosztach jakiś procent zużycia z istniejącego licznika ( najlepiej faktyczny :D ale to już US )
    Chyba że chcesz otrzymywać fakturę na firmę -> wtedy zakładasz podlicznik -> odbiór ZE .
    Liczniki nie są takie drogie 1f - regenerowany ( do kupienia w każdym ZE ) to koszt ok 30-40 PLN
    pozdrowienia
  • Poziom 13  
    Kosztów energii nie odliczam. Szyldu również nie posiadam. Jednak faktem jest, że dostałem pismo z energetyki z nakazem złożenia licznika (pisma jeszcze w ręce nie miałem - będę miał za jakieś 2h, więc może to nie jest nakazowe). Acha podczas kontroli mówiłem, że nie odliczam kosztów energii i nie zamierzam, jednak ich to nie "wzruszyło". Oczywiście instalacja jest za licznikiem.
  • Specjalista Automatyk
    Witam
    Zakładu energetycznego nie interesuje czy coś sobie odliczasz czy nie to może interesować tylko i wyłącznie urząd skarbowy.
    Zakład może interesować tylko sytuacja w której moc pobierana ( za licznikiem ) przekracza założone wartości np . skoczyła im odbierana moc indukcyjna bo zainstalowałeś silnik 45 kW .
    Generalnie - to co za licznikiem to nie ich sprawa , chyba że jak powyżej .
    Opisz instalację dokładniej , to odpowiem ściślej.
    pozdrowienia
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 13  
    Wygląda to tak: Nie wielkie pomieszczenie zaraz za drzwiami wejściowymi (można to nazwać altaną), w pomieszczeniu oświetlenie 3 żarówki po 20W, w ścianie gniazdko z gniazdka idzie kabel do UPSa z UPSa do komputera i to wszystko. Acha i jeszcze radio. Wszystko to razem w miesiącu działa przez jakieś 5-6h na dobę.

Pismo dotarło. Cytuję:
    Uprzejmie informujemy, że w związku z przeprowadzoną kontrolą poboru energii elektrycznej stwierdzono niezgodną (energii pobierana m.in. na potrzeby działalności gospodarczej) z obowiązującymi przepisami grupę taryfową dla odbioru nr ewidencyjny *********** itd. Na tą okoliczność został spisany protokół kontroli nr. *********, który został przez pana bez uwag podpisany.
    Zgodnie z obowiązującymi przepisami taryfowymi powinien Pan dokonać rozdziału instalacji elektrycznej tak by energii pobierana na cele działalność gosp. była rozliczana przez drug licznik.

Chmm, to by było tak, że sam już nie wiem. Wyraźnie pisze "powinien pan" - czyli w końcu jak jest muszę? czy nie muszę? Bo jeśli nie muszę, to po jaką cholerę mi to przysłali skoro tłumaczyłem im, że nie chcę drugiego licznika.

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Ok. Tylko w moim przypadku to parę metrów kwadratowych. A założenie licznika i płacenie za ten licznik jest teraz dla mnie wybitnie nie ciekawe (przypominam, że prądu biorę tyle co kot napłakał). Powiedzcie przy okazji jak jest z rolnikami? Przecież żyją ze swojej działalności, a taryfy mają "domowe" (przynajmniej w mojej najbliższej okolicy). Gdzie w prawie energetycznym szukać zapisów dotyczących mojej sprawy?

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    pakiet napisał:
    Gdzie w prawie energetycznym szukać zapisów dotyczących mojej sprawy?

Zacznij od tekstu taryfy. Tam jest podział na odbiorców.
    Jeśli zdecydujesz się na założenie tego spec licznika to bierz oczywiście 1 fazowy i jak najmniejszą moc (500W w zupełności wystarczy - nie wiem ile najmniej można wziąść). W taryfach C są wysokie opłaty stałe (i część z nich zależy od przydzielonej mocy).
    Energetyka "wrabia" w C wszystkich których może bo twierdzą że taryfy G są dotowane...
    A jak chcesz się na nich wypiąć to pomyśl o alternatywnych źródłach zasilania na ten pokój (przy tak małym zapotrzebowaniu to można w coś się pobawić dla sportu).
  • Poziom 16  
    A gdyby tak zasilanie zrobić z akumulatora 12V który na dodatek byłby ładowany u kolegi w zaprzyjaźnionej firmie? :-)
  • Poziom 13  
    Chodzi o to, że "wypiąć" na nich się nie można, bo licznik jest jakby to powiedzieć z urzędu i tu nawet żaden laptop nie pomoże.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    A odetnij ten pokój od instalacji i po problemie!
    Kup generator picowy za 500 PLN albo mniej i to z niego pobieraj zasilanie. Koszty paliwa odlicz - po co ci podatek drogowy w generatorze.
    PS A ktoś sprytny może czasem podłączać zasilanie pokoju przedłużaczem i po problemie. Oczywiście tego nie doradzam :)
  • Spec od Falowników
    1. Napisz, że cała chata to firma+zaplecze socjalne i nie zakładaj drugiego licznika, ale, jeśli już się przy...czepią i nie będziesz miał wyjścia, to przepisz istniejący licznik na taryfę przemysłową C11. Na rozdziale na 2 liczniki możesz tylko stracić, bo w C11 są większe opłaty stałe, a te tak czy inaczej będziesz ponosił i na firmę, i nadal na mieszkanie (jeśli zachowasz licznik domowy G11). Cena kWh między C11 i G11 nie będzie się istotnie różnić. Do tego kucie ścian itp. robota głupiego. :cry:
    2. Albo oświadcz, że tak, jak spisano, było w dniu kontroli, ale już zlikwidowałeś działalność w mieszkaniu i od wczoraj prowadzisz ją w przyczepie kempingowej, jak współczesny Drzymała. Nie mogą zmusić twojej firmy do zawarcia umowy na zakup energii, gdyż odmówisz podpisania umowy. Czy mogą ci dowalić "karę" za to, że w przeszłości używałeś energii do celów innych, niż gospodarstwo domowe (odsprzedawałeś energię swojej firmie)? Sprawdź umowę, którą z nimi zawarłeś. W standardowym "kopycie" dostępnym w sieci jest tylko o nielegalnym poborze, a ty przecież płacisz za prąd. Jeśli będą ci wciskać kit za sprawy przeszłe, to powiedz, że w tym roku firma cyklinowała ci podłogę i również zużyłeś prąd do celów gospodarczych - ciekawe, jak to potraktują? :D
    3. Mix: zrób dobrą minę i złóż wniosek o "warunki przyłączenia" - nic się nie stanie, dopóki nie wybulisz odpowiedniej sumy za przyłączenie - wtedy dopiero dostaniesz umowę do podpisania. Same "warunki" nic nie kosztują. Będzie to typowa gra na zwłokę, warunki, które otrzymasz, wyrzuć do kosza (oczywiście NIE PŁAĆ za przyłączenie :!: ) - mogłeś się rozmyślić, "warunki" ci się nie spodobały... Upłynie parę tygodni, w których będziesz mógł spokojnie zamaskować swoje miejsce prowadzenia działalności...
    O klauzulach niedozwolonych w umowach o dostawę prądu: http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=1458&cms=30
    Niech Moc będzie z Wami :!: (pozdrowienie obowiązujące w ZE)
  • Poziom 12  
    bonanza napisał:
    1. Napisz, że cała chata to firma+zaplecze socjalne i nie zakładaj drugiego licznika, ale, jeśli już się przy...czepią i nie będziesz miał wyjścia, to przepisz istniejący licznik na taryfę przemysłową C11. Na rozdziale na 2 liczniki możesz tylko stracić, bo w C11 są większe opłaty stałe, a te tak czy inaczej będziesz ponosił i na firmę, i nadal na mieszkanie (jeśli zachowasz licznik domowy G11). Cena kWh między C11 i G11 nie będzie się istotnie różnić. Do tego kucie ścian itp. robota głupiego. :cry:

W C11 (Enea) (2,33+1,65)*moc*ilość miesięcy (w G11 9,76*il. miesięcy). Dla 11kW (a na domek się z reguły coś koło tego bierze) daje 87,56+VAT samej opłaty stałej (na 2 miesiące). Sama energia kosztuje 0,2063 (w G11 0,1950), przesył 0,1296 (w G11 0,1435). To daje po podliczeniu razem cenę za kWh 0,4098 (w G11 0,4130). Wszystkie ceny netto. Przy drugim liczniku z kolei dojdzie dodatkowa opłata obonamentowa (5,93*il. miesięcy+VAT) i opłata stała której wysokość zależy od zapotrzebowanej mocy.

W ramach walki z kuriozum napisz do nich (z kopią do URE) czy jeśli żona ładuje w domu służbowy telefon komórkowy to czy na tą ładowarkę należy wykonać osobny licznik. :) Jeśli nie to następne pytanie jest od jakiego poboru mocy już ten licznik jest potrzebny (skoro na ładowarkę nie).

Swoją drogą można złożyć pismo o warunki z zapotrzebowaną mocą np. 200 - 500W (zależy głównie od komputera). Zgodnie z ustawą część do licznika muszą wykonać oni, opłata za przyłączenie jest zryczałtowana i ... zależy od zapotrzebowanej mocy. Jest szansa że odmówią przyłączenia.

PS.
    Podsumowywując - dodatkowy licznik w taryfie C11 przy zapotrzebowanej mocy 0,5kW będzie kosztował brutto 2,43 opłaty stałej (miesięcznie), 7,24 opłaty abonamentowej (miesięcznie). Przy przejściu z G11 na C11 na cały dom (dla 11kW) zapłacisz 41,50 więcej opłat stałych miesięcznie.
    Samo założenie nowego licznika wyniesie coś koło 150PLN (plus to co weźmie elektryk za przeróbkę instalacji).