Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niedrogi i skuteczny system antywłamaniowy

DntSLn 04 Oct 2008 21:22 5609 8
Optex
 • #1
  DntSLn
  Level 22  
  Witam, ostatniej nocy doszło do kolejnego włamania w mojej posesji... złodzieje wyważyli drzwi domu, ale wcześniej próbowali dostać się piwnicą. Skradziono również rower z garażu.

  Wydaje mi się że najlepszym pomysłem będzie czujnik ruchu
  - w garażu
  - na korytarzu w domu [korytarz oznaczyłem na zielono - łączy wszystkie pokoje]
  - na schodach, pod balkonem [tak by monitorowały wejście do domu i kawałek podwórza.
  Czujniki te zaznaczyłem na Niebiesko.

  Dodatkowo chciałbym założyć czujki otwierania drzwi przy wejściu do piwnicy i przy oknie do piwnicy. Oznaczyłem je na fioletowo.

  Nie mam pojęcia jak to wszystko połączyć, zasilanie może być z 230v [również przez zasilacze]. W domu mieszkają 2 osoby, najlepiej gdyby włącznik monitoringu był na pilot czy jakoś wmontowany w zamek głównych drzwi do domu. Posiadam jakąś syrenę od starego alarmu.

  Zależy mi na kosztach, ponieważ poniosłem spore straty po wczorajszym włamaniu.

  Syrena musi być głośna i trudna do wyłączenia [może oddzielne zasilanie] a w przyszłości chciałbym mieć możliwość podłączenia modułu informującego za pomocą GSM.
  g][/url]
 • Optex
 • #2
  krzychS
  Level 29  
  Najprostsza metoda, to połączenie wszystkich czujek do przełącznika włączającego alarm. Czyli całość to kwestia okablowania.

  Wersja rozbudowana to wymiana przełącznika na komputer nadzorujący, którego reakcja będzie zależna od oprogramowania. Będzie mógł w sposób zróżnicowany reagować na otoczenie i wysyłać np. SMS na komórkę lub informować policję.

  W obydwu przypadkach potrzebne jest okablowanie, które zbiega się w szafce nadzorującej. Niektórzy stosują tory radiowe zamiast kabli, ale działanie radia zawsze można zakłócić.
  Oczywiście cały system powinien mieć zasilanie z podtrzymaniem akumulatorowym.
 • Optex
 • #3
  DntSLn
  Level 22  
  Dobry pomysł, ile więc będzie kosztowała taka "centralka" włączająca system na 2 piloty oraz uruchamiająca syrenę na wypadek włamania? Myślałem o założeniu 2 syren - jedna jest już w ścianie garażu, drugą natomiast umieściłbym gdzieś koło "centralki"...

  Innym moim pomysłem jest coś a'la ten zestaw z Allegro: _system_alarmowy_z_pow_gsm_dla_firm_domu_garazu

  Sądzę że przeciętny włamywacz który rozwalił połowę starych drzwi [narzędziami wyniesionymi z mojego garażu] by dostać się do domu nie ma pojęcia o radiotechnice i sam fakt alarmu włączonego w 2 miejscach posesji go skutecznie odstraszy. Do tego dałbym atrapy 2 kamer i obok oślepiające lampy na "czujkę".

  na zestaw: 2 piloty, 2-3 czujki ruchu, 2 czujki otwierania okna/drzwi i centralkę z syreną i ewentualne okablowanie mogę dać max 500zł. Myślicie że coś się znajdzie czy trzeba będzie dokładać?

  Zależy mi na tym by zestaw był tani w utrzymaniu i powiadamiał mnie sms-em. Komputer niestety troszkę prądu ciągnie, po za tym mam problemy z internetem.

  Moderated By sharp:

  Nie pisz linków do Allegro - Regulamin p. 10.11

 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  DntSLn
  Level 22  
  Przyznam kolego ~Sharp że przeglądałem te dok. .pdf oraz stronę internetową. Nie czuję się jednak na siłach i czasie by poskładać taki zestaw. Na sam początek wystarczą 2-3 dość dobre "czujki" ruchu... będą w budynku a zwierząt nie posiadam.

  Osobiście jestem fotografikiem, trochę interesuje się obróbką graficzną czy podstawami software w komputerze. Nie mam pojęcia o programowaniu i tego typu połączeniach.

  Zależy mi na 2 pilotach [najlepiej radiowych], 2-3 czujkach ruchu oraz dobrej centralce z możliwością GSM [bardzo często nie ma mnie w domu, syrena nie wystarczy]. Głośnik/Syrenę mam - zasilana 12V. w przyszłości dokupiłbym jeszcze ok 2 czujniki otwarcia drzwi/okna.
 • #6
  DntSLn
  Level 22  
  Witam ponownie po dłuższym czasie... przepraszam ale byłem bez monitora :/

  Okazało się że na terenie posesji są już rozłożone kable do instalacji alarmowej. Wiem że z garażu biegną do domu całkiem głęboko pod ziemią, po za tym są na różnych kondygnacjach domu. Zakładał je jednak mój tata przed wieloma laty, nie wiem czy nie będę musiał zmieniać ich na inne. Na pewno są to całe kable [nie skręcane].

  Chciałbym kupić centralkę z możliwością podłączenia 4-6 czujników oraz 2 syren, klawiatury lub układu radiowego umożliwiającego załączanie poszczególnych stref [czyli np tylko garaż i piwnica] oraz w przyszłości modułu GSM do którego podłączyłbym nokię.

  Czujniki będę miał od znajomego po starym zakładzie, w skład wchodzą:
  - 2x czujka ruchu
  - taki "pstryczek" do drzwi [jeśli otwieramy drzwi to się wysuwa i załącza obwód".

  Nie mam pojęcia jak to wszystko połączyć, zależy mi na niskim poborze energii. Proszę o pomoc oraz dokładne modele dobrych i niedrogich układów tak bym mógł znaleźć je na aukcjach.
 • #7
  suworow
  Admin of Property security
  Witam,
  Drogi sympatyczny kolego. wymagania jakie stawiasz spelni wiekszośc dostepnych na rynku central. aby sie o tym przekonać wystarczy uzyć wyszukiwarki na forum ( znajdziesz opisy porównania, wady i zalety itp) i/lub zadzwonic do pierwszego lepszego sklepu z alarmami.
  odnosząc sie do poprzedniego postu ( znowu sobie robie wrogów) to niestety tak to juz jest że jeżeli coś chce sie mieć to trzba miec na to pieniadze by to kupić albo czas by wykonac to samemu. Tu na forum możemy Ci podpowiedzieć, pomóc ale wymaga to tez ( a w zasadzie głownie) zainteresowania i nakladu czasu i pracy z Twojej strony. Proponuję zacząc od inwentaryzacji okablowania i podania modeli tych czujników.
  Pozdrawiam
 • #8
  DntSLn
  Level 22  
  Dobrze, w wolnej chwili zajmę się tym okablowaniem i zapytam znajomego o czujniki.

  Czy jest coś na co nie zwróciłem uwagi a przydałoby się do tego systemu alarmowego by jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa?
 • #9
  DntSLn
  Level 22  
  Dostałem dziś centralkę, moduł GSM, zasilacz, antenę do GSM, akumulator...
  Poniżej przedstawiam zdjęcia z prośbą wytłumaczenia mi jak mogę do tego podłączyć syrenę i czujniki ruchu.

  Niedrogi i skuteczny system antywłamaniowy

  Niedrogi i skuteczny system antywłamaniowy