Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebuję prostego systemu alarmowego

pawelt21 12 Oct 2007 11:04 5894 11
Optex
 • #1
  pawelt21
  Level 2  
  Witam

  Chciałbym zrobić nazwijmy to system alarmowy. Przedastawię co i jak:
  Mam działkę ogrodnicza, na niej altankę o wymiarach ok. 4 x 4 m. Na ścianie południowej jest okno natomiast na zachodniej są drzwi. Chciałbym zrobić jakiś system odstraszający złodzieji, bo mam już dość corocznych włamać. Chciałbym połączyć 2 czujki ruchowe z jakąś syreną dźwiękową. Jenda czujka miałaby być skierowana na drzwi, druga na okno. Syrena powinna się po pewnym czasie wyłączać, tak jak to jest z lampami połączonymi z czujką ruchową.

  Proszę o pomoc: co potrzebuję i w jaki sposób to połączyć
 • Optex
 • #2
  maxtz
  Level 27  
  Witam!
  1. Prosty autoalarm z pilotami np. z allegro
  2. Kontraktrony NO na drzwi i okno
  3. Zasilacz 12V najlepiej buforowy 7Ah
  4. Dwie jakieś syrenki (wszelka dowolność )

  Wszystko to skompletujesz za maksymalnie jakieś 200zł
  Wszystko obsługujesz pilotami przez drzwi tak więc odpadają ci czujniki zwłoczne:)
 • Helpful post
  #3
  Lukasz3232
  Level 19  
  Proponuję tani kit AVT

  http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2109.pdf

  Sprawdza się doskonale w altankach działkowych, główną zaletą jest fakt, że w stanie czuwania praktycznie nie pobiera prądu. Układ może być z powodzeniem zasilany z baterii alkaicznych. Do tego syrena np. SPW-100 i jakaś zewnętrzna np. samochodowa bo łatwiej ją ukryć i wilgoć jej nie zaszkodzi.

  U mnie na działce pracuje bezawaryjnie już od czterech lat.

  Do układu proponuje dodać migającą czerwoną diodę oraz wykonane we własnym zakresie naklejki "Obiekt monitorowany przez agencję GROM" w celu odstraszenia intruza.

  Oczywiście taki system nie jest rozwiązaniem profesjonalnym i może służyć tylko do odstraszenia lumpów okradających altanki z narzędzi ogrodniczych i przetworów.  Pozdrawiam:

  Łukasz
 • Optex
 • #4
  PAWEŁ74
  Level 27  
  Proponuję jakiś czujnik stłuczeniowy czy czujnik wibracji na drzwi i okno, w chwili próby sforsowania powyższych, zadziała zdecydowanie szybciej niż czujka ruchu czy kontaktron ...

  A tak nawiasem mówiąc moi znajomi mają sekretne miejsce na co wartościowsze rzeczy a samą altankę zostawiają najzwyczajniej w świecie otwartą ... Od czasu gdy tak praktykują i okno i drzwi są całe a nie zdemolowane i nie nadające się do użytku ...

  Pozdrawiam i życzę powodzenia ...
 • #5
  destro
  Level 11  
  proponuje sterownik radiowy elmes, do sterownika podłączyć czujniki i syreny (wg. uznania). zasilacz buforowy, akumulator i mały system alarmowy gotowy.

  tylko czy warto...[/url]
 • #6
  Krzyszto1976
  Level 11  
  Najprostrzym takim rozwiązaniem jest centrala satel Ca-4mx.W instrukcji tej centrali wszystko jest opisane jak co podłączyć www.satel.pl
 • #7
  pawelt21
  Level 2  
  Mam jeszcze pytanie:
  Czy gdybym pod czujki ruchu podłączył radiomagnetofon to czy w momencie wykrycia ruchu przez czujkę radio by się załączało? Oczywiście radio byłoby czły czas w "stanie włączenia, dopiero czujka dawałaby napięcie powodujące jego uruchomienie. Czy będzie to działało tak jak działają lampy halogenowe połączone z czujką?
 • #8
  adi_al
  Level 18  
  Jeśli zastosujesz przekaźnik to nie ma problemu załączy Ci co chcesz tylko jeśli to są ogródki działkowe to o ile mnie pamięć nie myli w zimie nie ma tam prądy więc do radia nie będzie zasilania 230V a systemowi z akumulatora też prądu może braknąć.
 • #9
  pawelt21
  Level 2  
  adi_al wrote:
  w zimie nie ma tam prądy


  W tym przypadku mylisz się. U mnie na działakch prąd jest cały rok na okrągło. Jaki przekaźnik musiałbym zastosować?
 • #10
  adams987
  Level 35  
  Każdy "system alarmowy" czy to najprostszy , czy bardziej wyrafinowany, tak naprawdę ma sens wtedy , gdy jest reakcja i to w miarę szybka na jego wywołanie. Czasy odstraszania już dawno sie skończyły , i już nawet dzikie zwierzęta uodparniają się na różne elektroniczne odstraszacze.
  Unieszkodliwienie każdego alarmu zwłaszcza takiego na działce potrwa kilka minut maksymalnie , a na dźwięk z magnetofonu może nabrać się jakiś wąchacz kleju, i to raz albo dwa razy. Za trzecim razem ze złości rozwali ci całą altankę!!! Z drugiej strony nie ma szans uzyskać zgody lokalnej jednostki POLICJI na podłączenie sygnału alarmu. Zostaje jedynie powiadomienie radiowe z działki do domu i wtedy szybki telefon na komisariat ( ale wtedy najlepiej powiedzieć , że jesteś na działce i wandale chcą zniszczyć ci coś tam na działce- tylko nie dzwoń wtedy z domowego, jedynie z komórki)
 • #11
  adi_al
  Level 18  
  Nie wiem jaki jest zakres Twojej wiedzy z zakresu elektroniki ale trzeba zakupić przekaźnik / z cewką na takie napięcie jakim będzie zasilany alarm czyli raczej 12V stałego napięcia oraz stykiem na 230V oraz prądem obciążenia styku większym niż będzie pobierać te urządzenie/w każdym sklepie elektronicznym taki dostaniesz.
 • #12
  adams987
  Level 35  
  pawelt21 wrote:
  Witam

  Chciałbym zrobić nazwijmy to system alarmowy. Syrena powinna się po pewnym czasie wyłączać, tak jak to jest z lampami połączonymi z czujką ruchową.

  Proszę o pomoc: co potrzebuję i w jaki sposób to połączyć  Proste rozwiązanie takie na działkę to sam dałeś. Możesz zastosować halogena z czujką (lub dwa odpowiednio połączone, albo same czujki bez lamp) .Czujki muszą pozwalać by w dzień lampa też mogła świecić. Wraz z lampą może być uruchamiana syrena. Sposób podłączenia syreny zależy od jej napięcia zasilania, z reguły 12V-, więc przez mały transformator z układem prostowniczym.

  Natomiast, jeśli ma to być zrobione nie tak prostacko jak wyżej to zastosuj odbiornik CH4H :
  http://www.elmes.pl/instr/ch4ha.pdf
  Ma on funkcję centralki alarmowej - opis w pdf.