Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebuję prostego systemu alarmowego

pawelt21 12 Oct 2007 11:04 5852 11
Optex
 • #1
  pawelt21
  Level 2  
  Witam

  Chciałbym zrobić nazwijmy to system alarmowy. Przedastawię co i jak:
  Mam działkę ogrodnicza, na niej altankę o wymiarach ok. 4 x 4 m. Na ścianie południowej jest okno natomiast na zachodniej są drzwi. Chciałbym zrobić jakiś system odstraszający złodzieji, bo mam już dość corocznych włamać. Chciałbym połączyć 2 czujki ruchowe z jakąś syreną dźwiękową. Jenda czujka miałaby być skierowana na drzwi, druga na okno. Syrena powinna się po pewnym czasie wyłączać, tak jak to jest z lampami połączonymi z czujką ruchową.

  Proszę o pomoc: co potrzebuję i w jaki sposób to połączyć
 • Optex
 • #2
  maxtz
  Level 27  
  Witam!
  1. Prosty autoalarm z pilotami np. z allegro
  2. Kontraktrony NO na drzwi i okno
  3. Zasilacz 12V najlepiej buforowy 7Ah
  4. Dwie jakieś syrenki (wszelka dowolność )

  Wszystko to skompletujesz za maksymalnie jakieś 200zł
  Wszystko obsługujesz pilotami przez drzwi tak więc odpadają ci czujniki zwłoczne:)
 • Helpful post
  #3
  Lukasz3232
  Level 18  
  Proponuję tani kit AVT

  http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2109.pdf

  Sprawdza się doskonale w altankach działkowych, główną zaletą jest fakt, że w stanie czuwania praktycznie nie pobiera prądu. Układ może być z powodzeniem zasilany z baterii alkaicznych. Do tego syrena np. SPW-100 i jakaś zewnętrzna np. samochodowa bo łatwiej ją ukryć i wilgoć jej nie zaszkodzi.

  U mnie na działce pracuje bezawaryjnie już od czterech lat.

  Do układu proponuje dodać migającą czerwoną diodę oraz wykonane we własnym zakresie naklejki "Obiekt monitorowany przez agencję GROM" w celu odstraszenia intruza.

  Oczywiście taki system nie jest rozwiązaniem profesjonalnym i może służyć tylko do odstraszenia lumpów okradających altanki z narzędzi ogrodniczych i przetworów.  Pozdrawiam:

  Łukasz
 • #4
  PAWEŁ74
  Level 27  
  Proponuję jakiś czujnik stłuczeniowy czy czujnik wibracji na drzwi i okno, w chwili próby sforsowania powyższych, zadziała zdecydowanie szybciej niż czujka ruchu czy kontaktron ...

  A tak nawiasem mówiąc moi znajomi mają sekretne miejsce na co wartościowsze rzeczy a samą altankę zostawiają najzwyczajniej w świecie otwartą ... Od czasu gdy tak praktykują i okno i drzwi są całe a nie zdemolowane i nie nadające się do użytku ...

  Pozdrawiam i życzę powodzenia ...
 • Optex
 • #5
  destro
  Level 11  
  proponuje sterownik radiowy elmes, do sterownika podłączyć czujniki i syreny (wg. uznania). zasilacz buforowy, akumulator i mały system alarmowy gotowy.

  tylko czy warto...[/url]
 • #6
  Krzyszto1976
  Level 10  
  Najprostrzym takim rozwiązaniem jest centrala satel Ca-4mx.W instrukcji tej centrali wszystko jest opisane jak co podłączyć www.satel.pl
 • #7
  pawelt21
  Level 2  
  Mam jeszcze pytanie:
  Czy gdybym pod czujki ruchu podłączył radiomagnetofon to czy w momencie wykrycia ruchu przez czujkę radio by się załączało? Oczywiście radio byłoby czły czas w "stanie włączenia, dopiero czujka dawałaby napięcie powodujące jego uruchomienie. Czy będzie to działało tak jak działają lampy halogenowe połączone z czujką?
 • #8
  adi_al
  Level 18  
  Jeśli zastosujesz przekaźnik to nie ma problemu załączy Ci co chcesz tylko jeśli to są ogródki działkowe to o ile mnie pamięć nie myli w zimie nie ma tam prądy więc do radia nie będzie zasilania 230V a systemowi z akumulatora też prądu może braknąć.
 • #9
  pawelt21
  Level 2  
  adi_al wrote:
  w zimie nie ma tam prądy


  W tym przypadku mylisz się. U mnie na działakch prąd jest cały rok na okrągło. Jaki przekaźnik musiałbym zastosować?
 • #10
  adams987
  Level 35  
  Każdy "system alarmowy" czy to najprostszy , czy bardziej wyrafinowany, tak naprawdę ma sens wtedy , gdy jest reakcja i to w miarę szybka na jego wywołanie. Czasy odstraszania już dawno sie skończyły , i już nawet dzikie zwierzęta uodparniają się na różne elektroniczne odstraszacze.
  Unieszkodliwienie każdego alarmu zwłaszcza takiego na działce potrwa kilka minut maksymalnie , a na dźwięk z magnetofonu może nabrać się jakiś wąchacz kleju, i to raz albo dwa razy. Za trzecim razem ze złości rozwali ci całą altankę!!! Z drugiej strony nie ma szans uzyskać zgody lokalnej jednostki POLICJI na podłączenie sygnału alarmu. Zostaje jedynie powiadomienie radiowe z działki do domu i wtedy szybki telefon na komisariat ( ale wtedy najlepiej powiedzieć , że jesteś na działce i wandale chcą zniszczyć ci coś tam na działce- tylko nie dzwoń wtedy z domowego, jedynie z komórki)
 • #11
  adi_al
  Level 18  
  Nie wiem jaki jest zakres Twojej wiedzy z zakresu elektroniki ale trzeba zakupić przekaźnik / z cewką na takie napięcie jakim będzie zasilany alarm czyli raczej 12V stałego napięcia oraz stykiem na 230V oraz prądem obciążenia styku większym niż będzie pobierać te urządzenie/w każdym sklepie elektronicznym taki dostaniesz.
 • #12
  adams987
  Level 35  
  pawelt21 wrote:
  Witam

  Chciałbym zrobić nazwijmy to system alarmowy. Syrena powinna się po pewnym czasie wyłączać, tak jak to jest z lampami połączonymi z czujką ruchową.

  Proszę o pomoc: co potrzebuję i w jaki sposób to połączyć  Proste rozwiązanie takie na działkę to sam dałeś. Możesz zastosować halogena z czujką (lub dwa odpowiednio połączone, albo same czujki bez lamp) .Czujki muszą pozwalać by w dzień lampa też mogła świecić. Wraz z lampą może być uruchamiana syrena. Sposób podłączenia syreny zależy od jej napięcia zasilania, z reguły 12V-, więc przez mały transformator z układem prostowniczym.

  Natomiast, jeśli ma to być zrobione nie tak prostacko jak wyżej to zastosuj odbiornik CH4H :
  http://www.elmes.pl/instr/ch4ha.pdf
  Ma on funkcję centralki alarmowej - opis w pdf.