Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Elektrolux EW 1043S hałasuje przy wirowaniu.

28 Paź 2008 23:59 9571 16
  • Poziom 11  
    Witam.Minął rok i ponownie jestem zmuszony do zaglądania do pralki.Tym razem powodem jest nadmierny hałas przy wirowaniu.Zapewne przyczyną hałasu jest uszkodzone łożysko bębna(w trakcie obracania wyczuwa się brak płynności w toczeniu"kulki kwadratowe").Mam pytanie zarazem prośbę czy w warunkach domowych(amatorskich) można wymienić łożysko?Czy amator bez specjalistycznych narzędzi może podjąć się naprawy?Czy koszt naprawy podany przez serwis(250 zł) nie jest wygórowany?
    Jeszcze jedno, dodatkowe źródło hałasu powstaje w górnej części bębna w trakcie poprzecznego kiwania zbiornikiem(metaliczny stukot).Co to może być? Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.
  • Poziom 15  
    Z moich rysunków widzę , że pralka ta ma krzyżak z łożyskami , to już dobrze . Więc trzeba zdemontować tylna część obudowy , krzyżak będzie widoczny , i wymienić w nim łożyska .
  • Poziom 11  
    Witam.
    Tytułem uzupełnienia poprzedniego postu pragnę donieść ,że pod pralką w okolicach silnika odkryłem bardzo dużo czarnego pyłu(chyba grafitu ze szczotek).Tego przed rokiem nie był,a posadzka jest dość często sprzątana.Czy to koniec szczotek,a może komutatora wirnika? Czy hałas może pochodzić od silnika,a nie od zużytego łożyska bębna?Proszę fachmanów o odpowiedz,gdyż koszt naprawy to sprawa istotna w podjęciu decyzji co do kupna nowej pralki.
  • Specjalista AGD
    Węglowy pył ze szczotek to normalne, jeżeli szczotki mają 10mm lub są krótsze , możesz je wymienić, jeżeli chodzi o ustalenie źródła hałasu, to zdemontuj pasek napędowy i pokręć kołem pasowym bębna a następnie silnika i wszystko będzie jasne.
  • Specjalista AGD
    Niepoprawny napisał:

Jeszcze jedno, dodatkowe źródło hałasu powstaje w górnej części bębna w trakcie poprzecznego kiwania zbiornikiem(metaliczny stukot).Co to może być? Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.

Sprawdź stan przeciwwag (obciążników) mocowanych do zbiornika.
  • Poziom 10  
    Odradzam samodzielną naprawę w warunkach domowych przez amatora.Sam demontaż obudowy to nic skomplikowanego ,wykonasz to przy użyciu podstawowych narzędzi.Koło pasowe napędu bębna podobnie."Schody" zaczynają się przy demontażu krzyżaka.Brak ściągacza komplikuje sprawę szczególnie przez przetłoczenia w otworach przez które przechodzą śruby mocujące krzyżak do zbiornika.Jeżeli i to pokonasz to bez użycia prasy nie wyciśniesz raczej łożyska ani nie wciśniesz.Pewnie są tacy co powiedzą skoro człowiek zamontował to i fachowiec zdemontuje np.przy pomocy metalowego wybijaka.Stanowczo odradzam takie metody bez komentarza.Pamiętaj o uszczelniaczu!Musisz go wymienić na nowy.Montaż przeprowadź w odwrotnej kolejności.Powodzenia i odwagi.
    P.s koszt łożyska np.CBK-199 TNG 306037 ok.40 zł a uszczelniacza 30 zł to chyba aktualnie najlepsze ceny.
  • Poziom 11  
    Pokonałem wszystkie trudności lecz z udziałem warsztatu i polecanych narzędzi.Montaż przebiegał zdecydowanie łatwiej.Jeżeli będzie robił to ktoś w przyszłości to polecam przygotować wcześniej śrubę o większej długości niż oryginalna i podkładkę w celu równomiernego osadzania koła pasowego(bez młotka).Pralka pracuje bez wsadu równiutko i cicho.Po załadowaniu praniem powrócił hałas pochodzący jak sugerował nares od luzu przeciwwag.Nie wiem jak ten luz usunąć ,docisk opaski nic nie dał.Co robić?
  • Poziom 10  
    Jeżeli pył jest śliski i smaruje palce to z silnika czyli szczotek węglowych.Jeśli szorstki to z paska.
  • Poziom 11  
    Witam.
    Odkryłem,że czarno-szary pył (gruz) pojawił się w ilościach zatrważających po próbnym praniu.Źródłem jest betonowy ciężarek przeciwwag zamocowany na zbiorniku.Pralka straszliwie dudni i skacze po podłodze.Ratujcie bliźniego.Podpowiedzcie jak to naprawić.
  • Specjalista AGD
    Wymienić przeciwwagę.
  • Poziom 10  
    Wykrakałem.Odradzałem samodzielną naprawę.Wymienić przeciwwagę łatwo powiedzieć a Ty biedaku męcz się sam.Wymiana tego elementu jest pracochłonna i w dalszym ciągu obstaję przy tezie ,że nie dla amatorów.Podobne działania są opisane na forum dla innych typów pralek.Hartu ducha życzę.
  • Poziom 11  
    To już chyba koniec moich eksperymentów.Przy pochyleniu pralki wyleciała na posadzkę ok.1/2 betonowej przeciwwagi i mnóstwo drobnego pisaku+metalowa blaszka 15x30 mm.Jak mogło dojść do pęknięcia tego elementu? Przecież na przeciwwagę nie działa bezpośrednio żadna siła,która by ją połamała.Co wy na to?
  • Poziom 23  
    Przeciwwagi wykonane z wibrobetonu rzadko , ale czasem pękają i rozpadają się na kawałki.Wprawdzie są najczęściej zbrojone , ale już w momencie pierwszego montażu np. do nieco krzywego zbiornika lub po użyciu zbyt dużej siły wystąpic mogą naprężenia , które po pewnym czasie skutkują pęknięciem , a resztę załatwiają setki godzin pracy czyli drgań zespołu piorącego podczas wirowania.
  • Poziom 22  
    Witam
    Cytat:

Wykrakałem.Odradzałem samodzielną naprawę.Wymienić przeciwwagę łatwo powiedzieć a Ty biedaku męcz się sam

Nie przesadzajmy ,autor przeciwagi nie zniszczył wymianą łożyska (tak mi się wydaje).
  • Poziom 10  
    Nie posądzam Autora o zniszczenie przeciwwagi w trakcie wymiany łożyska. Wydało mi się ,że kolejna naprawa przerasta możliwości naprawiającego i tylko tyle. Obym się mylił. Życzę powodzenia i oczekuję pozytywnego odzewu.
  • Poziom 11  
    Brnę w co raz większe problemy.Zamówiłem przeciwwagę.Czekam na ten kawałek betonu juz 2 tygodnie. Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam.
    W końcu udało sie naprawić pralkę.Spore kłopoty z montażem przeciwwagi ale gdybym wcześniej wiedział ile będzie mnie to kosztowało czasu i pieniędzy to kupiłbym nową. Tylko przeciwwaga kosztowała 220 zl.Jeszcze raz dziękuję wszystkim którzy mnie wspierali. Pozdrawiam