Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośniki do garażu i na dwór

pimpuś 01 Dec 2008 18:17 8631 32
    pimpuś
    Level 10  
    Witam wszystkich,

Chciałbym zrobić jakiś prosty i możliwie jak najtańszy system audio do garażu i na dwór. Interesuje mnie sprzęt od podstaw. Przeważnie słucham rapu i interesuje mnie bardziej głęboki i czysty niż mocny bass. Chyba największą przeszkodą jest moja wiedza, a raczej jej bardzo znikoma ilość :| Mam do wydania ok. 400zł, ale nie spieszy mi się (mam czas do czerwca) i mogę jeszcze trochę dorobić.
    Garaż ma ok. 40m2

Nie wiem jak dobrać głośniki, wzmacniacz itp., żeby to wszystko ładnie grało...
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    md
    Level 39  
    W hipermarketach regały aż uginają się pod chińskimi systemami audio za 400zł. Jak głęboki w nich bas, możesz się sam przekonać. Poszperaj na forum, a zrozumiesz, że powinieneś zweryfikować pojęcie "system audio z głębokim basem za 400zł".
    Powinieneś też dokładnie napisać co rozumiesz pod pojęciem system audio, bo z treści wynika, że ma to chyba być wzmacniacz + kolumny głośnikowe.
    mczeslaw
    Level 36  
    Jeżeli chodzi ci o dość głęboki bas i nie zależy ci na hałasowaniu, masz skromny budżet, i nie będziesz pretendować do klanu audiofili, a ma to przyzwoicie grać - proponuje dwie kolumny na czeskich ARN226/7 4Ω połączonych szeregowo w obudowie zamkniętej 60 litrów netto.
    30 litrów na takiego ARN-a to ideał, piękny mruczący niski basik przy dobrym impulsie, a compaktowa obudowa nie nastręcza kłopotów z zestrojeniem jak to ma w przypadku obudowy z otworem BR, zwłaszcza żę:
    Quote:
    Chyba największą przeszkodą jest moja wiedza, a raczej jej bardzo znikoma ilość

a chęci są.
    Myśle że trzeba pomóc koledze.
    jacek20084
    Level 24  
    Witam! Ja proponuje koledze poczekać dołożyć troche pieniedzy i kupić te kolumny http://www.stx.pl/index.php?vMenu=1&vMenuItem=2 sa one jakość/cena i myśle ze w tej cenie nic lepszego nie dostanie oprocz DIY i jakąś koncowke mocy do tego i powinno byc dobrze.No chyba że koledza decyduje sie na konstrukcje DIY tojuż inna sprawa.... podr.
    pimpuś
    Level 10  
    (do md)

Miałem na myśli wszystko od podstaw tzn. od odtwarzacza przez wzmacniacz do zwrotnic (jeżeli by były potrzebne, a nie wiem bo się nie znam)

Nie myślałem raczej nad gotowymi kolumnami... Chciałbym coś zrobić sam, ale właśnie nie mam pojęcia jaki sprzęt będzie dobry za taką sumkę i jak go dobrać, żeby ładnie grał
    mczeslaw
    Level 36  
    No głośniki do samych kolumn których chce Ci projekt przedstawić to ok. 300zł, ale jakbyś na allegro poszukał to i cena o 50% może być mniejsza.
    Plus obudowa, robota,zwrotnice które też ze 100 zł Cię szarpną.

Za 400 zł to przyzwoite kolumny zrobimy. Ja w garażu używam ( również w lecie jak imprezka przy grillu ), wzmacniacza WS442 Diory z przed 20 latek, 2×40,5 wat czystej mocy przy 8Ω obciążeniu, który można już za 50 zł kupić. Stary porządny wzmacniacz.
    A jako odtwarzacz - stosuje stary CD-rom od PC a źródło to jego wyjście słuchawkowe na JACK3,5mm. Mam tu możliwość sterowania play + następny track. Na takie rzeczy mi wystarcza.
    Tylko do tego używam dwudrożnych starych Tonsilów ZgC-40-8-580, ale z nich bas jest niezbyt niski. Po prostu taki typ kolumny.
    pimpuś
    Level 10  
    Ale ja nie mam możliwości podłączenia tego do cd-rom'u (a szczerze mówiąc nie wiem dokładnie też jak :P) Nie wiem czy jak wydam 50zł na odtwarzacz cd to będzie dobry
    pimpuś
    Level 10  
    Chodziło mi o to czy jak bym kupił odtwarzacz za 50zł czy byłby dobry czy raczej za takie pieniądze nie kupie dobrego odtwarzacza.... to miało nie mieć związku z Twoim postem, ale jak tak wyszło to wybacz :]
    Dani66
    Level 30  
    Proponuję jakieś Altony lub Altusy, bo robią hałas i się nadają do takich celów ja Ty chcesz. A wzmacniacz to np jakiś Denon czy Yamaha.
    pimpuś
    Level 10  
    Nie chodzi mi o hałas tylko o jakość, bo sąsiedzi skarżą się czasami na hałas :P... No i jeszcze do tego potrzebuję odtwarzacz. Rozglądałem się na Allegro za używanymi playerami i jest ich kilka, ale nic mi po tym, bo nie wiem czy za taką cenę (ok 50zł) kupię coś sprawnego.
    mczeslaw
    Level 36  
    1. ARN 226 ( każdy w zasadzie model ARN-a 226), aby miał 4Ω ,po dwie sztuki.
    2.ARP 150 8Ω , po sztuce
    3.GDWK 10/80/7 8Ω Tonsila, albo Visatona SC10N 8Ω, po sztuce.

60 litrów netto, w zasadzie bez wytłumiania, ewentualnie w centralnej części obudowy w celu stłumienia fali stojącej.

Jest możliwość tańszej wersji z jednym ARN 226 8Ω, wtedy obudowa stosunkowo niższa o objętości mniejszej o około 20 - 25 litrów.
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    pimpuś wrote:
    ...Miałem na myśli wszystko od podstaw tzn. od odtwarzacza przez wzmacniacz do zwrotnic (jeżeli by były potrzebne, a nie wiem bo się nie znam)...

mczeslaw wrote:
    1. ARN 226 ( każdy w zasadzie model ARN-a 226), aby miał 4Ω ,po dwie sztuki.
    2.ARP 150 8Ω , po sztuce
    3.GDWK 10/80/7 8Ω Tonsila, albo Visatona SC10N 8Ω, po sztuce...

Ale raczej w 400zł nie zmieścimy się przy budowie samego zestawu głośnikowego. Natomiast pozostaje zakup/montaż wzmacniacza i CD.
    Przy braku wiedzy, jest to ciężkie do zrobienia.
    Zastanów się nad budową prostego wzmacniacza na TDA 7294:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic221914.html
    Oraz budowę "tuby" na głośniku szerokopasmowym Beyma 8AG/N:
    mczeslaw
    Level 36  
    Tak, informowałem tematodawcę że same głośniki to około 300 zł, a 400 zł z hakiem to można już gadać za kolumny, on ma możliwość zwiększenia budżetu.
    Myśle że ARN266 in clozet jest dla laika kolumną która nie może nie wyjść, a i przyjemnie zagra na przyzwoitym poziomie.

Czasami można trafić na allegro ARN-y sporo taniej, a GDWK TONSILA to można upolować i za parę po 20 zł, ale trzeba poszukać. No nawet na VITKA w tej chwili jest promocja u Sz. Panów w Greltonie, 42 zł czy coś, a głośnik naprawdę warty swojej ceny.

Ta tuba to prawie jak labiryntówka, jakby tak popatrzeć to 2,2metra labiryntu bu się uzbierało. Były by kłopoty z wyniesieniem w lecie na dwór. Już te co ja proponowałem są spore.
    pimpuś
    Level 10  
    Budowa wzmacniacza rzeczywiście może być dla mnie trudna, więc wolę jednak go kupić ;]

Projekt kolumn dla mnie idealny, z tym że zakupię do nich po jednym ARN 226. Rzeczywiście na same głośniki dam około 350-400zł, a muszę jeszcze kupić odtwarzacz, wzmacniacz i płyty MDF, chyba że jest jakiś inny tańszy materiał z którego mogę zrobić kolumny...
    Dani66
    Level 30  
    Hałas w pozytywnym tego słowa znaczeniu:)
  • Helpful post
    mczeslaw
    Level 36  
    Nie oszczędzaj na ARN-ach 226, bo potem będziesz żałował, taką kolumną to już się mało kto powstydzi.
    Z jednym ARN226 będziesz musiał zmniejszyć obudowę o
    20 -25 litrów, prawie tyle samo płyty, tyle samo roboty te same zwrotnice, a koszt dwóch ARN-ow 226 nie całe 100, ale różnica klasy zestawów pomiędzy 2×ARN226 w 60 litrach, a 1×ARN226 w 35 litrach jest ogromna. Także niewiele oszczędzisz.
    Policzmy: 4×ARN 226 to max 200zł
    2×ARP150 to max 100zł
    2×GDWK10/80/7 to max 70 zł ( w E-tonsilu )
    To tylko 100 zł różnicy, a ogromna przepaść klasowa zespołów głośnikowych.

A jeszcze są okazje, promocje, na allegro też można coś sporo taniej wyhaczyć.
    pimpuś
    Level 10  
    I tak mogę tego żałować, bo rodzice i sąsiedzi najbardziej właśnie nie lubią i narzekają na bass :P. Ale jak sądzisz, że to bardzo zmieni jakość dźwięku to posłucham kogoś kto się na tym zna :]

Technics SL-PG360A za 65zł - czy to dobry sprzęt?
    mczeslaw
    Level 36  
    Ja ci tylko chcę uświadomić ze w tym przypadku za 100 zł różnica klasy jest co najmniej jak pomiędzy np. Oplem Corsa a Audi A4.
    Ale na jednym ARN226 też zagra tyko wymiary obudowy zmniejszasz do 250/500/300 (materiału prawie tyle samo), robota taka sama, i te same zwrotnice muszą być i tu - i tu ( tylko w wersji mniejszej ARN ma mieć impedancje 8Ω) , zwrotnice trójdrożne BOTES , trochę ponad 140 zł za dwie z firmy "janbo"

Jeżeli odtwarza CD bez problemów i oryginały i piraty i nagrywane na PC, to z reguły odtwarzacze Technicsa działają długie lata. Ale to już model około 15 lat, choć nie mówię że zły. Można się jeszcze targować, ale najlepiej nabrać z jakiegoś komisu na tzw. sprawdzenie z możliwością zwrotu kasy po 24 godzinach jakby co.
    pimpuś
    Level 10  
    mczeslaw wrote:
    Ja ci tylko chcę uświadomić ze w tym przypadku za 100 zł różnica klasy jest co najmniej jak pomiędzy np. Oplem Corsa a Audi A4.

Jeśli rzeczywiście taka różnica to wolę jednak 2 ARN266 na kolumnę :P

Jestem zupełnym laikiem i nie mam zielonego pojęcia jaki do tego wzmacniacz i w ogóle jak to wszystko podłączyć :|
    pimpuś
    Level 10  
    Może to śmieszne :P , ale nie wiem jak podłączyć głośniki do wzmacniacza, wzmacniacz do CD i co ze zwrotnicami...
    mczeslaw
    Level 36  
    na zwrotnicach będzie pisało - "woofer albo N" to BAS
    -"midrange albo M" to ŚEDNIOTONOWY
    -"twetwr albo W" to WYSOKOTONOWY
    No i + z każdej sekcji zwrotnicy do + głośnika, a - do - głośnika.
    Tylko ARN-y łączymy szeregowo czyli + jednego głośnika do - drugiego, a pozostałe końcówki do zwrotnicy od sekcji BASU.

A ile kolego masz lat ????
    pimpuś
    Level 10  
    16

Może na gwiazdkę dostanę odtwarzacz więc trochę będę miał z głowy :D
    filioman
    Level 27  
    A Babcia dorzuci brakującą kasę na zabawki... I nie podpinaj zwrotnic z kolejki do głośników...
    pimpuś
    Level 10  
    Czy zwrotnice są w 100% potrzebne i czy jak ich nie będzie to mocno zmieni się jakość dźwięku?
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie tylko.
    Należy również uwzględnić zjawiska takie jak: przesunięcia fazowe, Baffle Step, różnice w impedancji głośników, samą ich impedancję, różnicę efektywności i.t.p.
    Po za tym mamy różnice w stromościach cięć i charakterystykach filtrów: Bessla, Butterwotrha, Linkwitz-Rileya, Czybyszewa.
    Stąd zwrotnice uniwersalne uwzględniając tylko podział pasma akustycznego, nie pozwolą na uzyskanie optymalnego dźwięku z przetworników. :idea:
    Najprotszym i najtańszym rozwiązaniem, będzie skopiowanie jakiejś konstrukcji na głośniku szerokopasmowym. Może to być wspomniana wcześniej BEYMA lub o połowę tańszy ARZ 6604, lub ARZ 6608 firmy TVM.
    Nie sądzę, że chcąc zbudować jedną konstrukcję do garażu, zechcesz pogłębiać "wiedzę tajemną". Jeśli się mylę, to tu znajdziesz bardzo przydatne linki:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455712.html
    Choć znajdziesz tu również gotowe projekty.