Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie obrotami silnika prądu stałego

02 Gru 2008 19:53 3262 3
 • Poziom 9  
  Witam!
  Mam do zaprojektowania i wykonania układ do regulacji obrotów silnika prądu stałego. Będzie więc to najprawdopodobniej prostownik sterowany na tyrystorach. Silnik jest obcowzbudny. Interesuje mnie regulacja od zera więc trzeba zastosować sterowanie prądu twornika a nie wzbudzenia. Podaje dane maszyny:
  typ P2Bb32b; 0,8kW, 230V; 3,48A; 1450 obr/min; Iw=0,27A.
  Czy macie jakieś schematy godne polecenia? Z prądu znamionowego określam, że prostownik powinien mieć wydolność prądową ok. 10- 15 A ze względu na rozruch. Czekam na propozycje!
  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Można na tyrystorach a czy nie lepiej i prościej PWM?
 • Poziom 9  
  Napisz dlaczego PWM jest lepszy i łatwiejszy? Najpierw trzebaby prostować napięcia prostownikiem niesterowanym a potem na PWM. Przy prostowniku sterowanym na tyrystorach diody odchodzą.
 • Poziom 27  
  Zgadza się ale patrząc od strony złożoności układu (mowa o podstawowym poprawnie działającym układzie) sterowania tyrystorami a tranzystorem przemawia na korzyść tego drugiego nawet za cenę prostownika. Diody lub mostek na taki prąd to koszt kilku zł. Przy sterowaniu pełnookresowym też będą potrzebne 2 diody nie licząc komutacyjnej. Zaś sterownik pełnookresowy tyrystorowy to 4 tyrystory a sterownik nieporównywalnie bardziej skomplikowany. No ale rzecz gustu potrzeb i wymagań.

  Co do różnych sterowników to tu na elektrodzie znajdziesz wszystko tylko trzeba trochę poszukać.

  Powodzenia.