Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak oczyścić powietrzę w pokoju z dymu papierosowego ???

as12345678 14 Dec 2008 20:06 35776 19
 • #1
  as12345678
  Level 9  
  Witam :)
  Mam pokój o powierzchni ok. 20m2 i jest problem ponieważ ja nie palę ale inne osoby przebywające niekiedy w tym pokoju palą, a zapach tytoniu mnie dobija np. w zimę ponieważ w lato to jeszcze jakoś wytrzymam, bo okno otworzę to dym wyleci, a w zimę nie mam zamiaru otwierać okna ponieważ nie po to palę w piecu CO żeby było zimno w pokoju :) i planuję zrobić z Waszą pomocą tak jakby oczyszczacz powietrza. On by musiał np. pobierać powietrze brudne ( tzn. z dymem ) i wypuszczał drugą stropną bardzo czyste iżeśkie powietrze :)
 • #2
  dariusz1
  Level 14  
  Myślę, że na potrzeby domowe wystarczający jest zwykły nawilżacz powietrza, raczej trudno by było w domu budować system filtrów. Skuteczne jest zapalenie świecy jak ktoś pali. Jeśli jednak w pomieszczeniu pali się papierosy nagminnie to już wszystkie sprzęty i meble pokryte są nikotyną, z mebli można to zmyć, problem to ściany gdzie najskuteczniejsze było by zmycie i pomalowanie. inaczej zawsze będzie czuć. Po zatym trzeba wymusić na palaczach wychodzenie z pokoju, jeśli to twój pokój.
 • #3
  Chris_W

  Level 38  
  Poczytaj o filtrach elektrostatycznych - ale czy to nie przerost techniki dla 20m2?
 • #4
  Heniek1234
  Level 15  
  kolega zrobil pochlaniacz weglowy twierdzil ze dziala
 • #5
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Myślę, że przewietrzyć pokój z raz dziennie to może by się i przydało (przed snem głownie)

  Używasz kadzidełek ?? To tak jak papierowy, ale sam możesz sobie wybrać swój ulubiony zapach. Ja często wykorzystuję kadzidełka do zabijania właśnie innych nieznośnych zapachów - efekt murowany, i w miarę błyskawiczny - polecam.

  A filtr ?? Mam filtr do odciągania dymu lutowniczego - samoróbka - jednym z wkładów jest mata z węglem... żadna rewelacja - przynajmniej ja mam takie odczucie.

  Paweł
 • #6
  Qlimar
  Level 10  
  powinien pomóc sam wentylator wyciągowy podobny jak się montuje w łazienkach. zamontować w miejscu gdzie sie najwięcej pali wówczas część dymu wyrzuci na zewnątrz..... no i kadzidełka lub inne pachnidła które będą przeszkadzać palaczom.....:D
 • #7
  luk94
  Level 14  
  To jest temat którego szukałem-mam identyczny problem i skłaniam się ku wentylatorowi wyciągowemu. Mam do Was Pytanie: czy orientujecie się czy są jakieś takie wentylatory które działałby automatycznie włączając się np co godzinę na 5-10 min?
 • #8
  mareklan
  Level 15  
  Mam palącą żonę i ten sam problem.Po wieloletnich próbach i doświadczeniach wiem ,że jedynym skutecznym sposobem jest utylizacja palaczy.
 • #9
  spiro-klima
  Level 11  
  Witam.
  Na codzień zajmuje się wntylacją i w lokalach w których pali się papierosy montuje system nawiewno-wywiewny z trzynastokrotną wymianą powietrza i to dopiero działa.
  oczywiście wydajność jest regulowana.
  osobiście sam pale, ale do okapu w kuchni i jest spokój.
  Możesz zastosować jeszcze filtr wodny, ale to trochę kosztuje- efekt murowany
 • #10
  ion-tichy
  Level 31  
  spiro-klima wrote:
  Możesz zastosować jeszcze filtr wodny, ale to trochę kosztuje- efekt murowany

  To chyba te z odkurzaczy medi coś tam (kolega wie najlepiej ;)

  O ile pamiętam to Daikin i Sharp mają /a na pewno miały/ w swojej ofercie takie małe zgrabne oczyszczacze powietrza z wielokrotną filtracją i jakimiś tam jeszcze opcjami jonizacji itp. ale drogie to raczej jest.
 • #11
  a_prawdzik
  Level 2  
  Proponuję uruchomić w tym pomieszczeniu wentylację:
  Wentylator + czujnik dymu papierosowego
  Koszt: 350zł
 • #12
  ion-tichy
  Level 31  
  a_prawdzik wrote:
  Proponuję uruchomić w tym pomieszczeniu wentylację:
  Wentylator + czujnik dymu papierosowego
  Koszt: 350zł

  Wentylacja wcale nie równa się wentylator + czujnik.
 • #13
  Chris_W

  Level 38  
  Ale wstawić taki łazienkowy wentylatorek z czujnikiem CO2 to w sumie dobry pomysł.
 • #14
  ion-tichy
  Level 31  
  Chris_W wrote:
  Ale wstawić taki łazienkowy wentylatorek z czujnikiem CO2 to w sumie dobry pomysł.

  Niby tak ale jeszcze taniej i skuteczniej jest otworzyć okno - tylko właśnie tego założyciel postu as12345678 nie chce. A nawet przyjmując że będzie powietrze z pomieszczenia usuwał to skądś to powietrze musi do pomieszczenia wejść. No chyba że zrobi sobie podciśnienie - ale to głowa boli od tego :)
 • #15
  michcio
  Electrician specialist
  Taniej (na ogrzewaniu) wyjdzie po prostu otworzyć NA OŚCIEŻ całkowicie okno i przeciągiem przewietrzyć pomieszczenie. Wystarczy dosłownie pare minut.
  To jest najoszczędniejszy sposób wietrzenia. To właśnie powolna wymiana typu wentylatorek itp. powoduje największe straty ciepła.
  A tak błyskawicznie zmieni się powietrze a meble i ściany nie oddadzą ciepła (bo powietrze magazynuje niewiele ciepła w stosunku do innych ciał wewnątrz). i zaraz po zamknięciu okna błyskawicznie robi się ciepło.
 • #16
  adje
  Level 14  
  Osobiście używam w tym celu wykonany przez Sanyo - automatic air cleaner.
  To urządzenie ma czujkę optyczną dymu papierosowego (regulowana czułość) i gdy się pojawia zadymienie to włącza wentylator, który wymusza obieg powietrza, przez filtr podstawowy, węgla aktywowanego jak w okapach, a następnie jonizator. Pomieszczenie o kubaturze ok 80 m3 oczyszcza z dymu i zapachu po około 15 minutach i sam się wyłącza.

  Kupiłem to ustrojstwo na Allegro za kilkadziesiąt złotych już trochę czasu temu, tyle, że z zatartym wentylatorem. Sam się zdziwiłem, ze ma potrójny system oczyszczania i dość precyzyjnie działającą czujkę dymu. Urządzenie ma odklejoną naklejkę więc nie mogę podać typu ale warto go poszukać, bo może się w takich problemach przydać.
 • #18
  adje
  Level 14  
  Kolego jak poprawiasz kogoś, to wpierw zrozum czytany tekst.
  Wyraźnie napisałem jonizator, a nie ozonator, bo to urządzenie nie ma wytwornika ozonu, a elektrofiltr wysokonapięciowy. Taki filtr produkuje dodatkowo ozon ale nie jest ozonatorem lecz elektrofiltrem, który również oprócz zatrzymywania bardzo małych drobin, przy okazji likwiduje w ograniczonym stopniu zapachy. Dlatego dodatkowo ma filtr z węglowy.
 • #19
  WPuma
  Level 1  
  Witam

  Normalna palarnia to to nie jest ;) Nie wiem jaki masz budżet, ale jak chcesz znacznie poprawić jakość powietrza to odezwij się do firmy która produkuje palarnie , ja polecam ci taki oczyszczacz dymu papierosowego. Z tego co wiem potrzebny jest albo węgiel aktywny w dużej ilości albo filtry elektrostatyczne.

  Pozdrawiam
 • #20
  Felix2
  Level 2  
  Włączam ozonator na 30 minut i po temacie. Koszt taniego ozonatora to ok. 120 zł. Ozonuję też wnętrze lodówki i kokpit samochodu. Działa bez zastrzeżeń. Trzeba tylko przewietrzyć miejsce ozonowania. Szkodzi bezpośredniemu wdychaniu.