Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak oczyścić powietrzę w pokoju z dymu papierosowego ???

as12345678 14 Dec 2008 20:06 36433 19
 • #1
  as12345678
  Level 9  
  Witam :)
  Mam pokój o powierzchni ok. 20m2 i jest problem ponieważ ja nie palę ale inne osoby przebywające niekiedy w tym pokoju palą, a zapach tytoniu mnie dobija np. w zimę ponieważ w lato to jeszcze jakoś wytrzymam, bo okno otworzę to dym wyleci, a w zimę nie mam zamiaru otwierać okna ponieważ nie po to palę w piecu CO żeby było zimno w pokoju :) i planuję zrobić z Waszą pomocą tak jakby oczyszczacz powietrza. On by musiał np. pobierać powietrze brudne ( tzn. z dymem ) i wypuszczał drugą stropną bardzo czyste iżeśkie powietrze :)
 • #2
  dariusz1
  Level 14  
  Myślę, że na potrzeby domowe wystarczający jest zwykły nawilżacz powietrza, raczej trudno by było w domu budować system filtrów. Skuteczne jest zapalenie świecy jak ktoś pali. Jeśli jednak w pomieszczeniu pali się papierosy nagminnie to już wszystkie sprzęty i meble pokryte są nikotyną, z mebli można to zmyć, problem to ściany gdzie najskuteczniejsze było by zmycie i pomalowanie. inaczej zawsze będzie czuć. Po zatym trzeba wymusić na palaczach wychodzenie z pokoju, jeśli to twój pokój.
 • #3
  Chris_W

  Level 39  
  Poczytaj o filtrach elektrostatycznych - ale czy to nie przerost techniki dla 20m2?
 • #4
  Heniek1234
  Level 15  
  kolega zrobil pochlaniacz weglowy twierdzil ze dziala
 • #5
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Myślę, że przewietrzyć pokój z raz dziennie to może by się i przydało (przed snem głownie)

  Używasz kadzidełek ?? To tak jak papierowy, ale sam możesz sobie wybrać swój ulubiony zapach. Ja często wykorzystuję kadzidełka do zabijania właśnie innych nieznośnych zapachów - efekt murowany, i w miarę błyskawiczny - polecam.

  A filtr ?? Mam filtr do odciągania dymu lutowniczego - samoróbka - jednym z wkładów jest mata z węglem... żadna rewelacja - przynajmniej ja mam takie odczucie.

  Paweł
 • #6
  Qlimar
  Level 11  
  powinien pomóc sam wentylator wyciągowy podobny jak się montuje w łazienkach. zamontować w miejscu gdzie sie najwięcej pali wówczas część dymu wyrzuci na zewnątrz..... no i kadzidełka lub inne pachnidła które będą przeszkadzać palaczom.....:D
 • #7
  luk94
  Level 14  
  To jest temat którego szukałem-mam identyczny problem i skłaniam się ku wentylatorowi wyciągowemu. Mam do Was Pytanie: czy orientujecie się czy są jakieś takie wentylatory które działałby automatycznie włączając się np co godzinę na 5-10 min?
 • #8
  mareklan
  Level 15  
  Mam palącą żonę i ten sam problem.Po wieloletnich próbach i doświadczeniach wiem ,że jedynym skutecznym sposobem jest utylizacja palaczy.
 • #9
  spiro-klima
  Level 11  
  Witam.
  Na codzień zajmuje się wntylacją i w lokalach w których pali się papierosy montuje system nawiewno-wywiewny z trzynastokrotną wymianą powietrza i to dopiero działa.
  oczywiście wydajność jest regulowana.
  osobiście sam pale, ale do okapu w kuchni i jest spokój.
  Możesz zastosować jeszcze filtr wodny, ale to trochę kosztuje- efekt murowany
 • #10
  ion-tichy
  Level 31  
  spiro-klima wrote:
  Możesz zastosować jeszcze filtr wodny, ale to trochę kosztuje- efekt murowany

  To chyba te z odkurzaczy medi coś tam (kolega wie najlepiej ;)

  O ile pamiętam to Daikin i Sharp mają /a na pewno miały/ w swojej ofercie takie małe zgrabne oczyszczacze powietrza z wielokrotną filtracją i jakimiś tam jeszcze opcjami jonizacji itp. ale drogie to raczej jest.
 • #11
  a_prawdzik
  Level 2  
  Proponuję uruchomić w tym pomieszczeniu wentylację:
  Wentylator + czujnik dymu papierosowego
  Koszt: 350zł
 • #12
  ion-tichy
  Level 31  
  a_prawdzik wrote:
  Proponuję uruchomić w tym pomieszczeniu wentylację:
  Wentylator + czujnik dymu papierosowego
  Koszt: 350zł

  Wentylacja wcale nie równa się wentylator + czujnik.
 • #13
  Chris_W

  Level 39  
  Ale wstawić taki łazienkowy wentylatorek z czujnikiem CO2 to w sumie dobry pomysł.
 • #14
  ion-tichy
  Level 31  
  Chris_W wrote:
  Ale wstawić taki łazienkowy wentylatorek z czujnikiem CO2 to w sumie dobry pomysł.

  Niby tak ale jeszcze taniej i skuteczniej jest otworzyć okno - tylko właśnie tego założyciel postu as12345678 nie chce. A nawet przyjmując że będzie powietrze z pomieszczenia usuwał to skądś to powietrze musi do pomieszczenia wejść. No chyba że zrobi sobie podciśnienie - ale to głowa boli od tego :)
 • #15
  michcio
  Electrician specialist
  Taniej (na ogrzewaniu) wyjdzie po prostu otworzyć NA OŚCIEŻ całkowicie okno i przeciągiem przewietrzyć pomieszczenie. Wystarczy dosłownie pare minut.
  To jest najoszczędniejszy sposób wietrzenia. To właśnie powolna wymiana typu wentylatorek itp. powoduje największe straty ciepła.
  A tak błyskawicznie zmieni się powietrze a meble i ściany nie oddadzą ciepła (bo powietrze magazynuje niewiele ciepła w stosunku do innych ciał wewnątrz). i zaraz po zamknięciu okna błyskawicznie robi się ciepło.
 • #16
  adje
  Level 14  
  Osobiście używam w tym celu wykonany przez Sanyo - automatic air cleaner.
  To urządzenie ma czujkę optyczną dymu papierosowego (regulowana czułość) i gdy się pojawia zadymienie to włącza wentylator, który wymusza obieg powietrza, przez filtr podstawowy, węgla aktywowanego jak w okapach, a następnie jonizator. Pomieszczenie o kubaturze ok 80 m3 oczyszcza z dymu i zapachu po około 15 minutach i sam się wyłącza.

  Kupiłem to ustrojstwo na Allegro za kilkadziesiąt złotych już trochę czasu temu, tyle, że z zatartym wentylatorem. Sam się zdziwiłem, ze ma potrójny system oczyszczania i dość precyzyjnie działającą czujkę dymu. Urządzenie ma odklejoną naklejkę więc nie mogę podać typu ale warto go poszukać, bo może się w takich problemach przydać.
 • #18
  adje
  Level 14  
  Kolego jak poprawiasz kogoś, to wpierw zrozum czytany tekst.
  Wyraźnie napisałem jonizator, a nie ozonator, bo to urządzenie nie ma wytwornika ozonu, a elektrofiltr wysokonapięciowy. Taki filtr produkuje dodatkowo ozon ale nie jest ozonatorem lecz elektrofiltrem, który również oprócz zatrzymywania bardzo małych drobin, przy okazji likwiduje w ograniczonym stopniu zapachy. Dlatego dodatkowo ma filtr z węglowy.
 • #19
  WPuma
  Level 1  
  Witam

  Normalna palarnia to to nie jest ;) Nie wiem jaki masz budżet, ale jak chcesz znacznie poprawić jakość powietrza to odezwij się do firmy która produkuje palarnie , ja polecam ci taki oczyszczacz dymu papierosowego. Z tego co wiem potrzebny jest albo węgiel aktywny w dużej ilości albo filtry elektrostatyczne.

  Pozdrawiam
 • #20
  Felix2
  Level 2  
  Włączam ozonator na 30 minut i po temacie. Koszt taniego ozonatora to ok. 120 zł. Ozonuję też wnętrze lodówki i kokpit samochodu. Działa bez zastrzeżeń. Trzeba tylko przewietrzyć miejsce ozonowania. Szkodzi bezpośredniemu wdychaniu.