Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik spalony , cewki spalone , jak sprawdzić ??

07 Sty 2009 22:15 13259 14
  • Poziom 9  
    Witam mam głosnik ALTRONIX wszystko to co onim wiem jest na fotkach.
    A wlaściwie to mialem go 1 dzień grał łądnie z wzmacniaczem Clarion APA4160, 4/3/2 knałowy, 4 x 40W @ 4 ohms ,2 x 100W @ 4 ohms zmostkowany, dwa bezpieczniki 25A . Używałem go w zmostkowanym trybie jako sub dwał ladny basik ale dzisiaj dałem mu troche popalic sluchalem muzy dosyc głośno z taka samą glosniośćią grał około 3 min a potem sie "wyłączył" nei bylo zadnego dymu ali zapachu spalenizny na poczatku myslałem ze to wzamcniacz lecz sprwdziłem i jest ok. rozebralem skrzynie (wlasnoróbke, nie byla robiona przezemnie) i zobczyłem to co widać na fotkach. Czy moze mi ktos powiedziec co to jest a walsciwie czym sa te 2 rureczki podłaczone do głośnika ? Pierwszy raz takie cos widzę , to są cewki?? Czy da się uruchomic glosnik bez nich w celu sprwadzenie czy działa??
    Jeżeli nie to jak to naprawić i czy sie opłaca??:|

foto1
    foto2
    foto3

Szukałem na forum tematów zwiazanych z problemem lecz nie znalazłem konkretnych odpowiedzi. Jeżleli jest taki temat prosze o podanie linka.
  • Poziom 27  
    Witam,
    Podłącz głośnik bezpośrednio pod radio, ewentualnie jakiś sygnał dźwięku (byle nie za słaby/za cichy) bez tych "cewek" i zobacz czy gra, podejrzewam że nie masz miernika?
    Ściągnij tą żółtą kopułkę u góry powinna dać się odkleić, pokarze Ci się cewka głośnika i dwa kabelki/druciki zobacz może któryś z nich jest przerwany u mnie w "alpierdzie" przepalił się i wystarczyło dać "zworkę" i głośnik działa, ewentualnie ściągnij kopułkę i daj fotkę.
    Pozwodzenia i Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Nie niemam takiego miernika , zrobie tak jak napisales i jutro odpisze co z tego wynikło...
  • Poziom 9  
    hymm rozerwaly sie druciki takie po 0.5 mm miedzy koszem a membrama zlutowałem gosnik pochodzil z 30 min potem znowu to samo (na tej samej piosence hehe az sie ziałem z kumplami):D teraz próbowalem dolozyc do tego drucika, kawalek cienkiego kabelka i zlutowac lecz juz zabadzo niema do czego :| jeszcze jutro sie pobawie może jak mi sie zechce albo pójdzie na śmietnik i kupie drugi

Myślałem nad takim glośnikiem
    Głośnik Bassowy BLG model BS 1010
    o mocy 400 Watt Dwucewkowy (na allegro za 65zł)

--- Typ membrany: Polipropylenowo Tytanowa formowana ciśnieniowo IMPP
    --- Typ kosza: Aluminiowy
    --- Rodzaj zawieszenia: Gumowe ( guma butylowa )
    --- Typ: Dwucewkowy
    --- Średnica głośnika: 250 mm
    --- Odległość pomiędzy otworami montażowymi( od środka do środka ): 245 mm
    --- Wysokość głośnika: 120 mm
    --- Głębokość montażowa: 105 mm
    --- Średnica magnesu: 140 mm
    --- Wysokość magnesu: 25 mm
    --- Szerokość zawieszenia: 15 mm
    --- Średnica membrany: 200 mm
    --- Średnica cewki ( podwójna cewka ): 51 mm
    --- Karkas cewki: aluminiowy ( wentylowany )
    --- fs: 42 Hz
    --- Qts: 0.67
    --- Qms: 5.62
    --- Qes: 0.76
    --- Vas: 27
    --- Skok membrany: 18 mm
    --- Impendancja: 2 / 4 / 8 ohm
    --- Skuteczność: 94 dB
    --- Pasmo przenoszenia: ( 35 - 3000 Hz )
    --- Moc muzyczna: 400 Watt
    --- Moc znamionowa: 200 RMS

Lub taki

ŁOŚNIK AUDION® 25CM MODEL 0810 (cena allegro 95zł)
    FABRYCZNIE NOWY
    Moc 500WATT MAX
    Moc 250WATT RMS
    Woofer fabrycznie nowy, nie używany!!! GWARANCJA!!!
    Średnica głosnika 25cm
    Pasmo przenoszenia 30-4000Hz
    Skuteczność 92dB
    Wychył membrany 2cm!!!
    Woofer z membraną żółtą,
    Duży wzmocniony, podwójny, wentylowany magnes
    Średnica cewki 5,1cm
    Bardzo atrakcyjny wygląd
    Waga głosnika ok 6kg

foto1
    foto2

Nie zależy mi na jakiejś tam super jakości ten glośnik co mialem był idealny bod wzgledem basu jaki wydawał na nowy nie chce wydwać dużo kasy nie więcej jak 100zł .Co myślicie o tym BLG bedzie grał podobnie jak ten co miałem :?:
  • Poziom 30  
    Za 100 zł masz Cervin Vegę 12" na allegro :!: Na 100% porobi belgje na głośnosć jak i jakość :)
  • Moderator CarAudio
    Kolego zamiast ładować kasę w "nie wiadomo co" kup sobie STXa lub Kenwooda i po sprawie.
  • Poziom 27  
    Ciekawi mnie czemu się tak przepalał ten drucik?
    Zadużą moc "wciskałeś" w głośnik od wzmacniacza?
    Czy poprostu ten głośnik to taka chińszczyzna?
    Długo go miałeś?

powalla ma racje zamiast kupować kolejnego "pierdzi bączka" kup STX-a raz a porządnie.
  • Poziom 9  
    raczej to taka chińszczyzna a co do tych wszstjich markowyych glosnikow to jeszcze pomysle :P
  • Poziom 9  
    aha mam jeszcze jedno pytanie do czego slużyły, co dawały te dwie "cewki" z foto2 które sa przykręcone od srodka do obudowy skrzyni :?:
    chroniły przed przegrzaniem głośnika ? czy coś w tym stylu ?
  • Poziom 34  
    Te cewki, to nic innego, jak filtry dolnoprzepustowe, filtrowały sygnał z wysokich częstotliwości. Stosowało się takie dawno, jak jeszcze tanie wzmacniacze nie miały wbudowanych filtrów LPF.
  • Poziom 9  
    czli jak to podlacze do nowego glosnika te cewki to nic sie nie stanie , a bedzie to mialo wplyw na dzwiek jaki bedzie wydawal glosnik?
  • Poziom 34  
    jesli masz filtr LPF w tym wzmacniaczu, to nic nie lutuj do głośnika
  • Poziom 9  
    ok dzięki za wszystko :D

Dam tu jeszcze jedna fotke z tymi przepalonymi drucikami (tylko z jednej strony bo z drugiej wyglada to tak samo) miedzy membrama a koszem
    Niewiem dlaczego to tak sie popaliło niby grał czysto nie pierdział ani nic z tych rzeczy , jestem jego 3 wlaścicielm , Bóg wie ilu miał wczesniej i co się z nim działo , niewiem ile ma rms ten glosnik znaczy miał :D(nigdzie nie moglem sie doszukac specyfikacj tego glosnika , na jednym forum mowili ze ta firma "altronix" chińska podróba i badziew ) heh zasilałem go 100rms :P

Dałem za cała skrzynie 10zł :) wiec żadna strata ale grał ładnie łącznie z 3 godziny heheh :D :P

• Poziom 34  
    Wyrzuć to do śmieci, nie opłaca sie naprawiać..
  • Poziom 9  
    no wiem wiem :P juz raz lutowałem to pochodził z 30 min i to samo tylko przepalił sie troche dalej xD