Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa - trafo od monitora

12 Sty 2009 19:22 3929 18
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie. Posiadam trafo od monitora i chciałbym z niego wykonać lampę plazmową. Tylko mam taki problem ze nie mogę nic znaleźć jak zrobić lampę na moim trafie bo wszędzie sa pokazana\e od tv. Wiem ze jest to możliwe w proszę o pomoc w znalezieniu jakiegoś jasnego schematu i materiałów na ten temat. Serdecznie pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    na trafopowielaczu z monitora będzie działać gorzej, lub nie zadziała wcale; sugerowałbym rozejrzeć się za trafkiem
  • Poziom 10  
    Też tak myślę. Po pierwsze będzie łatwiej do wykonania a po drugie czytałem ze trafopowielacz strasznie się grzeje przy lampie plazmowej. Ale wolałem się dowiedzieć na 100%. Ale jakby kto miał jakiś schemacik to spróbować można :D
  • Poziom 30  
    Nie poddawaj się:P Prostą lampę plazmową możesz zrobić stosując generator na 555, jeden tranzystor( np 2N3055 lub jakiś mosfet) oraz nawijając kilka zwojów ze zwykłego przewodu miedzianego na trfo WN od monitora i nic się grzać nie będzie. ;)
  • Poziom 10  
    To mógłbym poprosić jakiś schemacik (może być odręczny ważne żebym go za kumał) i takie wytłumaczenie powoli :boss: :boss:
  • Poziom 25  
    grzać się będzie przy dużych mocach, które niełatwo jest osiągnąć. Jako tranzystory możesz wykorzystać irf640 lub irfp250, te testowałem i chodziło, irf510 mocno się grzał. Dla dobrego trafa WN wystarczy wyprostowane 16V z dużym kondensatorem na wyściu [używam prostownika samochodowego] i żarówka 200W "marki" Pila, efekt nie powala, niemniej jednak chodzi przyzwoicie i troszkę kopie :D Pamiętaj, że wymagane jest kilka amperów. Generator na dwóch 2N3055, chociaż prostszy, przy ok 20V również nieźle pracuje.

http://web.archive.org/web/20071210234756/www.myzlab.pl/hv/solid/

P.S. dobre trafo to takie, które ma oddzielne, zalane uzwojenie WN, te niezalane można sobie darować, bo i napięcie za niskie i łatwo przebijają a wtedy kwestia sekund i zacznie się palić...
  • Poziom 10  
    ok już rozumiem co i jak (chyba rozumiem) ale jeszcze mam taki problem jak przerobić trafo - znaczy się ile zwojów nawinąć na rdzeń i gdzie będzie wyjście :) jakby było jeszcze jakieś zdjątko albo opis to już bym chyba był w domu, oczywiście jeżeli to nie sprawi jakiegoś problemu ma się rozumieć :)
  • Poziom 25  
    zależy od generatora, który wybierzesz ;P zerknij na link-a, tam wszystko jest w miarę czytelnie narysowane. Wyjście to najgrubszy kabel. Pamiętaj, ŻADNEGO dotykania niczego podczas pracy generatora, wysokie napięcie to dość nieprzewidywalna sprawa, bez problemu przebija zwykłą izolację

na zdjęcie nie mam zbytnio czasu, zresztą po co, wszystko jest opisane :D
  • Poziom 15  
    Jakby co to trafo-powielacze z monitorów dają prąd stały który nie nadaje się na lampę :p najlepsze są raczej za starych czarno-białych TV
  • Poziom 30  
    zulugula napisał:
    Jakby co to trafo-powielacze z monitorów dają prąd stały który nie nadaje się na lampę :p najlepsze są raczej za starych czarno-białych TV

Nie wydaje mi się, aby przy kluczowaniu takiego trafa sygnałem prostokątnym na wyjściu był sygnał stały.
  • Poziom 10  
    Na moim zasilaczu na 2n3055 udało mi się osiągnąc 30 kV, z drobnymi modernizacjami układu i działa znakomicie.:D Myśle że do lampy plazmowej sie nada.
  • Poziom 10  
    Wdosc latwy sposób mozna to sprawdzić przekładając linijke i zobaczyć na jakiej odległosci sie łuk zapala, u mnie to bylo 3 cm to jest około 30kV:D
  • Poziom 15  
    Cytat:

Nie wydaje mi się, aby przy kluczowaniu takiego trafa sygnałem prostokątnym na wyjściu był sygnał stały.

W sieci nasz przemienny a za mostkiem masz stały :) w większości (jak nie wszystkich) trafo powielaczach z monitorów masz stałe na wyjściu ponieważ ma kilka diód w środku i nie ma jak ich wymontować bo całość jest zalana, chyba żebyś miał rentgena i wiedział gdzie są:)
    większość traf z monitorów wygląda tak
    http://www.sklep.aswo.pl/rysunki/rysunki_czesci/22/2267134.jpg
    Co de rentgenów to lukni tu http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=xrays/foto
    stronka C4R0 jak co to może on by dał rade zrobić foto takiego trafa, może da się te diody jakoś usunąć :P
  • Poziom 30  
    mhy, to ciekawe, wykorzystałem trafo HV od monitora do lampy plazmowej, wykorzystałem nawet oryginalne uzwojenie (ale szybko się przepaliło więc nawinąłem na nim własne). Iskra miała długość ok 4cm.
  • Poziom 10  
    Ja mam trafopowielacz na którym wyciągam łuk 3cm a dorobiłem do niego jeszcze powielacz ale efekt jst taki sam. Na przetwornicy ZVS luk sie zapala za odleglosci 4 cm efekt jest lepszy a zasilam to wszystko z prostownika 24v.
  • Poziom 30  
    Wiele lamp plazmowych jest zasilanych stosunkowo niskim napięciem, jak wiadomo trafo HV ma ogromną przekładnię więc stosując wyższe napięcie zasilania gigantycznie zwiększamy napięcie wyjściowe (aż do momentu przebicia lub spalenia czegoś;) ) Zasilające transformator WN napięciem 24 można znacznie zmniejszyć pobór prądu, ja pierwotnie wykonałem lampę na 12V a ostatecznie zasilałem ją 17V (wówczas uzyskałem tak stosunkowo dużą iskrę).
  • Poziom 36  
    Karol966 napisał:
    jak wiadomo trafo HV ma ogromną przekładnię więc stosując wyższe napięcie zasilania gigantycznie zwiększamy napięcie wyjściowe
    Nie gigantycznie, tylko proporcjonalnie. Trafopowielacze, takie czarne, mają dzielone uzwojenie wtórne i między jego fragmentami są powstawiane diody prostownicze. Moim zdaniem to jest nie do usunięcia, nawet jak by się wiedziało gdzie one dokładnie są. Po prostu trzeba użyć starego trafa bez diod i tyle.
  • Poziom 10  
    A oto moja druga zabawka na przetwornicy 2n3055 i dziala też spoko.
    Lampa plazmowa - trafo od monitora
    Połączylem dwa trafa wn rdzeniem i iskra jest 2x większa.
    I nie jest cicha i jest bardzo niebezpieczna:D