Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Synchronizacja generatora w przeciwazie??

milysms 25 Sty 2009 13:50 2769 3
 • #1 25 Sty 2009 13:50
  milysms
  Poziom 10  

  Witam!!!
  Do wykonana synchronizacji generatora z siecią enektroenergetyczną wymagane są trzy założenia:
  - Wartości napięć fazowych muszą być sobie równe,
  - Kąt fazowy między napięciami musi być taki sam,
  - Prędkości kątowe (częstotliwość sieci) muszą być te same.
  Ostatni warunek jest ciężko spełnić i jeżeli prędkość kątowa generatora jest większa niż sieciowa to generator oddaje moc, w przeciwnym przypadku pobiera z sieci.

  A co się dzieje jak włączymy napięcia w przeciwfazie?? Czyli jak faza np L1 generatora będzie przesunięsta względem sieci o 180 stopni?? Wtedy generator na wale napędzany jest mechanicznie a prąd powoduje hamowanie elektryczne?? Może mi ktoś to wytłumaczyć i powiedzieć jakie mogą być skutki??

  Z góry dziękuję.

  0 3
 • #2 25 Sty 2009 16:05
  stomat
  Specjalista elektryk

  Taki stan nazywamy zwarciem trójfazowym. Skutki bedą rózne w zalezności od mocy zwarciowej i zastosowanych zabezpieczeń generatora. Od przepalenia się bezpieczników do wyrwania generatora z fundamentów i odfrunięcia "w siną dal" włącznie. Historia elektroenergetyki (nawet polskiej) zna przypadki wyrzucenia wirnika generatora przez dach hali i znalezienia go kilkadziesiąt metrów dalej.

  0
 • #3 25 Sty 2009 16:21
  milysms
  Poziom 10  

  No właśnie dlczego może wyfrunąć?? Musi zadziałać jakaś siła, sama z siebie nie powstanie. Skrzydeł też nie ma. Skąd się bierze ta siła która potrafi go wyrwać?
  W liniach średniego napięcia też są zwarcia i jakoś one nie fruwają, wytwarzają się duże prądy które poprostu mogą uszkodzić taką linię (przepalić, albo pola magnetyczne potrafiące złamać izolator)
  Tutaj zwarcie może doprowadzić do wytworzenia się sił między stojanem a wirnikiem, co może je odkształcić, czy rozerwać, ale przecież od takiego zwarcia nie pofrunie chyba???

  0