Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik FM-Stereo Komputer-Wieża

satmen 29 Lis 2002 12:45 4239 23
  • #1 29 Lis 2002 12:45
    satmen
    Poziom 10  

Czy ktoś słyszał o takim urządzeniu, które przesyła dźwięk z karty muzycznej komputera np. do tunera fm za pomocą UKFu? Potrzebuje tego urządzenia dlatego, że zabrakło mi już wejść AUX we wieży a stoi ona dosyć daleko od komputera. Oczywiście dodam, iż sygnał musiał by być dosyć dobrej jakości (niechodzi mi o schematy typu mikrofon bezprzewodowy). Ile takie coś może kosztować?

Obrazek do tematu:
    Nadajnik FM-Stereo Komputer-Wieża

Za każdą informację i poradę dziękuję.

0 23
  • #3 29 Lis 2002 15:16
    satmen
    Poziom 10  

Ooo! Właśnie o to mi chodziło.
    Bardzo dziekuję!!!

0
  • #4 01 Gru 2002 22:34
    satmen
    Poziom 10  

A czy można dostać taki gotowy proffesional, już w obudowie dobrej firmy, tak do 200-300zł? Czy ktoś w polsce na zamówienie się tym zajmuje?

0
  • #5 01 Gru 2002 23:15
    Tremolo
    Poziom 43  

pewnie ktos sie tym zajmuje ale cena zapewne wymaga dopisania jeszcze jednego zera... dla uzyskania dobrej jakości...

no ale skoro robia nadajniki UKF w długopisach a ruscy nawet pirackie radiostacje o zasiegu 10 km więc mówie ze to jest jak najbardziej możliwe...

0
  • #6 02 Gru 2002 00:05
    DWAserwis
    Poziom 29  

bobo napisał:
    Moze taki

ciekawy koder stereo :) poco sumy i różnice kanałów, premfazy itp
    regulacja przesłuchow stereo - poziomem nośnej pilota 19kHz trymerem 60pF
    genialny modulator FM dioda pojemnościowa bez wstępnej polaryzacji, automatyki itp
    generator nośnej - coza stabilność częstotliwości, prawie dorównuje pluskwom za 5zł
    końcówka mocy Wcz -super dopasowana - PAR się nieznudzi

ITP....ITP.....ITP...............

:lol: BEZ KOMENTARZA :lol:
    PS
    Niebyło to wydanie kwietniowe - prymaaprylisowe

0
  • #8 02 Gru 2002 08:45
    satmen
    Poziom 10  

Tremolo napisał:
    pewnie ktos sie tym zajmuje ale cena zapewne wymaga dopisania jeszcze jednego zera... dla uzyskania dobrej jakości...

No wiesz, nie chodzi mi akurat o jakąś nieziemską jakość - poprostu czyste stereo i już. A nadajnik wcale nie ma byc o zasiegu kilometrowym (tylko góra 10 metrów.), nie potrzebuję takiego i niechcę mieć kłopotów z URTem (chodź znam tam kilka osób :D ).
    Może ktoś jest w stanie coś takiego wykonać. Ja nie jestem radiotechnikiem, będę miał problemy z wystrojeniem i cewkami. Niemam żadnych przyrządów tylko zwykły multimetr.

0
  • #9 02 Gru 2002 14:07
    bobo
    Poziom 28  

Re. Dwaservis
    Ten ukladzik to nie jest opis nadajnika (stacji) radiowej FM. Tam nic nie pisze o tym ze jest to urzadzenie profesjonalne, super jakosci. Oczywiscie ze kolega ma racje, rozumujac tokiem Twojej mysli, mozna zbudowac nadajnik np. na kilkunastu kosciach Motoroli o odpowiedniej stabilnosci. Tylko po co? i za ile? A moze ma kolega jakis taki naprawde dobry i pozbawiony wym. wad, opisik takiego urzadzonka, chetnie skozystamy.
    Pozdrowka
    PS. co do Inspekcji radiowej to mysle ze gdyby chcieli zajmowac sie takimi bzdetami o mocach 5 czy 10mW to musieli by zatrudnic taka ilosc ludzi ze pewnie problem bezrobocia znikl by na zawsze.

0
  • #10 02 Gru 2002 15:43
    DWAserwis
    Poziom 29  

napisałem to w cyniczny sposób bo tak podstawowych błędów dawno niewidziałem, proszę przypomnijcie sobie o kodowaniu stereo, niejest to przywieranie do masy, na zmianę lewy / prawy z częstotliwością 38 kHz, regulacja przesłuchu regulowana poziomem sygnału pilota 19kHz, na dodatek prostokąt - który dostaje się na modulator i wcz i sieje charmonicznymi wszędzie, a regulacja jego za pomocą kondensatora do 60pF przy tak niskiej częstotliwości - śmieszne.
    Modulator na diodzie bez żadnej wstępnej polaryzacji, czyli działa jak dioda dopięta równolegle do sygnału audio, i za ją otrzymujemy jednopołówkowy sygnał audio (wyprostowany jednopołówkowo) a w tym układzie z kondensatorami to nawet działa jak ubogi powielacz napięcia, i takie coś jest wysłane w eter, dla tortur metalowych - może być - przynajmniej dodatkowy efekt.
    O stopniu wcz niebędę się już rospisywał, nadajniczki za 5zł z bazaru mają większą stabilność częstotliwości, a stopień mocy bez dopasowań będzie więcej prądu z zasilacza wysyłał na zakłucenia charmoniczne , niż na częctotliwość głowną FM. może w krakowie nieścigają za zakłucenia , ale we wrocławiu potrafią się przyczepić jak padnie kondensator przeciwzakłuceniowy w pralce i sieje to po kanałach telewizyjnych, a co dopiero takie coś i w dodatku jak będzie to w pobliżu kabli od kablówki.
    Niestety trzeba znać podstawy elektroniki żeby na pierwszy żut oka wychwycić te bzdury, a dokladając kilka dodatkowych elementów można uzyskać z tego układu jakieś podstawowe/telefoniczne brzmienie

0
  • #11 02 Gru 2002 16:36
    bobo
    Poziom 28  

No coz, chyba za daleko idziemy w tych udawadnianiach.
    1. przy modulacji w sposob zastosowany w tym ukladzie dioda wcale nie wymaga polaryzacji ( polaryzacja wymagana jest na nieliniowym odcinku charakterystyki funkcji, nap. modul/zmian pojemnosci), pracuje w charakterze zmiennej pojemnosci a nie jako prostownik. Pamietajmy ze jest to modulacja fazy sygnalu i zachodzi tu zmiana reaktancji obwodu rezonansowego.
    2. zawsze myslalem ze generator Colpitsa nalezy do grupy bardziej stabilnych ( sic. dlaczego z takim uporem jest stosowany we wszelkiego typu glowicach odbiorczych? :? ) i raczej ma male tendencje do "odlotu"
    3. w przedmiotowym ukladzie cewka L2 8O to sluzy jako ozdobnik, czy element dopasowania generatora do stopnia wyjsciowego?
    4. istnieja metody eliminacji zaklocen, chocby wlasciwe ekranowanie, dopasowanie, zasilanie, solidny montaz itd. Nie ma takiego nadajnika ktory nie sialby zaklocen.
    Wyraznie podkreslam, uklad nie jest konstrukcja profesjonalna ale nie przesadzajmy z detalami. Co do Inspekcji radiowej, to wspolczuje tym ludziom, jak musza jezdzic po calym miescie i sprawdzac gdzie sie urwal kondensator w pralce. Znajomosc podstaw elektroniki moze czasami, w zadufaniu i wierze w nieomylnosc, sprowadzic nas na manowce, ale rzeczowa polemika napewno jest kopalnia wiedzy.
    Pozdrawiam
    PD. Dwaserwis , to porownanie do nadajniczka za 5zł to cios ponizej pasa :D

0
  • #12 02 Gru 2002 18:15
    DWAserwis
    Poziom 29  

Sory BOBO ale proponuje ci powrót do szkoły - nieobraż się.
    Niechce już pisać na temat tych bzdur, i sprostuje tylko twój pierwszy punkt:

Cytat:
    przy modulacji w sposob zastosowany w tym ukladzie dioda wcale nie wymaga polaryzacji ( polaryzacja wymagana jest na nieliniowym odcinku charakterystyki funkcji, nap. modul/zmian pojemnosci),
    przy napięciu zasilania "zero" Volt (bez sygnału) lub plus albo minus np.0,7V (przy sygnale audio) czy jest to polaryzacja liniowa :) to po co w różnych głowicach varicapy są przestrajane od jakiegoś wstępnego napięcia np. 1,5V
    Cytat:
    pracuje w charakterze zmiennej pojemnosci a nie jako prostownik.
    w tym wypadku jako i to i to - brak polaryzacji powoduje pracę jako prostownik
    Cytat:
    Pamietajmy ze jest to modulacja fazy sygnalu i zachodzi tu zmiana reaktancji obwodu rezonansowego
    Faza - reaktancja??? jak dla mnie to raczej zmienna pojemnośc w obwodzie LC powoduje przestrojenie obwodu rezonansowego , przez co zmianę częstotliwości generatora.
    Ja kończę ten temat a w internecie sporo jest na temat koderów stereo, są nawet programowe, gdzie z karty audio otrzymujemy prawidłowy sygnał , i sporo prostych schematów nadajników - francuzi mają tego sporo
    http://hyperreal.info/pink/circuit/s_st1.html
    http://hyperreal.info/pink/circuit/s_st2.html
    http://www.pirates.prv.pl/
    http://republika.pl/nadajnik/sprzet.html
    http://gielda.radio.org.pl/Sprzedam/
    http://www.ukf.cad.pl/schematy.htm

0
  • #13 12 Sty 2003 02:55
    yaurent
    Specjalista od radiokomunikacji

Co do feralnego schematu ,to rzeczywiście wyjątkowo paskudny ,ale przypomina mi stare czasy kiedy miałem wielki zapał ,a mało wiedzy.
    Wtedy takie schemaciki pełne błędów ,krążyły na świstkach papieru między zainteresowanymi i braliśmy je prawie z drżeniem rąk do natychmiastowej realizacji . Oczywiście pierwsze efekty były mizerne ,ale od czego są dłubacze pełni zapału .....-po pewnym czasie sami dochodziliśmy dlaczego nie działa jak trzeba. W tym wszystkim dziwię się tylko ,dlaczego tematyczna gazeta wypuściła taką niedoróbkę ...

0
  • #14 21 Maj 2003 21:12
    majonezz
    Poziom 18  

dwaserwis napisał:
    ...
    Ja kończę ten temat a w internecie sporo jest na temat koderów stereo, są nawet programowe, gdzie z karty audio otrzymujemy prawidłowy sygnał ....

Hehe, typowa karta pracuje (max) do 22.050kHz. Wynika to z konstrukcji DAC'a. Ciekawe jak chcesz przez to wygenerowac MPXa, gdzie gorna wstega siega 53kHz :lol:.

0
  • #15 22 Lip 2003 11:31
    Sławek B.
    Poziom 12  

Tak, czyli 53X2 = 106, a takie próbkowanie to i tak za mało (z różnych powodów, głównie złej separacji) Wystarczające jest dopiero... 154 kHz, a takiej dźwiękówki póki co nie ma... ale być może wkrótce się pojawią.

Są ponoć chipy, ale ich wartość przekracza moje wyobrażenie ceny dla takiego urządzenia...

Pozdrawiam !

Sławek B.

P.S. Karty dźwiękowe generalnie mają wyjścia dla max 44 i 48 kHz, ale istnieją też i takie dla 64 kHz... To jednak zawsze jest za mało dla przeniesienia wymaganego 38+15 kHz w MPX...

0
  • #16 29 Wrz 2003 16:48
    Wojas
    Poziom 13  

Mam takie pytanie, czy schemat kodera stereo ze strony http://hyperreal.info/pink/circuit/s_st2.html Jest dobrym koderem i czy ktoś go już robił i jak się spisuje? Bo mam zamiar wziać się za jego zrobienie, bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem!

0
  • #17 29 Wrz 2003 18:53
    Sławek B.
    Poziom 12  

Osobiście stanowczo odradzam budowę tegoż nadajnika - mam go i jestem z niego baaardzo niezadowolony, poza tym nie obyło się bez błędów...

0
  • #18 29 Wrz 2003 19:14
    yaurent

Wojas napisał:
    Mam takie pytanie, czy schemat kodera stereo ze strony http://hyperreal.info/pink/circuit/s_st2.html Jest dobrym koderem i czy ktoś go już robił i jak się spisuje? Bo mam zamiar wziać się za jego zrobienie...!

Zasada działania dokładnie taka jak w schemacie ,który zamieścił :arrow: bobo ,tyle tylko ,że trochę "uwspółcześniony". Jak zapewne zauważyłeś autor tego schematu rekomenduje go jako "tani i prosty" ,więc raczej nie spodziewaj się rewelacji. Jeżeli jesteś początkującym w tej branży ,to jest to schemat dla Ciebie -później jak nabierzesz doświadczenia ,to są dostępne bardziej skomplikowane układy i lepiej działające. Na pewno czego brak na tym schemacie ,to preemfaza -czyli układu RC podbijającego wyższe częstotliwości ,dla zachowania zgodności charakterystyki po deemfazie w radioodbiorniku. Czyli w skrócie: jeżeli tego układu nie ma ,to będziesz miał poważnie obciętą górę pasma w radioodbiorniku.
    Ale oczywiście jeżeli traktujesz to jako eksperyment ,to na tym etapie można to pominąć. Gorszą sprawą jest to ,że te najprostsze kodery dosyć sporo rozwalają nośną nadajnika i powstaje dodatkowy problem z zakłuceniami. Co do przesłuchów stereo ,to bywa różnie -spotkałem się z rożnymi efektami działania ,ale fakt że czasami zdarzały się te nieźle działające.

0
  • #19 03 Paź 2003 10:16
    Renegat_pol
    Poziom 20  

A ja polecę oferte kolegi krótkofalowca z Dzierżoniowa. Pozwólcie iz znaku nie podam. Jego oferta od kilku miesięcy znajduje się na stronach www.allegro.pl a ostatnio nawet widziałem tego kolege że swoją ofertą w TV w programie Janusza Waiss'a. Proponuje poszukać. Cena chyba niewygurowana za nadajnik z syntezerem częstotliwości.

0
  • #20 04 Paź 2003 15:17
    Wojas
    Poziom 13  

Yaurent napisałeś że ten układ nie ma preemfazy, nie znasz może jakiegoś dobrego kodera, z łatwo dostępnymi częściami do niego, bo z tym mam trochę problemów, w sumie to już ma nie być eksperyment... Pozdrawiam

0
  • #21 04 Paź 2003 20:15
    yaurent

Akurat preemfazę dorabia się przed zakodowaniem kanałów i wystarczy dorobić odpowiedni przedwzmacniacz z kształtowaną charakterystyką przenoszenia. Niestety w internecie z tych prostszych są tylko schematy podobne do Twojego i Bobo ,a te lepsze wymagają już w miarę dobrej znajomości tematu i są rozbudowane. Może uda mi się odtworzyć na schemacie układ ,który kiedyś zaprojektowałem i kilkanaście osób z Krakowa go używało (np 145) -był to w miarę prosty koder ,ale o dosyć dobrych parametrach. Jedyny problem to: mam płytkę ,nie mam schematu -może w przyszły sob-niedz mi się uda znaleźć na to czas ...
    Swoją drogą temat koderów był już w tym dziale parę razy poruszany i było trochę linków do różnych schematów -przeglądałeś je ?
    Sam też się jeszcze rozglądnę ...

0
  • #22 04 Paź 2003 21:08
    radiosimon
    Poziom 28  

yaurent napisał:
    . Może uda mi się odtworzyć na schemacie układ ,który kiedyś zaprojektowałem i kilkanaście osób z Krakowa go używało (np 145) -był to w miarę prosty koder ,ale o dosyć dobrych parametrach. Jedyny problem to: mam płytkę ,nie mam schematu -może w przyszły sob-niedz mi się uda znaleźć na to czas ...

Mam schemat preemfaz który właśnie pochodzi z Krakowa 8) może to ten sam? Prosty i skuteczny na 3 tranzystorach/kanał chociaz przyznam ze nie do końca go rozumiem (chyba jakieś żródło prądowe) jutro go wrzuce.

0
  • #23 04 Paź 2003 21:40
    yaurent

radiosimon napisał:
    Mam schemat preemfaz który właśnie pochodzi z Krakowa 8) może to ten sam? ...

:D -nie ,to nie mój.... Ale jeżeli ktoś z moich okolic posiada płytkę kodera 5x8 ,a na niej NE555 (7855),UCY7473,2xBF256,2x2N2369 i parę innych tranzystorków z serii BC itp -to na pewno historyczny made by "yaurent" :)
    PS. Rok produkcji 1990-93 :) -w pierwszych wersjach zamiast BF256 były inne tranzystorki i coś w obudowie BD135 -ciekawe ,czy ktoś ma jeszcze coś takiego w starych rupieciach -rozeszło się do ludzi ze 30szt :?:

0
  • #24 05 Paź 2003 18:49
    radiosimon
    Poziom 28  

Hmm...Wymiary i NE555 by sie zgadzały zamiast UCY jest 4013 i jeszcze 4066 + pare tranzystorów. Pierwszy jaki zrobiłem ale działa bez zarzutu. I odtwarzałem schemat na podstawie zrobionego.
    Co do preemfaz to proszę bardzo. Mała uwaga: ja jestem tylko autorem PCB i może to juz gdzies tu jest (ja nie znalazłem). I poprawka: 2 tranzystory/kanał.
    Układ działa już ok. 5 lat.

0
  Szukaj w 5mln produktów