Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobry koder stereo?

avatar 19 Cze 2003 18:12 3260 25
  • #2 19 Cze 2003 22:38
    yaurent
    Specjalista od radiokomunikacji

Tego typu konstrukcje są dosyć często krytykowane ,ale nie zaprzeczam że niektóre z nich mają zadziwiająco dużą separację kanałów. Gdyby tak jeszcze nieco poprawić stabilność generatora 38kHz i dorobić filtr na wyjściu ograniczający pasmo harmonicznych ,to na pewno polepszyło by to jego parametry. Nie zapomnij też o preemfazie -bez tego utnie Ci wysokie tony i dźwięk będzie jak z odbiornika AM.
    Co do generatora ,aby zachować prostotę wykonania -polecam NE555 w układzie astabilnym ,natomiast na wyjściu kiedyś wkładałem w szereg cewkę z filtra MPX i o ile dobrze pamiętam za tym kondziorek rzędu kilkudziesięciu pF (?). Tą pojemność trzeba eksperymentalnie dobrać w zależności od rodzaju wejścia modulacji w nadajniku.
    To oczywiście tylko półśrodki ,bo do dobrego kodera trzeba uwzględnić dużo więcej rzeczy ,ale wtedy czeka nas znaczna rozbudowa ...

0
  • #4 20 Cze 2003 20:47
    zyraf
    Poziom 26  

jakos wczesniej niewiem czy dobrze, slyszalem ze premfaze sie wlacza wtedy kiedy niema kodera stereo, podbija ona wysokie czestotliwosci zeby costam costam poleprzyc dynamike albo cos, ale skoro widmo sygnalu jest takie to niewiem czy to potrzebne. mam mikser z tego wlasnie schemaciku ale w innej formie-chyba pierwowzor, ale wszystko takie same. jak zrobie mikser stereo (jestem w trakcie) to zobacze jak bede slyszalny (bez premfazy)

0
  • #5 20 Cze 2003 20:49
    pio17soft
    Poziom 14  

jeżeli masz osyloskop dobież wypełnienie generatora 50%
    na 555 były schematy ale to niezbyt dzaiłało.

polecam generator kwarcowy + dzielnik

0
  • #6 20 Cze 2003 20:53
    zyraf
    Poziom 26  

ja sie zastanawialem czy 4047 moglby robic odrazu za prosty generator i dzielnik, bo chyba na wyjsciach byly by odpowiednie sygnaly?
    jako przy tym z tranzystorkami nie bylo problemow z wypelnienim bo generator moglmic inne niz 50% a po 74107 itak bylo 50%. oscyloskop przydal mi sie do okreslenia czestotliwosci, wymyslilem (juz wymyslony i znany) wzor na czestotliwosc... mialem jakis podobny w instrukcji ale po rusku i jakies podejzane bylo... ale poradzilem sobie i jest dobrze

0
  • #7 20 Cze 2003 21:13
    pio17soft
    Poziom 14  

teoria jest piękna ale praktyka przerażająca

0
  • #8 20 Cze 2003 21:25
    zyraf
    Poziom 26  

co do generatorow, to roznica jest w stabilnosci, na 555 powinno wg mnie byc dobrze, pomysle o przerobce tego mojego koderka nawet mozna przeciez do prostego ukladu kluczujacego dolaczyc generator kwarcowy z dzielnikami...
    ktos pisal gdzies ze z zdobyciem kwarcu jest problem, ja mam w jakims czyms z komputera jakiegos (blizej mi nie znanego) kwarc 38.00053MHz chyba by sie nadawal tylko dzielniki... chyba ze te 530Hz to za duza roznica. moze jakis schemacik ktos by mial takiego dzielnika?

0
  • #10 20 Cze 2003 23:40
    yaurent

pio17soft napisał:
    jeżeli masz osyloskop dobież wypełnienie generatora 50%
    na 555 były schematy ale to niezbyt dzaiłało.

Akurat przy tej aplikacji i wielu innych nie jest istotne wypełnienie przebiegu. Faktycznie generator pracuje na częstotliwości 76kHz ,a następnie jest dzielony przez dwa w pierwszej sekcji przerzutnika JK ,co automatycznie daje wypełnienie 50%.
    :arrow: co do preemfazy -niestety jest ona konieczna zarówno przy nadawaniu mono jak i stereo. W każdym odbiorniku jest filtr deemfazy ,który od pewnej częstotliwości zaczyna wytłumiać wysokie tony -ot taki sposób na polepszenie stosunku S/N ......
    Niestety 555 też nie jest ideałem jeżeli chodzi o stabilność temperaturową ,można by coś pokombinować z jakąś kompensacją ,ale nigdy tego nie próbowałem -ciężko powiedzieć czy jest to możliwe do zrobienia ... Największą przeszkodą jest to ,że wewnętrzna struktura się minimalnie nagrzewa i stabilność uzyskuje po paru minutach -wtedy też należy go dopiero zestroić na odpowiednią czestotliwość.

0
  • #11 21 Cze 2003 10:32
    pio17soft
    Poziom 14  

Jak tylko zlokalizuje schemat prostego (ale dobrze grającego) to podeśle.

0
  • #12 21 Cze 2003 18:18
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

Ja wykonałem w praktyce ten układzik (swoją drogą to jest od dawna na elektrodzie) i zdziwiłem się jak dobre rezultaty można osiągnąć przy tak prostej konstrukcji. Przesłuch pomiędzy prawym a lewym kanałem można w miare ustawić, chociaż nigdy idealnej sepearacji nie będzie (przynajmniej mi się nie udało).

0
  • #13 05 Lip 2003 01:13
    Jarol
    Poziom 11  

No ja już się zabieram do konstrukcji tego koderka, mam już płytke zroboną.Tylko mam takie pytanko: czy łatwo go zestroić tzn. częstotliwość generatora, bo nie mam oscylaka.Tam są dwa pontecjometry do tego, to jak, trzeba kręcić dwoma jednocześnie?Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam all!

0
  • #14 05 Lip 2003 12:10
    zyraf
    Poziom 26  

jesli chodzi o ten na dzielniku 74107 to dwoma sie nie kreci naraz, ale kazdym z nich sie zmienia czestotliwosc i wypelnienie. a po dzielniku itak jest 50%, wiec wystarczy jednym krecic, jak nie lapie to drugi przekrecic:D

0
  • #15 05 Lip 2003 20:41
    Jarol
    Poziom 11  

Mam mały problem z tym koderkiem.Sygnał pilota wyciąga bo pali się stereo, tylko gdy dołącze sygnał np. do kanału L to słychać w obu.Dodam że w sklepie dali mi zamienniki tranzystorów:zamiast bc 239 dali bc 549, zamiast bc 414 dali bc 547. Zamiast kondenstatorków 390p mam 360 p. Nie wiem bardzo co może być powodem tego.Pomóżcie! :(

0
  • #16 05 Lip 2003 20:53
    zyraf
    Poziom 26  

-taki jest ten koder ze idealnej separacji nie bedzie
    -zamienniki nic nie szkodza, ja chyba takie mam...
    -jesli w jednym kanale slychac slabiej znaczy ze jest dobrze, musisz go nieco poregulowac, pozmieniac elmenty w filtrze pilota
    -jesli slychac w obu rowno to cos z kluczowaniem jest nie tak, musiales cos zle polaczyc

0
  • #17 05 Lip 2003 22:50
    yaurent

Jeżeli wszystko jest dobrze podłączone (sprawdź !) ,to może być jeszcze jedna przyczyna -na wejściu modulacji w nadajniku ,może być włączony jakiś kondensator do masy i obcina pasmo z informacją o L i P kanale.

0
  • #18 06 Lip 2003 00:11
    Jarol
    Poziom 11  

Wiem że idealnej separacji nie będzie ale słychać niestety w obu.W nadajnikiu mam na wejściu 100n a za nim 1n w mase.Spróbuje ten 1 n wywalić.I troche piszczy ale zrobie jakiś filtr na wyjściu do niego.

0
  • #19 06 Lip 2003 00:45
    yaurent

1nF to stanowczo za dużo ,ale wskazany jest przy tak prostej konstrukcji jakiś filtr ,czyli ceweczka w szereg z sygnałem ,a za nią kondensator ale tak dobrany ,aby zaczął obcinać od ok 100kHz. Kiedyś nieźle mi się sprawowała cewka wyciągnięta z filtra MPX i kondzior kilkadziesiąt pF (dobrać).

0
  • #20 06 Lip 2003 13:04
    zyraf
    Poziom 26  

co ci tam piszczy? czy w radioodbiorniku? moze byc czestotliwoasc za mala, mi sie robily takie cuda jak podlaczalem generator funcyjny prosto do wejscia nadajnika, na kilku czestotliwosciach zapalala sie lampka.

0
  • #21 06 Lip 2003 20:10
    Jarol
    Poziom 11  

w radiu mi piszczy jak włącze ten koder.Ale już działa tylko przesłuch mi się nie za bardzo podoba bardzo.Wywaliłem ten 1n i zwarłem 100n i jakoś działa.

0
  • #22 10 Lip 2003 20:00
    kaem
    Poziom 26  

Witam po raz pierwszy!
    Co do preemfazy - proponuje rownolegle polaczenie rezystora 100 k oraz kondensatora 470 pF i wstawienie takiego obwodu w szereg na wejsciach kodera (po jednym na kanal). Jest to rozwiazanie pochodzace z kitu mininadajnika FM firmy Jabel, wiec sprawdzone. Nie probujcie wstawiac jednego filtra preemfazy pomiedzy koder a nadajnik, bo ulegnie znieksztalceniu sygnal MPX i sie wszystko wymiesza!
    Pytalem w "Skrzynce Porad" EdW, czy taka porzadna preemfaza powinna byc jednak z elementami czynnymi (wzm. oper.). Odpowiedziano ze nie, ze preemfaza to tylko i wylacznie prosty filtr RC. No dobra, bede sie tego trzymal :)
    Regulacja przesluchow trymerem jest nieskuteczna. Lepiej od razu wstawic tam jakis stary agregat od radyjka AM (jakies 200 pF) i stroic na minimum przesluchu (sterujesz jeden kanal, a sluchasz w drugim i krecisz na najslabszy sygnal). Po zestrojeniu mozna ten agregat zamienic na rownowazny kondensator staly. Separacja jest b. dobra w zakresie wyzszych czestotliwosci, srednich i basow zupelnie nie stlumisz, ale to wystarcza.
    Oryginalny gen 76 kHz na tych dwoch tranzystorach to przezytek. Dzisiejsze dekodery w odbiornikach maja taka waska tolerancje na pilota 19 kHz, ze po ustawieniu czestotliwosc szybko splywa i odbior stereo znika. Stabilnosc tego generatora wystarczala do odbioru na starych polskich radiach, ale nie dzis. Nawet ustawianie na mierniku czestotliwosci jest bez sensu, bo mozna dostac oczoplasu. Wskazany bylby kwarc, ale nie mam wiedzy by sam cos takiego zaprojektowac. Moze znacie jakis kit?
    Mam nadzieje ze specjalnie sie nie powtarzalem. Tez jestem fanem tego ukladu, jest best do pierwszych prob z jednotranzystorowymi nadajnikami, ale piratom go juz nie polecam :)
    W zalaczniku moja wersja graficzna schematu, zrobiona w najzwyklejszym windziarskim Paintcie. Szczegoly gena 76 kHz pominalem, bo uwazam ze trzeba go zmienic (poza tym lubie przejrzyste schematy) :)

0
  • #24 10 Lip 2003 20:43
    Jarol
    Poziom 11  

A ma ktoś schemat w miare dobrego koderka ze stabilnym ( w miare ) generatorem ale nie na kwarcu.Widziałem, był gdzieś taki na Elektrodzie i to był schemat chyba z PE, ale teraz szukałem i link nie działa.

0
  • #25 10 Lip 2003 20:49
    kaem
    Poziom 26  

Jarol napisał:
    A ma ktoś schemat w miare dobrego koderka ze stabilnym ( w miare ) generatorem ale nie na kwarcu.Widziałem, był gdzieś taki na Elektrodzie i to był schemat chyba z PE, ale teraz szukałem i link nie działa.

Znalazlem cos takiego: http://dioda1.w.interia.pl/io/schematy/41.html
    Mozna sprobowac caly ich koder, mozna tylko wykorzystac generator. Zasada dzialania jest chyba identyczna, ale tutaj maja na nowszych scalakach.

0
  • #26 10 Lip 2003 20:55
    zyraf
    Poziom 26  

no ja gdzies mialem schemacik (chyba) nadajniczka na scalaku, od razu byl tam koder stereo. bylo to chyba NE, moze poszukam i zamieszcze jak znajde
    pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów