Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poszukuje kompletnego schematu nadajnika FM 88-108 Mhz

mrufekh 24 Kwi 2003 20:21 4669 25
  • #1 24 Kwi 2003 20:21
    mrufekh
    Poziom 1  

Poszukuje kompletnego schematu nadajnika FM 88-108 Mhz z koderem stereo wszelka pomoc mile widziana :)

Ma to byc nadajnik do pracy ciaglej z moca okolo 20 Watt

Poszukuje schematu dostosowanego do Polskich realiow zaopatrzenia w czesci elektroniczne, mam juz okolo 10 schematow lecz jak na zlosc zawsze czegos nie moge dostac w sklepie lub cena zwala mnie z nog swoja wysokoscia.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzeikuje :))

0 25
  • #2 24 Kwi 2003 21:16
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przejrzyj to forum to coś dla siebie znajdziesz.
    Części do urządzeń nadawczych są niestety drogie i z tym się trzeba liczyć 8O .
    :?: Tylko po co Ci potrzebne aż 20 watów :?:
    :arrow: Zeby pokryć zasięgiem dzielnicę lub małą miejscowość wystarczy 1-2W i oczywiście dobra antena :!:

0
  • #3 25 Kwi 2003 00:37
    yaurent
    Specjalista od radiokomunikacji

Najgorzej jest zdobyć tranzystor do końcówki ,ale nie jest to rzecz niemożliwa. Ostatnio kupiłem na Allegro KT922B (nasze W, bo to po rosyjsku) i wydałem na to 20zł -to chyba nie tak tragicznie ? Z innymi podzespołami nie widzę żadnego problemu ,żeby podłożyć jakiś zamiennik -podaj link do schematów ,które Cię interesują i na pewno coś się znajdzie. Przy okazji dowiesz się które warte są uwagi ,a które nie ....
    Jeżeli byś chciał zrobić układ super ekonomiczny ,to można stopnie wykonać za grosze dając do pierwszego stopnia 2N2219A i do drugiego BD135 (137). Moc wyjściowa 1,5 do 2Watt i przy dobrej antenie na dachu to w zupełności wystarczy ... Przy takim rozwiązaniu zwiększa się co prawda ilość harmonicznych w sygnale wyjściowym ,ale dobry filtr dolnoprzepustowy na wyjściu rozwiąże ten problem.
    Większy problem bym widział przy wykonaniu dobrego kodera stereo -potrzebne są filtry MPX i cewka (filtr)do pilota 19kHz. Bez tego pierwszego muzyka z CD będzie zakłócała częstotliwość pilota ,a bez tego drugiego nośna będzie "rozwalona" na skali i kiepska separacja kanałów.

0
  • #5 15 Maj 2003 17:59
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 05 Cze 2003 13:37
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

mrufekh napisał:

Poszukuje schematu dostosowanego do Polskich realiow zaopatrzenia w czesci elektroniczne, mam juz okolo 10 schematow lecz jak na zlosc zawsze czegos nie moge dostac w sklepie lub cena zwala mnie z nog swoja wysokoscia.

... a może dostosowany do Twoich możliwości? Jeśli jesteś kolejnym, który zapragnął mieć własny nadajnik to uwierz mi, że go NIE ZBUDUJESZ, a już na pewno nie uruchomisz i zestroisz.
    Kiedyś też chciałem (miałem 14lat) zbudować nadajnik UKF i zrobiłem 4. Każdy był lepszy od poprzedniego (2 pierwsze wogóle nie działały ;-) Korzystałem ze schematów i części, które były mi dostępne. Obecnie myślę, że dzięki tamtym konstrukcjom i następnym zdobyłem doświadczenie, a nie nadajnik.
    Nie myśl sobie, że dostaniesz schemat nadajnika, wzór płytki, instrukcję jak trzymać lutownicę i adresy sklepów w Twojej miejscowości, gdzie będziesz mógł zaopatrzyć się w części.
    Taka instrukcja przypominałaby "Terrorist CookBook" - czyli jak zrobić bombę, z materiałów kupionych w supermarkecie.
    Po prostu trzeba zacząć od czegoś prostszego, mniejszej mocy.
    Stopniowo zdobyć doświadczenie i w pewnym momencie okaże się, że ten nadajnik jest Ci całkiem nie potrzebny, ale fajnie, że potrafisz tyle z elektroniki.

Bez urazy..... ;-)

0
  • #7 05 Cze 2003 14:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 05 Cze 2003 14:31
    zyraf
    Poziom 26  

nie chce nikogo dziwic ale mam 14lat...
    zbudowalem juz sporo ukladow, wiekszosc nadajnikow dzialala, i dziala nadal. teraz usprawnilem ten moj, ma 3 stopnie w dopalce, generator seilera. dopalka jest zestrojona nam max, juz sie wiecej nie da wyciagnac. ustawialem punkt pracy tranzystorkow, stroilem i jest super. to ma power ze sie 2N2219 rzeje... teraz zasiegu na osiedlu nie sprawdzalem ale jest duuuuzo lepiej niz bylo przy 2 stopniach i nie tak dopracowanych: slychac pieknie w calym domku (bloku,mieszkam na drugim pietrze), w klatce co wczesniej nie bylo mozliwe a antena jest to dipol pionowy polfalowy otwarty, postawiony za balkonem w odleglosci jakies 40cm. wczesniej zasieg na dwozu byl slaby w zasiegu wzroku, a teraz slychac pieknie nawet z drugiej strony bloku... zapowiada sie obiecujaco :twisted: i mi tu nie mowcie ze jestem za maly na elektronike :D
    oczywiscie nie mozesz nie majac pojecia o lutowaniu brac sie za bardzo skomplikowany uklad. moze nadajnik taki nie jest ale jest to w.cz. i jest to bardzo kaprysne...
    pozdrawiam

0
  • #9 05 Cze 2003 16:59
    yaurent
    Specjalista od radiokomunikacji

zyraf napisał:
    nie chce nikogo dziwic ale mam 14lat...

Czym się chwalisz ,że masz dopiero 14 lat -spójrz na janchara -ma dwa razy mniej od Ciebie ,a jak już gada do rzeczy :idea: :)
    A propo tematu -mówimy o początkujących ,a tymczasem wielu elektroników z doświadczeniem strzela niezłe gafy w tej dziedzinie ,chcąc na żywca przenieść pewne zasady działania urządzeń m.cz na wielkie częstotliwości ... Oczywiście Elektronik to naród ambitny -do żadnego błędu się nie przyzna ....
    PS :arrow: androt (niżej) -chyba źle odebrałeś intencje janchara -ja miałem podobne skojarzenia po przeczytaniu tego postu i nie było w tym nic z sarkazmu .....

0
  • #11 05 Cze 2003 17:10
    zyraf
    Poziom 26  

ja powiem ze nieraz popelniam bledy, np taka elka wystrzelajaca w ryj...
    mam troche niedzialajacych ukladow ale stwierdzam ze sporo z nich zostalo uruchomionych po jakims czasie od zlozenia, dostrzegam swoje bledy nieraz...
    jakos wiek nie jest wazny wazne co sie wie... na co 40letni gosc ktory chce zbudowac nadajnik a niewie od ktorej strony na schemacie podpiac sygnal wejsciowy... co innego dresik ktory chce kupic nadajnik i puszczac hh i do tego piekne slowa...
    a niech se wsadza, moim pierwszym ukladem byl dwutranzystorowy generator podlaczany do glosnika...

0
  • #12 06 Cze 2003 14:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 06 Cze 2003 15:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 06 Cze 2003 15:11
    zyraf
    Poziom 26  

hmmm mialem kiedys powalony taki kalkulator
    a ten wyswietlacz jest fajnie zrobiony bo strukturki swiecace sa bardzo male, druciki nie sa zabezpieczone-wisza sobie spokojnie, sa tam tez soczewki powiekszajace...
    a na czym to robisz jakis procek pewnie tylko jaki. ja niemam miernika cz. i jakos sobie radze. ale sonde w.cz. sobie zrobilem i sie bardzo przydaje

0
  • #15 06 Cze 2003 16:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 06 Cze 2003 16:58
    zyraf
    Poziom 26  

a zamiescisz gdzies projekt tego miernika? bo ze jest przydatny to ja wiem, mozna kupic KITy np w NE byl taki 1,2GHz, w cenie do 100zeta, ale przydalo by sie cos fajnego...

0
  • #17 06 Cze 2003 17:53
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 13 Cze 2003 19:43
    silvvester
    Poziom 24  

fajny jest MC56 firmy MJM 120zeta bez obudowy full bajery odejmowanie dodawanie częstotliwości chodzi do 1,2Ghz po za tym na elektroda przedstawiony jest inny na układzie ICM 7217 działaaaaaaaaa :wink:
    trening czyni mistrza

0
  • #19 14 Cze 2003 01:23
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Właśnie dzisiaj bawiłem się strojeniem TX-a na pasmo wysokiego UKF, prawdę powiedziawszy był to pomysł nietrafiony, namówił mnie do tego kolega, który kupił KIT i postanowił wyemitować 1,8W
    w eter.
    Zakupił równiez częstościomierz z preskalerem do 1,2 GHz.
    Całe szczęście, że wcześniej przywiózł z Rosii oscyloskop z pasmem sinus do 100 MHz.
    I tak przy strojeniu okazało się, że czestościomierz pokazuje co chce (czyli np f/3), zestaw części jest ok, nie uwzględniaąc kondensatorów itd.
    I reasumując: bez dostępu do laboratorium pomiarowego nie jesteśmy w stanie prawidłowo zestroić nadajnika.
    Chyba, że ma być to po prostu zagłuszacz.
    Życzę powodzenia: Paweł.

0
  • #20 14 Cze 2003 11:01
    zyraf
    Poziom 26  

no ja sie dziwie ci bo nie mam takiego sprzetu jak miernik czestotliwosci, oscyloskop mam (ale nie z takim pasmem) ale jakos udaje mi sie wszsytko zestroic. chyba nie wiesz ze to co skladales nie ma na wyjsciu filtru d.p. i wali harmonicznymi, mozna sie zapytac tez jak miales czestosciomierz podlaczony. do strojenia dopal to sie przydaje sonda w.cz. mozna zlozyc samemu, jest prosta i podlacza sie ja do woltomierza, ja swierdzilem ze najlepszy analogowy (wskazowkowy).
    pozdrawiam

0
  • #21 14 Cze 2003 11:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 14 Cze 2003 12:43
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 14 Cze 2003 12:44
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 23 Paź 2003 00:33
    RTX-Service
    Poziom 18  

hehe kiedys tez nudzilem sie i zaczalem sobie kleic i kleic i wyszlo mi okolo 50 watow ale jak pobawilem sie ponad miesiac i przyszedl rachunek za prad to od razu to sprzedalem, tylko uwazaj zebys harmoniczna nie wlazil w cos powaznego bo bedziesz mial niezawesolo

0
  • #26 23 Paź 2003 08:17
    zyraf
    Poziom 26  

jak sie nie da zestroic, co ty pier**?
    jakos zrobilem nadajnik (do celow edukacyjnych:D) moc ma nieduza moze 1-3W (ale niewiem) i jakos zestroilem go DOKLADNIE na full mocy przy uzyciu starego analogowego (wskazowkowego) miernika UM200 i sondy w.cz. wlasnej roboty. smiga az milo i zasieg jest dosyc duzy, ale jeszcze antena sie znajduje za balkonem (jak wywale na dach to :twisted: )
    to nie jest zwykle robota dla poczatkujacych, potwierdzam to co tu bylo mowione ze "w.cz. to sa czary", bo tak jest. pare milimetrow dalej bedzie kabelek i juz cos nie tak czy inne bajery
    ten nadajnik 1,8W to jest w miare dobry z tego co pisali ludzie testujacy go, ale troche sieje wiec filtr trzeba mu dodac i jest dobrze.

a ile ci ten nadajnik ciagnal z sieci? bo jak mial 50W to niepowinno byc bardzo zauwazalne?

0
  Szukaj w 5mln produktów