Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak skonstruować kolektor słoneczny?

02 Feb 2009 21:38 16837 11
 • Level 9  
  Witam forumowiczów
  Zastanawiam się nad założeniem sobie kolektora słonecznego do grzania wody, chciałbym sam po testować i samemu skontrować prosty kolektor, na początek myślałem o najprostrzej konstrukcji, wziaść kawałek blachy opowiednio ją wyprofilować pomalować na czarno, następnie poukładać na niej miedziane rurki i na to przymocować szczelnie szybe, co wy na to?

  Może ktoś już robił taki kolektor w przydomowym warsztacie i podzieli się cenna wiedzą?

  Z góry dziękuje za pomoc
  pozdrawiam
 • Level 10  
  Musisz się określić na ile robisz to we własnym zakresie(tzn lutowanie rurki do blachy itp) a na ile adoptujesz istniejące elementy(grzejnik panelowy z demontażu co) i dalej czy praca układu grawitacyjna czy pompa, kolejne czy okresowo czy cały rok(dom, działka), czynnik woda czy glikol ale może zacznij od studiowania forum jest tu sporo informacji na temat
  Pozdrawiam
 • Heating systems specialist
  Wg mnie szkoda czasu. Kolektor można kupić już za ok. 1200 zł. I po co tu się męczyć.
 • Level 20  
  Zgadza się.
  Ja proponuję zestaw: cienkie rurki (np. z lodówki) na czarnej blasze + pompka sterowana termostatem różnicowym.
  Może wydajność czegoś takiego nie jest rewelacyjna, ale mała średnica rurki pozwala mieć nadzieję że woda ogrzeje się już przy niewielkim oświetleniu.
  Pozdrawiam.
 • Level 15  
  Ja swój pierwszy kolektor zbudowałem z węża ogrodowego 50m koniecznie pomalowany na czarno ,styropianu ,blachy i szyby . Styropian dałem na spód później blacha na to wąż zwinięty w żmije i szyba . Podłączyłem pompkę od pralki do przetaczania wody i rurki wyprowadzające do basenu :) Po 3 godzinach temperatura wyniosła 50 stopni :) Pozdrawiam
 • Level 12  
  Proponuję konstrukcję z grzejnika panelowego/płytowego. Bardzo szybko można go zrobić grzejniki mogą być stare ale najlepiej kupić tanio nowe koszt grzejnika ok 200zł ja kupowałem z błędem za 180zł i zrobiłem 2 kolektory 140x90 - taki grzejnik miałem podwójny i to mi nagrzewa wodę w 140 l zbiorniku - zbiornik łączony zaworami z instalacją C.O. Układ napędzała początkowo pompka pralki - bo za darmo ale góra 2 sezony potem do wymiany na konkretną C.O nie sugeruj się wysokością podnoszenia bo ja mam pompę do 4m H a pracuje mi tylko na 1 biegu tj H=1,5 m i to nawet należy nieraz dławić rotametrem w pochmurne dni. jak chcesz mogę przesłać kilka zdjęć jak budowałem te kolektorki może poszukam
 • Level 2  
  Takie domorosłe pomysły przypominają konstrukcje z trzeciego świata. Tam beczki z wodą stoją na każdym dachu i udają solary.
  Moderated By mrhari:

 • Level 15  
  pronaturat wrote:
  Takie domorosłe pomysły przypominają konstrukcje z trzeciego świata. Tam beczki z wodą stoją na każdym dachu i udają solary.


  Zgadzam się! Ale nie sądze że przez te domorosłe konstrukcje. My żyjemy w trzecim świecie z olbrzymim podziałem społecznym, czego przykładem jest Twoja wypowiedź. Jakby mnie było stać na zbiornik za 3tyś + 4 panele za 1200pln + osprzęt, to nie kombinował bym jak koń pod góre, tylko bym to sobie kupił.
  A tu mnie nie stać, więc wymyślamy jak to zrobić żeby ciepła woda się lała z kranu za darmoche, a z satysfakcją że się coś własnymi rękami zrobiło. Bo to nie sztuka kupić.
  Pozdrawiam wszystkich!
 • Heating systems specialist
  marcinadamczewski wrote:
  (.....) Bo to nie sztuka kupić.
  Pozdrawiam wszystkich!

  Sztuka to, wszystko to tak połączyć żeby działało.
 • Level 21  
  Połączenie to kwestia do czego tak czy inaczej to proste . A kolektor proponuje ze starej stolarki - jeśli drewniana to należy położyć na górę porządną folię ogrodniczą inaczej woda będzie stała i szybko drewno zgnije ( Mam tak zrobioną szklarnię ok. 10lat folia raz zmieniana ) . Nie jest to piękne i na ładny dom bym nie dał ale bardzo tanie - bo np. okno wraz z ramą to gotowa obudowa , tylko na dno płytę itp. a na to wełna blacha jakakolwiek i wąż ogrodowy .