Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 28 Mar 2006 22:15 3724686 12850
Optex
 • #1
  Mariiusz
  Level 15  
  Witam.
  Jako, że sezon się zbliża chcę zachęcić wszystkich do budowy kolektora który mi udało się zrobić za 1500 zł. Zastosowane zostały grzejniki panelowe które osadziłem w drewnianej ramie i przykryłem szkłem. Jako zbiornik zespawane dwa hydrofory , oklejone paskami styropianu 10 cm i szczeliny wypełnione pianką. Nagrzana woda ze zbiornika wędruje do bojlera elektrycznego i jeżeli jest za zimna to bojler się włącza, jeżeli gorąca to bojler nie pracuje. W efekcie z kranu płynie zawsze taka sama. Zbiornik ma poj. 600 l i latem woda osiąga w nim temp 50 - 60 stopni. Ta ilość wystarcza na trzy , cztery dni pochmurne. W ostatnich słonecznych dniach mimo ujemnych temperatur woda nagrzewała się do 40 stopni. Całość jest zalana płynem do chłodnic który gania pompa co 35 W .

  ........ Witam po pięciu latach . Przez ten czas oskubałem trochę ZE z kasy . Pozdrawiam wszystkich I namawiam - to się naprawdę opłaca mimo początkowych kosztów i wysiłku . Na pewno przyda się podsumowanie działania kolektora - na co zwrócić uwagę przy budowie :  absorber

  Po czterech latach farba hamerajd (czarny mat ) straciła częściowo czerń i musiałem pomalować ponownie grzejniki tym razem zastosowałem autorenolak . Czerń jest idealna niestety ,, matowość już nie i w tym roku całość wypiaskowałem . Awarii nie było nie licząc zbicia dwóch szyb - jedej piłką , drugiej przy zdejmowaniu do piaskowania . Nachylenie 45 stopni mogłoby być większe 50 - 60 gdyż jesienią i wiosną jest trudniej nagrzać wodę a latem jest pod dostatkiem .  wymiennik

  Dwie wężownice na stałe zostały połączone w szereg gdyż jedna 5-cio metrowa okazała się za krótka . Przy takim zbiorniku trzeba robić dwie po 10 m rurką min 15 . Zbiornik miał dwa wycieki w okolicach przyspawanych nóg . Udało się tam przykręcić metalowe łaty na klej . Prawdopodobnie uszkodzenia spowodowane były stojącą bardzo blisko pralką ,, polar ,, która dość agresywnie skacze przy wirowaniu .Wiosną były problemy z podciekaniem płynu na połączeniach węża w kotłowni ( dociskałem opaski )który był nasadzony na samą rurkę miedzianą , raz nawet został zerwany i trochę płynu miałem na podłodze . Tam gdzie jest założony na końcówkę mosiężną z ,, rąbkami ,, nie było problemów .

  Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł


  bojler

  Często się zdarzało że woda w dużym zbiorniku była gorąca a w małym za zimna do kąpieli . Aby uniknąć dogrzewania elektrycznego wstawiłem jeszcze jedną pompkę która wymienia wodę między zbiornikami . Czasami w gorące dni jest załączana razem z pompą od solara .  sterowanie

  Zastosowałem sterownik SP - 09 firmy KG elektronik . Przez pięć lat nie miałem z nim problemów .Jest prosty w programowaniu , ma duże czytelne cyfry i co ważne pokazuje jednocześnie temp paneli i wymiennika . Przy braku prądu układ napędzałem z chińskiego agregatu i wtedy potrafił się wyłączyć . Wystarczyło zrobić reset i chodził dalej . Potem okazało się że agregat pompuje 300 V ale sterownik przeżył .

  Kolektor słoneczny za 1500 zł
  pompa

  LFP leszno 110st 1 MPa 30/45/60 w . Mechanicznie cicha i sprawna do dzisiaj . Awarii uległa górna część a konkretnie przełącznik . Miałem podobną chińską i przełożyłem całą górę razem z kondensatorem .Pobór prądu się nie zmienił więc tak zostawiłem .

  Kolektor słoneczny za 1500 zł
  Szczegółowo temat opisałem w poradniku ,, kolektor słoneczny za 1500 zł ,,
  Jeszcze raz pozdrawiam - Mariusz

  zdjęcia z budowy
 • Optex
 • #2
  scq
  Level 16  
  Witam chciałbym zbudować taką instalację niedużym kosztem.

  Jakie stosowałeś przewody i złączki?
  Jaką stosowałeś osłonę izolacji od strony cienia w kolektorach?

  Pozdrawiam: scq.
 • Optex
 • #3
  Mariiusz
  Level 15  
  wszystkie połączenia zrobiłem na zasadzie końćówki mosiężnej na którą nasadzony jest wąż i zaciśnięty opaską zaciskową.z racji łatwego dostępu do wszystkich elementów miała to być prowizorka jednak poprzedni cały rok chodziło i jak na razie nic się nie dzieje więc pewnie zostanie tak jak jest. końcówki mosiężne mają wielką zaletę ponieważ dają się lutować gdy napotkamy na kolizję gwintów lub średnic. ważne aby zastosować dwa rodzaje węży -w jednym jest ciśnienie a w drugim podciśnienie.ten pierwszy może być ogrodowy natomiast do podciśnienia rzeba zastosować mocniejszy aby się nie plaszczył. ocieplenie węży ? zostawiłem to na potem no i tak zostało. ocieplenia samych paneli nie ma.dana została płyta pilśniowa aby zamknąć przepływ powietrza w skrzyni.
 • #4
  rolnik123
  Level 12  
  mam kilka pytań. jak sterujesz pompą? jak połączyłeś te wszystkie panele (chyba 7?) ? ile litrów glikolu jest w obiegu i jak jest wykonana wężownica w tym "megabojlerze"
 • #5
  Mariiusz
  Level 15  
  panele są połączone szeregowo czyli glikol musi przejść przez wszystkie zanim dotrze do wymiennika - rozwiązanie prostsze w wykonaniu jednak jest kłopotliwe napełnienie układu ale wykonalne.pompa jest sterowana zwykłym włącznikiem od CO tzn czujnik temp zamocowany do ostatniego panela a regulacja w kotłowni.codziennie tam z rana zaglądam i w zależności od pogody i temp wody w wymienniku ustawiam 30 ,40,50,60 stopni. z rana też otwieram ręcznie zawory na wyjściu i wejściu do wężownicy . miały być elektrozawory ale zwykłe zdają egzamin pod warunkiem że nie zapomnę zamknąć na noc bo w takim wypadku kolektor zaczyna ogrzewać atmosferę.sam wymiennik ma dwie wężownice i możliwość załączania ich niezależnie . jedna siedzi w połowie wysokości i ogrzewa tylko pół zbiornika.gdy słońca jest dużo włączam też i drugą która jest rozciągnięta od połowy zbiornika do samego dołu.glikolu zalałem 30l a reszta woda.z moich obliczeń wychodzi 50 %. coś jeszcze proszę pytać napewno odpowiem.jest godzina 20 a moja banieczka po dzisiejszym dniu nagrzała się w całości do 40 stopni.
 • #6
  rolnik123
  Level 12  
  ostatnie pytanka - czy kompensujesz jakoś wzrost ciśnienia w panelach i wężownicy czy też elastyczność węży wystarcza i czym malowałeś panele?
  tak na marginesie myślałem, że jestem taki bystry i wymyśliłem układ bojler "solarny" przed bojlerem grzanym konwencjonalnie (daje możliwość zysku nawet w kiepskich warunkach bo podgrzanie wody z sieci czy studni do 20 stopni to też zysk a bojler w układzie wężownica "solarna"/wężownica grzana konwencjonalnie nie daje takiej możliwości) a tu nie dość, że ktoś to wymyślił ale jeszcze zbudował.
 • #7
  Mariiusz
  Level 15  
  problemu z ciśnieniem nie ma bo układ nie jest zamknięty. w naczyniu wyrównawczym w korku jest otwór o średnicy 3mm. odparowanie płynu jest minimalne i uważam że nie ma sensu zamykać całości bo w takim wypadku trzeba by było stosować inne połączenia węży. na początek panele trzeba przetrzeć. tylko bez przesady bo zdarcie orginalnej farby jest prawie niewykonalne. ja założyłem dobrą szczotkę na kątówkę i przejechałem obie strony.co zlazło to zlazło reszta się zmatowała. farba już nie pamiętam dokładnie ale ta z górnej półki czarny mat. hamerait lub coś cenowo porównywalne dwie warstwy. jeżeli ma być hamerait to trzeba dokładnie przeczytać po jakimczasie należy nałożyć drugą warstwę bo można malunek zepsuć. [coś chyba w ciągu 10 godzin a jak nie to dopiero po dwóch tygodniach ]
 • #8
  rpkuba
  Level 12  
  jakich grzejników użyłeś

  Dodano po 4 [minuty]:

  wysłalem opis elektrozaworów własnej konstukcji jak nie dojdą za kilka dni opiszę jeszcze raz
 • #9
  Mariiusz
  Level 15  
  grzejniki panelowe 120 x 65 cm. fachowej nazwy nie znam ale takie montowane były w blokowiskach łączone po dwa plecami do siebie.jest problem z rozkręceniem ale nie bawiłem się w to tylko przecinałem złączki, zaspawałem na gładko otwory i wspawałem kolanka w miejscach mi odpowiadających.bardziej wierzę w dore zaspawanie niż w stare gwinty i uszczelnienia.w kolanko jest wręcony króciec do nałożenia węża.opis elektrozaworów nie doszedł .jak możesz to podeślij na pocztę
 • #10
  Mikrus2
  Level 12  
  salem - a czy nie lepiej zamntować zawór zwrotny i pompie zmienić kierunek wtedy raczej elektrozawór nie będzie potrzebny
 • #11
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  JA eż iedyś myślałem o zrobieniu takiego kolektora ale opierał się ona na inne konstrukcji.Wymyślilwm sobie to tak: poprzecinane na pół rury aluminiowe lub jakikolwiek inny materiał o kształcie rynny. Jej wewnętrzna powierzchnia lakierowana. W ognisku tej rynny umieszczona pomalowana na czarny mat rurka. I pakiet takich paneli połączony w panel. Coś podobnego widziałem w Rumunii. Dostarczało to ciepłej wody do kuchni i toalet w ośrodku wypoczynkowym.
 • #12
  scq
  Level 16  
  Witam Wszystkich

  Właśnie zbudowałem eksperymentalnie mały kolektorek z grzejnika panelowego. Niestety grawitacyjnie obieg nie chce ruszyć. Może poradzilibyście od czego zastosować pompkę, bo nowa do c.o. to koszt ok300zł.

  pozdrawiam: scq
 • #13
  Mariiusz
  Level 15  
  Mikrus2 wrote:
  salem - a czy nie lepiej zamntować zawór zwrotny i pompie zmienić kierunek wtedy raczej elektrozawór nie będzie potrzebny

  jeden zawór zwrotny nie wiele da.robiłem próby i mimo zamkniętego jednego zaworu na wejściu do wymiennika ciepełko wędruje sobie wyjściem do góry w panele.trzeba by zastosować dwa zawory zwrotne a to wiąże się ze zwiększeniem mocy pompy.podobnie ma się sytuacja z elektrozaworami - są prądożercze.jeżeli mamy oszczędzać prąd to liczymy- pompa 35 w x 10 godz.= 350 w doba. jeżelidodamy dwa elektrozaw to dojdzie przynajmniej 200 w doba. zwiększenie mocy pompy też podniesie rachunek ale chyba najmniej jeżeli taką mamy.
 • #14
  paweł4444
  Level 14  
  Zamiast ręcznego załączania pompki i zaworów proponuję zamontowac układ na różnicę temperatur wody w zbiorniku i czynnika grzejącego.Przy różnicy załączałaby się pompka i elektrozawory. Jak duży jest dryf ciepła do góry jeśli nie zamkniesz zaworów? Kolega już 4 lata użytkuje taki układ ale żadnych zaworów nie montował.
 • #15
  leszekraczka
  Level 23  
  Ja kombinuje z okien jakie mi zostały. Zbudowałem jeden panel z paździerza wyłożonego styropianem 5 po ociepleniu chaty. Kastra dopasowana do skrzydła okna. W środek planuje dać blachę, aby odbijała. Całość malowana na czarno. Liczę koszty jakie mnie wyniosą rurki miedziane- albo dam miękką miedź albo dam zwykłe z kolankami. Zostaje kwestia przyczernienia rurek: albo delikatnie czarną farbą , albo elektrycznie, albo pozostawie tak. Znalazłem śrubę rzymską ługą i myślę aby dać regulowane nachylenie, bądź aby podążał za słońcem.. Zastanawia mnie ten glikol, bo myslałem aby rurki były wypełnione wodą.. I taka jeszcze moja propozycja. Może by tak rozważyć danie działu zatytułowanego "alternatywne źródła energi". Coś dużo tego ostatnio..
 • #16
  mcz1
  Level 19  
  Rozważam kupno runki miedzianej o średnicy 6 mm, albo 8 gdyż kolega ma takie narzędzia do wyginania. Nie miałem jak dotąd doświadczenia z wyginaniem, ciekawe czy nie pękają? Po wygięciu mają być przylutowane do blachy miedzianej 0o 0,5 mm. Pozostaje kwestia poczernienia, lut cynowy i miedź na bazie najlepiej tlenków chromu bo selektywnie pochłaniają ciepło.
 • #17
  Mariiusz
  Level 15  
  paweł4444 wrote:
  Zamiast ręcznego załączania pompki i zaworów proponuję zamontowac układ na różnicę temperatur wody w zbiorniku i czynnika grzejącego.Przy różnicy załączałaby się pompka i elektrozawory. Jak duży jest dryf ciepła do góry jeśli nie zamkniesz zaworów? Kolega już 4 lata użytkuje taki układ ale żadnych zaworów nie montował.

  tak rozumiem . miałem to robić ale zostawiłem na potem a że działa tak jak jest to już nie chce mi się do tego podchodzić. do kotłowni i tak zaglądam rano i wieczorem z czystej ciekawości jak tam na termometrze i ile wyrwałem od ZE. to dopiero podbudowuje:D .dryft ciepła ? bez drugiego zaworu jest. nie wiem jak zmierzyć ale po nocy w mrozy gdy nie miałem drugiego zaworu szkło kolektora było odmrożone.różnica wysokości kolektor - wymiennik w moim przypadku to 2.5 m. dodam jeszcze że bardzo ważną rzeczą jest średnica rurek miedzianych w wymienniku.im większa tym lepiej. to czego żałuję to brak możliwości nachylania kolektora do słońca.wystarczyłyby dwa stopnie ,jeden na zimę ,drugi na lato.
 • #18
  paweł4444
  Level 14  
  Na zimę układ bojlera przełączany jest na obieg z pieca co więc grzanie dachu jest odcięte.Myślę więc ,że zawory są zbyteczne ,a układ załączania pompki zupełnie wystarczy.
  Do Kolegi który chce ustawiac kolektor względem słońca na śrubie rzymskiej. Takie rozwiązanie ma sens przy rozbudowanej elektronice sterowania kątem ustawienia kolektora , lecz jest zbyt drogie w stosunku do zysku energetycznego. Zwykłe panele położone na dachu , obudowane i poczernione+sterowanie automatyczne pompką wystarczy do ogrzania do 70 st.C ,a to wystarczy dla rodziny 4-ro osobowej .
 • #19
  rpkuba
  Level 12  
  Proszę Państwa jeden elektrozawór lub zawór sterowany termicznie to koszt ok. 450 zł w zależności od średnicy. Proponuje dwa zawory kulowe np. na wej. i wyj. do wężownicy bojlera zamykać silniczkiem wycieraczek od 126p lub FSO na trzpień przekładni montujemy śrubę( odpowiedniej długości) z nakrętką do której mechanicznie mocowane są dźwignie zaworów kulowych . Śrubę zamówiłem u tokarza z racji drobnozwojnego gwintu . Całość urządzenia nie powinna przekroczyć 200 zł a zawory będą otwierane i zamykane w zależności od temperatur w moim przypadku temperaturę wody w piecu CO i użytkową w bojlerze. Według schematu z załącznika zmontowałem sterownik na tzw. pajęczynę całość działa na stole muszę jeszcze to zamontować Pomysł wziął się kiedy po 12h "niepalenia" w piecu CO miałem ciepły kaloryfer a zimną wodę w bojlerze. U Ciebie może na noc zamykać zawory i wyłączać pompę a jak słoneczko zagrzeje wodę w kolektorze zawory się otworzą i pompa zacznie ganiać wodę do "magazynu".
 • #20
  dzik6
  Level 14  
  witam
  salem a jaką pompe zastosowałeś do kolektora słonecznego ?
 • #21
  Mariiusz
  Level 15  
  pompa GRUNDFOS trzyzakresowa 30, 40 , 60 W. jako że montaż kolektora robiłem po sezonie grzewczym to zabrałem ją z centralnego i już nie oddałem. musiałem kupić drugą.regulacja bardziej potrzebna jest przy słońcu.gdy tego jest do oporu wystarcza 30w. jak jest zmiennie ustawiam 40 w. bardzo ważną sprawą jest duży zbiornik.łatwo jest osiągnąć w nim 40 stopni jednak wyżej przy chmurkach już gorzej.czasami napełniając wannę leje się tylko ciepłą i szybko ubywa.lepiej zastosować 600 l i nagrzać do 40 stopni niż 300l do 80 stopni co może być niewykonalne.rurki w wymienniku- koniecznie większe , według mnie śred. minimum 15mm w środku.przez prostą łatwo można dmuchnąć ale jak się zwinie 10 zwoi to już problem.
 • #22
  Mariiusz
  Level 15  
  rpkuba wrote:
  Proszę Państwa jeden elektrozawór lub zawór sterowany termicznie to koszt ok. 450 zł w zależności od średnicy. Proponuje dwa zawory kulowe np. na wej. i wyj. do wężownicy bojlera zamykać silniczkiem wycieraczek od 126p lub FSO na trzpień przekładni montujemy śrubę( odpowiedniej długości) z nakrętką do której mechanicznie mocowane są dźwignie zaworów kulowych . Śrubę zamówiłem u tokarza z racji drobnozwojnego gwintu . Całość urządzenia nie powinna przekroczyć 200 zł a zawory będą otwierane i zamykane w zależności od temperatur w moim przypadku temperaturę wody w piecu CO i użytkową w bojlerze. Według schematu z załącznika zmontowałem sterownik na tzw. pajęczynę całość działa na stole muszę jeszcze to zamontować Pomysł wziął się kiedy po 12h "niepalenia" w piecu CO miałem ciepły kaloryfer a zimną wodę w bojlerze. U Ciebie może na noc zamykać zawory i wyłączać pompę a jak słoneczko zagrzeje wodę w kolektorze zawory się otworzą i pompa zacznie ganiać wodę do "magazynu".

  rozwiązanie pomysłowe tym bardziej że prąd jest potrzebny tylko w czasie otwierania zaworów.do czuwania wystarczy mały zasilacz 500 mA który uruchomi większe trafo.
 • #23
  rpkuba
  Level 12  
  Salem pomyśl o jeszcze jednym dodatku który bez wkładu energetycznego wymiesza wodę w magazynie. Ja od czasu do czasu jak mi się przypomni szukam dwóch pomp do CO ale ze spalonymi silnikami jeśli wiesz jak działa turbosprężarka w samochodzie będziesz wiedział o czym myślę. Wywalamy elektrykę a osie wirników łączymy razem, jedną pompę wpinamy w zasilanie wodą budynku a drugą wyjście ciepłej z bojlera i wpinamy w zasilanie. W ten prosty sposób każdy pobór wody czy do mycia czy do picia zamiesza wodę w magazynie powodując lepszy odbiór ciepła, wadą może być szybsze ostudzenie wody do poziomu gdzie nie da się wziąć prysznica, ale i to da się zbocznikować.
 • #24
  Mariiusz
  Level 15  
  kuba pomysł bardzo ciekawy i kto wie czy do czegoś nie wykorzystam. jednak mieszanie wody w ''magazynie '' w moim przypadku raczej odpada.wężownice siedzą od połowy zbiornika w dół .wieczorem teraz nikt nie oszczędza ciepłej wody i pompują jle wlezie[ kąpiel 4 osoby ]. rano zawsze połówka zbiornika jest lodowata więc odbiór ciepła jest przez zimną wodę.
 • #25
  rolnik123
  Level 12  
  "turbo mieszacz" technicznie jest ciekawym pomysłem ale raczej bez sensu. różnice temperatury w zbiorniku są pozytywne. lepiej mieć "na wierzchu" warstwę wody o temp. powiedzmy 40-50 stopni a na dole 20 niż w całej objętości 25-30. niektóre firmy wręcz stosują układ wspomagający "rozwarstwianie". nad wężownicą znajduje się osłona (coś jakby na kształt lejka" powodująca mniejsze mieszanie się wody i transport ogrzanej na górę zbiornika. szybciej można uzyskać wodę użytkową o sensownej temperaturze a dodatkowym bonusem jest fakt, że woda na dole pozostaje chłodna (im większa różnica temperatur tym intensywniejsza wymiana)
  ps.salem napisał "...ocieplenie węży ? zostawiłem to na potem no i tak zostało. ocieplenia samych paneli nie ma.dana została płyta pilśniowa aby zamknąć przepływ powietrza w skrzyni..."
  zastanawiam się czy założenie izolacji na węże i ew. ocieplenie "skrzynek" nie da więcej niż kombinacje z zaworami zwrotnymi czy sterowaniem. zwłaszcza w "okresach przejściowych" bo teraz to raczej chroni cię to przed ryzykiem przegrzania.
 • #26
  Mariiusz
  Level 15  
  rolnik123 wrote:
  "zastanawiam się czy założenie izolacji na węże i ew. ocieplenie "skrzynek" nie da więcej niż kombinacje z zaworami zwrotnymi czy sterowaniem. zwłaszcza w "okresach przejściowych" bo teraz to raczej chroni cię to przed ryzykiem przegrzania.

  według mnie ocieplenie skrzyni na niewiele się zda bo przecierz ciepło z panela ucieka do góry czyli trafia w górną część ramy i wiekszości szkło.
 • #27
  rolnik123
  Level 12  
  ja w przeciwieństwie do ciebie nie zbudowałem działającego kolektora więc nie bardzo mogę dawać jakiekolwiek rady, ale w końcu profesjonalne kolektory są izolowane. firmy nie lubią wyrzucać pieniędzy wiec chyba by tego nie robili gdyby nie było warto.
 • #28
  rpkuba
  Level 12  
  Rolnik ja uważam że u mnie polepszy sprawę turbomieszacz mam standardowy bojler 130 lub 150 litrów przypuszczam że wężownica w środku to dwa proste kawałki rury jeśli temp. na piecu CO mam 55 st. to w bojlerze wyższej na pewno nie osiągnę jeśli chciałbym nalać ze trzy lub cztery wanny to ciepłej zabraknie a piec CO rozpalony jesienią u mnie gaśnie dopiero na wiosnę więc wydaje mi się że będę miał więcej ciepłej wody ale miło że ktoś coś mówi w tym temacie bo nie przypuszczałem że można wspomagać rozwarstwianie temp. w zbiorniku po co to robić przecież wtedy przy długotrwałym poborze trzeba regulować ilości ciepłej i zimnej chyba że używamy baterii termostatycznej

  Dodano po 26 [minuty]:

  muszę sprawdzić ile jest droższe lustro półprzepuszczalne od zwykłego szkła kiedyś o czymś takim słyszałem że promienie przez takie coś wpadają ale nie mogą odbite wylecieć z powrotem bo od wewnątrz skrzyni jest lustro więc się odbijają i ładują znowu w odbiornik ciepła może ktoś z was zna różnicę a tak w ogóle to jakiej grubości szkło zastosowałeś Salem bo chyba trzeba wziąć pod uwagę ewentualny śnieg
 • #29
  Mariiusz
  Level 15  
  firmy robią różne rzeczy żeby urządzenie skomplikować tak aby szary człowiek się pogubił i nie mógł zrozumieć jak to działa i dlaczego tyle kosztuje. ale jak umiemy trochę kombinować i mamy podstawy fizyki to zauważamy że po odrzuceniu wszystkich kosztownych bajerów ustrojstwo też chodzi i to niewiele gorzej.---moje zdanie.

  Dodano po 4 [minuty]:

  rpkuba wrote:
  ][/size]

  muszę sprawdzić ile jest droższe lustro półprzepuszczalne od zwykłego szkła kiedyś o czymś takim słyszałem że promienie przez takie coś wpadają ale nie mogą odbite wylecieć z powrotem bo od wewnątrz skrzyni jest lustro więc się odbijają i ładują znowu w odbiornik ciepła może ktoś z was zna różnicę a tak w ogóle to jakiej grubości szkło zastosowałeś Salem bo chyba trzeba wziąć pod uwagę ewentualny śnieg

  z tym lustrem bym nie kombinował ponieważ odbicie słońca od czarnego matu jest niewielkie. w moim kolektorze szkło ma grubość 5 mm i leży na gumowych uszczelkach przykrywając całkowicie drewnianą ramę. na ''grzbiecie '' leży blacha [ coś jak gąsiory na dachu ]aby osłonić resztę od deszczu.
 • #30
  mbhp
  Level 13  
  http://radiohobby.com.pl/cgi-bin/page.pl?stro...&subid=134&klient=84968075093730-840759612354

  obserwuje temat- załaczony link moze sie przyda do sterowania pompką C.O . termostaty- właczenie pompki np gdy panel nagrzeje sie do temp. 50st. i wyłaczenie gdy temp. spadnie do 35st - to tylko przykład. ja napewno zastosuje tego typu termostat spokojnie wystarczy do takiego układu. a tu jeszcze moze kilka podobnych linków.
  http://www.wekton.pl/elektro/ele.htm
  http://www.elfa.se/elfa-bin/setpage.pl?http:/...elfa-bin/showpage.pl?prev=2003290.htm&lang=pl
  a swoja drogą to dobry pomysł z tymi panelami. W chacie mam materiały na kolektor na rurkach miedzianych podeslę skany - może sie komu przyda. jak sloneczko grzeje to czemu tego nie wykozystać. jestem ZA.