Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prymitywna zgrzewarka - jak zbudować?

k4be 15 Feb 2009 17:29 18263 18
Bosch
    k4be
    Level 31  
    Próbowałem budować urządzenie na wzór takiego, które widziałem dawno temu na jakiejś stronie internetowej.
    Wziąłem jakiś transformator sieciowy z rdzeniem jak w TS120 i sporą ilością miejsca nad uzwojeniami, nawinąłem 4 zwoje przewodu energetycznego 2.5mm². Kładę jeden przedmiot na jednym końcu przewodu (zamocowanego w imadle), na to drugi przedmiot, i dociskam drugim przewodem. Stalowe elementy (druty o średnicy poniżej 1mm) natychmiast się rozgrzewają do czerwoności, jednak zwykle w ogóle się nie łączą. Jeśli jednak się zgrzeją, odpadają przy bardziej zdecydowanym ruchu. Miedziane druty ze skrętki telefonicznej robią się czarne, i wcale się ze sobą nie sklejają.
    Gdzie popełniam błąd: za małe napięcie? prąd? za słaby docisk? Jak są zbudowane inne amatorskie urządzenia tego typu?
    Urządzenie ma służyć do dogrzewania dających się lutować drutów do nóżek wyświetlaczy neonowych, i do elektrod ogniw/akumulatorów.
  • Bosch
    Dioda52
    Level 27  
    W kazdej zgrzewarce elementami ktore zgrzewaja sa koncowki z miedzi leko zaostrzone o srednicy okolo 10-15mm.Dlatego to nazywa sie zgrzewanie punktowe.Dobre rezultaty uzyskuje sie z transformatora uzytego z mikrofali.Sa wieksze i mniejsze sztuki.Najlepiej wziasc wiekszy transformator i nawinac drutem o przekroju okolo 20-30mm2, lub grubszym dwa, cztery zwoje.Napiecie nie powinno byc duze, za to prad musi byc duzy, aby dobrze rozgrzac punkt.Przewody doprowadzajace mozna wykorzystac te same co na uzwojeniu i nie zbyt dlugie, lub podniesc troche napiecie, jesli potrzeba dlusze przewody.Do regulacji pradu mozna wykorzystac uklad regulatora se spawarki wykonany na U 209B z dolaczonym ukladem czasowym i prawie ze zmniejszonym prawie do zera ukladem soft start.Uklad powinien dopiero startowac jesli elektody beda calkowicie scisniete.
    LuckyDj
    Level 33  
    Gdzieś na elektrodzie widziałem pomysł na zgrzewarkę działającą na zasadzie rozładowania baterii kondensatorów, tylko czym załączać takie prądy?
    Dioda52
    Level 27  
    Zgrzewanie blach o grubosci 1mm to nie ma problemu, a czy bedzie zgrzewac blache 2 mm to nie wiem. Prawdopodobnie drut 2mm powinien zgrzac. Koszt wykonania nie jest wysoki to nalezy sprawdzic. Wykonanie zgrzewarki kondensatorowej to przy zgrzewaniu jednostkowym moze byc, ale jesli to ma sluzyc do wielu zgrzewow to mija sie z celem. Koszt ze wzgledu na kondensatory i elementy uzyte do wykonania nie bedzie tani. Problematycznym jest regulacja pradu i czasu zgrzewania.
    kazitor23
    Level 15  
    Mam nadzieje że drut i blachę 1mm podoła to złączyć :) chodzi o produkcje listków z blachy, z ogonkiem,ozdobnych,do metaloplastyki. Myślę że regulację czasu można rozwiązać zwykłą czasówką po stronie pierwotnej,tak samo zresztą regulację prądu,myślałem o układzie z triakiem, co Wy na to? czym nawinąć wtórne uzwojenie?myślałem o trójkątnym drucie miedzianym,takim z kabla który zakopuje się pod ziemię(trójkąt o boku 10mm,przekrój około 43mm2).
  • Bosch
    Dioda52
    Level 27  
    Przewod taki powinien wystarczyc, a regulacja na triaku w zupelnosci wystarcza. Jedynie trzeba zrezygnowac z ukladu soft-startu ( dac mala wartosc kondensatora na ukladzie U 209B ) i dolazyc uklad czasowy.
    MarekzRz
    Level 17  
    Witam
    Moja prymitywna zgrzewarka radzi sobie spokojnie z blachą 1mm, druty 2mm też zgrzewa bez problemu. Mam w niej transformator z szafy sterowniczej 6V/100A chłodzony wentylatorem (po kilkunastu zgrzewach mocno się grzeje i wymaga chłodzenia) przewody doprowadzające do elektrod to grube od akumulatorów (100mm2) cieńsze się topiły.
    Prymitywna zgrzewarka - jak zbudować? Prymitywna zgrzewarka - jak zbudować?
    kortyleski
    Level 43  
    Ja kiedyś popełniłem ustrojstwo do zgrzewania szczotek w rozrusznikach.
    Akumulator 12V, wyłącznik rozrusznika z jakiejś ciężarówki i elektrody. Wyłącznik sterowany pedałem, elektrody dla wygody w formie szczypiec. Działa już parę lat.

Ważna jest procedura zgrzewania - lekki docisk, prąd, mocny docisk, wyłączyć prąd, odczekać aż troszkę wystygnie ( ponizej sekundy)
    zwolnić docisk.
    kazitor23
    Level 15  
    a powiedzcie mi, mam transformator z rdzeniem w formie kwadratu,przekrój kolumny tego trafo to około 100cm2,trafo pochodzi z wojskowego zasilacza do tarcz strzelniczych,zasilanie 220V,24V na wyjściu.wtórne uzwojenie jest nawinięte bezpośrednio na pierwotne,na tej samej kolumnie...czy po przewinięciu wtórnego drutem o przekroju właśnie 43mm2 zdałoby to egzamin?obejrzałem trafo od mikrofali i nie wydaje mi się bym zmieścił tam chociaz dwa zwoje wtórnego... trafo wygląda mniej więcej tak:

Dioda52
    Level 27  
    Uzycie tego transformatora jest mozliwe po przewinieciu tak jak proponujesz. Ostatnio tez potrzebowalem zgrzewarke, bo uszkodzilo sie polaczenie elementu grzejnego z blaszka do ktorej bylo zgrzane i wewnatrz byla sruba. W czasie dokrecania obrocila sie blaszka i ukrecilo sie polaczenie. Tak jak podawalem uzylem transformator z kuchenki mikrofalowej. Usunolem calkowicie uzwojenie WN przez przeciecie uzwojenia nie ruszajac rdzenia i nawinolem trzy zwoje drutu w izolacji nylonowej o przekroju okolo 26mm2. Gdybym uzyl w izolacji emaliowanej nawinal bym wiecej. Napiecie wynosi w otwartym obwodzie 3V, po zainicjonowaniu zgrzewania prad wynosi 350A. Dla moich potrzeb do ktorych potrzebowalem jest to w zupelnosci wystarczajace. Zalaczam zdjecia tego wykonania.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    bogdan lipowski
    Level 10  
    Chciałem pochwalić się swoją prymitywną zgrzewarką zrobioną z transformatora
    od telewizora Rubin,prawdopodobnie dzisiaj taki transformator to już nie osiągalny-
    ponoć zdarzały się nawijane drutem aluminiowym ,mój był nawinięty miedzią.
    po odwinięciu niepotrzebnych uzwojeń i pozostawieniu tylko uzwojenia pierwotnego
    zostały się szczeliny że mogłem nawinąć kablem 25 kwad. 4 uzwojenia po 4 zwoje,
    i połączyć równolegle tak jak to widać na zdięciach . Dolna szczęka zgrzewarki jest odizolowana podkładkami z bakelitu od reszty.Między dolną szczęką a górną
    znajduję się sprężyna rozpychająca ,oczywiście też odizolowana podkładkami
    z tekstolitu- żeby górna szczęka sama nie opadała.Docisk zrobiłem na mimośrodzie,
    sprawdza się doskonale.Zgrzewać można blachy do 2 mm po kilkunastu zgrzewaniach trzeba odczekać 5÷10 min żeby wentylator schłodził.Po obudowaniu i dodaniu wył.
    czasowego do 10 sek. w zupełności wystarcza na moje potrzeby domowe.
    Może kiedyś komuś przyda się takie rozwiązanie. Prymitywna zgrzewarka - jak zbudować? Prymitywna zgrzewarka - jak zbudować? Prymitywna zgrzewarka - jak zbudować? Prymitywna zgrzewarka - jak zbudować? Prymitywna zgrzewarka - jak zbudować?
    marles74185
    Level 12  
    bogdan lipowski
    Czyli ze zgrzewasz nią blachy które mają 2mm grubości?Czyli razem 4mm? Bo mam taki transformator i sie zastanawiam czy z niego nie zrobić właśnie zgrzewarki.Prosze o szybką odpowiedź.
    bogdan lipowski
    Level 10  
    Tak zgrzewam blachy 2+2mm=4mm
    Zgrzałem nawet nierdzewną rączkę grub- 3 mm do garnka o grubości około 1 mm.
    marles74185
    Level 12  
    Dzięki za szybką odpowiedź.Elektrody masz ze zwykłej zgrzewarki czy dorabiałeś?
    zimny8
    Level 33  
    k4be - nie działa Ci poprawnie bo oprócz słabego trafa pewnie masz jeszcze za słaby docisk elektrod, a to bardzo ważne żeby był właściwy, pooglądaj kleszcze do zgrzewarek, albo zgrzewarkę przedstawioną wyżej przez bogdan lipowski.
    bogdan lipowski
    Level 10  
    odpowiedź dla -marles74185 -

elektrody są zrobione z pręta miedzianego fi -10 mm ,ja wziąłem groty ze starej
    lutownicy chyba 80 W. ale można sobie kupić pręt w hurtowni metali kolorowych.
    zatoczone są końcówki na fi 6 mm i kawałek nagwintowane.

Cała zgrzewarka zrobiona była z części demobilowych ,Kupiłem tylko w sklepie
    dwa kawałki miedzi fi-25 mm po 20 cm -kosztowało wtedy chyba ze 100 zł.
    z frezowałem je na 20 mm X 20 mm.
    Kupiłem jeszcze kabel w sklepie elektrycznym 25 kwadrat 5 metrów po 8 zł za metr.
    Wyłącznik czasowy na Koszalińskim rynku za 5 zł od handlarzy rupieciami z Niemiec.
    a podobny wyłącznik w sklepie elektrycznym kosztował wtedy ponad 80 zł.
    i dwa metry kątownika aluminiowego na szkielet obudowy.
    reszta to rzeczy z demobilu.
    marles74185
    Level 12  
    A możesz coś napisać o trwałości tych elektrod?Chodzi mi o to czy szybko się wypalają.
    bogdan lipowski
    Level 10  
    Trwałość zależy od ilości zgrzewania -po kilkunastu zgrzewach można sobie
    opiłować pilnikiem w zgrzewarce,a po kilkudziesięciu zgrzewach można sobie
    odkręcić i zatoczyć stożek w tokarce lub ręcznie oszlifować na szlifierce.
    Mam dwa komplety elektrod o różnych długościach od 4 lat i wyglądają jeszcze dobrze ,tylko że ja mało zgrzewam -raz na tydzień ,albo raz na pół roku kilka zgrzewów.
    A czy kolega chce robić jakąś produkcję na takiej zgrzewarce,czy tylko na własne potrzeby.
    Bo jak by trzeba było zgrzewać kilkaset zgrzewów dziennie to radze poszukać
    większe trafo np. od spawarki 4 kW-5 kW.