Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

09 Mar 2009 15:08 7361 3
  • Poziom 9  
    Witam forumowiczów, proszę elektryków praktyków o opinię co do planowanej instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym (w załączniku). Wstępnie dokonałem pewnych modyfikacji projektu ale nie wiem czy jet to właściwe planowanie, jeżeli ktoś z Panów elektryków ma jakieś sugestie to bardzo proszę o opinię. Ciekaw też jestem opinii na temat instalacji elektrycznych z użyciem przekaźników. Rozmawiałem z dwoma elektrykami i powiedzieli mi że to podraża instalację i nie warto się w to bawić. Mi osobiście się wydaje iż montaż skrzynki na przekaźniki przy TR daje na przyszłość możliwości wielu modyfikacji i ulepszenia sterowania. Czy ktoś może się podzielić doświadczeniami w tym temacie?
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator
    pogrupowanie odbiorów idacych z różnicówki 3-fazowej, dla mnie nie do przyjęcia. manipulacja w instalacji przy bramie pozbawi napięcia czujniki, oswietlenie zewnetrzne i wszystko na zewnątrz. Gdzie kwestie bezpieczeństwa? I w ogóle pogrupowaniu obwodów bym się przyglądnął, bo teraz nie mam czasu. Nawet za cenę ominięcia różnicówek dla obwodów oświetlenia, przynajmniej niektórych.
    natomiast przekaźniki - ja nie polecam. Jezeli myślisz o instalacji inteligentnej - to na razie wszędziedaj czwartą żyłę - sterującą (czerwoną). I tyle. Reszty nauczysz sie później. Tylko trzeba podciągnąć okablowanie pod: klima, sterowanie rolet, stacje pogody i podobne bajery.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    No właśnie potrzebuję porady czy takie pogrupowanie obwodów ma sens. Jeżeli chodzi o przekaźniki to dlaczego raczej nie? Nie jest moim zamiarem zrobienie super inteligentnej instalacji ale wprowadzenie paru udogodnień, np. sterowanie roletami, brama garażową, kilka świateł, planowałem to zrobić w oparciu o przekaźniki i centralkę alarmową Integra. Czemu nie robić na przekaźnikach?

pozdrawiam
  • Moderator
    poszukaj o systemach inteligentnych EIB/KNX albo lepiej LCN.
    LCN pozwala na zaczynanie od jednego modułu i rozbudowę instalacji w dowolnym czasie. Wszystko znajdziesz w archiwum czasopisma "Fachowy elektryk"
    zdaje sie www.fachowyelektryk.pl