Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa domu - elektryka pod automatykę na przyszłość

20 Lut 2018 00:04 2223 12
  • Poziom 3  
    Witam,

jestem w trakcie rozpoczynania stawiania ścian domu. Rozplanowuje teraz elektrykę i mam jeszcze pełną dowolność w jej zakresie.
    Chcę rozprowadzić przewody tak, aby w przyszłości były przystosowane pod system inteligentnego domu. Nie mam wybranego konkretnego systemu.

Pytania dotyczą rozprowadzenia przewodów do poszczególnych gniazdek, lamp itp. tak, aby w przyszłości nie były potrzebne przeróbki.

1) Gniazdko, które chce aby było podpięte pod system inteligentnego domu:
    Od rozdzielni prowadzę przewód 3x1,5 mm2 do gniazdka plus skrętka? Czyli dwa przewody?

2) Lampa z włącznikiem na ścianie
    Od rozdzielni prowadzę przewód 3x1,5 mm2 do puszki z włącznikiem światła a od rozdzielni z pominięciem puszki prowadzę skrętkę?
    Czy przewód 3x1,5 mm2 bezpośrednio do lampy, a skrętka od lampy do włącznika światła?

3) Jeśli na jednym obwodzie ma być kilka lampek (5 oczek w korytarzu) to jak powyższy punkt się zmienia? Czy oczka łączyć skrętką?

4) Żaluzje elewacyjne (steruje się góra-dół oraz kat nachylenia listewek żaluzji) z włącznikiem na ścianie
    Od rozdzielni prowadzę przewód 3x1,5 mm2 do silniczka rolety a od silniczka rolety skrętkę do włącznika?

5) W miejscu w którym ma być wielofunkcyjny przycisk programowalny (manipulator z kilkoma polami dotykowymi) - skrętka od rozdzielni wystarczy?

6) Video-domofon - jakie przewody?

7) Czujnik ruchu / czadu / temperatury- jakie przewody?

8) Przy liczniku wody planuje system automatycznego podlewania - jakie przewody do niego?

9) Czy wielofunkcyjny przycisk programowalny łączy się skrętka z włącznikiem lampy czy wielofunkcyjny przycisk pełni rolę włącznika?

10) Czy do rozdzielacza podłogówki prowadzi się zasilanie? 3x1,5 mm2 + skrętka?

Dziękuję bardzo
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam
    Jest wiele systemów inteligentnego domu, wszystko zależy tak naprawdę od niego. I to może być kłopot, bo w nie których systemach potrzebujesz przewodów sygnałowych a w innych tylko zasilające ( Fibaro działa bezprzewodowo, podpinasz tylko zasilanie i wyjścia na urządzenia)
    Najlepiej było by jakbyś się zorientował jaki chcesz system, oczywiście od przybytku głowa nie boli, możesz porzucać skrętki po ścianach ale może to się okazać niepotrzebne.

Jedyne teraz, co mogę Ci polecić to intuicyjnie porozkładanie kabli.

1. Pytanie czy to będzie system bezprzewodowe czy przewodowy. Bezprzewodowe - wystarczą do wszystkiego tylko kable zasilające, bez skrętek. Przewodowy - gniazdko z przewodem skrętką tak, najlepiej od razu dwie puszki, w jednej moduł LAN w drugiej 230 V.

2. Lampa jeżeli oprócz świecenia ma jeszcze mrugać czy się ściemniać to (przy założeniu, że centrala lub moduł jest przy rozdzielni) kable od lampy i od włącznika 3x1,5 rzucić do rozdzielni. I analogicznie wszystkie przewody do miejsca sterowań, jak masz moduł sterowania w puszce od włącznika to tam wszystkie przewody.

3. Wszystko zależy też od tego na jakie one będą napięcie zasilane. Można rzucić skrętke ale lepiej zwykły elektryczny do lamp. Tak samo jak pkt. 2.

4. Żaluzje góra dół i kąt nachylenia to już 4 funkcje, prawdę mówiąc podłączenie jest zależne od tych rolet, z kapelusza nie wyjmę recepty na wszystko, jak rolety potrzebują zasilania 230 V i zwykłej skrętki do przełączania trybów, to można rzucić zasilanie 3x2,5 z rozdzielni a do włącznika 2x3x1,5. Zastosowałem w przykładzie 1,5 mm zamiast skrętki, ponieważ jest to alternatywa która nie pozbawi Cię sterowania 230 V z włącznika.

5. Tak

6. Skrętka ekranowana, najlepiej F/FTP

7.
    Czujnik ruchu 6x0,5
    Czujnik czadu/dymu YnTKSY 2x2x0.8
    Czujnik temperatury 6x0,5

8. Zależy od zaworu, jakie napięcie nadawcze.

9. Nie.
    Trasa PPwielofunk. - moduł - odbiornik.
    Jak pisałem zależy jaki system, możesz mieć system bolognese czyli różne moduły ròźnych marek, a możesz mieć wszystko jednego producenta, wtedy centrala ma jakieś wej. wyj. i szynę do rozszerzeń o dodatkowe moduły wej. wyj. Z centrali idzie zasilanie na moduł, na moduł wchodzi sygnał z włàcznika lub seniorów/czujników i wychodzi na urządzenia sterujące.

10. Zapobiegawczo można, aczkolwiek nigdy nie wyprowadzałem na to zasilań/sterowania.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Moderator
    Mam zastrzeżenia.
    1. Do gniazdek 3 x 2,5 mm² a nie 3 x 1,5 mm².
    2. Wszędzie gdzie może wystąpić napięcie fazowe 230V, minimalnym przekrojem przewodów jest 1,5 mm². Dlatego skrętka jedynie tam, gdzie jesteś pewien, że tego napięcia nie będzie.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnie wyboru systemu:
    Byłem teraz na targach wyposażenia wnętrz 4DD Katowice i było tam kilka wystawców systemów inteligentnego domu.

Od systemu bezprzewodowego było Fibaro. Zapytałem się u nich, czy wybrać system bezprzewodowy czy przewodowy.
    Wskazywali na duże koszty i brak możliwości zmian w przypadku systemów przewodowych. Łatwa i szybka instalacja, pełna bezprzewodowość, w każdej chwili można dokupić dodatkowe moduły.

Potem byłem na stoiskach przewodowych Ampio oraz Nexwell. Tutaj dowiedziałem się, że Fibaro w większych domach się nie sprawdza, że względu na odległości (mój 250m2) oraz wysoka awaryjność i problemy z komunikacją oraz skazanie na jednego dostawcę - Fibaro. Same moduły ścienne, przyciski dotykowe mi się o wiele lepiej spodobały niż w Fibaro.
    Dlatego ze względu na to, że mam jeszcze możliwość położenia okablowania jak chce zdecydowałem się na system przewodowy.

A Wy co o tym sądzicie? Tylko już na wstępie szacuje, że system przewodowy wyjdzie kilkanaście tysięcy więcej niż Fibaro.

Odnośnie instalacji (zakładam wariant przewodowy z centralką w lub przy rozdzielni):

Z mojej perspektywy nie-elektryka odpowiedź interpretuje tak jak poniżej. Proszę o sprawdzenie tego:

1. Tam gdzie oświetlenie nie robimy skrętek, tylko przewód elektryczny (3 x 1,5 mm2) bezpośrednio puszczony od rozdzielni. A jak chcemy mieć włącznik/panel sterujący tego światła na ścianie to tam puszczamy skrętkę (niskonapięciową) bezpośrednio od rozdzielni do miejsca tego włącznika.

2. Tam gdzie gniazdko 230V ma być włączone w system inteligencji przewód 3 x 2,5 mm2 bezpośrednio puszczony od rozdzielni. Czy jest potrzebna dodatkowo skrętka? Nie można łączyć gniazdek, tylko wszystkie zasilania idą od rozdzielni każde na osobnym przewodzie dla każdego gniazdka (inaczej nie będzie możliwości sterowania)
  • Poziom 20  
    Skrętka może być ale nie ma opcji na zmianę na elektryczny, jeżeli będą to trzy styki w klawiszu to lepiej dać 1,5mm

Drugiego punktu nie kumam, skrętka jest potrzebna jak komunikacja jest potrzebna między modułami/ centrala.
    Sam o niej napisałeś więc dałem metodę montażu
  • Moderator
    ArtyONE napisał:

A Wy co o tym sądzicie? Tylko już na wstępie szacuje, że system przewodowy wyjdzie kilkanaście tysięcy więcej niż Fibaro.

Mnie najbardziej podoba się system LCN i naprawdę nie wiem, dlaczego jest tak mało znany. Może dlatego, że wymaga właśnie podjęcia decyzji przed okablowaniem obiektu, czyli dołożenia jednego przewodu więcej. Jest to czwarty przewód sieciowy,czerwony, pozwalający za to później dowolnie rozbudowywać i konfigurować instalację.
    Więcej na przykład tutaj
    Aha, system LCN nie wymaga centralki, każdy moduł jest autonomiczny, co nie znaczy że nie mogą ze sobą współpracować.

Informuję ponadto, że nie jestem dystrybutorem, przedstawicielem, ani nie mam żadnych związków z producentem, więc mój post nie jest żadną reklamą.
  • Poziom 3  
    Oświetlenie:
    Jeden przewód: OD rozdzielni 3x1,5mm DO miejsca gdzie będzie lampa.
    Drugi przewód: OD lampy 3x1,5mm DO miejsca włącznika czy OD rozdzielni 3x1,5mm DO miejsca włącznika (z pominięciem lampy)
    ?

Gniazdko 230V:
    Jeden przewód: OD rozdzielni 3x2,5mm DO miejsca gdzie będzie gniazdko
    czy potrzebny jest drugi przewód? OD rozdzielni skrętka DO miejsca gdzie będzie gniazdko?
  • Poziom 20  
    Oświetlenie:
    Drugi przewód od włącznika do rozdzielni, w zalezności jaki włączniki, można rzucić skrętkę jak by sie miało w przyszłości okazać, że tam będzie manipulatoropodobne urządzenie.

Gniazdko:
    A to zależy, w sumie...., od Ciebie.
    Jak ma zasilać tylko urządzenie to OK, ale jak urządzenie ma się komunikować się z centralą, która jest w promieniu metra od rozdzielni to trzeba najlepiej dołożyć przewód LAN,a najlepiej w puszcze(drugiej - nie w tej od gniazda 230V) obok tego gniazdka jako kolejne 'pole gniazd'.
  • Poziom 9  
    Kolego strasznie kombinujesz z tymi skrętkami.

Powiem Ci jak ja robię teraz u siebie (mały remont całego piętra).

Oświetlenie:
    Z rozdzielnicy <---------3x1,5--------------------------------------> Lampa
    Z rozdzielnicy <---------4x2x0,5 (skrętka ekranowana)----------> włącznik

Gniazda:
    Z rozdzielnicy <---------3x2,5----------> Gniazdo

Takie podłączenie zagwarantuje Ci podłączenie do praktycznie dowolnego systemu automatyki domowej.

W każdym z pokoi na piętrze zamontowałem po 3 szt włączników (na razie same puszki) w każdej z nich jest skrętka.
    Daje mi to możliwość sterowania 6 "urządzeniami" z każdego z pokoi, lampy gniazdka, rolety - cokolwiek sobie podłączysz i zaprogramujesz.

Zasada jaką się kieruję jest taka iż wszystko czym chce sterować musi być wpięte w rozdzielnicę.
    Ponieważ mam też garaż, to rozdzielnicę w garażu z tą domową połączę skrętką tak aby oba "systemy" ze sobą współpracowały,. Zwłaszcza, że z garażu będzie mi łatwiej rozprowadzić okablowanie na podwórku.

Jeśli automatykę domową oprzesz o Arduino lub Raspery PI lub systemy pochodne to zaoszczędzisz trochę grosza.
    Gotowe systemy automatyki są dość kosztowne.
  • Poziom 2  
    hubertkoncki napisał:
    W każdym z pokoi na piętrze zamontowałem po 3 szt włączników (na razie same puszki) w każdej z nich jest skrętka.
    Daje mi to możliwość sterowania 6 "urządzeniami" z każdego z pokoi, lampy gniazdka, rolety - cokolwiek sobie podłączysz i zaprogramujesz.

Dlaczego 3 włączniki ze skrętkami umożliwiają sterowanie 6 urządzeniami? Jak to się wylicza?
  • Poziom 9  
    3 puszki w każdej zakładamy przełącznik dwubiegunowy, razem 3x2 daje nam 6.
    Przełączniki dzwonkowe.
  • Poziom 3  
    Jaką skrętkę stosuje się przy instalacji inteligentnego domu?

UTP kat. 5? kategori 6? Pojawiają się oznaczenia skrętek 5e, 5a, 6e, 6a.

Która jest lepsza? Którą wybrać?
  • Poziom 36  
    Używam HomeMatic firmy EQ-3. Jest to system przeznaczony do samodzielnego montażu. Komunikacja odbywa się przewodowo oraz bezprzewodowo.

Do oświetlenia są moduły wyłączników wymagające napięcia 230V (zero w puszce z wyłącznikiem) ale też są moduły do puszek sterowane przewodowo przyciskiem zwiernym (dzwonkowym - NO).

Do tego są moduły typowe dla instalacji przewodowej, gdzie moduł wykonawczy znajduje się w centralnej rozdzielni. Moduły przewodowe w pełni współpracują z modułami radiowymi więc ewentualna rozbudowa w przyszłości nie wymaga kucia w ścianach. Posiadają dość szeroki asortyment jak na jedną markę łącznie z układem ogrzewania (podłogowe i tradycyjne) oraz żaluzjami / roletami, otwieraniem zamków drzwi, czy okien oraz inne.

W Polsce można to kupić w firmie Conrad,pl ale nie mają tam pełnego asortymentu. Pełen asortyment można zobaczyć np. w Elv.de

[edyta]
    System można zamontować na istniejącą już instalację (o ile skorzystamy z modułów bezprzewodowych).

[edyta 2]
    Ponadto uważam, że niektórych segmentów nie należy łączyć w jeden system. Np. mimo, że Homematic posiada system alarmowy nigdy bym się na to nie zdecydował. Korzystam z dedykowanego systemu alarmowego. Co prawda czujniki ruchu systemu alarmowego są zaimplementowane w moim HomeMatic ale z doświadczenia powiem, że w innym miejscu umieszcza się czujnik ruchu mający działać z systemem alarmowym a w innym miejscu czujnik ruchu zapalający światło. Jeśli komuś się wydaje, że te funkcjonalności oprze o jeden i ten sam czujnik to jest w ogromnym błędzie bo albo jedno albo drugie nie będzie działało tak jak należy.
    Do tego dochodzą względy bezpieczeństwa - stąd ja z poziomu automatyki domowej nie mogę (choć mógłbym) uzbrajać / rozbrajać alarmu. Jedynie odczytuję jego stan.

Dodano po 25 [minuty]:

retrofood napisał:
    ...
    Mnie najbardziej podoba się system LCN ...

Omiotłem wzrokiem "to i owo" i przyznaję, że i mnie ta koncepcja przypadła do gustu.