Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

róznica między termostatem a regulatorem temperatury?

klibeuz 23 Mar 2009 07:46 7411 6
IGE-XAO
    klibeuz
    Level 10  
    Witam serdecznie, zaznaczam na wstępie ze jestem mechanikiem, więc nie znam się zbytnio na elektronice.

Potrzebuje zrobić sterowanie temperaturą w piecu grzewczym -do wytapiania plastiku.
    Działanie-nalezy ustawić temp z zakresu od 100-330 stopni, gdy temperatura osiagnie wartość zadaną, powinien się włączć wentylator do odciągu ciepła, po czasie 10 minut grzania wentylator ma się wyłączyć,i jakiś krotki sygnał dźwiękowy, natomiast temp ma byc utrzymywana dalej taka sama.
    Musi być możliwość zmiany temperatury-czyli ustawiam sobie np. po 3 cyklach topienia (na zakresie 200) ustawiam temp 270 (inny materiał) i cykl ma znow byc taki sam-czyli włączenie wentylatora itd....

Proszę mi na wstepie powiedzieć jaka jest róznica między termostatem elektronicznym a regulatorem elektronicznym temperatury????

Potrzebuje aby była wyswietlana aktualna temperatura(pomiar), temperatura zadana, oraz mozliwość sterowania grzałką 2400W w zakresie 100-330 stopni-żeby te 2 wartości były wyświetlane na wyświetlaczu.

Czy może mi któryś z Panów doradzić/przedstawić poglądowy schemat jak się za to zabrać, co kupić?

Jakie elementy muszę zakupić?

Czy wystarczy tylko elektroniczny regulator temperatury, czujnik temperatury

Dziękuję za odpowiedź
  • IGE-XAO
    MacFis
    Level 17  
    Z tego co wiem to termostat utrzymuje zadaną temperaturę, a czujnik temperatury ją mierzy. Na pewno musisz zakupić wyświetlacz LCD, czujnik temperatury(jaki to nie wiem) i do tego jakiegoś atmega. Ósemka chyba starczy. A jak/czy wcześniej sterowałeś tą grzałką?
  • IGE-XAO
    kubai
    Level 14  
    Ja bym zastosował regulator programowalny Easy Moellera albo Logo Siemensa (Relpol odpada, bo nie maja wbudowanych wyświetlaczy), albo jakiś odpowiednik.

Dlaczego?
    Ponieważ umożliwi to płynna regulacje z zastosowaniem histerezy, tak żeby grzałka się cały czas nie wyłączała i włączała, a także automat będzie mógł realizować zadanie sterowania. Nie wiem jaki jest koszt atmegi, ale biorąc pod uwagę, że potrzebny byłby jeszcze wyświetlacz cena nie powinna być dużo wyższa, o ile nie wyjdzie taniej. Do tego dochodzi problem temperatury, w jakiej przyjdzie regulatorowi pracować, o której nie było mowy, także rozwiązanie bardziej przemysłowe może okazać się jedynym możliwym.

Z tego, co Kolega pisze to potrzebny jest:
    - 1 czujnik temperatury
    - ewentualnie 1 przetwornik, w przypadku gdy np. wejście analogowe regulatora jest napięciowe, a czujnik temperatury rezystancyjny (np. NTC); koszt przetwornika to około 30 złotych
    - 1 buzzer
    - przewód LgY 0,75mm2

Sterowanie:
    DOUT1 - buzzer
    DOUT2 - wentylator "do odciągu ciepła"
    AIN1 - czujnik temp. NTC
    AOUT1 - sterowanie grzałka (0-10V)

Czyli potrzebne są 2 wyjścia cyfrowe, jedno wejście i jedno wyjście analogowe. No i w program by trzeba było samemu napisać.

Pozdrawiam
    andrzejek23
    Level 19  
    Najprostsze wyjście:
    1) Regulator taki
    2) Przetwornik temperatury któryś z serii CT z elementem pomiarowym Pt100.

Wentylator podłączysz do jednego z programowalnych wyjść regulatora i sparametryzujesz je od osiągnięcia wartości zadanej. A jeśli chcesz podtrzymać czas pracy na 10min., to musisz jeszcze po drodze wstawić przekaźnik czasowy.

Acha! Termostat to inaczej regulator dwustawny, czyli regulacja odbywa się na zasadzie włącz-wyłącz i taki Ci w zupełności wystarczy.
  • Helpful post
    kuba_new
    Level 12  
    Na samym wstępie kolega "klibeuz" napisał, że jest mechanikiem i nie zna się na elektronice - nie każcie Mu więc kupować procesora, wyświetlacza i całej tej naszej elektroniki! Bo i co On z tym potem zrobi? Polutuje sobie? A program Mu prześlemy internetem? Poprawki też?

Kolego, musisz wydać parę (tak na oko - jakieś 250...300 par) złotych. Potrzebujesz:
    1. termoregulator z dwoma wyświetlaczami (wartość zadana i wartość bieżąca) z wyjściem przekaźnikowym (nie z wyjściem elektronicznym) z wejściem Fe-Ko (czyli "J" w nowej nomenklaturze) z zasilaniem 230VAC - cena około 250...300 złotych
    2. czujnik temperatury - najlepiej Fe-Ko, w obudowie dostosowanej do miejsca zamocowania - cena około 45...150 złotych
    3. przekaźnik czasowy, jeden albo dwa, w zależności od programu pracy - cena około 50...120 złotych
    4. stycznik włączający grzałkę, o stykach z zapasem mocy (żywotność) z cewką na napięcie 230VAC i trzema stykami zwiernymi (NO) mocy - cena około 40...100 złotych
    5. obudowa (skrzynka) - w czymś to-to musisz umieścić - cena około 30...100 złotych
    6. na obudowie włącznik, lampka kontrolna, wewnątrz - bezpiecznik, kabel zasilający, wtyczka zasilająca i puszka łącząca z grzałką - razem około 100 złotych
    7. inna "drobnica" - podstawki pod przekaźniki czasowe (jeśli potrzebne), listwy//łączówki, kabelki, kostka wysokotemperaturowa (blisko grzałki), kawałek szyny euro do wewnątrz skrzynki, przepusty kablowe, jeśli skrzynka będzie daleko od czujnika temperatury, to musisz kupić kabel kompensacyjny do czujnika - około 50 złotych

Wiele z tego co wymieniłem wyżej masz u siebie, na warsztacie, ale niektóre rzeczy musisz kupić. Termoregulator - to podstawa, możesz sprawdzić ten:

http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.phtml?search=termoregula*&idp=1#cleanParameters%3D1%26search%3Dat503%26bf_szukaj%3D+

ale są inne, tańsze. Niekoniecznie w tej firmie.

Jak zgromadzisz te rzeczy - wtedy kupisz obudowę, taką aby wszystko się w niej zmieściło. Zamontujesz na wierzchu wyłącznik (kupisz go). Poprzez przepusty wyprowadzisz kable - zasilający i ten do grzałki. Kable i wtyczki musisz kupić. Instalacja wewnętrzna - to już sprawa elektryka.
    Jestem częstym gościem w okolicach Bielska - Wapienica, Jasienica, Rudzica, Skoczów; jak zgromadzisz pozycje 1, 4, na obudowie 5 zamontujesz wyłącznik z pozycji 6 - to dasz znać na priva. Wracając z roboty wstąpię do Ciebie i uzgodnimy szczegóły.
    Czujnik temperatury - mam kilka w bagażniku.
    Czasówki - też je wożę z sobą.
    Kabelki, łączówki, bezpieczniki, końcówki kablowe, listwy, kostki, numerki na kabelki, spinki taśmowe, śrubki - no bez tego nie wychodzę z domu - zawsze mam je w bagażniku.

A jeśli chcesz sam to wszystko potem połączyć - to też pisz na priva - pomogę w opracowaniu schematu połączeń. Wszystko w zależności od tego jak chcesz, aby to urządzenie pracowało - dokładnie przemyśl cały ALGORYTM pracy, ze wszystkimi możliwymi do przewidzenia sytuacjami. Z doświadczenia wiem, że zwykle takie urządzenia (proste w koncepcji początkowej), mające służyć jednej konkretnej rzeczy po tygodniu//dwóch trzeba rozbudować o jeszcze jedną, dwie, trzy funkcje...

Pozdrawiam serdecznie.

P.S.
    Najtańszy termoregulator - z gałką do ustawiania temperatury i z wyświetlaczem do odczytu temperatury bieżącej - kupiłem rok//dwa temu za 120 złotych. Ale był chiński. Po pół roku ciągłej pracy na wtryskarce stopił się transformator zasilający. Lepiej dziś dać 250...300 za markowy.

P.S. po minucie//dwóch
    Sknocił się link do termoregulatora...
    Na stronie TME w polu "szukaj" wpisz: AT503
    dziobek666
    Level 12  
    Kolega jeszcze napisze czy ma jakiekolwiek pojęcie o elektryce/elektronice. Jak tak to mogę pomóc i powiedzieć jak krok po kroku to zmontować, sterowanie takiego typu jest bardzo proste dla kogoś kto trudni się automatyką.
    and61
    Level 26  
    moja propozycja to:
    regulator temperatury z wejsciem typu J , dwoma wyjściami jedno przekaźnikowe ( do załaczenia przekaźnika czasowego) drugie napięciowe do sterowania przekaźnika elektronicznego SSR
    przekaźnik SSR 20A, przekladnik i amperomierz reszta jak napisał kol. kuba_new