logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

róznica między termostatem a regulatorem temperatury?

klibeuz 23 Mar 2009 07:46 8164 6
REKLAMA
  • #1 6319794
    klibeuz
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Witam serdecznie, zaznaczam na wstępie ze jestem mechanikiem, więc nie znam się zbytnio na elektronice.

    Potrzebuje zrobić sterowanie temperaturą w piecu grzewczym -do wytapiania plastiku.
    Działanie-nalezy ustawić temp z zakresu od 100-330 stopni, gdy temperatura osiagnie wartość zadaną, powinien się włączć wentylator do odciągu ciepła, po czasie 10 minut grzania wentylator ma się wyłączyć,i jakiś krotki sygnał dźwiękowy, natomiast temp ma byc utrzymywana dalej taka sama.
    Musi być możliwość zmiany temperatury-czyli ustawiam sobie np. po 3 cyklach topienia (na zakresie 200) ustawiam temp 270 (inny materiał) i cykl ma znow byc taki sam-czyli włączenie wentylatora itd....

    Proszę mi na wstepie powiedzieć jaka jest róznica między termostatem elektronicznym a regulatorem elektronicznym temperatury????

    Potrzebuje aby była wyswietlana aktualna temperatura(pomiar), temperatura zadana, oraz mozliwość sterowania grzałką 2400W w zakresie 100-330 stopni-żeby te 2 wartości były wyświetlane na wyświetlaczu.

    Czy może mi któryś z Panów doradzić/przedstawić poglądowy schemat jak się za to zabrać, co kupić?

    Jakie elementy muszę zakupić?

    Czy wystarczy tylko elektroniczny regulator temperatury, czujnik temperatury

    Dziękuję za odpowiedź
  • REKLAMA
  • #2 6319822
    MacFis
    Poziom 17  
    Posty: 303
    Pomógł: 15
    Z tego co wiem to termostat utrzymuje zadaną temperaturę, a czujnik temperatury ją mierzy. Na pewno musisz zakupić wyświetlacz LCD, czujnik temperatury(jaki to nie wiem) i do tego jakiegoś atmega. Ósemka chyba starczy. A jak/czy wcześniej sterowałeś tą grzałką?
  • REKLAMA
  • #3 6320839
    kubai
    Poziom 14  
    Posty: 111
    Pomógł: 9
    Ocena: 8
    Ja bym zastosował regulator programowalny Easy Moellera albo Logo Siemensa (Relpol odpada, bo nie maja wbudowanych wyświetlaczy), albo jakiś odpowiednik.

    Dlaczego?
    Ponieważ umożliwi to płynna regulacje z zastosowaniem histerezy, tak żeby grzałka się cały czas nie wyłączała i włączała, a także automat będzie mógł realizować zadanie sterowania. Nie wiem jaki jest koszt atmegi, ale biorąc pod uwagę, że potrzebny byłby jeszcze wyświetlacz cena nie powinna być dużo wyższa, o ile nie wyjdzie taniej. Do tego dochodzi problem temperatury, w jakiej przyjdzie regulatorowi pracować, o której nie było mowy, także rozwiązanie bardziej przemysłowe może okazać się jedynym możliwym.

    Z tego, co Kolega pisze to potrzebny jest:
    - 1 czujnik temperatury
    - ewentualnie 1 przetwornik, w przypadku gdy np. wejście analogowe regulatora jest napięciowe, a czujnik temperatury rezystancyjny (np. NTC); koszt przetwornika to około 30 złotych
    - 1 buzzer
    - przewód LgY 0,75mm2

    Sterowanie:
    DOUT1 - buzzer
    DOUT2 - wentylator "do odciągu ciepła"
    AIN1 - czujnik temp. NTC
    AOUT1 - sterowanie grzałka (0-10V)

    Czyli potrzebne są 2 wyjścia cyfrowe, jedno wejście i jedno wyjście analogowe. No i w program by trzeba było samemu napisać.

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #4 6324590
    andrzejek23
    Poziom 19  
    Posty: 314
    Pomógł: 21
    Ocena: 146
    Najprostsze wyjście:
    1) Regulator taki
    2) Przetwornik temperatury któryś z serii CT z elementem pomiarowym Pt100.

    Wentylator podłączysz do jednego z programowalnych wyjść regulatora i sparametryzujesz je od osiągnięcia wartości zadanej. A jeśli chcesz podtrzymać czas pracy na 10min., to musisz jeszcze po drodze wstawić przekaźnik czasowy.

    Acha! Termostat to inaczej regulator dwustawny, czyli regulacja odbywa się na zasadzie włącz-wyłącz i taki Ci w zupełności wystarczy.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 6324690
    kuba_new
    Poziom 12  
    Posty: 28
    Pomógł: 5
    Ocena: 1
    Na samym wstępie kolega "klibeuz" napisał, że jest mechanikiem i nie zna się na elektronice - nie każcie Mu więc kupować procesora, wyświetlacza i całej tej naszej elektroniki! Bo i co On z tym potem zrobi? Polutuje sobie? A program Mu prześlemy internetem? Poprawki też?

    Kolego, musisz wydać parę (tak na oko - jakieś 250...300 par) złotych. Potrzebujesz:
    1. termoregulator z dwoma wyświetlaczami (wartość zadana i wartość bieżąca) z wyjściem przekaźnikowym (nie z wyjściem elektronicznym) z wejściem Fe-Ko (czyli "J" w nowej nomenklaturze) z zasilaniem 230VAC - cena około 250...300 złotych
    2. czujnik temperatury - najlepiej Fe-Ko, w obudowie dostosowanej do miejsca zamocowania - cena około 45...150 złotych
    3. przekaźnik czasowy, jeden albo dwa, w zależności od programu pracy - cena około 50...120 złotych
    4. stycznik włączający grzałkę, o stykach z zapasem mocy (żywotność) z cewką na napięcie 230VAC i trzema stykami zwiernymi (NO) mocy - cena około 40...100 złotych
    5. obudowa (skrzynka) - w czymś to-to musisz umieścić - cena około 30...100 złotych
    6. na obudowie włącznik, lampka kontrolna, wewnątrz - bezpiecznik, kabel zasilający, wtyczka zasilająca i puszka łącząca z grzałką - razem około 100 złotych
    7. inna "drobnica" - podstawki pod przekaźniki czasowe (jeśli potrzebne), listwy//łączówki, kabelki, kostka wysokotemperaturowa (blisko grzałki), kawałek szyny euro do wewnątrz skrzynki, przepusty kablowe, jeśli skrzynka będzie daleko od czujnika temperatury, to musisz kupić kabel kompensacyjny do czujnika - około 50 złotych

    Wiele z tego co wymieniłem wyżej masz u siebie, na warsztacie, ale niektóre rzeczy musisz kupić. Termoregulator - to podstawa, możesz sprawdzić ten:

    http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.phtml?search=termoregula*&idp=1#cleanParameters%3D1%26search%3Dat503%26bf_szukaj%3D+

    ale są inne, tańsze. Niekoniecznie w tej firmie.

    Jak zgromadzisz te rzeczy - wtedy kupisz obudowę, taką aby wszystko się w niej zmieściło. Zamontujesz na wierzchu wyłącznik (kupisz go). Poprzez przepusty wyprowadzisz kable - zasilający i ten do grzałki. Kable i wtyczki musisz kupić. Instalacja wewnętrzna - to już sprawa elektryka.
    Jestem częstym gościem w okolicach Bielska - Wapienica, Jasienica, Rudzica, Skoczów; jak zgromadzisz pozycje 1, 4, na obudowie 5 zamontujesz wyłącznik z pozycji 6 - to dasz znać na priva. Wracając z roboty wstąpię do Ciebie i uzgodnimy szczegóły.
    Czujnik temperatury - mam kilka w bagażniku.
    Czasówki - też je wożę z sobą.
    Kabelki, łączówki, bezpieczniki, końcówki kablowe, listwy, kostki, numerki na kabelki, spinki taśmowe, śrubki - no bez tego nie wychodzę z domu - zawsze mam je w bagażniku.

    A jeśli chcesz sam to wszystko potem połączyć - to też pisz na priva - pomogę w opracowaniu schematu połączeń. Wszystko w zależności od tego jak chcesz, aby to urządzenie pracowało - dokładnie przemyśl cały ALGORYTM pracy, ze wszystkimi możliwymi do przewidzenia sytuacjami. Z doświadczenia wiem, że zwykle takie urządzenia (proste w koncepcji początkowej), mające służyć jednej konkretnej rzeczy po tygodniu//dwóch trzeba rozbudować o jeszcze jedną, dwie, trzy funkcje...

    Pozdrawiam serdecznie.

    P.S.
    Najtańszy termoregulator - z gałką do ustawiania temperatury i z wyświetlaczem do odczytu temperatury bieżącej - kupiłem rok//dwa temu za 120 złotych. Ale był chiński. Po pół roku ciągłej pracy na wtryskarce stopił się transformator zasilający. Lepiej dziś dać 250...300 za markowy.

    P.S. po minucie//dwóch
    Sknocił się link do termoregulatora...
    Na stronie TME w polu "szukaj" wpisz: AT503
  • #6 6928147
    dziobek666
    Poziom 12  
    Posty: 95
    Ocena: 2
    Kolega jeszcze napisze czy ma jakiekolwiek pojęcie o elektryce/elektronice. Jak tak to mogę pomóc i powiedzieć jak krok po kroku to zmontować, sterowanie takiego typu jest bardzo proste dla kogoś kto trudni się automatyką.
  • #7 6961745
    and61
    Poziom 27  
    Posty: 1073
    Pomógł: 70
    Ocena: 246
    moja propozycja to:
    regulator temperatury z wejsciem typu J , dwoma wyjściami jedno przekaźnikowe ( do załaczenia przekaźnika czasowego) drugie napięciowe do sterowania przekaźnika elektronicznego SSR
    przekaźnik SSR 20A, przekladnik i amperomierz reszta jak napisał kol. kuba_new

Podsumowanie tematu

✨ Różnica między termostatem elektronicznym a regulatorem temperatury polega na sposobie sterowania: termostat to regulator dwustawny działający na zasadzie włącz-wyłącz, utrzymujący zadaną temperaturę w prosty sposób, natomiast regulator temperatury umożliwia płynną regulację z histerezą, co zapobiega częstemu załączaniu i wyłączaniu grzałki. Do sterowania temperaturą pieca grzewczego do wytapiania plastiku w zakresie 100-330°C zaleca się zastosowanie regulatora programowalnego z wyświetlaczem pokazującym temperaturę zadaną i aktualną oraz możliwością sterowania grzałką 2400W. Do pomiaru temperatury stosuje się czujniki typu Pt100 lub Fe-Ko (typ J). Wentylator odciągający ciepło można podłączyć do programowalnego wyjścia regulatora, a czas jego pracy (np. 10 minut) realizować za pomocą przekaźnika czasowego. W systemie potrzebne są także elementy takie jak buzzer sygnalizujący, przekaźnik czasowy, stycznik do załączania grzałki oraz odpowiednia obudowa. Rozwiązania oparte na mikrokontrolerach (np. Atmega) są możliwe, ale mogą być zbyt skomplikowane dla osób bez doświadczenia w elektronice. Wskazane jest użycie gotowych termoregulatorów z dwoma wyświetlaczami i wyjściami przekaźnikowymi, co ułatwia obsługę i montaż.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA