Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa LED zasilana z zużytych baterii

Defenestrator 23 Mar 2009 15:27 24680 17
  • Lampa LED zasilana z zużytych baterii

Opisywana lampa jest ciekawa, ponieważ jej źródłem zasilania są zużyte baterie, połączone równolegle za pomocą dwóch metalowych płaszczyzn. Specjalny układ elektroniczny z transformatorem(który może być wykonany nawet z gwoździa link) podwyższa napięcie uzyskiwane z ogniw do poziomu nadającego się do zasilania diod LED. Dopóki baterie są zużyte mniej więcej w tym samym stopniu, urządzenie efektywnie wykorzystuje resztki pozostałej w nich energii. Artykuł bardzo dokładnie opisuje elektroniczną oraz mechaniczną stronę projektu. Przykładowa lampa może korzystać z 15 baterii, które zasilają 50 diod LED.

Źródło
    Artykuł

Link

Lampa LED zasilana z zużytych baterii

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Defenestrator
    Poziom 14  
    Defenestrator napisał 148 postów o ocenie 83, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
  • OptexOptex
    szwagier90
    Poziom 11  
    Według mnie świetny pomysł. Ja w pokoju mam całą siatkę zużytych baterii, które tylko czekają, żeby je wykończyć jakimś zegarkiem albo jeszcze innym źródłem, które je wyssie do cna. Na takich bateriach nie pojedzie latarka czy radio, discman albo jeszcze coś innego.
    tiesstoPL
    Poziom 10  
    Świetny pomysł a czy ktoś mógłby mi rozjaśnić działanie tego tranzystora i transformatora co podwyższa napięcie z tych baterii <prosi> bo chciałbym sobie zrobić coś identycznego a chciałbym wiedzieć dokładniej jak to działa:) Z góry dziękuję za odpowiedź:)
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Defenestrator napisał:
    Specjalny układ elektroniczny z transformatorem(który może być wykonany nawet z gwoździa link) podwyższa napięcie uzyskiwane z ogniw do poziomu nadającego się do zasilania diod LED.

W linku masz zdjęcie układu. Zasada działania: generatorek z cewką na gwoździu. Cewka wytwarza siłę elektromotoryczną samoindukcji, która jest wykorzystywana do zasilania tych LEDów. Więcej informacji: Inny link
  • OptexOptex
    jatzek j
    Poziom 21  
    Siemanko .Z całym szacunkiem , aallee te dwie rzeczy się wzajemnie wykluczają! Z jednej strony ,, wypompowane '' baterie niewiadomego pochodzenia i stanu , a z drugiej strony trafo z gwożdzia .Może któryś z przedmówców mi to wyjaśni .Jeżeli to ciekawostka , a przede wszystkim eksperyment to nie ,, zgłaszam uwag '' .
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Te baterie są rozładowane, ale nie do końca. Zakładamy, że napięcie na nich jest wystarczające do uruchomienia takiej przetwornicy, jaka jest w układzie.
    A transformator na gwoździu od normalnego różni się tylko rdzeniem i rodzajem drutu. Gwóźdź, tak samo jak i rdzeń z blachy ma sporą przenikalność magnetyczną i nadaje się do tego zastosowania.
    r0cq
    Poziom 15  
    Macie do tego jakiś schemat bo nie mogę znaleźć. ;/
    qutrit
    Poziom 20  
    Hm, jakos mi się niechce wierzyć, ze 15 częściowo wyczerpanych bateri (zakładam ze wszystkie to R6) połączonych rownolegle jest zdolene do wytworzenia napięcia zdolnego zaśilić jakąkolwiek przetwornice. Pozatym na jedną wyczerpaną baterie przypadają (ponad) 3 diody !!! i jeszcze ta przetwornica!!! Ja w takie cuda nie wierze.
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Baterie uznaje się za wyczerpaną, jeśli jej napięcie spadnie do połowy napięcia nominalnego, więc działanie tego układu wydaje się możliwe...
    kosmi
    Poziom 16  
    nie wiem czy łączenie równoległe baterii rozładowanych w różnym stopniu da dobry efekt, czy przypadkiem te "słabsze" nie rozładują tych "mocniejszych".
    Przetwornica będzie działać, sam taką wykonuję, tylko mam problem ze sprawnością układu - pracuje nad tym :)
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Użycie tranzystora germanowego w miejsce krzemowego powinno jeszcze efektywniej wyssać te baterie - niższe napięcie przewodzenia.
    macko85
    Poziom 12  
    Pomóżcie i podajcie jakąś polską stronę z dokładnym opisem zasady działania tego układu, bo szukam od paru godzin i nic nie mogę znaleźć co by mi rozjaśniło zasadę na jakiej to działa.......
    20omega
    Poziom 9  
    Koledzy a czy można zrobić taką lampę z akumulatorów 12v/7Ah. Akumulatorów takich mam kilka a na pewno nie są wyssane do "0". Jesteście elektronikami pomyślcie, proszę. A święta tuż .Byłoby nie złe. Na ok 30- 50 diod. Najlepiej różnokolorowe.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Akumulatorów nie można rozłądowywać do zera, bo to im szkodzi. Lepiej naładować do pełna rozładowany akumulator i podłączyć do niego normalną lampę.
    20omega
    Poziom 9  
    Kolego tematem postu jest lampa led zasilana zużytymi bateriami. Ja posiadam zużyte akumulatory gdyż jako serwisant systemów alarmowych co jakiś czas wymieniam akumulatory na nowe a stare zabieram. Jak pisałem pojemnośći tych aku są wielkie i tak sobie pomyślałem czy można by zrobić coś takiego jak w temacie z tych aku. Ceny diod są niskie więc mógłbym sobie zrobić takie lampki do wykańczania aku do końca i do kosza.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Teraz rozumiem. Z postu zrozumiałem, że napisał go jakiś młodziak, który znalazł w garażu kilka akumulatorów żelowych i chce zrobić sobie kolorową lampkę.
    Układ, o którym mowa ma za zadanie podnieść napięcie z padniętej baterii na tyle, żeby zaświecić kilka LEDów. Jakie napięcie ma akumulator, który uznajesz za zużyty?