Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa LED zasilana z zużytych baterii

Defenestrator 23 Mar 2009 15:27 24680 17
 • Lampa LED zasilana z zużytych baterii

  Opisywana lampa jest ciekawa, ponieważ jej źródłem zasilania są zużyte baterie, połączone równolegle za pomocą dwóch metalowych płaszczyzn. Specjalny układ elektroniczny z transformatorem(który może być wykonany nawet z gwoździa link) podwyższa napięcie uzyskiwane z ogniw do poziomu nadającego się do zasilania diod LED. Dopóki baterie są zużyte mniej więcej w tym samym stopniu, urządzenie efektywnie wykorzystuje resztki pozostałej w nich energii. Artykuł bardzo dokładnie opisuje elektroniczną oraz mechaniczną stronę projektu. Przykładowa lampa może korzystać z 15 baterii, które zasilają 50 diod LED.

  Źródło
  Artykuł


  Link

  Lampa LED zasilana z zużytych baterii

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Defenestrator
  Poziom 14  
  Offline 
  Defenestrator napisał 148 postów o ocenie 83, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
 • OptexOptex
 • #2
  szwagier90
  Poziom 11  
  Według mnie świetny pomysł. Ja w pokoju mam całą siatkę zużytych baterii, które tylko czekają, żeby je wykończyć jakimś zegarkiem albo jeszcze innym źródłem, które je wyssie do cna. Na takich bateriach nie pojedzie latarka czy radio, discman albo jeszcze coś innego.
 • #3
  tiesstoPL
  Poziom 10  
  Świetny pomysł a czy ktoś mógłby mi rozjaśnić działanie tego tranzystora i transformatora co podwyższa napięcie z tych baterii <prosi> bo chciałbym sobie zrobić coś identycznego a chciałbym wiedzieć dokładniej jak to działa:) Z góry dziękuję za odpowiedź:)
 • #4
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Defenestrator napisał:
  Specjalny układ elektroniczny z transformatorem(który może być wykonany nawet z gwoździa link) podwyższa napięcie uzyskiwane z ogniw do poziomu nadającego się do zasilania diod LED.


  W linku masz zdjęcie układu. Zasada działania: generatorek z cewką na gwoździu. Cewka wytwarza siłę elektromotoryczną samoindukcji, która jest wykorzystywana do zasilania tych LEDów. Więcej informacji: Inny link
 • OptexOptex
 • #7
  jatzek j
  Poziom 21  
  Siemanko .Z całym szacunkiem , aallee te dwie rzeczy się wzajemnie wykluczają! Z jednej strony ,, wypompowane '' baterie niewiadomego pochodzenia i stanu , a z drugiej strony trafo z gwożdzia .Może któryś z przedmówców mi to wyjaśni .Jeżeli to ciekawostka , a przede wszystkim eksperyment to nie ,, zgłaszam uwag '' .
 • #8
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Te baterie są rozładowane, ale nie do końca. Zakładamy, że napięcie na nich jest wystarczające do uruchomienia takiej przetwornicy, jaka jest w układzie.
  A transformator na gwoździu od normalnego różni się tylko rdzeniem i rodzajem drutu. Gwóźdź, tak samo jak i rdzeń z blachy ma sporą przenikalność magnetyczną i nadaje się do tego zastosowania.
 • #9
  r0cq
  Poziom 15  
  Macie do tego jakiś schemat bo nie mogę znaleźć. ;/
 • #10
  qutrit
  Poziom 20  
  Hm, jakos mi się niechce wierzyć, ze 15 częściowo wyczerpanych bateri (zakładam ze wszystkie to R6) połączonych rownolegle jest zdolene do wytworzenia napięcia zdolnego zaśilić jakąkolwiek przetwornice. Pozatym na jedną wyczerpaną baterie przypadają (ponad) 3 diody !!! i jeszcze ta przetwornica!!! Ja w takie cuda nie wierze.
 • #11
  joy_pl
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Baterie uznaje się za wyczerpaną, jeśli jej napięcie spadnie do połowy napięcia nominalnego, więc działanie tego układu wydaje się możliwe...
 • #12
  kosmi
  Poziom 16  
  nie wiem czy łączenie równoległe baterii rozładowanych w różnym stopniu da dobry efekt, czy przypadkiem te "słabsze" nie rozładują tych "mocniejszych".
  Przetwornica będzie działać, sam taką wykonuję, tylko mam problem ze sprawnością układu - pracuje nad tym :)
 • #13
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro
  Użycie tranzystora germanowego w miejsce krzemowego powinno jeszcze efektywniej wyssać te baterie - niższe napięcie przewodzenia.
 • #14
  macko85
  Poziom 12  
  Pomóżcie i podajcie jakąś polską stronę z dokładnym opisem zasady działania tego układu, bo szukam od paru godzin i nic nie mogę znaleźć co by mi rozjaśniło zasadę na jakiej to działa.......
 • #15
  20omega
  Poziom 9  
  Koledzy a czy można zrobić taką lampę z akumulatorów 12v/7Ah. Akumulatorów takich mam kilka a na pewno nie są wyssane do "0". Jesteście elektronikami pomyślcie, proszę. A święta tuż .Byłoby nie złe. Na ok 30- 50 diod. Najlepiej różnokolorowe.
 • #16
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Akumulatorów nie można rozłądowywać do zera, bo to im szkodzi. Lepiej naładować do pełna rozładowany akumulator i podłączyć do niego normalną lampę.
 • #17
  20omega
  Poziom 9  
  Kolego tematem postu jest lampa led zasilana zużytymi bateriami. Ja posiadam zużyte akumulatory gdyż jako serwisant systemów alarmowych co jakiś czas wymieniam akumulatory na nowe a stare zabieram. Jak pisałem pojemnośći tych aku są wielkie i tak sobie pomyślałem czy można by zrobić coś takiego jak w temacie z tych aku. Ceny diod są niskie więc mógłbym sobie zrobić takie lampki do wykańczania aku do końca i do kosza.
 • #18
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Teraz rozumiem. Z postu zrozumiałem, że napisał go jakiś młodziak, który znalazł w garażu kilka akumulatorów żelowych i chce zrobić sobie kolorową lampkę.
  Układ, o którym mowa ma za zadanie podnieść napięcie z padniętej baterii na tyle, żeby zaświecić kilka LEDów. Jakie napięcie ma akumulator, który uznajesz za zużyty?