Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosować przekaźnik czy stycznik?

19 Kwi 2009 11:29 8909 37
  • Poziom 10  
    Mam problem chcę załączać silnik poprzez stycznik no i mam taki problem z dobraniem wersji stycznika tak żeby wyszło jak najtaniej.
    I tak najtańszy stycznik trzy fazowy kosztuje 50 zł.
    Ja w dane miejsce chcę zamontować trzy przekaźniki 12V DC 30A i czy one dadzą radę przewodzić prąd o max natężeniu 2,5 A prądu 230AC. Wiem że istnieje takie coś jak zawada cewki ale nie wiem jak się do tego zabrać.

Czekam na pomoc może jakieś przydatne wzory
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 20  
    Jakiej mocy jest ten sinik?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Jakim napięciem chcesz załączać stycznik lub przekaźnik. Jaki jest to silnik-jego moc, ilość faz.
    Generalnie styczniki posiadają komory gaszące, czego nie ma w przekaźnikach. Przy załączeniu lub wyłączeniu może pojawić się łuk na stykch. Przekaźniki nie radzą sobie z takim problemem.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Stycznik ma dużo większą przerwę i to wymuszaną relatywnie silnym układem "sprężynującym". Prawdopodobieństwo zespawania styków przekaźnika jest o rząd wielkości większe niż przy styczniku. Nie muszę chyba tłumaczyć co się stanie jeśli będziesz manipulował przy silniku, który na stałe ma podłączoną jedną fazę...
  • Poziom 20  
    Zastosuj stycznik a będzie bezpiecznie i fachowo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Moc tego silnika wynosi 0,55 kW

Czyli nie opłaca się kombinować?
  • Poziom 20  
    A przekaźnik wykorzystaj do sterowania stycznika.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 25  
    darek1.65 napisał:
    A przekaźnik wykorzystaj do sterowania stycznika.
    A tranzystor do przekaźnika :] nie przesadzaj :P
  • Poziom 10  
    Czyli wszycy sądzą że przekaźnik się nie nadaje czyli trzeba bedzie kupić stycznik.
    A może ktoś zna tani sposób sterowania silnikiem trój fazowym, ja mam kolejny pomysł np. triakiem
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Stycznik TSM-1 kupisz na bazarze za 15zł.
  • Poziom 10  
    a dokładnie to mi o takie coś chodzi ja to połączyć bo po prostu nie mam pomysłu

Zastosować przekaźnik czy stycznik?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Kup dwa styczniki (mogą być tsm1) i zrobisz sobie lewo - prawo z blokadą jednoczesnego załączenia i przy takim przewymiarowaniu mocy będziesz miał spokój na zawsze. Pamiętaj że im prostsze rozwiązanie tym lepsze.

WojcikW napisał:
    Znalazłem tani chiński stycznik za 5 $, ale to chyba dla hurtowników:
    http://marketeo.com/pl/Oferta/LC1-D-CJX2-AC-Contactor-LC1-D32-285921.html
    Klon telemecanique :> :lol:
  • Poziom 10  
    no właśnie chodziło mi coś działającego na zasadzie działania stycznika ale do stycznika potrzeba prądu załączenia styków pod 230V no i czy dane przekaźniki znajdujące się w centralce mogą załączać dany stycznik. Żeby mi się centralka nie spaliła.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Przekaźniki służą m in. do załączania styczników wiec nie ma obawy a styczniki maja cewki na różne napięcia.
  • Poziom 10  
    Kontynuując temat czy stycznik można sterować triakiem?
  • Poziom 36  
    Można ale trzeba zabezpieczyć triak przed przepięciem z cewki.
  • Poziom 10  
    Chodzi ci o diodę podłączaną antyrównoległe do stycznika?
  • Poziom 36  
    Na napięcie AC stosuje się kondensator i rezystor ale nie pamiętam teraz jakie mają wartości.
  • Poziom 17  
    Podłączę się do tematu z inną ciekawostką.
    Pewna firma produkująca przekaźniki w wielkim pośpiechu opracowywała przekaźnik na prąd wyłączany 50A dla swojego klienta, który zajmował się panelami słonecznymi fotowoltaicznymi. Pośpiech i koszty przygotowania były wielkie bo chcieli zdążyć to pokazać na targach. Dla mnie takie działania są niezrozumiałe. Czy prądu stałego 50A nie można wyłączać pospolitym stycznikiem za parędziesiąt złotych? Przekaźnik od rozrusznika samochodowego wyłącza kilkaset A.
    A oni się cieszyli, że robią coś czego jeszcze nikt nie robi :cry:
  • Poziom 29  
    Przy przepływie prądu stałego zachodzą troszkę inne zjawiska na stykach prądowych, niż przy zmiennym.
    Styki bardziej się grzeją, nie znam dokładnego przelicznika (jeśli taki istnieje) ale styk na taki sam prąd (np 50A) powinien mieć dużo większą wytrzymałość dla prądu stałego niż dla zmiennego. I raczej styk powinien być wykonany z innych materiałów.
    Prąd stały płynie cały czas, a prąd zmienny okresowo, czyli nie grzeje styku cały czas - chyba na tyle z teorii.
  • Poziom 36  
    Przy stycznikach prądu stałego problem tkwi nie tyle w przepływającym prądzie co w zjawiskach zachodzących w łuku podczas otwierana styków. Łuk zasilany prądem stałym zwłaszcza z baterii znacznie trudniej zgasić, poza tym urządzenia indukcyjne podłączone do takiego obwodu mają o wiele większa indukcyjność i co za tym idzie przy ich wyłączaniu występują duże przepięcia.
  • Poziom 17  
    Zupę się je łyżką nie widelcem - dobrze Ci koledzy radzą - stycznik.
  • Poziom 20  
    Gdybyś się jednak uparł na przekaźniki to pomyśl co będzie jeżeli jeden z przekaźników nie zadziała( silnik do wymiany), a w styczniku jest jedna cewka i jeśli ona nie zadziała to silnik bezpieczny.
  • Poziom 12  
    sebastian345 - w zasadzie po tych wszystkich odpowiedziach powinieneś już miec odpowiedź czym załączac silnik. Zdecydowana większośc kolegów ma rację, do Ciebie należy wybór gdzie najtaniej kupisz taki mały stycznik. Rozbawiła mnie wypowiecdź kolegi MAŁEGO, oj chyba za często wagarowałeś na fizyce. W dodatku jesteś z Łodzi, a więc z miasta (czego możesz nie wiedziec) z którego pochodzą styczniki powietrzne dla przemysłu, trakcji kolejowej i tramwajowej, energetyki, a obecnie styczniki próżniowe m.in. dla górnictwa.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Czy nikt nie widział lub nie wie, że istnieją przekaźniki o kilku zestykach? Przekaźnik R15 firmy RELPOL ma 3 zestyki przełączane i nawet na dość spore obciążenie 10 A.
  • Poziom 20  
    I o bardzo małym odstępie między stykami.
  • Poziom 12  
    Dokładnie. Narek 1 - przekażnik R15 jak nazwa wskazuje jest przekażnikiem i nigdy nie osiągnie trwałości łączeniowej stycznika, który z natury przeznaczony jest do łaczenia obciążeń indukcyjnych. Nie chcę zanudzac o różnicach w szczegółach konstrukcyjnych ale najważniejszą podał już darek1.65.
    Pozdrawiam