Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 24vdc - sterowanie silnika dc

18 Wrz 2016 10:38 1293 12
  • Poziom 5  
    Witam.

Chciałbym się doradzić, co do poprawności schematu i doboru przekaźników do sterowania silnika 24VDC.

Silnik ma pracować w dwóch kierunkach prawo/lewo. Sterowany przyciskowo z zabezpieczeniem zwarciowym.

Do tego celu chcę wykorzystać przekaźniki RELPOL R4N-2014-23-1024-WT

Maksymalne obciążenie silnika wynosi 5A.

Proszę o zweryfikowanie schematu.

Dodatkowo chcę dodać jakieś termiki zabezpieczające silnik, tylko pytanie, jakie?
    Oraz chcę, aby po zaniku napięcia z zasilacza 24V przełączył na zasilanie z akumulatorów i pytanie jak to mam zrealizować - mile widziały schemat :)

Z góry dziękuję.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 39  
    Przekaźniki - maksymalna obciążalność styków dla DC1 to 6A nie ma słowa o DC3. Obawiam się że dość szybko wypalisz styki. Czy podane przez Ciebie 5A maksymalnego poboru dotyczy również rozruchu? Jaki jest znamionowy prąd silnika ? Osobiście użył bym małych styczników.

Zabezpieczenie termiczne - za mało wiemy o silniku. Może termostat na obudowie silnika lub po prostu bezpiecznik, może uda się dobrać przekaźnik termiczny.

Zasilanie awaryjne - czy dopuszczasz wyłączenie napędu podczas przełączania sieć-bateria czy też silnik ma pracować bez przerwy? Jaki będzie cykl pracy napędu (czas pracy/czas postoju)?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 5  
    Jest to silnik od wycieraczek Bosch. Niestety na tabliczce znamionowej jest tylko podane napięcie 24V.
    Silnik 24vdc - sterowanie silnika dc

Dodano po 33 [minuty]:

co do zasilania awaryjnego chciałbym, żeby uruchomiło się od razu po zaniku napięcia z sieci oraz po prostu sygnalizowało to kontrolką LED Silnik 24vdc - sterowanie silnika dc
  • Poziom 38  
    majster_92 napisał:

Jest to silnik od wycieraczek Bosch

Jesteś pewny że jego przekładnia może pracować w dwóch kierunkach :?:

majster_92 napisał:
    co do zasilania awaryjnego chciałbym, żeby uruchomiło się od razu po zaniku napięcia z sieci oraz po prostu sygnalizowało to kontrolką LED

Zastosuj więc stycznik NO/NC może być nawet RELPOL R4N-2014-23-1024-WT jego cewkę zasil z zasilania "podstawowego" po jego zaniku stycznik połączy styki NC przełączając na zasilanie bateryjne.
    Dwa tory wykorzystasz do zasilania silnika a jeden do lampki sygnalizującej.
  • Poziom 5  
    tak jestem pewien. mógłbyś początek tego schematu narysować?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Taki zamysł:

Jeśli wykorzystasz stycznik trzy torowy to jeden biegun lampki sygnalizacyjnej podłącz bezpośrednio do -24V zasilania bateryjnego.
    Załączniki:
  • Poziom 5  
    Proszę jeszcze o zweryfikowanie czy sterowanie szybko wolno będzie prawidłowo działało bo nie mam pomysłu...

Proszę się nie sugerować, że do PE podłączyłem szybki bieg bo tak było mi wygodniej po prostu namalować, w rzeczywistości przy silniku od wycieraczek są wyprowadzenia dla 2 biegów.
  • Poziom 38  
    Naciśnie któregokolwiek z przycisków załączy wszystkie przekaźniki co spowoduje zwarcie w obwodach roboczych, trzeba to przemyśleć na nowo ;)

Dwa biegi komplikują trochę sprawę, trzeba wiedzieć który przewód silnika jest normalnie "masowy".
  • Poziom 5  
    Da się to w ogóle wykonać przyciskami chwilowymi ale bez konieczności ich trzymania i po ówczesnym zatrzymaniu silnika?
  • Poziom 5  
    mawerix123 napisał:
    majster_92 napisał:

Da się to w ogóle wykonać przyciskami chwilowymi

Proponuję przełączniki I-0-II...

dzięki za pomoc, wygląda ok :)
  • Poziom 5  
    Wybrałem sterowanie silnika za pomocą sterownika plc i przekaźników 24V - MY3 i do tego przyciski monostabilne. Temat zamykam, dziękuję za pomoc