Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarkaq whirlpool adg9836 błąd F4 pompy sprawne !

piotronix 22 Kwi 2009 17:34 11856 8
  • #1 22 Kwi 2009 17:34
    piotronix
    Poziom 10  

Witam wszystkich !
    Pomocy !!!
    mam problem z tą zmywarką:
    wyświetla błąd f-4.
    pompy sprawdzone i są jak nowe /zmywarka była bardzo mało urzywana/
    po zresetowaniu błędu - zaczyna pracować.
    - wypompowywuje wodę , następnie nabiera i znowu wypompowywuje.
    przy czym po wypompowaniu silnik pompy pracuje jeszcze z 4 minuty na pusto /co słychać po jego pracy/ i następnie wyświetla błąd f4.
    po sprawdzeniu pomp obstawiałem czujnik obecności wody , ale w tym modelu go nie ma.
    - zamiast niego jest czujnik czystości wody /jakiś chyba na podczerwień/
    - /jest to zmywarka z systemem ''6-ty zmysł''/
    gdzie można coś takiego zakupić lub co ewentualnie jeszcze podejrzewać ?
    a może moduł ?

0 8
  • #2 22 Kwi 2009 18:01
    sujka5
    Poziom 26  

wyczyśc ten foto-czujnik lub (czujnik OWI, fachowa nazwa tej samej części) popraw styki i jeśli to nic nie da to prawdopodobnie czujnik OWI do wymiany...

2
  • #3 22 Kwi 2009 20:15
    piotronix
    Poziom 10  

Dzięki za szybką odpowiedz !
    - a jaką mam szansę , że nie jest to wina modułu ?
    /przeraża mnie jego cena około 500 zł/.
    no i jak wymontować czujnik OWI ?

0
  • #4 22 Kwi 2009 20:51
    sujka5
    Poziom 26  

nie ma pewności że to nie programator i cena programatora może oscylowac nawet ok 600 zł po nowych cenach .
    Czujnik wykręca się odchylając zabezpieczenie (wrednie się to robi)
    powodzenia

0
  • #5 23 Kwi 2009 16:43
    Jasxx
    Poziom 21  

F4 - wada wypompowania wody (po określonym czasie działania pompy drenażowej, czujnik membranowy/OWI dalej wskazuje obecność wody)
    Usterki do sprawdzenia:
    - sprawdź drożność węża odpływowego (często się zapycha brudami szczególnie przy odpływie)
    - sprawdź działanie pompy drenażowej (często resztki jedzenia lub inne ciała stałe blokują pompę)
    - sprawdź czujnik membranowy/OWI (często zarasta brudem i dalej sygnalizuje obecnośc wody)
    - sprawdź zawór zwrotny (rzadko ale gdy masz za wysoko poprowadzony wąż odpływowy woda wraca po zakończeniu pompowania do komory zmywarki i czujnik sygnalizuje obecnośc wody).

Do przeczyszczenia czujnika OWI nie ma potrzeby ściągać zabezpieczeń i nie wiem dlaczego wrednie się to robi. Nawet dostanie się od spodu zmywarki nie stanowi problemu i nie ma potrzeby nawet jej przechylać. Tobie radzę zdemontować sita na dnie komory zmywarki i polać czujnik znajdujący się po prawej stronie ściany sumpa domestosem lub innym środkiem, który rozpuści tłuszcz (nie ma potrzeby brudzić paluszków)

0
  • #6 23 Kwi 2009 17:51
    sujka5
    Poziom 26  

kolega się skupił z marszu na czujniku membranowym
    a tam nie ma membrany tylko fotoczujnik....hihi

0
  • #7 23 Kwi 2009 23:03
    piotronix
    Poziom 10  

Witam
    ...wszystko fajnie - tylko ,że czujnik jest czysty i wygląda jak nowy !
    /wszystko zresztą czyściutkie i brak jakichkolwiek zabrudzeń/.
    po wyświetleniu tego błędu i otwarciu zmywarki - na dnie nie ma żadnej wody /no może pojedyncze krople/.
    - zresztą po pracy pompy słychać ,że długi czas pracuje już po wypompowaniu wody - na sucho ! /inny dzwięk/.
    pomimo tego pompę rozebrałem i wszystko wygląda jaky nowe było
    /wirnik czysty i ładnie się daje pokręcać , żadnych luzów itd.../
    zawór zwrotny także działa - bo w zmywarce nie pozostaje woda , a i nawet sprawdziłem to przedmuchując wąż /daje się przedmuchiwać tylko w jedną stronę a w drugą blokuje/.
    Nie mam już pomysłów...
    A czy spotkaliście się może z takim uszkodzeniem czujnika OWI ,że wygląda idealnie a pomimo to nie działa ?
    Czy może raczej obstawiać uszkodzenie modułu ???
    ...A może jest jakiś sposób na podłonczenie jakiegoś układu zastępczego w miejsce tego czujnika i przetestowanie w ten sposób modułu ?
    Pozdrawiam wszystkich - piotr.

0
  • #8 24 Kwi 2009 15:38
    Jasxx
    Poziom 21  

Ostatnia moja propozycja to właczenie zmywarki w programie testowym. Sprawdzi on wszystkie parametry zmywarki i skalibruje czujnik OWI.

1. Ustaw zmywarkę na programie pierwszym.
    2. Wyłacz przyciskiem sieciowym.
    3. Wciśnij przycisk START
    4. Trzymając przycisk START włącz wyłącznik sieciowy.
    5. Przycisk START trzymaj do czasu aż zacznie migać nad/pod nim dioda START.
    6. Puść przycis START i po chwili wciśnij go na chwilę.

Zmywarka ruszy w programie testowym, który trwa około 12 minut.

Niestety nie ma możliwości sprawdzenia OWI jak tylko zamontowanie nowego (chyba, że jesteś dobrym elektronikiem i znasz jego parametry). OWI służy do trzech rzeczy:
    - sprawdza obecnośc wody
    - sprawdza stan zabrudzenia wody
    - kontroluje temperaturę.

Zapewne od OWI zacząć warto, bo jego koszt jest znacznie mniejszy niż programatora. Jak testowy nie pomoże to proszę o kontakt w sprawie OWI na prv.

5
  • #9 27 Kwi 2009 12:37
    piotronix
    Poziom 10  

Witam.
    ...dzięki za pomoc !
    program serwisowy puściłem kilka razy - ale niestety zawsze kończy się błędem F4 !
    Po zakończeniu programu serwisowego wyświetla F4 - ale nie piszczy jak ma to miejsce podczas normalnego programu.
    /wewnątrz zmywarki są ślady wody - ale zawsze w komorze z filtrem jest pusto. - woda prawidłowo wypompowana - jedynie jest mokro./
    - wygląda więc na to ,że to jednak będzie czujnik OWI .
    Pytanie brzmi : gdzie można szybko i niedrogo nabyć taki czujnik ?
    pozdrawiam wszystkich - piotr.

Dodano po 2 [minuty]:

...acha i jeszacze jedno:
    - przypomniałem sobie ,że kiedyś jak zmywarka jeszcze działała - wyświetliła błąd F4 na końcu zmywania.
    - wtedy to zresetowałem i chodziła prawidłowo jeszcze około miesiąc.

4
  Szukaj w 5mln produktów