serwis napisał: Bardzo dobry, do "puszczenia z dymem" transformatora zasilającego

Oj tam, ktoś nieudolnie zaadaptował schemat jakiegoś "Mazura", np. ten:
Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Niełatwo teraz będzie rozplątać zasilanie. Zamiast pojedynczej diody należy zastosować mostek dołączony do odseparowanego od reszty układu uzwojenia anodowego transformatora sieciowego, dodatni biegun połączyć z plusem pierwszego elektrolitu 16µF, ujemny zaś - poprzez wspólny opornik katodowy 200Ω do masy. Opornik 200kΩ wchodzący w skład filtru napięcia siatkowego lampy końcowej z kondensatorem 0,1µF dołaczyć do ujemnego bieguna prostownika. Minusy elektrolitów zasilacza połączyć z masą. Usunąć zwarcie potencjometru siły głosu (najpradowpodobniej chodziło tu o odczep na potensjometre służący do tzw. fizjologicznej regulacji głośności; jeśli on występuje - przy pierwszym podejściu pozostawić go wolnym,, potem można ezperymentalnie dołączać elementy RC, np pojedynczy kondensator o pojemności kilkset pF do gorącego końca i szeregowy dwójnik RC z kondensatora rzędu 47nF i rezystora 10kΩ do masy). Wówczas wzmacniacz jako tako powinien zadziałać.
Błędem o drugorzędnym znaczeniu jest skojarzenie pętli ogólnego sprzężenia zwrotnego (z glośnika na katodę lampy wzmacniacza wstępnego) z regulacją barwy dźwięku w siatce lampy końcowej. Sprzężenie będzie usiłowało tę regulację zniwelować. Należy więc zastąpić potencjometr 500kΩ rezystorem 680kΩ, a potencjometr reulacji barwy (w tym przypadku obcinania tonów wysokich) jeśli chce się zastosować - włączyć go na wejściu lampy wstępnej, albo zastosować potencjometr o mniejszej rezystancji (4,7kΩ) zastępując nim rezystor 5kΩ w sprzężeniu zwrotnym, wraz z kondensatorem odpowiednio większym (np 22nF). Shemat połączenia potencjometru z kondensatorem - bez zmian. Następnie warto zastosować rezystor 1MΩ łączący siatkę pierwszą lampy wstępnej z masą, a potencjometr połączyć z wejściem przez kondensator 10nF - zmniejszy to trzaski. Kondesatory w zasilaczu należy zastosować odpowiednio większe: popularny kondensator podwójny 2×47µF 350V powninien wystarczyć. Następnie warto wykorzystać lampę 6K3 w połączeniu pentodowym, skoro już jest. Satkę drugą należy połączyć z plusem drugiego elektrolitu w zasilaczu przez rezystor rzędu 330kΩ i zbocznikować do masy kondensatorem 470nF 400V. Rezystor w anodzie zmniejszyć do 100kΩ Dobrać rezystor w katodzie (3kΩ na schemacie) i siatce drugiej tak aby napięcia na anodzie i siatce drugiej były sobie równe i wynosiły połowę napięcia zasilania.
Pozdrawiam
Tomek Janiszewski