Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica DC/DC Step Down 60V > 12V lub 24V

25 Kwi 2009 17:01 7284 12
  • Poziom 10  
    Witam

Uczestniczę w sporym projekcie i napotkałem na problem z zasilaniem elektroniki. Projekt zawiera komputer z zasilaczem PICO który pracuje z napięciami 9-28V oraz elektronikę sterującą zasilaną przez malutkie przetwornice na lm2576 których napięcie maksymalne kończy się na ok. 45V. Do zasilania całego osprzętu (robota) służą 4 akumulatory żelowe o napięciu 12V co przy pełnym naładowaniu (licząc nawet 15V na akumulator) podchodzi pod 60V. Udało mi się znaleźć w jednej firmie gotową przetwornicę 60>12, ale po rozmowie z działem technicznym okazało się, że 55V to jej faktyczny max. Poszukuję schematów takich przetwornic, które będą pracowały z napięciem 60V a na wyjściu dostarczą cokolwiek pomiędzy 12 a 24V przy natężeniu ok. 10A. Szukałem na elektrodzie pod różnymi hasłami, ale dla przetwornicy ilość wyników wyszukiwania jest na tyle duża że łatwo przeoczyć niektóre wyniki.
  • Poziom 23  
    Nie wiem jak masz wszystko podłączone, ale najlepszym wyborem w przypadku 4 akumulatorów byłoby podłączenie po 2 aku szeregowo i potem te komplety równolegle. Uzyskalibyśmy 24 V, a to już łatwiej przetworzyć.
  • Poziom 42  
    -> uncledeath

Przy takim przetwarzaniu najprościej byłoby zrobić dwufazową przetwornicę step-down na UC3846 i dwóch MOSFETach. Ale to daje wspólny plus zasilania. Nie wiem, na ile takie rozwiązanie przeszkadzałoby w praktyce.
  • Poziom 10  
    ks_fenix:
    Niestety 48V jest podyktowane zwiększeniem momentu obrotowego na silnikach i nie można z tego zrezygnować. Do tej pory było 24V i nie było problemów z zasilaniem elektroniki, ale moment obrotowy silników był zbyt niski.
    -RoMan-: Niestety wspólna masa to konieczność chociażby ze względu na to, że silniki sterowane są przez RS-232 z komputera.
    Dar.El: Dzięki za linka, właśnie przegryzam się przez ten topic. Na pewno będę miał do Ciebie sporo pytań jeśli zdecyduję się na to rozwiązanie
  • Poziom 20  
    Wersja 2576HV, max. napięcie wejściowe 63V.
  • Poziom 10  
    BogdanS: Do zasilania elektroniki 3A jakie daje ten scalak wystarczą ale do komputera już niestety nie :/
  • Poziom 20  
    Na www.elfa.se dostaniesz gotowe przetwornice DC/DC.
    1. PKJ4113E PI - Uwe. 36-75V, Uwy. 12V, Iwy.8,3A Nr. artykułu 69-601-24
    2. PKM 4213C PINBSP - Uwe. 36-75V, Uwy.12V, Iwy.17A Nr. artykułu 69-601-65
  • Poziom 10  
    BogdanS - czy w tych przetwornicach można połączyć masy? W dokumentacji jest mowa o galwanicznej izolacji wejścia i wyjścia
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Skoro napięcia są odizolowane galwanicznie, połączenie mas wejścia-wyjścia nie stanowi żadnego problemu ;)
  • Poziom 10  
    Qwet - znalazłem fajną przetwornicę właśnie z izolacją galwaniczną i po rozmowie z działem technicznym firmy która produkuje te przetwornice dowiedziałem się, że tych mas nie można połączyć. Czy izolacja galwaniczna to po prostu transformator pomiędzy częścią pierwotną a wtórną przetwornicy? Jeśli na prawdę jest tak jak mówisz to mój problem rozwiązuje przetwornica Link
  • Poziom 42  
    To jest dział konstrukcyjny a nie porad zakupowych. Temat zamykam, bo na przeniesienie do działu pytań "co kupić" jest za późno a tutaj na takie pytania nie pozwolę.