Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć pobór prądu przez urządzenia ?

08 Maj 2009 17:13 16875 8
  • Poziom 9  
    Wiem że pytanie banalne, wiedziałem ale zapomniałem.
    Proszę o schemat jak podłączyć multimetr, i dla pewności jak co ustawić na multimetrze

Mam taki multimetr http://www.multimetr.pl/product_info.php?products_id=10

Pozdrawiam,
    gtxk
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Prąd AC 10A, miernik podłączyć szeregowo, moc odbiornika oszacujesz z odpowiedniego wzoru (U*I).
  • Pomocny post
    Admin Sprzętu Medycznego
    Przełącz przewody w przyrządzie czarny na (com), czerwony na (A) podepnij źródło zasilania np: czerwony do plusa, czarny do odbiornika, a wyjście z odbiornika na minus źródła zasilania. To w przypadku zasilania DC (stałe). Przy zasilaniu zmiennym nie ma różnicy w podłączeniu przewodów. Pamiętaj jedynie o przełączeniu na odpowiedni rodzaj źródła stały, czy przemienny w przyrządzie.

A tu prosty schemacik
    Jak zmierzyć pobór prądu przez urządzenia ?

szaleniec napisał:
    Prąd AC 10A, miernik podłączyć szeregowo, moc odbiornika oszacujesz z odpowiedniego wzoru (U*I).

Bez urazy, ale coś mi się wydaje, że jest to zbyt profesjonalnie wyjaśnienie :D
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Zobacz to: Link.
    Prąd przemienny przełączasz przyciskiem. ;)
  • Poziom 9  
    szaleniec dzięki za wzór +, fortronik dzięki teraz mam jasność też tak myślałem ale wolałem zapytać.
    Będzie przemienny czyli AC sieć 230 V

Czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo gdy tak multimetr zostawię na 1 h ? , czy nie uszkodzi się, i czy urządzenia będą miały prawidłowe zasilanie czy bardzo zniekształcone ?

LED5W + dzięki
  • Pomocny post
    Admin Sprzętu Medycznego
    Pierwsze zależy to od prądu jaki popłynie. Funkcja 10A ma ograniczony czas pomiaru chyba 30 sekund max przy maksymalnym prądzie. Druga sprawa to ten przyrząd sam się wyłącza po około 10 min. Przy małych prądach nie powinno być problemów.
  • Poziom 9  
    fortronik napisał:
    Pierwsze zależy to od prądu jaki popłynie. Funkcja 10A ma ograniczony czas pomiaru chyba 30 sekund max przy maksymalnym prądzie. Druga sprawa to ten przyrząd sam się wyłącza po około 10 min. Przy małych prądach nie powinno być problemów.

raczej nie będzie max prąd, a dla pewności zapytam powinien piszczeć czy się wyłączyć jak przekroczy 30 sek ?
    Tak 10 min ale zaczyna pikać jak się naciśnie dowolny przycisk nie wyłącza się

Jeszcze jedno pytanie, jaki macie bezpieczny sposób na pomiar urządzeń sieciowych , drobna modyfikacja przedłużacza ?
  • Admin Sprzętu Medycznego
    Nie nie sygnalizuje przekroczenia czasu, to jest zalecenie producenta (pomiar maksymalnej wartości prądu nie powinien przekraczać czasu 30s) Jeśli nie będziesz miał max to nie powinno się nic stać. A z tego co pamiętam (bo już dawno nie używałem tego przyrządu) to nie da się go włączyć przyciskiem ponownie w trakcie pomiaru. Chyba będzie potrzebne rozpięcie układu uruchomienie i ponowne podłączenie do układu pomiarowego
  • Poziom 33  
    Co do max. prądu to zawsze jest to opisane <zdjątko> 10A może płynąć przez max. 10 sekund, a potem musi się studzić 15 minut. Myślę, że prądy rzędu 1-2A można spokojnie przepuszczać.

Cytat:
    czy urządzenia będą miały prawidłowe zasilanie czy bardzo zniekształcone ?

Urządzenia będą miały normalne zasilanie. Trzeba tylko pamiętać, że wskazania mogą być niedokładne (wcześniejszy link, RMS).